ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη
    xNikosx
    01.10.2016, 16:51

    Kαλησπερα.Μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω μερικα θεματα αρμονιας (και λυμενα και αλυτα). Εννοω αν εχετε υποψην σας καποιο μουσικο site στο οποιο μπορω να βρω.Αν γνωριζετε οτιδηποτε παρακαλω ενημερωστε με.Ευχαριστω πολυ.


    p-theofanis
    02.10.2016, 02:48
    Σου στέλνω το παρακάτω λινκ όπου έχει θέματα Αρμονίας από το Μουσικό Σχολείο Αλίμου http://www.mousalim.gr/com_downloads/panelladikesexetaseisthematamousikonmathematon/
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:49
    http://www.panellinies.net/%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-2016-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83/
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:49
    http://www.musictheory.gr/
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:50
    http://thodorisbroutzakis.blogspot.gr/
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:51
    http://www.pmglp.org/index.php/el/sxoleio/kin/2010-12-02-00-16-18/2010-12-17-01-24-55/30-2010-12-02-00-27-39/2010-12-02-00-29-14/117-harmony?showall=1
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:53
    http://edu.klimaka.gr/arxeio/panelladikes-exetaseis-themata-eidiko-mathima/2012-armonia-themata-eidiko-mathima-klimaka.pdf
    p-theofanis
    02.10.2016, 02:53
    https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiF_eul5rrPAhUCsBQKHVx-BJE4ChAWCBswAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mousikoveroias.gr%2Findex.php%2Fdraseis-diafores%2F502-panelladikes-armonia-2016&usg=AFQjCNGI4SV5732K40f0oaP1ZJvBVoBhsw
    Malinis
    02.10.2016, 21:21

    Παράθεση:

    Το μέλος p-theofanis στις 02.10.2016, 02:49 έγραψε...

    http://www.panellinies.net/%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-2016-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83/

    Δεν γνωρίζω αν το λυμένο αυτό θέμα αρμονίας είναι η επίσημη λύση από το υπουργείο ή κάποια μεμονομένη λύση κάποιου μουσικού (Θοδωρής Μπρουτζάκης βλέπω...) αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ και να μην σημειώσω τις παρατηρήσεις μου στην παρτιτούρα. Με αυτά τα λάθη που βλέπω (και έχω επισημάνει με κόκκινο χρώμα)  ο δάσκαλός μου ποτέ δεν θα δεχόταν αυτήν την λύση του θέματος από εμένα! Μπορούμε να κάνουμε πολλές άλλες κινήσεις των φωνών και να έχουμε αποτέλεσμα χωρίς παράλληλες 5ες (κάποιες ελλατωμένες βέβαια) και 8ες (ας είναι σε εσωτερικές φωνές κάποιες). Το ξέρω ότι πολλές κινήσεις που απαγορεύονται πολλές φορές επιτρέπονται στην λύση των θεμάτων αλλά νομίζω ότι σε θέμα εξετάσεων θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρά τα όρια. Φιλικά πάντοτε επειδή έχω χόμπυ να λύνω θέματα αρμονίας! Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 04-10-2016 01:47 ]





    iwpat
    13.10.2016, 17:51

    Σε site δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το βιβλίο του Καλομοίρη μπορείς να πάρεις για θέματα αρμονίας εκτός και αν θες επιπεδου πτυχιου οπότε μπορείς να βρεις στο ιντερνετ αυτά που έχουν δώσει παλαιότερα στις πανελλαδικές.

    http://www.panellinies.net/tag/%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%82/


    CROSS
    13.10.2016, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος iwpat στις 13.10.2016, 17:51 έγραψε...

    εκτός και αν θες επιπεδου πτυχιου οπότε μπορείς να βρεις στο ιντερνετ αυτά που έχουν δώσει παλαιότερα στις πανελλαδικές.

    http://www.panellinies.net/tag/%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%82/



    Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν τόσο χαμηλά επίπεδα πτυχίων απο κάποια ωδεία,όσο είναι τα θέματα των πανελλαδικών,αλλά είναι τα λιγότερα(θελω να πιστεύω).


