ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Μπουρδολογίες περί Γιάννη Κότσιρα

    valia1984
    25.09.2005, 17:20
    Δεν ξέρω αν είναι ψώνιο. Με ποιά έννοια το λες;
    Σαν τραγουδιστής θεωρώ ότι πιστεύει στη φωνή του. άλλωστε αν δεν πιστευε δεν θα έφτανε μέχρι εδώ που βρίσκεται τώρα. και πιστεύω ότι δικαιολογημένα πιστεύει στη φωνή του από τη στιγμή που τον επέλεξαν κορυφαίοι Έλληνες συνθέτες (Θεοδωράκης , Θάνος Μικρούτσικος και άλλοι) και επιπλέον έχει συνεργαστεί με τους περισσότερους κορυφαίους Έλληνες τραγουδιστές.
    Τώρα σαν άνθρωπος απλά βλέπει τον εαυτό του στον καθρέφτη και του αρέσει αυτό που βλέπει. Δε νομίζω ότι αυτό ειναι κακό.

    valia1984
    25.09.2005, 17:38
    Για μένα ο Γιάννης Κότσιρας είναι κορυφή. Μου αρεσει η καθαρότητα της φωνής του και αυτή η γλυκύτητα που βγάζει όταν τραγουδάει.
    Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του γι' αυτό δεν θα κάνω κριτική σε αυτούς που δεν τους αγγίζει η φωνή του, είναι δικαίωμα τους.
    Προσωπικά οι ερμηνείες του στο ¶ξιον Εστί μου άρεσαν. Το τραγούδι "της αγάπης αίματα" θεωρώ ότι το ερμήνευσε υπέροχα. Το άκουσα στο cd που είχε βγει για Μπιθηκώτση από το Μητσιά και δεν μου άρεσε καθόλου. Είναι θέμα χροιάς. Ο Γιάννης για μένα έχει πολύ πιο ωραία χροιά από το Μητσιά.
    Και συμφωνω με τη LINA2012 ότι σις συναυλίες του είναι υπέροχος, βγάζει αυτή τη γλυκύτητα που έλεγα πιο πριν.
    Αυτά από εμένα.


    ΣΕ ΕΡΩΤΕΥΟΜΑΙ......


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 25-09-2005 17:43 ]
    LithiHios
    25.09.2005, 18:34
    ("Της δικαιοσύνης ήλιε"...και να τολμά να πεί και ζειμπέκικο του Καζαντζίδη στο περιβόητο live του???) Όπως έγραψε και η μαλαστρανα. Συμφωνώ και εγώ γιατί αυτά τα δύο τραγούδια άξιζαν καλύτερη ερμηνία γεμάτη πάθος..

    valia1984
    25.09.2005, 19:03






    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 19-07-2005 στις 20:55 έγραψε:

    Ξέρω ότι μπορεί θα με καταραστούν κάποιοι, αλλά θα πω τί πιστέυω για τον Κότσιρα...Όταν πρωτοβγήκε, τον συμπάθησα. Αλλά σιγά-σιγά κατάλαβα ότι δεν είναι τίποτα περισσότερο από μιά μετριότητα...Μια συνηθισμένη μορφή, σίγουρα όχι άσχημος, αλλά ούτε κι ιδιαίτερα ωραίος, με μια συμπαθητική, σωστή φωνή. Πέρα απ' αυτό, τι???????? Αν εξετάσουμε όλους τους Έλληνες τραγουδιστές της ηλικίας από 30-40 χρονών, πού θα κατατάξουμε τον Κότσιρα??? Μπορούμε να πούμε ότι έχει μεγάλη, συνταρακτική φωνή, ότι είναι "φωνάρα"?? Τότε τί να πούμε για τους Λιδάκη, Μακεδόνα, Ανδρεάτο, Στέλιο Διονυσίου, Αδαμαντίδη, Μπάση???( και δεν τρελαινόμαι προσωπικά για όλους αυτούς, αλλά αντικειμενικά έχουν πολύ ξεχωριστές φωνές). Να τον ξεχωρίσουμε για την ομορφιά του???Ο όμορφος αυτής της γενιάς και πολλών προηγούμενων και επόμενων ίσως, είναι ο Σάκης, γιατί να το αμφισβητήσουμε???Και ο δεινός, ακούραστος χορευτής με την απίστευτη κίνηση είναι πάλι ο Σάκης...Μήπως έχει καμιά ιδιαίτερη "αλητεία" στο βλέμμα του ή στη φωνή του??? Αυτά τα έχει ο Μαζωνάκης ( δε λέω ότι είναι σποθδαίος τραγουδιστής, αλλά όταν λέει το "Είσαι φοβερή" ή το "Γκούτσι", εκπέμπει κάτι, καλό-κακό δεν έχει σημασία)...Ο Κότσιρας δε μου μεταδίδει κανένα απολύτως συναίσθημα, με αφήνει αδιάφορη όταν τραγουδά. Και με εκνευρίζει αφόρητα όταν δίνει συνεντεύξεις και όλο ψάχνει τρόπους να πει ότι είναι πολύ "έντεχνος" και πόσο δύσκολο είναι για τους "έντεχνους" στην Ελλάδα. Έλεος πιά!!! Ναι, τον πήρε ο Θεοδωράκης, αυτό για μένα δε λέει απολύτως τίποτε, (εδώ πήρε το Ρέμο) ο κάθε δημιουργός είναι ελεύθερος να πειραματιστεί με τα τραγούδια του. Μήπως τα είπε ιδιαίτερα καλά???Τα έφερε εις πέρας χωρίς φάλτσα, αλλά πέρα απ' αυτό???Δε γίνεται να τραγουδάς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το "Εγώ να ξέρεις θα τραβιέμαι γύρω εδώ" και το "Της δικαιοσύνης ήλιε"...και να τολμά να πεί και ζειμπέκικο του Καζαντζίδη στο περιβόητο live του??? Και να θέλει να μας πείσει ότι αδιαφορεί για τις πωλήσεις????¶ντε καλέ!!!!!!! Λίγη σεμνότητα ρε παιδιά!!!!!!!!!! Από τραγούδια του, μου αρέσουν κυρίως τα παλιά, της Ρεμπούτσικα...






