ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.841 μέλη

    Μπουρδολογίες περί Γιάννη Κότσιρα

    LINA2012
    24.06.2005, 14:35
    Ο Γιάννης για μένα και για πολλούς άλλους είναι ένας απ' τους καλύτερους Έλληνες τραγουδιστές. Η φωνή του είναι ζεστή, νεανική, αντρίκια και προκαλεί ποικιλία συναισθημάτων. Αυτά που μας προσφέρει ο Γιάννης στις συναυλίες του είναι τόσο "δυνατά" που δεν τα αλλάζω με τίποτα άλλο στον κόσμο. Τα τραγούδια του σε διασκεδάζουν, σε βάζουν να σκεφτείς, σου πρκαλούν έρωτα ,αγάπη, ρίγος. Αλλά και ο ίδιος δεν πάει πίσω. Είναι τόσο όμορφος... Και οι ιδέες και οι απόψεις του είναι φοβερές.
    Γράψτε μου τις απόψεις σας γι'αυτόν.
    Η μεγαλύτερη fan του Γιάννη, ΛΙΝΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-01-2007 01:31 ]


    revekka
    24.06.2005, 15:09
    Λίνα μου όλα αυτά ποου λες για τον Κότσιρα και τη φωνή του είναι αλήθεια. Ο πρώτος του δίσκος με την Ευανθία Ρεμπούτσικα είναι πολύ όμορφος, και απο τοτε που τον άκουσα μου λείπει η φωνή του αν περάσει καιρός να τον ακούσω.

    Με τον τελευταίο του δίσκο όμως μου τα χάλασε....πάρα πολύ...

    dimi589
    24.06.2005, 18:02
    Συμφωνώ πως στο παρελθόν ήταν πολύ
    καλός τραγουδιστής κ έχει πει
    κομμάτια που θα μείνουν αλλά όταν
    άκουσα ¨το σεντόνι¨κ άλλα κομμάτια
    άπο την τελευταία δουλειά του κατάλαβα
    ότι τον ¨έφαγε¨ η εμπορικότητα!!!
    LINA2012
    25.06.2005, 16:48
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "τον έφαγε η εμπορικότητα". Ο Κότσιρας είναι από τους λίγους τραγουδιστές που δεν τους ενδιαφέρει το πώς ακούγονται τα τραγούδια, ή ακόμα και οι απόψεις του και αυτό το έχει αποδείξει επανηλημμένα.
    dimi589
    25.06.2005, 17:15
    Εγώ λέω για εμπορικότητα!
    Αν τώρα εσύ θεωρείς έχω το σεντόνι σου το
    σεντόνι σου κ ο ουρανός δεν ανοίγει(δεν ξέρω τα λόγια)
    ποιότητα στίχων---->λάθος σου τα έχουν μάθει
    LINA2012
    25.06.2005, 17:43
    1)Μπορείς να μου αναφέρεις ένα τραγούδι με "ποιότητα" στίχου για να καταλάβω τι εννοείς;
    2)Αφού καλά καλά δεν γνωρίζεις το στίχο ,όπως είπες, πώς μπορείς και τον κρίνεις;
    dimi589
    25.06.2005, 18:23
    1) π.χ αν ξέρεις κανά τραγούδι των Κατσιμιχαίων
    2) Τους μισοξέρω τους στίχους αλλά τώρα δεν τους πολύ
    θυμάμαι....


    δεν μετανοιώνω δεν σου θυμώνω
    μ' αναρωτιέμαι που να σαι ....
    τι φοράς όταν κοιμάσαι

    Κάνε λάθη για να κάνεις ζωή......


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 26-06-2005 19:21 ]
    LINA2012
    26.06.2005, 17:19
    Αν δεν έχουν τα τραγούδια του Κότσιρα ποιότητα στίχου τότε ποιανού τραγουδιστή έχουν; Μήπως του Χατζηγιάννη;!;!(Μ'ένα απλό καφέ μαζί σου κοίτα πώς ξεδίψασα...
    kifa
    26.06.2005, 17:28
    Λίνα μου καλησπέρα..είμαι ο Κώστας.