    Kristalo
    13.10.2016, 22:50
    Θα ηθελα να σας ρωτησω το συγκεκριμενο θεμα των πανελλαδικων του 2016 αν ηταν basso ή soprano???
    CROSS
    15.10.2016, 13:39

    Μελωδία(soprano) ήταν.Πάντα μελωδία βάζουν.


    Kristalo
    18.10.2016, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Malinis στις 02.10.2016, 21:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος p-theofanis στις 02.10.2016, 02:49 έγραψε...

    http://www.panellinies.net/%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-2016-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83/

    Δεν γνωρίζω αν το λυμένο αυτό θέμα αρμονίας είναι η επίσημη λύση από το υπουργείο ή κάποια μεμονομένη λύση κάποιου μουσικού (Θοδωρής Μπρουτζάκης βλέπω...) αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ και να μην σημειώσω τις παρατηρήσεις μου στην παρτιτούρα. Με αυτά τα λάθη που βλέπω (και έχω επισημάνει με κόκκινο χρώμα)  ο δάσκαλός μου ποτέ δεν θα δεχόταν αυτήν την λύση του θέματος από εμένα! Μπορούμε να κάνουμε πολλές άλλες κινήσεις των φωνών και να έχουμε αποτέλεσμα χωρίς παράλληλες 5ες (κάποιες ελλατωμένες βέβαια) και 8ες (ας είναι σε εσωτερικές φωνές κάποιες). Το ξέρω ότι πολλές κινήσεις που απαγορεύονται πολλές φορές επιτρέπονται στην λύση των θεμάτων αλλά νομίζω ότι σε θέμα εξετάσεων θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρά τα όρια. Φιλικά πάντοτε επειδή έχω χόμπυ να λύνω θέματα αρμονίας! Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 04-10-2016 01:47 ]






    Για να ακριβολογήσουμε εδω θα πρεπει να πουμε πως οι πέμπτες και οι όγδοες που εσεις αναφέρετε ειναι ευθείες κρυμμενες πέμπτες και όχι παράλληλες αφού δεν προέρχονται από άλλες πέμπτες και αποτελουν εξαιρέσεις αφού βρίσκονται σε εσωτερικές φωνές και επιτρέπονται. Κακώς η καλως όπως εννοείται εσείς ειναι κοινοι κανόνες εξαιρέσεων και χρησιμοποιούνται. Επίσης και οι πέμπτες όπου η μία είναι ελαττωμένη. Σε πολλά θέματα με τον τρόπο που είναι δοσμένα προφανώς και πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι εξαιρέσεις το οποίο είναι το μυστικό για να αποδείξεις όταν το κανεις σωστά ότι κατι παραπάνω γνωρίζεις από μια απλή κίνηση της φωνής η οποία μπορει να μην σου βγαίνει κιόλας. Με όλο το συμπάθιο η παρατήρηση μου μα δεν μπορω να ακυρώσω τον άνθρωπο που έλυσε το θέμα επειδη χρησιμοποίησε εξαιρέσεις των κανόνων. Ισως εσείς να μας δίνατε καλύτερα το θέμα με λύση δική σας. Τότε ίσως θα μπορούσα να δικαιολογούσα την παρατήρηση σας!


    Malinis
    18.10.2016, 23:35
    Δεκτή η "πρόκληση" (kristalo)...μόλις ξεκλέψω λίγο χρόνο θα δημοσιεύσω μια δική μου λύση εδώ στο συγκεκριμένο topic.
    p-theofanis
    20.10.2016, 04:12
    Βρήκατε άκρη;
    Malinis
    20.10.2016, 14:22

    Με καθυστέρηση λίγων ωρών τελικά σας δίνω και την δική μου εκδοχή της λύσης του θέματος αρμονίας των παννελαδικών 2016 όπως είχα υποσχεθεί στην φίλη (kristalo) και στον φίλο (zachartha). Παραθέτω και το pdf αλλά και το ηχητικό δείγμα σε mp3 της παρτιτούρας. Όπως βλέπετε μπορούμε να αποφύγουμε τις 5ες και τις 8ες αρκεί...να υπάρχει θέληση και υπομονή! ;)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 20-10-2016 15:10 ]


    Malinis
    20.10.2016, 22:19

    Λοιπόν, απ' ότι βλέπω όντως κάποια πραγματάκια μου έχουν ξεφύγει όπως είναι τα:

    1) Το 2 είναι όντως 7...τυπογραφικό το λάθος.

