ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη

    Απορία σχετικά με πτυχίο αρμονιας

    Depfour
    09.09.2016, 10:46

    Γειά σας,

    Ασχολούμαι εδω και περίπου 5 χρόνια με τη μουσική, αρμόνιο, κιθάρα.  Ξεκίνησα από ωδειο, όπου μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε λόγω του αργού ρυθμού και της συνεχούς επαναληψης σε ίδια πράγματα. Παρόλα αυτά τελείωσα το υποχρεωτικό της θεωρίας εκεί + τα solfege. Επειτα ξεκίνησα ιδιαίτερα με αρμονία , με το βιβλίο του Χάρη Κουρη και σχεδόν το έχω ολοκληρώσει. Η απορία μου είναι, αν με τις γνώσεις αυτές μπορώ να πάρω κάποιο πτυχίο αρμονιας, ή έστω ένα πιστοποιητικό, γιατί θα το ήθελα πολύ. Για το πτυχίο αρμονιας, χρειάζονται και ακουστικά, ντικτε κλπ? Ή μόνο τα θεωρητικά που έχει στο βιβλίο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    CROSS
    09.09.2016, 13:50

    Καλησπέρα,το βιβλίο αυτό δεν καλύπτει το επίπεδο αρμονιας που υπάρχει στο ''ειδικό''που έιναι για πτυχίο.Εκτός αυτού,που είναι το βασικότερο,για να χεις δικαίωμα συμμετοχής σε εξετάσεις θα πρεπει να φαίνεσαι στο υπουργείο σαν σπουδαστής ειδικού αρμονίας για 3 χρόνια.Μπαίνεις με κατατακτήριες,και κατα τη διάρκεια της 3ετίας εκτός απο την αρμονία κάνεις και μια σειρά υποχρεωτικών μαθημάτων,όπως ιστορία μουσικής,μορφολογία,χορωδία,υποχρεωτική αντίστιξη,και υποχρεωτικό πιάνο(ισούται με α μέση περίπου).Το πιάνο σε περίπτωση που είχες μπεί στη μέση όταν ήσουν στο ωδείο,δε θα χρειαστεί να το κάνεις.

    Έχει και αρμονικό ντικτέ,δηλαδή αναγνώριση ποιότητας συγχορδιών,και αρμονικής διαδοχής.Τα κάνεις παράλληλα κι αυτά.Είναι πολύ βασικά και αντιστοιχούν στο ''50%'' της βαθμολογίας σου στο πτυχίο.

    Θέματα απο το αντίστοιχο του Κουρή έχεις κάνει μόνο;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CROSS, 09-09-2016 14:02 ]


    Depfour
    09.09.2016, 21:42

    Ευχαριστώ για την βοήθεια! 

    Δηλαδή όπως μου λέτε, μονο με αυτό το βιβλίο δεν μπορώ να πάρω καποιο πιστοποιητικο; Ακόμα και αν δεν είναι αρμονιας απαραίτητα.   Και επίσης σχετικά με το ωδειο , η δυνατότητα του να γραφτώ για ένα χρόνο πχ , ή κατά την διάρκεια της εξεταστικης μόνο για την εξέταση δεν γίνεται έτσι?

    Απλά παραξενευτηκα γιατί μου είχαν πει ότι μπορω με αυτό το βιβλίο να πάρω ένα χαρτί και θα προσπαθούσα να το κυνηγησω. 

    Ναι, μόνο από το βιβλίο του Κουρη έχω κάνει προς το παρόν, γιατί δεν εχω τελειωσει όλα τα κεφάλαια. 


    DanaeAthanasiadou
    09.09.2016, 22:40

    Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι εντελώς άχρηστο σε όποιον θέλει να πάρει πτυχίο. Δε ξέρω σε ποιο ωδείο πήγαινες, αλλά προφανώς και δυστυχώς δε σας μάθανε και πολλά..

    Λες πως παραξενεύτηκες γιατί σου είχαν πει ότι μπορείς με αυτό το βιβλίο να πάρεις χαρτί; Ποιος σου το είπε αυτό;

    Δε μπορείς να γραφτείς για ένα χρόνο. Πρέπει να γραφτείς ως μαθητής "Ειδικού Αρμονίας" και να παρακολουθήσεις τα εξής μαθήματα : Dictee, Αρμονία, Μορφολογία, Αντίστιξη, Φούγκα, Πιάνο, Χορωδία, Μουσική Δωματίου ( στην ουσία συμμετέχεις σε κάποια μικρή ορχήστρα ή κ μεγάλη, αν έχει το ωδείο), Ιστορία της Μουσικής.

