ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Χρειάζομαι μαθήματα φωνητικής;

    Angelspa
    03.10.2016, 14:44

    Καλησπέρα σας, Ονομάζομαι Αγγελική και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το τραγούδι! Γενικοτερα έχω επαφή με τη μουσική, καθώς έκανα μεχρι την 3η γυμνασιου για 6 χρόνια ιδιαίτερα μαθήματα πιάνου τα οποία και σταμάτησα λόγω σχολικών υποχρεώσεων. Παρολ` αυτά κάποιες φορές παίζω λιγο. Με το τραγούδι ασχολούμαι απο το δημοτικό που ημουν στην χωρώδία μεχρι και το λύκειο...Εχω τραγουδήσει μονο δυο φορες μπροστά σε κοινο στην αποφοιτηση της 3ης γυμνασιου και της 3ης λυκειου... Κατα τα αλλα τραγουδαω μονη και κανω και καποια κοβερς.. Πριν κατι βδομαδες πηγα στις ακροασεις μιας ορχηστρας και δεν μ αφησαν να φτασω καν στο ρεφρεν και στα δυο τραγουδια που ειχα ετοιμασει αφου με σταματησαν λεγοντας μου οτι δεν παιρνω καλες αναπνοες κι οτι χρειαζομαι μαθηματα φωνητικης..(αυτος που με σταματησε βασικα δεν ειχε σπουδασει καν το αντικειμενο οποτε ακομα αναρωτιεμαι αν οντως εχει δικιο) και φυσικά δεν με πήραν στο μουσικό σύνολο..

    Θα ηθελα να με ακουσετε στους παρακατω συνδεσμους και να μου πειτε την γνωμη σας για το αν χρειαζομαι μαθήματα φωνητικής! Ευχαριστω!Smile

    >

    >

    >

    >
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.10.2016, 14:55

    Καλησπέρα. Αν και η ηχογράφηση είναι ερασιτεχνική, η φωνή σου μου φάνηκε συμπαθητική. Όμως χρειάζεσαι δουλειά και μαθήματα. Ε.Σ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 03-10-2016 14:58 ]


    freddieKrueger
    03.10.2016, 15:57

    Φιλη μου καλησπερα!

    Οχι απλα να το κυνηγησεις,να μην το εγκαταλειψεις ποτε!!

    Η φωνη σου ειναι οχι απλα καλη,ειναι μαγικη!!!

    Δεν ξερω αν εχεις κανει η οχι καπια μαθηματα,αλλα ειναι ενα διαμαντι!

    Σπανια ακουω πολυ καλες φωνες!!

    Κι ενα αλλο μπραβο απο μενα που δεν χρησιμοποιθησες ηλκτρονικα μεσα ενορχηστρωσης...

    η φωνη σου ακουγεται τελεια μεσα απο μια μετρια ως κακη ηχογραφηση...

    Το μονο που θες ειναι υπομονη κι ενα καλο δασκαλο!

    Να εισαι προτεοιμασμενη να ακουσεις και αυστηρα σχολια για τη φωνη σου...μην σου κοψουν ομως τα φτερα...

    Να ξερεις ειλικρινα και αντικειμενικα πως η φωνη σου ειναι απο τις σπανιες και παρα μα παρα πολυ ομορφη!!

    Αυτη την πεποιθηση να τη ριζωσεις βαθεια μεσα σου και να τη χρησιμοποιησεις οχι ως μεσο επαναπαυσης,αλλα ως εφαλτηριο για να την απογειωσεις!

    Καλη επιτυχια απο εμενα!!

    {#emotions_dlg.rockon}


    Angelspa
    03.10.2016, 17:15
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια και τις συμβουλές!!! Όχι δεν εχω κανει κανενα μαθημα φωνητικής .. Γι αυτό και το σκέφτομαι :)
    ChrisDs
    04.10.2016, 03:19

    Η χροιά σου έχει ενδιαφέρον. Γενικά είσαι σωστή στις νότες σου και στον τόνο. 