    2) Το Ρε όντως είναι λάθος και έπρεπε να είναι ήμιση το Ρε στον Τενόρο και μετά να πάει στο Σι, ως έχει δηλαδή...

    3) Δεν βλέπω κάποιο λάθος εδώ και απορώ με την παρατήρηση!

    4) Στις μείζωνες (Φα εδώ) στην ναπολιτάνικη (ελλατωμένη 2η βαθμίδα σε 1η αναστροφή) ελλατώνουμε και την 5η βαθμίδα άρα το ρε ύφεση είναι σωστό και το Σι αναίρεση που ακολουθεί το παίρνω ως ποίκιλμα για να πάει στη Ντο όπου και καταλήγει. Δεν βλέπω ούτε εδώ λάθος.

    5) Φυσικά! Ίδια συγχορδία σε άλλη αναστροφή...Που είναι το παράξενο;

    6) Το Σολ είναι ύφεση γιατί είναι η 5η βαθμίδα ναπολιτάνικης σε μείζων κλίμακα! Είναι σωστό! Μετά σχηματίζει και μικρή ενάτη που λύνεται κανονικά στο Φα αναίρεση! / Πολλές φορές δεν λύνεται η εβδόμη γιατί στην επόμενη κίνηση κάνω μετατροπία και απλά χάνεται...Δεν είναι βέβαια το καλύτερο αλλά είναι κάτι που συμβαίνει. (το Φα είναι όντως αναίρεση..δεν την έβαλα) / Κρατημένες νότες (κοινοί φθόγγοι) είναι...δεν βλέπω κάτι παράξενο ούτε εδώ!

    7) Τα μέτρα 7 και 8 τα κράτησα ολόιδια -τα θεώρησα ικανοποιητικά και τεμπέλιασα είναι η αλήθεια- με την λύση που δόθηκε αρχικά στο θέμα (του Θοδωρή Μπρουτζάκη δηλ.) και ξεκίνησε και η συζήτηση...Το μόνο που έκανα ήταν να γράψω από κάτω τις πτώσεις. Η I (και όχι I6) έχεις δίκιο είναι και η VII σε ευθεία (και όχι 6) της Μι μείζων.

    8) Δεν άλλαξα τίποτα...ισχύει το Νο 7 σαν απάντηση μου.

    9) Γιατί έχει καλύτερο άκουσμα...Βγάζει καλύτερη μουσική.Το 6/4 το αποφεύγω όσο μπορώ και όταν μπορώ. Αρχικά το είχα αφήσει ως είχε και αυτό με ήμισυ και 6/4 αλλά μετά που το ξαναείδα μου φάνηκε καλύτερα να το αλλάξω.Το πηδηματάκι που κάνει Λα - Μι και μετά ναιβαίνει στο Φα αναίρεση (ο μπάσος) και κατεβαίνει διαδοχικά ακούγεται πολύ ωραία.

    10) Δεν βλέπω πρόβλημα...??

    11) Δεν βλέπω πρόβλημα..?? / Επίσης δεν βλέπω..?? / Τι είπες τώρα; Εκτός έκτασης; Άλλο πάλι και αυτό!!! Έχω κατεβεί πολύ χαμηλότερα σε αρκετά θέματα!