    Βλέπω ότι ενώ κατηγορείς τους ένθερμους υποστηρικτές του Κότσιρα ότι επιτίθονται σε όσους τον σχολιάζουν αρνητικά, εσύ κάνεις το αντίθετο. Προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο η φωνή του. Είσαι επιθετική απέναντι στις επιλογές του στο live που έβγαλε. Είναι τραγούδια που ο ίδιος αγαπάει και ακούει και δεν είναι απαραίτητο αυτά να ταιριάζουν μεταξύ τους.
    Δεν διαφωνώ ότι ο Λιδάκης και υπόλοιποι που αναφέρεις έχουν ιδιαίτερη φωνή. Δεν θα πω ότι η φωνή του Γιάννη έχει κάτι το ξεχωριστό. Εμένα μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά.
    Και όσο για το αν είναι ωραίος, αυτό είναι τελείος υποκειμενικό.
    malastrana
    28.09.2005, 00:34
    Έστω ότι τα τραγούδια που επιλέγει να πεί ένας καλλιτέχνης στο live του δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζουν μεταξύ τους...έστω ότι μπορεί στο ίδιο πρόγραμμα να κολλάει ιστορικά ζειμπέκικα του Καζαντζίδη με τα δικά του σουξεδάκια. Ωραία. Να τα λέει όμως και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο????Επιτρέπεται αυτό???Πλήρης ισοπέδωση?Κάποιος παραπάνω γράφει για το Μητσιά που τραγουδά απ' το ¶ξιον Εστί στο δίσκο του Μπιθικώτση και λέει ότι το προτιμά με τον Κότσιρα και είναι θέμα χροιάς. Είναι φυσικά δικαίωμα του καθενός να προτιμά μιά χροιά από μιά άλλη...Αλλά εδώ θεωρώ ότι δεν είναι θέμα χροιάς. Ο Μητσιάς το είπε με όλο το νόημα, τη σημασία, την απλότητα και τη δωρικότητα που του ταιριάζει...γιατί είναι ένας τραγουδιστής που εκπαιδεύτηκε απ' τον ίδιο το Θεοδωράκη (όταν έπρεπε) και τον Ελύτη να το λέει, ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι. Είναι ο τραγουδιστής που το τραγούδησε σε όλη την Ευρώπη και την Αμερική και το έκανε πασίγνωστο. Και είναι η μόνη ερμηνεία που μπορεί άξια να διαδεχθεί το Σερ, όχι για την χροιά επαναλαμβάνω, αλλά για το ήθος και το ύφος του. Ο Κότσιρας, που ενδεχομένως να έχει για κάποιους πιό ευχάριστη χροιά, το είπε ακριβώς με το ίδιο τρόπο και γλυκό συναίσθημα που έλεγε και το "τσιγάρο" ...Όμως τα τραγούδια του ¶ξιον Εστί δε θέλουν γλυκύτητα, αλλά αυστηρότητα και μέτρο. Και πανομοιότυπα είπε και του Καζαντζίδη. Ήταν πολύ καλός στο "τσιγάρο", αλλά για τα μεγάλα τραγούδια...δεν είναι αρκετός...Τί θα πεί " του άρεσαν και τα είπε", όταν αγαπάμε κάτι πρέπει κατ' αρχήν να το σεβόμαστε. Και, μην πιανόμαστε απ' το ότι τον έβαλε να κάνει μια συναυλία ο Μίκης και ηχογράφησαν το ¶ξιον Εστί...Πολλά πράγματα δυστυχώς έχει κάνει ο Μίκης τα τελευταία χρόνια για αμφίβολους σκοπούς. Σκεφτείτε μόνο την χρονική στιγμή που τον φώναξε να το κάνει, όταν ο Γιάννης είχε τις τρελές πωλήσεις απ' το live και είχε γίνει λατρευτός σε μεγάλο κομμάτι της νεολαίας.
    Και, παιδιά, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθεί κανείς να αλλάξει τα γούστα του άλλου. Φυσικά και η ομορφιά είναι θέμα υποκειμενικό, και η φωνή. Εγώ δε λέω ότι δεν έχει φωνή, έχει, και αρκετά νόστιμη μάλιστα, εμένα όμως δε μου μεταδίδει συναίσθημα. Και δε λέω ότι λατρεύω όλους αυτούς τους τραγουδιστές της ηλικίας του, που ανέφερα, ίσως κι εγώ να πιστέυω ότι από κάποιούς ο Κότσιρας έχει πιό ευχάριστη χροιά. Όμως όλοι αυτοί ή τουλάχιστον οι περισσότεροι, νομίζω ότι χτίζουν την καριέρα τους κατα τρόπο που θα τους επιτρέψει κάποτε να μείνουν στην μνήμη ως "σπουδαίοι" ή και "μεγάλοι" τραγουδιστές....ο Κότσιρας, όχι. Αλήθεια πέρα απ' την Αλεξάνδρεια και το Τσιγάρο που το αξίζουν, όσοι τον υποστηρίζετε τώρα, θα θυμάστε σε κάποια χρόνια κανένα άλλο σουξεδάκι του???Το "αν είσαι ελεύθερη το Σάββατο" ας πούμε???

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 28-09-2005 00:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 28-09-2005 01:24 ]
    EffieKakaflika
    28.09.2005, 10:40
    Έχω όλους τους δίσκους του και γενικά τον παρακολουθώ από την αρχή (τον έχω δει live άπειρες φορές). Δεν έχω να πώ κάτι καλό για τους τελευταίους δίσκους του και για τις επιλογές του. Πιστεύω ότι είναι λίγο βαρετός. Αλλά καλός.
    Δυστυχώς αν και έχει τρομερές δυνατότητες, είναι συμπαθέστατος (βγάζει αυτό το "καλό παιδί") και γενικά μια πολύ αξιοπρεπής μορφή στη δισκογραφία, πιστεύω ότι έχει ένα ελλάτωμα: Αυτή τη γλυκύτητα την βγάζει σε όλα τα τραγούδια με αποτέλεσμα να δείχνει ότι δεν έχει φαντασία. Για μένα είναι ελλάτωμα για έναν τραγουδιστή να μην αλλάζει καθόλου το ύφος και να μη βγάζει καμία δύναμη σε δυνατά τραγούδια. Βέβαια, τον είχα ακούσει με τον Μαρκόπουλο πριν 6-7 χρόνια και είχα συγκλονιστεί με τη "Φάμπρικα". ¶ρα μπορεί να το κάνει. Αλλά για λόγους εμπορικούς και μάρκετιγκ δεν το κάνει.
    Ένα πράγμα δεν πρέπει να ξεχνάμε... Είναι όλα θέμα γούστου και πώς τη βρίσκει ο καθένας... Ότι εμένα μου φαίνεται βαρετός δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός, ότι δεν αξίζει ή ότι πρέπει να φαίνεται βαρετός και στους άλλους...
    Ας μην πορωνόμαστε (σωστά το έγραψα;)
    melanie1325
    28.09.2005, 11:11
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 28-09-2005 στις 10:40 έγραψε:

    ...
    ...
    Ας μην πορωνόμαστε (σωστά το έγραψα;)





    Όχι αυτό αλλά, για μένα, όλα τα υπόλοιπα
    Ας μην πωρωνόμαστε λοιπόν
    EffieKakaflika
    28.09.2005, 11:35
    Σ'ευχαριστώ!!!
    valia1984
    01.10.2005, 17:11
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 28-09-2005 στις 00:34 έγραψε:

    Έστω ότι τα τραγούδια που επιλέγει να πεί ένας καλλιτέχνης στο live του δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζουν μεταξύ τους...έστω ότι μπορεί στο ίδιο πρόγραμμα να κολλάει ιστορικά ζειμπέκικα του Καζαντζίδη με τα δικά του σουξεδάκια. Ωραία. Να τα λέει όμως και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο????Επιτρέπεται αυτό???Πλήρης ισοπέδωση?Κάποιος παραπάνω γράφει για το Μητσιά που τραγουδά απ' το ¶ξιον Εστί στο δίσκο του Μπιθικώτση και λέει ότι το προτιμά με τον Κότσιρα και είναι θέμα χροιάς. Είναι φυσικά δικαίωμα του καθενός να προτιμά μιά χροιά από μιά άλλη...Αλλά εδώ θεωρώ ότι δεν είναι θέμα χροιάς. Ο Μητσιάς το είπε με όλο το νόημα, τη σημασία, την απλότητα και τη δωρικότητα που του ταιριάζει...γιατί είναι ένας τραγουδιστής που εκπαιδεύτηκε απ' τον ίδιο το Θεοδωράκη (όταν έπρεπε) και τον Ελύτη να το λέει, ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι. Είναι ο τραγουδιστής που το τραγούδησε σε όλη την Ευρώπη και την Αμερική και το έκανε πασίγνωστο. Και είναι η μόνη ερμηνεία που μπορεί άξια να διαδεχθεί το Σερ, όχι για την χροιά επαναλαμβάνω, αλλά για το ήθος και το ύφος του. Ο Κότσιρας, που ενδεχομένως να έχει για κάποιους πιό ευχάριστη χροιά, το είπε ακριβώς με το ίδιο τρόπο και γλυκό συναίσθημα που έλεγε και το "τσιγάρο" ...Όμως τα τραγούδια του ¶ξιον Εστί δε θέλουν γλυκύτητα, αλλά αυστηρότητα και μέτρο. Και πανομοιότυπα είπε και του Καζαντζίδη. Ήταν πολύ καλός στο "τσιγάρο", αλλά για τα μεγάλα τραγούδια...δεν είναι αρκετός...Τί θα πεί " του άρεσαν και τα είπε", όταν αγαπάμε κάτι πρέπει κατ' αρχήν να το σεβόμαστε. Και, μην πιανόμαστε απ' το ότι τον έβαλε να κάνει μια συναυλία ο Μίκης και ηχογράφησαν το ¶ξιον Εστί...Πολλά πράγματα δυστυχώς έχει κάνει ο Μίκης τα τελευταία χρόνια για αμφίβολους σκοπούς. Σκεφτείτε μόνο την χρονική στιγμή που τον φώναξε να το κάνει, όταν ο Γιάννης είχε τις τρελές πωλήσεις απ' το live και είχε γίνει λατρευτός σε μεγάλο κομμάτι της νεολαίας.
    Και, παιδιά, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθεί κανείς να αλλάξει τα γούστα του άλλου. Φυσικά και η ομορφιά είναι θέμα υποκειμενικό, και η φωνή. Εγώ δε λέω ότι δεν έχει φωνή, έχει, και αρκετά νόστιμη μάλιστα, εμένα όμως δε μου μεταδίδει συναίσθημα. Και δε λέω ότι λατρεύω όλους αυτούς τους τραγουδιστές της ηλικίας του, που ανέφερα, ίσως κι εγώ να πιστέυω ότι από κάποιούς ο Κότσιρας έχει πιό ευχάριστη χροιά. Όμως όλοι αυτοί ή τουλάχιστον οι περισσότεροι, νομίζω ότι χτίζουν την καριέρα τους κατα τρόπο που θα τους επιτρέψει κάποτε να μείνουν στην μνήμη ως "σπουδαίοι" ή και "μεγάλοι" τραγουδιστές....ο Κότσιρας, όχι. Αλήθεια πέρα απ' την Αλεξάνδρεια και το Τσιγάρο που το αξίζουν, όσοι τον υποστηρίζετε τώρα, θα θυμάστε σε κάποια χρόνια κανένα άλλο σουξεδάκι του???Το "αν είσαι ελεύθερη το Σάββατο" ας πούμε???

