ελληνική μουσική
    485 online   ·  210.822 μέλη

    Πραγματική φιλία.....

    avantage
    25.06.2005, 21:34
    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου και πριν λίγες βδομάδες μετά λύπης μου διαπίστωσα πως εκεί που χρειάστηκα την βοήθειά της,ενώ εγώ είχα γίνει κομμάτια,εκείνη αντί για χέρι βοηθείας..μου έδωσε πόδι...Άραγε πραγματική φιλία υπάρχει??Και ειδικότερα στις γυναίκες??Η μόνο ο νανταγωνισμός υπάρχει πια????....
    dimi589
    26.06.2005, 00:52
    Και σε μένα έχει συμβεί το ίδιο
    Τεσπα υπάρχει πραγματική φιλία αρκεί να
    ψάξεις σε σωστό μέρος και να είσαι σωστή
    απέναντι σε αυτό το πρόσωπο!!!


    ¨εκείνη αντι για χέρι βοή8ειας...μου έδωσε πόδι...¨
    dosakos
    26.06.2005, 04:27
    Quote:

    Το μέλος avantage στις 25-06-2005 στις 21:34 έγραψε:

    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου...






    Δυστυχώς όπως αποδείχθηκε δεν ήταν φιλία...συμβαίνουν αυτά όμως. Έτσι είναι η ζωή, έχει και λάθος επιλογές...Η φιλία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα, οπότε μην απογοητεύεσαι...

    dimi589
    26.06.2005, 04:42
    Quote:

    Το μέλος dosakos στις 26-06-2005 στις 04:27 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος avantage στις 25-06-2005 στις 21:34 έγραψε:
    [i]
    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου...






    Δυστυχώς όπως αποδείχθηκε δεν ήταν φιλία...συμβαίνουν αυτά όμως. Έτσι είναι η ζωή, έχει και λάθος επιλογές...Η φιλία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα, οπότε μην απογοητεύεσαι...


    [/I]



    Όπως λέει και η υπογραφή σου--->οτι α3ίζει πονάει και είναι δύσκολο

    piterpiano
    26.06.2005, 06:13
    u can't prove it!!!!το θεωρω πολυ δυκολο να το καταλαβεις..για να γινω ακραιος(πλην βασιζομενος στην πραγματικοτητα) μπορει καποιον που τον θεωρεις απλα γνωστο να σταθει διπλα σου και καποιον που θεωρεις επι χρονια κολλητο σου να 'στην φερει'..



    Την συζητηση αυτη την συγκατλεγω στις 3 πιο ατερμονες-δεν υπαρχει περιπτωση να βρω λυση-καταστασεις.

    1. η παραπανω
    2.σχεσεις γυναικων-αντρων
    3.υπαρξη θεου

    koripaki
    26.06.2005, 21:26
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 26-06-2005 στις 06:13 έγραψε:

    Την συζητηση αυτη την συγκατλεγω στις 3 πιο ατερμονες-δεν υπαρχει περιπτωση να βρω λυση-καταστασεις.

    1. η παραπανω
    2.σχεσεις γυναικων-αντρων
    3.υπαρξη θεου






    Συμφωνώ απολύτως. Μάλλον οι απόψεις που έχει κανείς γι' αυτού του είδους τα θέματα, έχουν άμεση σχέση με τον τρόπο που βλέπει τη ζωή γενικά. Έτσι δεν μπορώ να σε πείσω για το γεγονός πως εγώ είμαι πεπεισμένη για την ύπαρξη της φιλίας. Είναι ερώτημα που, καλώς ή κακώς, μονάχα εσύ μπορείς να το απαντήσεις.
    happiness
    26.06.2005, 22:36
    Υποθέτω υπάρχει αληθινή φιλία, αν και ένα περιστατικό που συνέβη σε κοντινό μου πρόσωπο πρόσφατα με έκανε να το αμφισβητήσω... Προσωπικά δεν είχα ως τώρα πολύ κοντινούς φίλους, γιατί μετά από μια κατάσταση που έγινε κλείστηκα περισσότερο στον εαυτό μου, υψώθηκε ένας γυάλινος τοίχος μεταξύ εμού και των γύρω μου, έτσι δεν μπορώ να πω με σιγουριά, επειδή πολύ απλά δεν το έχω ζήσει ακόμα.

    Αλλά και πραγματικοί φίλοι να μην υπάρχουν, πάντα έχουμε και την οικογένειά μας, σωστά;
    Erich_Zann
    27.06.2005, 00:23
    Ένα κερί αναμμένο δοκιμάζεται στην κορυφή του βουνού, εκεί που τα αερικά χορεύουν και όχι σε ένα κλειστό χώρο όπου βασιλεύει η σιωπή και η λήθη... Να χαίρεσαι που είχες την ευκαιρία να δοκιμάσεις την συγκεκριμένη φλόγα στο συγκεκριμένο κερί... Και νομίζω πως ξέρω τι φταίει και δεν βλέπουμε (όλοι μας) σωστά τις φλόγες: Το Ηλεκτρικό Ρεύμα!!!