    12) Γιατί λες δεν πρόσεξα; Φαίνεται κάνει μπαμ ότι πρόκειται για Ναπολιτάνικες και είναι αρμονική αλυσίδα..ωραία. Ακριβώς ίδιες κινήσεις με ίδιες αξίες σε άλλη τονικότητα!Η πρώτη σε Φα μείζων και η επόμενη σε Σι ύφεση μείζων. Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή;Να το αναφέρω γραπτώς εννοείς;

       Χαίρομαι που κάποιος ασχολήθηκε με το θέμα πάντως (δεν είμαι μόνο εγώ "παράξενος" όπως βλέπω Smile) και όντως μου έχουν ξεφύγει κάποια λαθάκια...άλλα καθαρά τυπογραφικά και άλλα όντως μου διέφυγαν, τα αναφέρω όλα παραπάνω αναλυτικά 1 προς 1. Παρατηρώ όμως και κάποες διαφωνίες σε μερικά θεωρητικά..λες και άλλα διδάσκεται ο καθένας...τι να πω...μου κάνει εντύπωση! Όπως το "ίδια συγχορδία στο τέλος του μέτρου και στην αρχή του επόμενου" και το "σύζευξη διαρκείας από μικρότερη αξία σε μεγαλύτερη"...!!! Πραγματικά μερικές φορές δεν ξέρει τι να πιστέψει κάποιος...Υπάρχουν πάντως και άλλες λύσεις για το θέμα, αυτή ήταν απλά μια δική μου επειδή το ζήτησε η Kristalo...Δεν μπορούσα να αρνηθώ! Και μιας και το αγαπημένο μου ρητό είναι το γηράσκω αεί διδασκόμενος ας κλείσω με αυτό...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 20-10-2016 22:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 20-10-2016 22:29 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 20-10-2016 22:30 ]


    Kristalo
    20.10.2016, 23:06

    Κύριε Δημήτρη Μαλίνη ειλικρινά σας τιμά που ασχοληθήκατε και λύσατε το θέμα και μας προσφέρατε άλλη μία λύση εδω. Αυτό σημαίνει πως πραγματικά εκθέσατε την γνώμη σας και όχι έτσι απλά για να δημιουργήσετε εντυπωση. Εδω μάλλον θα πρεπει να επισημάνω τις διαφορετικές γνώσεις που έχει ο καθένας μας για τα επιτρέπεται και απαγορεύεται της Αρμονίας, της Αντιστιξης, της φουγκας κτλ.. Ομως υπάρχουν κάποιοι στανταρ κανόνες καθώς επίσης και εξαιρέσεις που ειναι ευρέως γνωστές στην λύση των θεμάτων και καλά θα ηταν να χρησιμοποιούμε αυτούς όταν ειδικά τα θέματα μας θα πρέπει να εξεταστούν από άλλους οι οποίοι μπορει να μην γνωρίζουν και αποδέχονται τις εξαιρέσεις των εξαιρέσεων.

    Σε πολλα πραγματα και παρατηρήσεις που είχα να κάνω με καλυψε το μέλος Zahcartha αλλα πρέπει να επαναλάβω ξανά την ερώτηση...Από μέτρο σε μέτρο με την ίδια συγχορδία; Δεν το διδάχτηκα ποτέ αυτο και έχω μέχρι το πτυχίο της Φουγκας. Ισως κάποιος να το χει διδαχτει μα μου κάνει τρομερή εντυπωση. 

    Στο 5ο μέτρο στην Ι6 μου διπλασιάζετε την 3η. Επιτρέπεται; ξέρω πως αυτο επιτρέπεται μόνο όταν η Ι είναι ελασσονα και εδώ επρόκειται για μια μείζονα συγχορδία.

    Επίσης στο 7ο μέτρο μεταξυ εκει που γραφετε V2-I6 δεν μου λύνετε τον προσαγωγέα και δεν έχω καταλάβει την μετατροπία σας με την εναρμόνια VII6 στην Ε. 

    Στο 9ο μέτρο εχετε μια παράλληλη ευθεία την οποία κατα εσάς την απαγορεύετε ενω σας λεω πως επιτρέπετε γιατι βρισκετε σε εσωτερικές φωνες και λέγεται ευθεία. Βρίσκεται στον 3ο-4ο χρόνο μεταξυ του μπάσου και τενόρου.

    Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω πως καταφέρατε και παίξατε τοσο τέλεια την μελωδία σας όταν σε ορισμένα σημεία τα δάχτυλα σας δεν μπορουν να πιάσουν επαρκώς τα πλήκτρα του πιάνου λόγου της ανοικτής δομής της συγχορδίας. 