    Σε βλέπω που αντιδράς ολίγον τι....πεισματικά...Ο καθείς ( και νομίζω ότι συμφωνεις σε αυτό ) έχει τις δικές του προτιμήσεις και αντιδράσεις...Αν υπήρχε κάποιος ή κάποια που θα ήταν πορωμένη με το Χατζηγιάννη θα συ απαντούσε ότι "ναι...εμένα με ξεδιψάει η γρανίτα παστίτσιο" επειδή την είπε ο Μιχάλης....

    Θα έλεγα να αφήσεις τον διάλογο να "περπατήσει" με όποιες διαφορές υπάρχουν και να ακούσεις τις απόψεις των συνομιλητών σου χωρίς να προσπαθήσεις να τους πείσεις...Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι σε 3-4 απαντήσεις να μην σου ξανααπαντήσει κανείς επειδή θα θεωρήσουν ότι εισαι κολλημένη....

    Στα λέω πολύ φιλικά και προσθέτω ότι και εμένα μου αρέσει πολύ ο Κότσιρας...( όχι τιποτε άλλο , να μην παρεξηγηθουμε κιόλας..)...

    Χχεχεχε....Παρε μια μπύρα ΜΑ ΝΕΝΕ και πιστεύω να σε δούμε στο Πάρτυ !!!!!!



    "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει".

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kifa on 26-06-2005 17:29 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 26-06-2005 19:19 ]
    LINA2012
    26.06.2005, 17:37
    Κώστα,Συμφωνώ μαζί σου. Ξέρεις, η αντίδραση είναι της ηλικίας. Δέχομαι κάθε άποψη, αρκεί αυτή να είναι τεκμηριωμένη. Αυτό δε συνέβη όμως με την προηγούμενη περίπτωση. Μου αρέσει τόσο πολύ ο Κότσιρας που κάποιες φορές ακούγομαι "κολλημένη", αλλά δεν είμαι.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: LINA2012 on 26-06-2005 19:10 ]
    Margarita1
    27.06.2005, 02:41
    Quote:

    Το μέλος LINA2012 στις 26-06-2005 στις 17:19 έγραψε:

    Αν δεν έχουν τα τραγούδια του Κότσιρα ποιότητα στίχου τότε ποιανού τραγουδιστή έχουν; Μήπως του Χατζηγιάννη;!;!(Μ'ένα απλό καφέ μαζί σου κοίτα πώς ξεδίψασα...




    Tι εχει δηλαδη ο Χατζηγιάννης και δεν σου αρεσει?Τουλάχιστον αυτός δεν έχει πει ποτέ ότι δεν τον ενδιαφέρει να πουλάνε οι δίσκοι του όπως λέει ο Κότσιρας!!!!Αν δεν τον ενδιέφερε η εμπορική επιτυχία δεν θα συνεργαζόταν με τη Ραλλία που ήταν από reality!!!Ο Χατζηγιάννης πάντως δεν το έχει κάνει αυτό!!!
    Όσον αφορά τα τραγούδια οι απόψεις είναι υποκειμενικές!Μου αρέσουν και του Κότσιρα αλλά πιο πολύ του Χατζηγιάννη!!!!!!!!
    LINA2012
    28.06.2005, 17:56
    Μαργαρίτα, πιστεύεις ότι η Ραλλία δεν αξίζει; Έτσι κι αλλιώς ο Κότσιρας έχει πει σε συνέντευξή του πως τη Ραλλία θα μπορούσε να την είχε επιλέξει και σε μία οντισιόν. ( Εμένα μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του Χατζηγιάννη, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα δε μου λέει κάτι)
    Margarita1
    29.06.2005, 02:15
    Quote:

    Το μέλος LINA2012 στις 28-06-2005 στις 17:56 έγραψε:

    Μαργαρίτα, πιστεύεις ότι η Ραλλία δεν αξίζει; Έτσι κι αλλιώς ο Κότσιρας έχει πει σε συνέντευξή του πως τη Ραλλία θα μπορούσε να την είχε επιλέξει και σε μία οντισιόν. ( Εμένα μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του Χατζηγιάννη, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα δε μου λέει κάτι)




    Ασφαλώς και μου αρέσει η Ραλλία και πολύ μάλιστα!Απλά όταν ένας άνθρωπος, πχ ο Κότσιρας, απορρίπτει εντελώς τα reality σε όλες τις συνεντεύξεις του δεν νομίζω ότι τον τιμά να συνεργάζεται με παιδιά που προέρχονται από εκεί.Δηλαδή άλλα λέει και άλλα κάνει!Άποψη μου είναι ότι ο Κότσιρας τον τελευταίο χρόνο έχει πέσει αρκετά!Δεν λέω ότι πήρε τη Ραλλία για να βοηθηθεί,αλλά πιστεύω ότι αν ήταν στην εποχή του τριπλά πλατινένιου LIVE του δεν θα συνεργαζόταν μαζί της!!!
    Επίσης Λινα θέλω να σου πω ότι εμένα ο Κότσιρας μου αρέσει αρκετά.Και τα τραγούδια του και η φωνή του.Άλλωστε τον έχω δει 4 φορές live!Αυτό που με χαλάει είναι κάποιες δηλώσεις του που τις βρίσκω λίγο δήθεν!
    thanasena
    29.06.2005, 12:12
    Εγώ θα σχολιάσω το αρχικό μήνυμα της Λίνας και την προτροπή της να μάθει την άποψή μας.
    Ο Γιάννης Κότσιρας είναι όντως ένας αξιόλογος καλλιτέχνης,χαμηλών τόνων,κι αυτό τον τιμάει ιδιαίτερα.Όπως είπες Λίνα,είναι και όμορφος,αρκεί να σκεφτείς οτι όμορφο κάνει έναν άνθρωπο η προσωπικότητά του και αυτό που βγάζει και εκπέμπει.Η γαλήνη στο πρόσωπό του είναι αποτέλεσμα καλοσύνης και σοβαρότητας.Εγώ τον έχω χαρακτηρίσει "Το γελαστό παιδί".΄
    Αυτά για τον Γιαννάκη
    Άντε γειά μας!!
    DARCKANGEL
    29.06.2005, 12:33
    Ο Γιαννης ειναι τρομερος !!!!!!!!!!!!! Αλλα οντως ο τελευταιος του δισκος δεν με ικανοποιησε . Σε σχεση με τους προηγουμενους ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!!
    Νομιζω πως αρχιζει να παρακμαζει . Ελπιζω να κανω λαθος !!!!!!!!
    malastrana
    19.07.2005, 20:55
    Ξέρω ότι μπορεί θα με καταραστούν κάποιοι, αλλά θα πω τί πιστέυω για τον Κότσιρα...Όταν πρωτοβγήκε, τον συμπάθησα. Αλλά σιγά-σιγά κατάλαβα ότι δεν είναι τίποτα περισσότερο από μιά μετριότητα...Μια συνηθισμένη μορφή, σίγουρα όχι άσχημος, αλλά ούτε κι ιδιαίτερα ωραίος, με μια συμπαθητική, σωστή φωνή. Πέρα απ' αυτό, τι???????? Αν εξετάσουμε όλους τους Έλληνες τραγουδιστές της ηλικίας από 30-40 χρονών, πού θα κατατάξουμε τον Κότσιρα??? Μπορούμε να πούμε ότι έχει μεγάλη, συνταρακτική φωνή, ότι είναι "φωνάρα"?? Τότε τί να πούμε για τους Λιδάκη, Μακεδόνα, Ανδρεάτο, Στέλιο Διονυσίου, Αδαμαντίδη, Μπάση???( και δεν τρελαινόμαι προσωπικά για όλους αυτούς, αλλά αντικειμενικά έχουν πολύ ξεχωριστές φωνές). Να τον ξεχωρίσουμε για την ομορφιά του???Ο όμορφος αυτής της γενιάς και πολλών προηγούμενων και επόμενων ίσως, είναι ο Σάκης, γιατί να το αμφισβητήσουμε???Και ο δεινός, ακούραστος χορευτής με την απίστευτη κίνηση είναι πάλι ο Σάκης...Μήπως έχει καμιά ιδιαίτερη "αλητεία" στο βλέμμα του ή στη φωνή του??? Αυτά τα έχει ο Μαζωνάκης ( δε λέω ότι είναι σποθδαίος τραγουδιστής, αλλά όταν λέει το "Είσαι φοβερή" ή το "Γκούτσι", εκπέμπει κάτι, καλό-κακό δεν έχει σημασία)...