    Πιστοποιητικά στη μουσική δε δίνονται κ όποιος σου πει το αντίθετο σε κοροϊδεύει.

    Το μόνο που μπορεί να σου χορηγήσει το ωδείο, είναι, σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ωδείο, μια βεβαίωση σπουδών, που θα αναφέρει πως ο τάδε έχει φτάσει στην τάδε τάξη στο τάδε όργανο.
     Με αυτό το χαρτί το οποίο έχει ισχύ 2 χρόνια μπορείς να πας σε κάποιο άλλο ωδείο και να συνεχίσεις από την τάξη που ήσουν.

    Βρες κανα δάσκαλο ή ωδείο της προκοπής αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η Αρμονία (αν κ δε καταλαβαίνω τι θα την κάνεις-όχι ότι μου πέφτει λόγος-, μιας κ για να βρεις δουλειά σε αυτό το είδος,θες τουλαχιστον πτυχίο Φούγκας, μη σου πω κ Σύνθεσης) .

    Αν χρειάζεσαι πληροφορίες ή βοήθεια στείλε πμ. 

    Καλή συνέχεια!


    lontano
    10.09.2016, 01:29

    Μια χαρά είναι ο Κουρής για μία πρώτη επαφή με το αντικείμενο, αλλά στο ειδικό θα χρειαστεί να εμβαθύνεις περισσότερο. Εγώ στο ειδικό δούλεψα το βιβλίο του Dubois καθώς και αυτό για το Χορικό του Διαμαντή (παράλληλα με τη μελέτη ικανού αριθμού κοράλ του Μπαχ) αλλά μόνος μου διάβασα επίσης και τις αρμονίες των Αμαραντίδη, Αδάμ και Diether de La Motte (του τελευταίου είναι με διαφορά το καλύτερο βιβλίο αρμονίας που έχω διαβάσει, γιατί εξετάζει την αρμονία σε ιστορική προοπτική -άλλη είναι η αρμονία του Μπαχ και άλλη του Μπετόβεν, του Βάγκνερ και του Ντεμπυσσί- και δεν παραθέτει αυθαίρετους κανόνες γενικής χρήσης).


    CROSS
    10.09.2016, 13:25

    Έτσι είναι,το μόνο που μπορείς να κάνεις εφόσον το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ένα χαρτί όπως λές,κι όχι ντε και καλά αρμονίας,είναι η ωδική.Αυτό πολύ πιθανόν να μπορείς να το κάνεις σε 1 έτος,γιατί η αρμονία που ζητάει είναι χαμηλού επιπέδου,αλλά έχει κάποια υποχρεωτικά μαθήματα κι εκεί.Όμως μόνο αν το θές για προσωπική χρήση,ότι έχεις κάτι στα χέρια σου.Να ξέρεις ότι δεν έχει ιδιάιτερη αξια ως πτυχίο.Αν σκέφτεσαι για επαγγελματική χρήση τότε όπως ήδη αναφέρθηκε,θα χρειαστείς τουλάχιστον πτυχίο φούγκας.

    Κια μια μικρή επισήμανση:στα υποχρεωτικά του ειδικού αρμονίας δεν συμπεριλαμβάνεται φούγκα,παρα μόνο ανάλυση φούγκας που γίνεται στην μορφολογία.Δε θα συμφωνήσω ότι είναι άχρηστο πτυχίο.Είναι πολύ καλό πτυχίο ως γνώσεις που θα αποκτήσεις και θα σου ανοίξει το μυαλό γενικότερα πάνω στη μουσική(αν το κάνεις σωστά βέβαια κι όχι αρπακολικά).

    Το βιβλίο του Ντιμπουά που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι εξαιρετικό και πλήρες.Αυτό είχα κάνει κι εγώ.Βέβαια εκτός απο αυτό,σχετικά με τα θέματα,θα χρειαστείς και κάποια βιβλιαράκια με θέματα εξετάσεων,αλλά αυτό δε σε απασχολεί ακόμα.