    Με όλα αυτά θέλω να πω πως δεν είναι εύκολο να λύσουμε τέλεια ένα θέμα χωρίς λαθη ή λαθάκια και χωρίς να χρησιμοποιήσουμε εξαιρέσεις οι οποίες μάλιστα μας δείχνουν τις γνώσεις μας.

    Και πάλι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, βάλατε το μυαλό μου σε εξάσκηση..Να είστε καλά!


    Malinis
    21.10.2016, 00:53

    Ευχαριστώ για την απάντησή σας καταρχήν και χαίρομαι που σας έβαλα στην διαδικασία να εξασκήσετε το μυαλό σας με το θέμα! Όσον αφορά την παρατήρησή σας για το 5ο μέτρο ΟΝΤΩΣ είναι λάθος που διπλασίασα το Ρε στην άλτο....μπορεί να κατέβει στην Σι ύφεση με όγδοο και μετά να πηδήξει στη Φα (ομοφωνία) με το άλλο όγδοο το οποίο θα μείνει κρατημένο και στο επόμενο μέτρο με σύζευξη. Στον τενόρο τώρα, το Σι ύφεση θα γίνει όγδοο και μετά θα ακολουθήσει ένα Λα όγδοο το οποίο θα είναι και ο προσαγωγέας που θα λυθεί στην τονική στο επόμενο μέτρο σε πρώτη αναστροφή. Με λίγα λόγια κάνω μια πτώση ακόμα στο τελευταίο 8ο V6/4. Τώρα βέβαια θα έχω παράλληλη 8η μεταξύ Τενόρου - Σοπράνο...αλλά δεν διορθώνεται αλλιώς! Τώρα μπαλώματα κάνω... Μου φαίνεται θα το πιάσω από την αρχή..!!!

       Στο 7ο μέτρο ο προσαγωγέας λύνεται από την άλτο που κάνει πήδημα προς τα κάτω. Συμβαίνει και αυτό στις μείζωνες...Αλλά όπως είπα τα μέτρα 7 και 8 τα πήρα ατόφια από την προηγούμενη λύση...Τα θεώρησα Ok και...βαρέθηκα και ..τεμπέλιασα λιγάκι...Στην λύση του άλλου όμως κανείς δεν είπε τίποτα για την εναρμόνια μετατροπία..Τώρα τα είδατε όλα! Χαχαχα...Κακώς τελικά πήρα ιδέες (και 2 ολόκληρα μέτρα) από την λύση του κυρίου Μπρουτζάκη...Σαφώς επηρεάστηκα από τις κινήσεις του...Η λύση μου πιο πολύ διορθωτική πάνω στην δικιά του κατέληξε να είναι παρά καθαρά δική μου! Επρεπε να μην δω καν τι έκανε. Επιμένω πάντως ότι η λύση του είχε πολλά παραπάνω από τα επιτρεπτά "λάθη εξαιρέσεις".

       Όσον αφορά το πιάνο...Μακάρι να μπορούσα να το παίξω ο ίδιος!!! Παίζω πιάνο αλλά δεν έχω ακόμη τόση δεξιότητα σε τόσο πολύπλοκα θέματα. Από τον υπολογιστή είναι παιγμένο με το Finale. Μην φανταστείτε κάποιο plugin που τα λύνει μόνο του!!! Μόνος μου τα λύνω αλλά θέλω και να μπορώ να ακούω τι ακριβώς γράφω αλλά και να κρατάω αρχείο με όοολα τα θέματα που έχω λυμένα όπως και πάρα πολλά τραγούδια που έχω γράψει. Χωρίς το Finale πλέον σχεδόν δεν μπορώ να δουλέψω!!!

    Επειδή είπα πολλές αλλαγές και θα σας έχω μπερδέψει πλέον σας ξαναστέλνω το pdf με την λύση όπως έχει πλέον διαμορφωθεί. Καλό σας βράδυ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 21-10-2016 00:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Malinis, 21-10-2016 00:57 ]