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 28-09-2005 00:38 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 28-09-2005 01:24 ]








    Καλησπέρα!!!
    Ίσως και να έχεις δίκιο στο ότι ερμηνεύει με τον ίδιο τρόπο τα τραγούδια του Καζατζίδη και τα δικά του.
    Το σχόλιο σου για την ερμηνεία του Μητσιά το δέχομαι αλλά θα ξαναπώ οτι εγώ προτιμώ τον Κότσιρα.Και δε νομίζω οτι βγάζει καμιά γλυκύτητα στο συγκεκριμένο τραγούδι.
    Για το "αν είσαι ελεύθερη το Σάββατο" συμφωνώ οτι δεν είναι από τα τραγούδια που θα μείνουν. Το "πως θα πεθάνω εγώ για σένα" , "το πιο γλυκό σου ψέμα" και πολλά άλλα που υπάρχουν στο δίσκο (μην τα αναφέρω τώρα όλα) πιστεύω ότι έχουν προοπτικές να μείνουν και ταιριάζουν στη σοβαρότητα του καλλιτέχνη.
    Τελοσπάντων δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Ο κάθένας έχει τις απόψεις του και δεν πρόκειται να τις αλλάξει.
    valia1984
    01.10.2005, 17:20
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 28-09-2005 στις 10:40 έγραψε:

    Έχω όλους τους δίσκους του και γενικά τον παρακολουθώ από την αρχή (τον έχω δει live άπειρες φορές). Δεν έχω να πώ κάτι καλό για τους τελευταίους δίσκους του και για τις επιλογές του. Πιστεύω ότι είναι λίγο βαρετός. Αλλά καλός.
    Δυστυχώς αν και έχει τρομερές δυνατότητες, είναι συμπαθέστατος (βγάζει αυτό το "καλό παιδί") και γενικά μια πολύ αξιοπρεπής μορφή στη δισκογραφία, πιστεύω ότι έχει ένα ελλάτωμα: Αυτή τη γλυκύτητα την βγάζει σε όλα τα τραγούδια με αποτέλεσμα να δείχνει ότι δεν έχει φαντασία. Για μένα είναι ελλάτωμα για έναν τραγουδιστή να μην αλλάζει καθόλου το ύφος και να μη βγάζει καμία δύναμη σε δυνατά τραγούδια. Βέβαια, τον είχα ακούσει με τον Μαρκόπουλο πριν 6-7 χρόνια και είχα συγκλονιστεί με τη "Φάμπρικα". ¶ρα μπορεί να το κάνει. Αλλά για λόγους εμπορικούς και μάρκετιγκ δεν το κάνει.
    Ένα πράγμα δεν πρέπει να ξεχνάμε... Είναι όλα θέμα γούστου και πώς τη βρίσκει ο καθένας... Ότι εμένα μου φαίνεται βαρετός δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός, ότι δεν αξίζει ή ότι πρέπει να φαίνεται βαρετός και στους άλλους...
    Ας μην πορωνόμαστε (σωστά το έγραψα;)