    DanaeAthanasiadou
    11.09.2016, 23:14
    Cross έχεις δίκιο για τη Φούγκα, κάνεις μόνο ανάλυση. Μπερδεύτηκα γιατί εγω τα έκανα παράλληλα για τα πτυχία εκείνη τη περίοδο κ το έγραψα εκ παραδρομής.
    DanaeAthanasiadou
    11.09.2016, 23:23

    Παράθεση:

    Το μέλος lontano στις 10.09.2016, 01:29 έγραψε...

    Μια χαρά είναι ο Κουρής για μία πρώτη επαφή με το αντικείμενο, αλλά στο ειδικό θα χρειαστεί να εμβαθύνεις περισσότερο. Εγώ στο ειδικό δούλεψα το βιβλίο του Dubois καθώς και αυτό για το Χορικό του Διαμαντή (παράλληλα με τη μελέτη ικανού αριθμού κοράλ του Μπαχ) αλλά μόνος μου διάβασα επίσης και τις αρμονίες των Αμαραντίδη, Αδάμ και Diether de La Motte (του τελευταίου είναι με διαφορά το καλύτερο βιβλίο αρμονίας που έχω διαβάσει, γιατί εξετάζει την αρμονία σε ιστορική προοπτική -άλλη είναι η αρμονία του Μπαχ και άλλη του Μπετόβεν, του Βάγκνερ και του Ντεμπυσσί- και δεν παραθέτει αυθαίρετους κανόνες γενικής χρήσης).






    Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

    Είναι καλύτερα να ξεκινήσεις από την αρχή με τους καλούς όπως ο Diether de La Motte ή και ο Αδάμ ακόμα (επίσης καλό βιβλίο για αρχή) παρά με τις σαβούρες. Γιατί ξεκινώντας καλά ,συνεχίζεις κ ολοκληρώνεις καλά κι έχεις μια ιδέα από αρμονία.

    Μου έχει τύχει διευθύντρια ωδείου να μη ξέρει τη τύφλα της κ εννοείται πως το συγκεκριμένο ωδείο διδάσκει κάτι βιβλία σαν του Κουρή.

    Ούτε για υποχρεωτικό δε θα το έβαζα του Κουρή. Και γενικά οι Έλληνες δε ξέρουν που παν τα 4. Αυτό βλέπω.

    Πολλές φορές ακόμα κι αυτοί που διδάσκουν και καλά Αρμονία. 

    Αν θες να μάθεις αρμονία πρέπει να βρεις καλό καθηγητή και φυσικά να τον πληρώσεις. 

    Και δε πιστεύω πως με το να μελετήσει κάποιος μόνος του μπορεί να μάθει. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος λάθος κι αν δεν έχει καθηγητή να τον διορθώσει δε προκειται να το κάνει μόνος του. Αλλά στην Ελλάδα δε μας αρέσει να πληρώνουμε τους επαγγελματίες....

    Φυσικά αν κάποιος έχει κάνει μαθήματα, εννοείται πως μπορεί να μελετήσει κι άλλα βιβλία για επιμόρφωση, αλλά δεν είναι το ίδιο.

    Επίσης αν δε παίζεις στο πιάνο τα θέματά σου, για να ακούς τι γράφεις κ να μη γράφεις απλά κανόνες, αλλά να έχει κ λίγο ουσία αυτό που γράφεις, τότε δε κάνεις δουλειά. 

    Και όλοι αυτοί οι θεωρητικοί που δε ξέρουν να παίξουν 3 νότες στη σειρά, προσωπικά δε μου λένε τίποτα.
     


    sv2dxa
    16.09.2016, 12:56

    όλα όσα έχουν αναφερθεί είναι σωστά απλά ,

    "Μπαίνεις με κατατακτήριες,και κατα τη διάρκεια της 3ετίας"  Μπορείς να μπεις με κατατακτήριες και στο Β΄έτος οπότε κάνεις μόνο 2 έτη Αρμονίας.

    Το κυρίως ζήτημα που προκύπτει είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα.α)  5 Ετη Σολφέζ  και β) επίπεδο 3ης  Κατωτέρας στο Πιάνο...

