ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.846 μέλη

    Πραγματική φιλία.....

    assasinos
    21.09.2006, 16:24
    Και ένα ρεζουμέ λοιπόν...
    Νόμοι της καλής φιλίας:

    1)Δεν την πέφτουμε στην νυν του φίλου, ούτε και στην πρώην του (διότι έτσι είμαστε ξεφτιλισμένοι)
    2)Δεν νοείται φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.
    3)Αν τόσο πολύ "πρέπει" να είναι φίλοι 2 αντιθέτου φύλου, πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα διότι εγκυμονεί ο κίνδυνος του έρωτα.Αν δεν το κόψουμε μαχαίρι (κι ας χαλάσει η φιλία) τότε δίνουμε θάρρος και δικαιώματα!
    4)Μεταξύ φίλων συννενόηση, μεταξύ φύλων κουκουρούκου.
    5)Λέμε στο φίλο μας ότι πρέπει πραγματικά να αλλάξει...και όχι ότι θέλουμε εμείς να αλλάξει.
    6)Συμπαραστεκόμαστε στο φίλο μας ΚΑΙ στις καλές ΚΑΙ στισ κακές στιγμές!


    Παρακαλώ όποιος θέλει συμπληρώνει τη λίστα...
    Ozzakos
    21.09.2006, 17:36
    Πραγματική φιλία υπάρχει μόνο μεταξύ διαφορετικών προσωπικοτήτων εμείς στην παρέα μου είμαστε 8 διαφορετικά άτομα και ο καθένας έχει την δικιά του ξεχωριστή προσωπικότητα αυτό μας κρατάει όλους μαζί κάθε μέρα μαθαίνουμε κάτι καινούργιο ο ένας για τον άλλο και ξέρουμε ότι ο καθένας με τον τρόπο του θα είναι διπλά στον άλλον και στις καλές και στις άσχημες στιγμές.......

    Πραγματική φιλία δεν υπάρχει, δημιουργήται!!!!!!!!!
    mavroula
    21.09.2006, 21:51
    μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.

    υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρών και γυναικών. (ετερόφυλων)
    είναι θέμα εμπιστοσύνης και άνεσης.

    είναι σαν το διάστημα.
    δεν το βλέπεις αλλά είσαι σίγουρος πως υπάρχει..




    και για να σοβαρευτούμε. η φιλία γίνεται πραγματική μόνο
    όταν δοθείς σε αυτή και αν δεν περιμένεις τίποτα παραπάνω
    από το φίλο σου εκτός από το να είναι αυτός που είναι.
    Και όσον αφορά ανδρα-γυναίκα, δηλαδή τη φιλια μεταξύ φύλων
    δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να υπάρχει το ένα ή το άλλο
    περισσότερο η λίγότερο.
    δεν είναι όλες οι ανθρώπινες σχέσεις έρωτας ή σεξ.
    Ania
    24.01.2007, 06:10
    oxi katigorimatika!!!
    kotsiroula
    24.01.2007, 07:46
    Παράθεση:

    Το μέλος avantage στις 25-06-2005 στις 21:34 έγραψε...

    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου και πριν λίγες βδομάδες μετά λύπης μου διαπίστωσα πως εκεί που χρειάστηκα την βοήθειά της,ενώ εγώ είχα γίνει κομμάτια,εκείνη αντί για χέρι βοηθείας..μου έδωσε πόδι...Άραγε πραγματική φιλία υπάρχει??Και ειδικότερα στις γυναίκες??Η μόνο ο νανταγωνισμός υπάρχει πια????....



    Υπαρχει πραγματικη φιλια... αρκει να ψαξεισ να βρεισ το καταλληλο ανθρωπο..
    μου ειχε συνβει και εμενα το ιδιο μονο που ειμασταν 6 χρονια φιλεσ...
    και γιατι σταματησαμε??
    γιατι ο γκομενοσ τησ τησ τι ειπεσ...
    ειπε η εκεινη η εμενα.....και οπως καταλαβαινετε....
    τωρα ομως βρηκα μια φιλη....υπηρχε αλλα εγω ειχα κλειστα τα ματια μου...
    και πραγματικα η ζωη μ ολοκληρωθηκε....μην στεναχωριεσαι...
    η ζωη ειναι ροζ....


