ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη
    Deapoet
    04.09.2016, 12:53

    Καλησπέρα μουσόφιλοι,είμαι 17 και,πλέον, φοιτητής στη Θεσσαλονίκη.Με ενδιαφέρει η μονωδία και καθώς πιστεύω πως βρίσκομαι στην κατάλληλη ηλικία φοβάμαι μήπως δεν έχω κάτι ιδιαίτερο η φωνή μου για να συνεχίσω.Πιστεύετε πως μπορεί μία μέτρια φωνή να καλλιεργηθεί και να φτάσει σε ένα αρκετά καλο επίπεδο;Επίησης μήπως γνωρίζετε φθηνά ωδεία ή καθηγητέ φωνητικής για ιδιαίτερα στη Θεσσαλονίκη;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    ChrisDs
    04.09.2016, 14:19

    Δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία στην μονωδία, όταν έχεις περάσει την μεταφώνηση μπορείς σε οποιαδήποτε ηλικία να ξεκινήσεις.

    Θα ψάξεις να βρεις εναν καλό καθηγητή ή καθηγήτρια και θα σε ακούσει να σου πει την γνώμη του/της.

    Μία φωνή μπορεί να καλλιεργηθεί και να γίνει σωστή τονικά, να αποκτήσει κάποια έκταση και γενικά τεχνική. Αλλά παίζουν σημαντικό ρόλο και η χροιά και το ταλέντο.

    Όλα αυτά που σου γράφω είναι σε καθαρά θεωρητικά επίπεδο γιατί όπως καταλαβαίνεις η καθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον να σου προτείνω Θεσσαλονίκη ίσως κάποιο άλλο μέλος να γνωρίζει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChrisDs, 04-09-2016 14:20 ]


    DanaeAthanasiadou
    05.09.2016, 20:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Deapoet στις 04.09.2016, 12:53 έγραψε...

    Καλησπέρα μουσόφιλοι,είμαι 17 και,πλέον, φοιτητής στη Θεσσαλονίκη.Με ενδιαφέρει η μονωδία και καθώς πιστεύω πως βρίσκομαι στην κατάλληλη ηλικία φοβάμαι μήπως δεν έχω κάτι ιδιαίτερο η φωνή μου για να συνεχίσω.Πιστεύετε πως μπορεί μία μέτρια φωνή να καλλιεργηθεί και να φτάσει σε ένα αρκετά καλο επίπεδο;Επίησης μήπως γνωρίζετε φθηνά ωδεία ή καθηγητέ φωνητικής για ιδιαίτερα στη Θεσσαλονίκη;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.







    Σύγχρονο ωδείο φίλε! Αλλιώς αν σε ενδιαφέρει για ιδιαίτερα ίσως έχω κάτι καλό, στείλε π.μ.


    Leon9
    26.11.2016, 22:24

    ✅✅

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Leon9, 26-11-2016 22:24 ]