    Άρα μπαίνεις το λιγότερο σε επίπεδο Α΄κατωτερας στο πιάνο και 3ο Σολφεζ... Τα υπολοιπα υποχρεωτικά "βγαίνουν" στην διετία...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sv2dxa, 16-09-2016 12:59 ]


    DanaeAthanasiadou
    17.09.2016, 11:56

    Παράθεση:

    Το μέλος sv2dxa στις 16.09.2016, 12:56 έγραψε...

    όλα όσα έχουν αναφερθεί είναι σωστά απλά ,

    "Μπαίνεις με κατατακτήριες,και κατα τη διάρκεια της 3ετίας"  Μπορείς να μπεις με κατατακτήριες και στο Β΄έτος οπότε κάνεις μόνο 2 έτη Αρμονίας.

    Το κυρίως ζήτημα που προκύπτει είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα.α)  5 Ετη Σολφέζ  και β) επίπεδο 3ης  Κατωτέρας στο Πιάνο...

    Άρα μπαίνεις το λιγότερο σε επίπεδο Α΄κατωτερας στο πιάνο και 3ο Σολφεζ... Τα υπολοιπα υποχρεωτικά "βγαίνουν" στην διετία...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sv2dxa, 16-09-2016 12:59 ]






    Ωραία τα λέτε, αλλά υπάρχουν και πολλοί που δε "βγάζουν" ούτε σε 3ετία τα παραπάνω. 
    Αν δε γνωρίζουμε το επίπεδο του μαθητή, αν δε γνωρίζουμε το φυσικό ταλέντο -ή τη μη ύπαρξη αυτού- καλό είναι να μη βγάζουμε συμπεράσματα.

    Το σολφέζ για παράδειγμα ενδεχομένως και να δεχτούν από το ωδείο να κάνει 2 τάξεις ταυτόχρονα και να το περάσει, αλλά το πιάνο;
    Θα παίξει κάποιος χωρίς εμπειρία δίφωνα Bach σε 2 χρονιές; Θα μπορεί να παίξει απευθείας μετατροπίες;

    Δεν το νομίζω... ειδικά αν αυτός ο κάποιος είναι ενήλικος και δουλεύει, πράγμα που σημαίνει πως δεν έχει άπλετο χρόνο μελέτης.

    Αν δεν έχει μεγάλο ταλέντο κάποιος ή αν δεν στρωθεί να μελετήσει σοβαρά κ υπεύθυνα, δε μπορεί να δώσει για πτυχίο Αρμονίας.
    Δε λέω πως είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, αλλά αν δεν έχεις βάσεις από τη Θεωρία, αν δεν έχεις μελετήσει σωστά και συστηματικά με έναν σοβαρό καθηγητή, αν δεν έχεις λύσει θέματα,αν δεν σε έβαλε ο καθηγητής να τα παίζεις στο πιάνο, τότε δε μπορείς να πάρεις πτυχίο. Όχι σε 3, αλλά ούτε σε 103 χρόνια.

    Και προσωπικά, λόγω εμπειρίας, από αυτά που λέει ο φίλος στο αρχικό ποστ του, έχει μαύρα μεσάνυχτα, γιατί προφανώς τον αφήσε κάποιος ή κάποιοι στο να έχει μαύρα μεσάνυχτα.
    Φυσικά δεν είναι δικό του λάθος, αλλά τον έχουν παραπλανήσει από το ωδείο που πήγαινε, κατόπιν τον παραπλάνησε και ο δάσκαλος που είχε στο ιδιαίτερο...

    Και αν τον παραπλανήσαν όσο αφορά στο τι μπορεί να κάνει με το συγκεκριμένο βιβλίο, φανταστείτε πόσο τον έχουν παραπλανήσει όσο αφορά στις γνώσεις που μπορεί να έχει. 

    Ελπίζω να είμαι εντελώς λάθος και ο άνθρωπος να έχει μάθει αυτά που πλήρωνε τόσα χρόνια, αλλά δυστυχώς υποπτεύομαι πως δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.


    sv2dxa
    18.09.2016, 10:40
    Απλά αναφέρομαι στο "γράμμα του νόμου". Τιτοτε περισσότερο παρά μόνο τι ζητάει το Υπ. Πολιτισμού. Από εκει και πέρα ...