ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    pearl eliminator ή tama iron cobra power glide?

    stigmata_s81
    24.06.2005, 14:29
    γεια χαρα!Θελω να αγορασω ενα καινουριο διπεταλο και με τα λεφτα που εχω παιρνω ή το iron cobra power glide ή το pearl eliminator(εχουν την ιδια τιμη και τα 2 τα πεταλια).Τα επαιξα και τα 2 αλλα δε βρηκα μεγαλες διαφορες.Εσεις ποιο μου προτεινεται ?Θα πρεπει να σημειωσω οτι παιζω με αρκετη δυναμη τις μποτιές μου(δε ξερω αν εχει σημασια).Επισης το στυλ της μουσικης που παιζω ειναι death/thrash metal και jazz.θα ηθελα την αποψη σας
    TheAuthority
    24.06.2005, 15:45
    κατ'αρχας να σημειωσω οτι δεν παιζω διπεταλο. και οτι σου λεω ειναι οτι εχω ακουσει σε συζητησεις με φιλους που παιζουν,επεισης να δηλωσω οτι ειμαι φανατικος της tama.

    λοιπον το iron cobra απο οτι ξερω ειναι διπεταλο με ολην την σημασια της λεξης.ενοοντας οτι οι φιλοι μου που επαιξαν σε iron cobra ενθουσιαστηκαν απο τις δυνατοτητες του ως διπεταλο αλλα ειχαν προβληματα να παιξουν με μονο ενα πεταλι αρα τα iron cobra θα σου αρεσουν στις thrashιες αλλα οχι και τοσο στην jazz.

    για το eliminator δεν ξερω τιποτα συγκεκριμενο οποτε το προσπερναω.
    επεισης να προτεινω ενα καλο διπεταλο της Gibraltar? γιατι στο studio που παμε για προβες με το συγκροτημα εχει διπεταλο (μου ξεφευγει το ονομα)
    στο οποιο χρησιμοποιω μονο το ενα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
    και το διπεταλο μου φαινοταν καλο με βαση τις λιγες μου γνωσεις στο θεμα του διπεταλου

    ελπιζω να σε φωτισα
    Fallen_Palladin
    28.06.2005, 15:15
    Kalispera! Eimai katoxos tou Iron-cobra kai toy Gibraltar (Invanter ][), mporo na po oti to Iron cobra einai safos kalitero, alla, den einai "Fusion" petali. Prosfatos epaixa me tis Pearl to Eleminator kai emeina afonos, exei fovero control kai polles rithmisis oste na petyxeis tin kaliteri prosarmogi sto podi soy. Mallon tha to paro. Gia ta lefta toy einai to kalitero. An edines parapano tha sou proteina to DW 9002 kai to AXIS (Long Board).
    MariannaP
    29.06.2005, 22:56
    Quote:

    Το μέλος Fallen_Palladin στις 28-06-2005 στις 15:15 έγραψε:

    Prosfatos epaixa me tis Pearl to Eleminator kai emeina afonos, exei fovero control kai polles rithmisis oste na petyxeis tin kaliteri prosarmogi sto podi soy




    Κι εμείς μείναμε άφωνοι όταν σε ακούσαμε
    Οσο για την ποδοπροσαρμογή... αν κρίνω από τις κλωτσιές που έχω φάει τόσα χρόνια, μπορώ να πω ότι έχεις κάνει καλή εξάσκηση


    stigmata_s81
    24.07.2005, 01:08
    Λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο και πολυ παιξιμο κατεληξα συο eliminator το οποιο και αγορασα.Ειναι πραγμτικα εξαισιο πεταλι το καλυτερο που υπαρχει στο εμποριο αυτη τη χρονικη στιγμη σας λεω το εψαξα πολυ...

    Σας ευχαριστω ολους
    lary_666
    30.10.2005, 19:42
    Ειμαι και εγω αυτη τη στιγμη στη θεση σου. Ειμαι αναμεσα σε 3 πεταλια, τα dw5000, τα iron cobra power glide, και τα pearl eliminators. Τα Iron Cobra εινα πολυ αξιοπιστα και βολικα στα ποδια μου, ειναι καλοσχεδιασμενα και σωστα. Επισης εχουν ενα σωρο ρυθμισεις, και τα προτιμουν πολυ θρυλοι στο δικασσο. Τα Pearl ειναι για μενα σαν τα iron cobra μονο που εχω ακουσει ότι απο διπλοπεταλλο γινονται δυο ξεχωριστα πεταλια. Τα dw παλι εχουν ενα σωρο ρυθμισεις που μερικες απο αυτες δεν υπαρχουν σε αλλα πεταλια. Εχουν ομως ξεπεραστει λιγακι απο τις αλλες εταιριες αλλα εξακολουθουν να ειναι τρομερα. Αν ειναι κανένας λατρης της DW και εχει λεφτα ας δοκιμασει τα dw 9000 και θα παθει πλακα.

    Το θεμα ειναι οτι βολευομαι με ενα απο τα τρια, αλλα δεν ξερω ποιο να διαλλεξω αφου εχουν περιπου τα ιδια λεφτα και τις ιδιες δυνατοτητες.

    ------------
    CARPE DIEM

    Seize the Day


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lary_666 στις 30-10-2005 19:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lary_666 στις 30-10-2005 19:46 ]
    grohl
    23.12.2005, 01:03
    Quote:

    Το μέλος lary_666 στις 30-10-2005 στις 19:42 έγραψε:

    Ειμαι και εγω αυτη τη στιγμη στη θεση σου. Ειμαι αναμεσα σε 3 πεταλια, τα dw5000, τα iron cobra power glide, και τα pearl eliminators. Τα Iron Cobra εινα πολυ αξιοπιστα και βολικα στα ποδια μου, ειναι καλοσχεδιασμενα και σωστα. Επισης εχουν ενα σωρο ρυθμισεις, και τα προτιμουν πολυ θρυλοι στο δικασσο. Τα Pearl ειναι για μενα σαν τα iron cobra μονο που εχω ακουσει ότι απο διπλοπεταλλο γινονται δυο ξεχωριστα πεταλια. Τα dw παλι εχουν ενα σωρο ρυθμισεις που μερικες απο αυτες δεν υπαρχουν σε αλλα πεταλια. Εχουν ομως ξεπεραστει λιγακι απο τις αλλες εταιριες αλλα εξακολουθουν να ειναι τρομερα. Αν ειναι κανένας λατρης της DW και εχει λεφτα ας δοκιμασει τα dw 9000 και θα παθει πλακα.

    Το θεμα ειναι οτι βολευομαι με ενα απο τα τρια, αλλα δεν ξερω ποιο να διαλλεξω αφου εχουν περιπου τα ιδια λεφτα και τις ιδιες δυνατοτητες.

    ------------
    CARPE DIEM

    Seize the Day


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lary_666 στις 30-10-2005 19:45 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lary_666 στις 30-10-2005 19:46 ]




    Κοιταξε για εμενα αν ειναι να παρεις το iron cobra παρε το rolling glide καθως το εκεντρο ειναι κανονικο(οχι off-set) και ειναι ποιο ομαλο απο το power glide,ενω θα σου ελεγα να κοιταξεις και το dw 5002 turbo εγω αυτο πηρα.Πολυ ομαλο και αρκετα τροποποιησημο.θα το βρεις μονο 300 ευρο απο το thomann.de
    akis1974
    08.03.2011, 01:21
    φιλε μου παιζω με iron cobra power glide (single x2) και axis a longboard (single x2) οταν παιζω με δυο κασσες και με μια κασσα pearl eliminator τελειες επιλογες