Ο Κότσιρας δε μου μεταδίδει κανένα απολύτως συναίσθημα, με αφήνει αδιάφορη όταν τραγουδά. Και με εκνευρίζει αφόρητα όταν δίνει συνεντεύξεις και όλο ψάχνει τρόπους να πει ότι είναι πολύ "έντεχνος" και πόσο δύσκολο είναι για τους "έντεχνους" στην Ελλάδα. Έλεος πιά!!! Ναι, τον πήρε ο Θεοδωράκης, αυτό για μένα δε λέει απολύτως τίποτε, (εδώ πήρε το Ρέμο) ο κάθε δημιουργός είναι ελεύθερος να πειραματιστεί με τα τραγούδια του. Μήπως τα είπε ιδιαίτερα καλά???Τα έφερε εις πέρας χωρίς φάλτσα, αλλά πέρα απ' αυτό???Δε γίνεται να τραγουδάς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το "Εγώ να ξέρεις θα τραβιέμαι γύρω εδώ" και το "Της δικαιοσύνης ήλιε"...και να τολμά να πεί και ζειμπέκικο του Καζαντζίδη στο περιβόητο live του??? Και να θέλει να μας πείσει ότι αδιαφορεί για τις πωλήσεις????Άντε καλέ!!!!!!! Λίγη σεμνότητα ρε παιδιά!!!!!!!!!! Από τραγούδια του, μου αρέσουν κυρίως τα παλιά, της Ρεμπούτσικα...
    Spilman44
    22.07.2005, 00:30
    Στις 13/8/΄05 δίνει συναυλία στο ΔΙΑΚΟΦΤΟ ! Οσοι πιστοί (και μη) προσέλθετε !
    malastrana
    22.07.2005, 01:56
    ΠΡΟΣ ΦΙΛΗ ΛΙΝΑ
    ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΣΚΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΕΡΑ.
    ΟΥΤΕ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ (ΥΣΤΕΡΙΑΖΟΝΤΟΣ) ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥΣ, ΑΣ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ, ΑΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ...ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ ΕΤΣΙ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ (ΕΛΠΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η "ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑ", ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ). ΟΜΩΣ, ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΙΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ). ΖΗΤΗΣΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΩΝ Η ΓΝΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΙΔΡΥΕΙΣ, ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΑΙΤ, ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ, ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΤΕ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ ΠΟΤΕ...(ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΠΑΙΣΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ)
    Jimy
    30.07.2005, 01:12
    "Σε ερωτεύομαι και συ αθόρυβα,μπαινεις μέσα στον ύπνο μου και μου φέρνεις τα όνειρα,σε ερωτέυομαι γινομαι στάχτη σου και γεννιέμαι ξανά παιδί μεσα απο την αγάπη σου" {Κότσιρας Γιάννης}

    (Συναυλία θέατρο πέτρας 4/07/05)

    Κανονικά θα έπρεπε αυτή η απάντηση να έμπαινε στις αφιερώσεις
    αλλά επειδή είναι τραγούδι του συγκεκριμένου τραγουδιστή θεώρησα καλύτερα να το θέσω σε αυτό το topic,


    Sideline
    30.07.2005, 18:15
    O Κότσιρας είναι λιγάκι ψώνιο νομίζω