    Καλησπέρα!!!
    Σχετικά με τη γλυκήτητα που λες οτι βγάζει σε όλα τα τραγούδια, πιστεύω ότι κάνεις λάθος.
    Στο "Πρώτη Φορά" δεν είδα καμιά γλυκήτητα.
    Επιπλέον φέτος τραγούδησε τραγούδια του Καββαδία με το Μικρούτσικο και απέδειξε,κατα τη γνώμη μου, ότι μπορεί να πει και τέτοιου είδους τραγούδια. Για παράδειγμα στο "μαχαίρι" μόνο γλυκήτητα δεν έβγαλε.
    πιστεύω ότι μπορεί να πει πολλά πράγματα και ίσως έχεις δίκιο οτι δεν το κάνει για λόγους εμπορικότητας.
    Δεν πωρωνόμαστε απλά ο καθένας εκθέτει τις απόψεις του και είναι δεκτές και σεβαστές.
    drakonikolis
    01.10.2005, 20:29
    Ο Γιάννης Κοτσιρας είναι ένας από τους σημαντικότερους νέους καλλιτέχνες με μια φωνή με ιδιαίτερο πλούτο και βάθος.Τον έχω ακούσει ζωντανα 2 φορές μία στο FΙX το Χειμώνα μαζί με Φάμελο και μία πριν λίγες μέρες στο θέατρο γης στη συναυλία του Μικρούτσικου,αφιέρωμα στον Καββαδία και έχω να πω ότι έχει μία από τις μελωδικότερες φωνές και συνάμα με πολλές πτυχές.Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι τα τραγούδια που έχει πει με έχουν ενθουσιάσει αλλά πιστεύω ότι αν αξιοποιηθεί και τροφοδοτηθεί με καλύτερα τραγούδια θα μας προσφέρει στο μέλλον πολλές συγκινήσεις.
    Aiolos_m
    02.10.2005, 01:32
    Βρε παιδιά με βασανίζει κάτι τον τελεταίο καιρό...
    ενώ συμπαθώ τον Κότσιρα και τα τραγούδια του, ενώ η εντύπωση που μου άφησε στον Βύρωνα με τον Μικρούτσικο ήταν ότι στάθηκε αξιοπρεπώς στην περίσταση, τώρα που αγόρασα το live στο Μέγαρο Μουσικής νίωθω ότι ήταν λίγος για το έργο, σε αντίθεση με τον Κούτρα και τον Θηβαίο (για τον Μαχαιρίτσα και την συναυλία γενικότερα έχω τοποθετηθεί εδώ). Ακούγοντας δηλαδή το Καραντί, την Πικρία και τη Θεσσαλονίκη δεν μου δίνει ούτε το ελάχιστο από τις αντίστοιχες εκτελέσεις του "Γραμμές των οριζόντων". Γνώμες;;;
    Voltage
    02.10.2005, 09:13
    Γνώμη μου και άποψή μου :Η φωνή του, είναι ο ήχος του τέλειου μουσικού όργανου. Του τέλεια κουρδισμένου και απο άξιο τεχνίτη-κατασκευαστή.Ομως...
    λες και ατύχησε να πέσει στα χέρια ερασιτέχνη-κι ας ταλαντούχου-μουσικού, δε μεταδίδει ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ! Δε διακρίνονται αποχρώσεις, δονήσεις, κάλμες...
    Παρ όλα αυτά, είναι τόσο ευχάριστη η χροιά της φωνής του κι είναι τόσο σωστός και συνεπής σ αυτό που κάνει, ώστε να ξεχωρίζει και ν ακούγεται με συμπάθεια και όχι μόνο !
    Αυτά !
    valia1984
    02.10.2005, 11:42
    Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να τους δω live. Πήρα όμως το cd.
    Ο Κότσιρας με εντυπωσίασε πραγματικά με τις ερμηνείες του.
    Είναι κάτι που μέχρι τώρα δεν έχουμε δει από αυτόν. Κατά την άποψη μου απέδειξε ότι μπορεί να πει και τέτοιου είδους κομμάτια.
    Η ερμηνεία του στο "μαχαίρι" μου άρεσε, δεν είχα ακούσει ποτέτον Κότσιρα να τραγουδάει με τόση ένταση.
    malastrana
    06.10.2005, 21:23
    Εγώ, μια και φημίζομαι για την αντικειμενικότητά μου, έχω να πω ότι στο cd Σταυρός του Νότου-Γραμμές των οριζόντων, ο Γ.Κ. μου αρέσει πάρα πολύ, κυρίως στο τραγούδι "Σταυρός του Νότου"...Και μου φαίνεται αγνώριστος και ώριμος.
    sentoni
    30.08.2006, 01:01
    Το μέλος DARCKANGEL στις 29-06-2005 στις 12:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Γιαννης ειναι τρομερος !!!!!!!!!!!!! Αλλα οντως ο τελευταιος του δισκος δεν με ικανοποιησε . Σε σχεση με τους προηγουμενους ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!!
    Νομιζω πως αρχιζει να παρακμαζει . Ελπιζω να κανω λαθος !!!!!!!!