    Ο άνθρωπος που σου το είπε αυτό έχει δίκιο και στο είπε για καλό λογικά. Αλλά πέρα από αυτό με το να μάθεις σωστή τεχνική με διαφραγματικές αναπνοές και τα υπόλοιπα "παρελκόμενα" θα δεις και η ίδια ότι αυτή την στιγμή δεν αξιοποιείς ούτε το μισό των δυνατοτήτων σου. Γι' αυτο και σου σχολίασε την τεχνική σου και δεν σου είπε απλά ότι δεν κάνεις κτλ.

    Αν πραγματικα σε ενδιαφέρει ξεκίνησε μαθήματα, έχεις και μουσικό background οπότε με μια καλή καθηγήτρια θα εξελιχθείς και πιο γρήγορα θεωρητικά. Απλά μεγάλη προσοχή γιατί υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω που καταστρέφουν φωνές. Ψάξε πολύ καλά και δεν χρειάζεται να πας κατευθείαν σε έναν ή μια και τέρμα. Ακόμα και στο ίδιο ωδείο καθηγητής από καθηγητής έχει τεράστια διαφορά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChrisDs, 04-10-2016 03:20 ]


    angel11
    14.10.2016, 01:34
    Ναι γιατι είσαι πολύ καλή και αξίζει να ασχοληθείς με αυτό .Καλή συνέχεια σου εύχομαι .Αν μου επιτρέπεις με τι μέσο εγινε η ηχογράφηση ; κινητό τηλ ,κάποιο voice recorder ? Για δικό μου ρόλο σε ρωτάω κατα τα αλλα φαίνεται η φωνή σου να ειναι πολύ καλή ,μπραβο
    Angelspa
    14.10.2016, 23:47

    Μεσω κινητου τηλεφωνου εγινε η ηχογραφηση. :) 


    p-theofanis
    20.10.2016, 04:34
    Η Χροιά σας είναι ακουστική. Σας συμβουλεύω να μη την εγκαταλείψετε την Φωνητική. Κυνηγήστε το. Εγώ από την μεριά μου θα μου επιτρέψετε να σας ευχηθώ καλή υπομονή και καλή συνέχεια!
    Angelspa
    20.10.2016, 21:11
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλη! :)
    littleElve
    21.10.2016, 18:09
    Απορώ πως πήγατε στις ακροάσεις χωρίς να έχετε κάνει κάποια προετοιμασία. Αν θέλετε να ασχοληθείτε με το τραγούδι τα μαθήματα φωνητικής χρειάζονται. Δεν αρκεί να έχεις μία καλή φωνή για να τραγουδας, πρέπει να μάθετε να τραγουδάτε σωστά. Αυτός που σας σταμάτησε είχε απόλυτο δίκαιο. Το ότι δεν αναπνέετε σωστά φαίνεται στα τραγούδια που ειπατε. Επίσης, το el corazon το λέτε λάθος, κόβεται τις λέξεις σε πολλά σημεία και δεν τις κρατάτε. Δείχνετε ότι δεν καταλαβαίνετε τι λέτε και η προφορά σας δεν είναι καθόλου καλή. Αυτά τα πράγματα πρέπει να τα κοιτάξετε πριν πείτε κάποιο ξένο τραγούδι. Φιλικά
    Angelspa
    21.10.2016, 22:49
    Εκτιμώ την άποψή σας! Να ειστε καλά!
    Angelspa
    21.10.2016, 22:53
    Επίσης ισπανικά δυστυχώς δεν προλαβα ακομα να μάθω πέρα από αγγλικά και γαλλικά! Δεν ζήτησα να με κρινετε για τις γλωσσικές μου ικανότητες!! Επανεξεταστε αν θελετε την ερώτηση μου. Για ολα τα αλλα εχετε απολυτο δικιο! Φιλικα παντα
    littleElve
    22.10.2016, 15:31
    Γνωρίζω καλά την ερώτηση που κάνατε, απλά σας έδωσα μια επιπλέον συμβουλή!οι ειδικοί, όπως αυτοί που ήταν στις ακροάσεις εξετάζουν τα πάντα, ωραία φωνή, τεχνική και προφορά!!