ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά πιάνου tomman από αρχάριο

    Kaleli
    15.10.2016, 10:31

    Γεια σας,  ο γιος μου είναι 10 χρόνων και ξε κίνησε μαθήματα πιάνου. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αν  είναι καλή επιλογή ή αγορά ηλεκτρικού πιάνου από το Tomman και συγκεκριμένα αυτό https://m.Thomann.de/gr/Thomann_dp_95_wh_arranger_set.htm?o=1&ref=mal_a_1&search=1476396181. Είδα και το Ydp 143 της Yamaha αλλά καταλαβαίνετε ότι ο λόγος είναι οικονομικός κι επίσης δε ξέρω κάτω ποσό το παιδί θα συνεχίσει την σπουδή του στο πιάνο ή θα βαρεθεί!  Μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω γιατί είμαι εντελώς άσχετη  από μουσική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    CROSS
    15.10.2016, 13:34

    Καλησπέρα,έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο μεταχειρισμένου πιάνου;Υπάρχουν στο κόστος του συγκεκριμένου(και πιο οικονομικά).


    Kaleli
    15.10.2016, 15:34

    Καλησπέρα, το έχω σκεφτεί κι έχω ψάξει στη χε αλλά διάβασα  επίσης ότι και το κόστος μεταφοράς είναι πολύ μεγάλο, με αποτέλεσμα να φτάνει σε πόσο το καινούριο. Τώρα αν θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή να πάρω ένα επώνυμό μεταχειρισμένο από το συγκεκριμένο tomman θα θελα να το ξέρω γιατί δεν έχω ιδέα από πιάνα. Θα το εκτιμουσα ιδιαίτερα αν με καθοδηγουσατε κατά κάποιο τρόπο. Ευχαριστώ!


    CROSS
    15.10.2016, 22:35

    Η αλήθεια είναι ότι έχει κόστος η μεταφορά,όμως με καλό ψάξιμο σε μεταφορικές εταιρείες θα βρεθεί και κάτι οικονομικό λογικά.

    Το ηλεκτρικό πιάνο είναι μόνο κατ'ονομα πιάνο.Δεν έχει καμμία σχέση η αίσθηση παιξίματος.ΌΛα γίνονται με συνθετικό τρόπο,απο το πώς παράγεται ο ήχος μέχρι τις διαφορές στις εντάσεις,.Στην ουσία τα πλήκτρα του είναι κουμπιά.Μόνο αν δεν γίνεται αλλιώς,θα καταλήξετε εκεί.Αν υπάρχει περιθώριο για μια μικρή διαφορά στην τιμή,τότε με κλειστά μάτια κανονικό-μεταχειρισμένο- πιάνο(όχι απαραίτητα επώνυμο)Καταλαβαίνω την σκέψη ''μικρός είναι και μπορεί να το παρατήσει''αλλά αλοίμονο αν ξεκινάμε να κάνουμε κάτι με τέτοιες σκέψεις!Για να αγαπήσει το παιδί το πιάνο,καταρχήν θα πρέπει να τον ευχαριστεί.Αν στο ωδείο(υποθέτω σε ωδείο θα κάνει μαθήματα-σωστα;)μάθει την αίσθηση του πιάνου με την πάροδο του χρόνου,θα απογοητεύεται στο ''πλαστικό''.Καλύτερα ας κάνει χρήση των πιάνων του ωδείου για τη μελέτη του τον πρώτο καιρό,παρά σε ένα συνθετικό πιάνο.Αυτό τον τρόπο έτσι κι αλλιώς τον έχετε πληρωμένο(δικαιώματα).

    Όμως απο το τίποτα(ξαναλέω),σίγουρα είναι μια επιλογή και αυτού του είδους τα ηλεκτρικά πιάνα.


    Kaleli
    16.10.2016, 19:44

     Εχεις δικιο, παντού διαβάζω ότι υπαρχει μεγαλη διαφορά μεταξύ κλασσικου και ηλεκτρικού. Δυστυχώς όμως  αυτά είναι τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε αυτή τη στιγμή και μάλιστα πιεζόμεστε και από τον καθηγητή γιατί μας εξήγησε ότι δεν μπορεί να κάνει εξασκηση στο ωδειο  εκτος των ωρών του μαθήματος και θα πρέπει άμεσα ν αγορασουμε  ηλεκτρικό πιανο αφου δε μπορουμε κλασσικο για να ξεκινησει να δουλευει και στο σπιτι.Στο μέλλον και εφοσον ο μικρός προχωρήσει θα προσπαθήσουμε να το αντικαταστήσουμε. Για την ώρα πιεζόμαστε και πρεπει ν αποφασίσουμε γρήγορα γι αυτό και ζητάω και την γνώμη σας!. Επίσης πήγα στον Νάκα και ο πωλητής μου πρότεινε  ως πάρα πολυ καλή επιλογή  στα χρήματα αυτά το Yamaha p45. Τι λέτε είναι καλύτερη επιλογη απο το thomman dp 95? Ευχαριστώ και πάλι!


    CROSS
    17.10.2016, 00:59

    Το ότι δε μπορεί να εξασκηθεί στο ωδείο είναι μεγάλο σφάλμα του ωδείου,αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.Επίσης κάτι που ξέχασα να πω νωρίτερα,συνήθως(τουλάχιστον παλιότερα)τα ωδεία μεσολαβούσαν ως καλοί πελάτες σε μουσικούε οίκους,και γινοταν στον μαθητή  μια πολύ καλή έκπτωση,που έφτανε και το 50%(όσο πχ θα αγόραζε το ίδιο το ωδείο ένα όργανο).Το ψάξατε αυτο καθόλου;

    Σχετικα με τα 2 των λίνκ,είναι ακριβώς τα ίδια όλα τα ηλεκτρικά μεταξύ τους,όσον αφορά τα πλήκτρα.Ίσως να υπάρχουν μικροδιαφορές στον ήχο,αλλά αυτό είναι δευτερέυον.Έχω πάιξει σε ηλεκτρικό ανάλογο με αυτά,και σε πανάκριβο(σε δείγματα  καταστηματος)και δε βρήκα καμιά διαφορά στο πλήκτρο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CROSS, 17-10-2016 01:01 ]


    Kaleli
    17.10.2016, 16:20

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου! Θα το συζήτησω με το ωδείο αν μπορεί να μεσολαβήσει για την αγορά ειδαλως θα πάρω μάλλον το thomman dp 95! Ευχαριστώ και πάλι!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kaleli, 17-10-2016 16:21 ]