    . . . . . . δεν σε ικανοποίησε ε ; θαμπώθηκα !
    tolaruba
    31.08.2006, 10:09
    Οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι ο κοτσιρας δεινει την αισθηση του καλου παιδιου.Χαμηλων τονων και γλυκια φυσιογνωμια αλλα κατα τη γνωμη μου η φωνη του δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι μια καλη φωνη.Αυτο.Οι καλες φωνες πιστευω δεν ειναι σπανιο φαινομενο.Απλα λιγες εχουν τη δυνατοτητα να μεταδιδουν συναισθημα και να σε συγκινουν.Εχω παει να δω απο κοντα τον Κοτσιρα και δυστυχως δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.Μου φαινεται λιγο στεγνός και ουδετερος.Οσον αφορα τις δισκογραφικες του δουλειες εχω ξεχωρισει το Φυλακας Αγγελος.Ολα τα κομματια ηταν δουλεμενα και πολυ γλυκα.Αλλα μου φαινεται πως με το 30 και κατι εκανε μια προσπαθεια να γινει λιγο πιο εμπορικος αλλα θεωρω πως ετσι εχασε αλλους υποστηρικτες.Δε μου αρεσαν καθολου οι στιχοι...
    Δυσκολα ο κοτσιρας θα βγαλει καλες δουλειες..
    spiroos
    31.08.2006, 10:18
    Σε λίγο καιρό ο μέγιστος Γιάννης Κότσιρας θα αναδείξει τις τεράστιες φωνητικές του δυνατότητες στο νέο άλμπουμ του τραγουδώντας τους τεράστιους συνθέτες Στέλιο Ρόκο και Χρήστο Δάντη. Η κορύφωση της καριέρας ενός έντεχνου καλλιτέχνη.
    tolaruba
    31.08.2006, 10:25
    Το μέλος spiroos στις 31-08-2006 στις 10:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σε λίγο καιρό ο μέγιστος Γιάννης Κότσιρας θα αναδείξει τις τεράστιες φωνητικές του δυνατότητες στο νέο άλμπουμ του τραγουδώντας τους τεράστιους συνθέτες Στέλιο Ρόκο και Χρήστο Δάντη. Η κορύφωση της καριέρας ενός έντεχνου καλλιτέχνη.


    ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ φωνητικες ικανοτητες,ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ συνθετες!!!!!!!?????????
    ειπαμε καλη φωνη,ειπαμε εχουν καλα (παλια) κομματια....
    αλλα οχι και ετσι!!!Μακαρι να ειναι καλη η δουλεια.Και αν αξιζει θα το δειξει.
    valia1984
    31.08.2006, 10:30
    Το μέλος tolaruba στις 31-08-2006 στις 10:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι ο κοτσιρας δεινει την αισθηση του καλου παιδιου.Χαμηλων τονων και γλυκια φυσιογνωμια αλλα κατα τη γνωμη μου η φωνη του δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι μια καλη φωνη.Αυτο.Οι καλες φωνες πιστευω δεν ειναι σπανιο φαινομενο.Απλα λιγες εχουν τη δυνατοτητα να μεταδιδουν συναισθημα και να σε συγκινουν.Εχω παει να δω απο κοντα τον Κοτσιρα και δυστυχως δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.Μου φαινεται λιγο στεγνός και ουδετερος.Οσον αφορα τις δισκογραφικες του δουλειες εχω ξεχωρισει το Φυλακας Αγγελος.Ολα τα κομματια ηταν δουλεμενα και πολυ γλυκα.Αλλα μου φαινεται πως με το 30 και κατι εκανε μια προσπαθεια να γινει λιγο πιο εμπορικος αλλα θεωρω πως ετσι εχασε αλλους υποστηρικτες.Δε μου αρεσαν καθολου οι στιχοι...
    Δυσκολα ο κοτσιρας θα βγαλει καλες δουλειες..





    Τι σχέση έχει το καλό παιδί που λέτε ότι δείχνει να είναι με τη φωνή του?
    δε συμφωνώ μαζί σου. Κατά τη γνώμη μου ο Κότσιρας είναι από τους καλλιτέχνες που μεταδίδουν συναισθήματα στο κοινό.
    Το 30+κάτι απλά είναι πιο μοντέρνος δίσκος και ίσως και εμπορικός αλλά δε νομίζω ότι έχασε όσους τον πιστεύουν τόσα χρόνια.
    Για μένα το 30+κάτι είναι από τις καλύτερες δουλειές του.
    Σχετικά με το αν θα βγάλει καλές δουλειές στο μέλλον, ας αφήσουμε το χρόνο να το δείξει.....