ελληνική μουσική
    714 online   ·  210.832 μέλη

    Πυκνωτικά μικρόφωνα για χρήση στο σπίτι

    angel11
    14.10.2016, 01:43

    Καλημέρα.Λοιπόν επειδή το ψαχνω το θέμα με τον καλό ηχο στο σπίτι και το σύστημα που έχω δεν βοθαει ,δηλ ενα ημιεπαγγελματικό δυναμικό μικρόφωνο 10 ετών, θα ήθελα προτάσεις για το αν αξίζει να αγοράσω ενα πυκνωτικό μικρόφωνο εφοσον το θελω για το σπίτι και οχι για καποιο live και αν εχει αποτέλεσμα καλο στον ηχο ενός βιντεο ,δηλ να τραγουδάω και να παίρνω βιντεο .Όμως να ξεκαθαρίσω οτι με ενδιαφέρει κατι οικονομικό,δυστυχως δεν μπορω να διαθέσω πολλα.Θα δηλ ηθελα να μου προτείνετε καποια οικονομικά .Υ.Γ: Δεν έχω στούντιο σπίτι ουτε καποια μόνωση ,ενα συνηθισμένο δωμάτιο ειναι ,το διευκρινίζω για να καταλάβετε πως εχει και ο ηχος του περιβάλλοντος 


    STEFANOS604
    14.10.2016, 08:09

    Θα βες τις πληροφορίες που θέλεις εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=33386

     Μελέτησε τις κι αν έχεις άλλη απορία εδώ είμαστε........


    angel11
    20.10.2016, 01:02
    Ευχαριστώ .Εχω μια απορία οταν λέτε "Παίζει μεγάλο ρόλο η τοποθέτηση του κατά την ηχογράφηση" δηλ πχ στον υπολογιστή που υπάρχουν 2 υποδοχείς για το μικρόφωνο εχει σημασία ποιο θα προτιμήσουμε ; Το δυναμικό που έχω το βάζω στην υποδοχή που βρίσκεται μπροστά και δίπλα απο την υποδοχή για τα ακουστικά και οχι πίσω και δίπλα απο την υποδοχή για τα ηχεία.
    STEFANOS604
    20.10.2016, 07:43

    Για το δυναμικό που είμαι mic χαμηλής ευαισθησίας σε σχέση με το πυκνωτικό , εννοώ την απόσταση του dynamic mic από το στόμα του τραγουδιστή (που ανάλογα το πόσο χαμηλά ή υψηλά τραγουδάει, πλησιάζει ή απομακρύνεi το στόμα του από την κάψα του mic) ή κυρίως από το μουσικό όργανο όπου απαιτούνται γνώσεις ηχοληψίας καθώς τα μικρόφωνα αποδίδουν πιστά τον ήχο σε σχέσει με τους μαγνήτες εγχόρδων που τον αποδίδουν χρωματισμένο.

    Ακόμα και ο John Lennon προτιμούσε (φυσικά δυναμικό mic για φωνή),αλλά και ο ήχος της ακουστικής του κιθάρας σε live ,να είναι από δυναμικό mic (τοποθετημένο σε σωστή θέση) αντί magnetic pick up. Δείτε το στο χρόνο 0:26 - 0:32

    Φυσικά για ηχογράφιση στο δωμάτιο σου θα συνιστούσα περισσότερο ένα από τα πυκνωτικά του link με το οποίο να κάνει πολλές δοκιμές και να το τοποθετήσεις στην κατάλληλη θέση (αν και είναι τόσο μεγάλης ευαισθησίας που όπου και να το τοποθετήσεις θα ''πιάνει'') αρκεί να ρυθμίζεις το ρυθμιστικό στην είσοδο της κάρτας ή του ενισχυτή (αν το συνδέεις σε ενισχυτή) ή του μικροφώνου (αν διαθέτει).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 20-10-2016 07:58 ]