ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Πως βάζουμε τις χορδές σε παραδοσιακό μαντολίνο;

    mandolinplayer
    03.10.2016, 05:12

    Γειά σας παιδιά.. Κόλλησε το μυαλό μου τελείως, δεν μπορώ να θυμηθώ πως περνάμε τις χορδές σε παραδοσιακό μαντολίνο. Θυμάμαι ότι ο παππούς μου που ασχολούταν, με έδειξε ένα κολπάκι αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το θυμηθώ. Κάπως πρέπει να στρέψω την χορδή κυκλικά... Από όσο γνωρίζω περνούνται όπως στο μπουζούκι. Αν μπορείτε βοηθήστε με.


    STEFANOS604
    03.10.2016, 08:38

    Τα σημερινά μαντολίνα κλασσικά Μαντολίνα, έχουν 8 μεταλλικές χορδές (οι 4 διπλές χορδές αντιστοιχούν στις ίδιες νότες με το κρητικό λαούτο, και η τοποθέτηση τους από άνω προς τα κάτω είναι: G-D-A-E , ΣΟΛ-ΡΕ-ΛΑ-ΜΙ.) , κουρδισμένες ανά ζεύγη και αποτελείται από 17 τάστα.

    Χορδές Μαντολίνου:

    E 5 - 659.30Hz           

    A 4 - 440Hz    

    D 4 - 293.70Hz           

    G 3 - 196Hz


    mandolinplayer
    04.10.2016, 21:28

    Γειά σου κύριε Στέφανε!

    Αυτά που γράφεις τα γνωρίζω, αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως στρίβεις την χορδή όταν την τοποθετείς πάνω στο καραουλο. Δεν με βοήθησε κανένα video γιατί τα σημερινά καραουλα διαφέρουν από αυτό που έχει το bowl back μαντολίνο μου.

    Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος, σας παρακαλώ.

    το καραουλο στο μαντολινο μου ειναι ετσι:


    mandolinplayer
    04.10.2016, 21:32

    συγνώμη, πριν δεν έδειχνε ολόκληρη την εικόνα.

    και όχι έτσι όπως είναι τα περισσότερα πλέον


    STEFANOS604
    04.10.2016, 23:15

    καράουλο λέγεται το μέρος του εγχόρδου (μπουζουκιού , βιολιού , μαντολίνου)  που έχει τα κλειδιά.

    Σ' όλα τα έγχορδα γίνεται το ίδιο στρίψιμο με τα κλειδιά. Δηλαδή αφήνεις κάποιο μήκος να περιστραφεί και το υπόλοιπο που περισεύει το κόβεις με κόφτη

    το άλλο μέρος που δείχνεις στη φωτογραφία άλλοι το λένε χορδιέρα άλλοι χορδοστάτη...

    Γράψε πιο αναλυτικά ή δείξε μας με φωτογραφία ακριβώς το καράουλο του οργάνου σου


    STEFANOS604
    05.10.2016, 08:04

    σου έγραψα το προηγούμενο ποστ γιατί ενώ πιστεύω εννοείς τη μεριά του καράουλου , μας δείχνεις την πλευρά του χορδοστάτη.

    Ένα’’ μυστικό’’ που εφαρμόζω στις πιο λεπτές χορδές της κιθάρας  είναι να τυλίγονται αρκετές βόλτες της χορδής πάνω στον κύλινδρο.

    Δείτε όμως ένα από τα πολλά Video που υπάρχουν για το στρίψιμο των χορδών μαντολίνου στο καράουλο….

    Δεν ψρειάζεται μετάφραση γιατί είναι ευκολονόητο και παραστατικό !!