    Σας ικετεύω:
    Σβήστε τα φώτα,
    Μας κρύβουν το Φως!!!
    avgi
    27.06.2005, 08:38
    Η φιλία υπάρχει και πάντα θα υπάρχει κατά την γνώμη μου.. απλά εξαρτάται που θα ψάξει κανείς..
    εγώ προσωπικά βρήκα την πραγματική φιλία εδώ και 7 χρόνια, φιλία που δοκιμάστηκε..όχι μόνο αυτό αλλά την ξαναβρήκα πριν από περίπου 3 χρόνια... εκτός αυτού νιώθω ότι έχω κι άλλους φίλους που θα είναι δίπλα μου αν και δεν είναι κολλητοί μου.. δεν ξέρω, ίσως απλά να είμαι εγώ πολύ τυχερή...
    avantage χωρίς να θέλω να σε προσβάλω αλλά μήπως έκανες και εσύ κάτι στη φίλη σου χωρίς να το συνειδητοποιήσεις; μερικές φορές άθελα μας παραμελούμε τους φίλους μας...
    αν όχι τότε καλύτερα που ήρθαν τα πράγματα έτσι γιατί ήταν μια ευκαιρία να δεις ποιοί είναι αυτοί που σε αγαπούν πραγματικά και θα είναι πάντα δίπλα σου.. think positive!!
    KicKAnGeL
    04.10.2005, 00:56
    elpizo na iparxi.....
    tin xriazome stin zoi mu....


    Scared 2
    iris-the-black
    04.10.2005, 16:24
    Εγώ με την κολλητή μου είμαστε 8 χρόνια!
    KicKAnGeL
    04.10.2005, 19:10
    isaste mikres akoma......
    Guitarcp
    04.10.2005, 21:08
    Πραγματικός φίλος είναι εκείνος που μπορεί να χαρεί (πραγματικά όμως) με την χαρά σου και για να είμαι πιο σωστή με την επιτυχία σου! Πάρα πολύ σημαντικό αυτό.
    Να μπορεί να καμαρώνει για σένα, να παραδέχεται ότι μπορεί να είσαι καλύτερος και να μένει μαζί σου.
    Ακούγεται απλό αλλα αυτό είναι πόλύ δύσκολο.
    Σκεφτείτε αν το κάνετε εσείς (κι εγώ φυσικά).
    iris-the-black
    05.10.2005, 16:33
    Quote:

    Το μέλος KicKAnGeL στις 04-10-2005 στις 19:10 έγραψε:

    isaste mikres akoma......




    ειμαστε???με ποια δεδομένα όμως??
    Melinda
    05.12.2005, 17:35
    Pragmatiki filia... den tin les me logia... tin apodeiknyeis me prakseis
    vasilis23
    05.12.2005, 18:58
    υπαρχει...ομως πρεπει να περασουν χρονια(μια ζωη θα ελεγα!) για να την δεις,μιας και η πραγματικη φιλια ειναι ωριμη και δεν μπορεις να ορισεις ποτε τον χρονο για αυτην...
    Exartate
    05.12.2005, 19:02
    Σπανιο ειδος προς εξαφανιση ........
    lianameladaki
    11.12.2005, 18:59
    μπορει να ειμαστε οντως μικρες,αλλα, πιστευω οτι η φιλια μου με τις κολλητες μου θα κρατησει πολυ ακομα,στο κατω κατω εχουμε ηδη περασει πολλα μαζι και τα εχουμε καταφερει....
    maria21
    12.12.2005, 01:01
    Quote:

    Το μέλος Guitarcp στις 04-10-2005 στις 21:08 έγραψε:

    Πραγματικός φίλος είναι εκείνος που μπορεί να χαρεί (πραγματικά όμως) με την χαρά σου και για να είμαι πιο σωστή με την επιτυχία σου! Πάρα πολύ σημαντικό αυτό.
    Να μπορεί να καμαρώνει για σένα, να παραδέχεται ότι μπορεί να είσαι καλύτερος και να μένει μαζί σου.
    Ακούγεται απλό αλλα αυτό είναι πόλύ δύσκολο.
    Σκεφτείτε αν το κάνετε εσείς (κι εγώ φυσικά).





    αν τα πιο πάνω είναι οι προυποθέσεις μια πραγματικής φιλιάς , και που πιστεύω πως είναι ,ε τότε την έχω βρεί , σ'ενα άνθρωπο που γνώρισα πριν 7 μηνές και με έκανε να καταλάβω τη σημαίνει φιλία. Να την βλέπω να χαίρεται πραγματικά για μένα , να προσπαθεί για την δικιά μου επιτυχία στη ζωή ανεξάρτητα σε πιο στάδιο της ζωής της βρίσκετε. Θα μου υποδείξει τα ελλατώματα μου όχι για να με μειωσει αλλά για να μου δείξει πως μπορω να γίνω καλύτερος άνθρωπος.Αύτη με έμαθε πάνω απόλα πως να είμαι πραγματική φίλη στους φίλους μου.
    Αν και την γνωρίζω μόνο τόσο λιγο καιρο , έχουμε ζήσει πολλά .

    αρα ναι, πραγματική φιλία υπάρχει αλλά δυστυχώς ειναι σπάνια.
    Αν σταματούσαμε να είμαστε όλοι έστω για λίγο εγωιστές θα συνειδητοποιούσαμε πως βρισκόμαστε ανάμεσα σε φίλους.

    Δυστυχώς,"Μεταμορφωθήκαμε όλοι σε ψυχές που δημιουργούν καλό μόνο για το καύχημα και όχι για την δημιουργία του."



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maria21 στις 12-12-2005 02:48 ]
    joepass
    12.12.2005, 02:27
    Η φιλια ειναι ενα ειδος σχεσης.
    Πρεπει να δοκιμαστει με τον χρονο
    και με τις καταστασεις,δισκολες /ευκολες.
    Αν αντεξει τον χρονο και τις δισκολιες
    ειναι τοτε πραγματικη φιλια..

    Δεν πρεπει η φιλια να αποσκοπει σε κατι..

    Κατα την γνωμη μου, πραγματικοι φιλοι ειναι λιγοι 1-2,
    οι περισσοτεροι ειναι γνωστοι και οχι φιλοι.

    joe..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joepass στις 12-12-2005 02:29 ]