    Η φιλία

    Στης ζωής το σκληρό μονοπάτι
    θα γνωρίσεις χαρά, αγάπη και ευτυχία,
    θα γνωρίσεις και λύπη, λαχτάρα κι απάτη.
    Κι όταν πονέσεις και νιώθεις την δυστυχία,
    τότε θα καταλάβεις τι είναι πραγματικά να έχεις ένα φίλο.
    Στην φιλία δεν χωράει
    καμιά σκευωρία, μήτε ζήλια, μήτε κακία,
    η φιλία είναι ετοιμότητα και προθυμία,
    μια διαχρονική αίσθηση χωρίς προθεσμία.
    Να χαίρεσαι και εσύ λοιπόν όταν σου δίνεται η ευκαιρία,
    να δείχνεις από μέρους σου και εσύ τι είναι η φιλία.
    Χωρίς πολύ σκέψη, μήτε με φόβους, μήτε απορία,
    μόνο αγάπη, γαλήνη και αυτοθυσία.
    Και όταν τα χρόνια μαραθούν και περάσουν, και χωρίς γυρισμό φύγουν,
    μόνο οι παλιές αναμνήσεις απ' του χρόνου τα σοκάκια στα γηρατειά σου θα μείνουν.
    Και όταν οι εικόνες και οι σκέψεις μιας ζωής, μπροστά απ' τα μάτια σου γρήγορα τρέχουν,
    και στης ζωής το φως απατηλά τρεμοσβήνουν χωρίς πλέον πια να εξέχουν,
    τότε η φιλία και οι φίλοι είναι τελικά ένα απ' τα λίγα που στοργικά σου απομένουν,
    γιατί όλα τα άλλα στον πέρασμα του χρόνου και στο σύνολο τους τραγικά αποθαίνουν.
    Αν αγαπάς τον φιλο που έχεις δίπλα σου κράτα τον απο το χέρι και περπάτησε μαζί του ως την άκρη του ουρανού.!




    YoungAngel
    24.01.2007, 16:41
    Πολλοί έχουν παρεξηγήσει το νόημά της ,ταυτίζοντάς το με κάτι εντελώς διαφορετικό.Φίλοι δεν είναι όλοι οι γνωστοί σου!Είναι τα άτομα που έχουν το θάρρος να σου πάνε κόντρα προκειμένου να μη σε αφήσουν να κάνεις κάτι που αργότερα ίσως μετανιώσεις.Οι φίλοι δε μετριούνται με τα χρόνια γνωριμίας ή με τις χάρες που σου κάνουν.Για μένα φίλος είναι αυτός που για να με σώσει από μια βουτιά στο κενό ενός γκρεμού ,είναι διατεθημένος να θυσιάσει τα πάντα ,ακόμα και να βάλει στην άκρη τον εγωϊσμό του!Αυτό εξάλλου κάνω κι εγώ.Αν χρειαστεί να γυρίσω τον κόσμο θα το κάνω...Αρκεί να ξέρω πως τα μάτια που με κοιτάνε είναι του φίλου ή της φίλης μου ,κι όχι κάποιου που βρήκε ένα κανούργιο παιχνιδάκι για να παίξει και να του κάνει τα χατήρια...
    Jimy
    24.01.2007, 16:45
    Παράθεση:

    Το μέλος YoungAngel στις 24-01-2007 στις 16:41 έγραψε...

    Πολλοί έχουν παρεξηγήσει το νόημά της ,ταυτίζοντάς το με κάτι εντελώς διαφορετικό.Φίλοι δεν είναι όλοι οι γνωστοί σου!Είναι τα άτομα που έχουν το θάρρος να σου πάνε κόντρα προκειμένου να μη σε αφήσουν να κάνεις κάτι που αργότερα ίσως μετανιώσεις.Οι φίλοι δε μετριούνται με τα χρόνια γνωριμίας ή με τις χάρες που σου κάνουν.Για μένα φίλος είναι αυτός που για να με σώσει από μια βουτιά στο κενό ενός γκρεμού ,είναι διατεθημένος να θυσιάσει τα πάντα ,ακόμα και να βάλει στην άκρη τον εγωϊσμό του!Αυτό εξάλλου κάνω κι εγώ.Αν χρειαστεί να γυρίσω τον κόσμο θα το κάνω...Αρκεί να ξέρω πως τα μάτια που με κοιτάνε είναι του φίλου ή της φίλης μου ,κι όχι κάποιου που βρήκε ένα κανούργιο παιχνιδάκι για να παίξει και να του κάνει τα χατήρια...




    Όταν μιλάς για ταύτιση τί ακριβώς εννοείς?

    Silvia
    24.01.2007, 23:47
    το βρίσκω πολύ δύσκολο να ορίσω την πραγματική φιλία. νομίζω ότι ο χαρακτήρας του καθενός παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. και τι είναι η πραγματική φιλία; Πώς ορίζεται; πάντως πιστεύω ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο δύσκολη γίνεται η φιλία και ότι αν βλέπουμε τα πράγματα απόλυτα και δεν μετριάσουμε λίγο τις προσδοκίες μας τότε κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα απαγοητευτούμε. φυσικά μιλάω από προσωπικη εμπειρία. Υπάρχουν άτομα που από έναν φίλο περιμένουν ό,τι δεν τους δίνουν όλοι οι υπόλοιποι. μεγάλο βάρος για ένα και μοναδικό άτομο να καλύψει όλες τις ανάγκες κάποιου άλλου. μια τέτοια φιλία μπορεί να είναι πολύ έντονη αλλά δυστυχώς και καταδικασμένη. Οπωσδήποτε περιμένω από έναν φίλο να μου σταθεί σε μια δύσκολη στιγμή αλλά στην απλή καθημερινοτητα πιστεύω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο καθένας έχει και τη δική του ζωή και προβλήματα και ότι δεν μπορεί να συμπεριφέρεται πάντα όπως θέλουμε εμείς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Silvia στις 24-01-2007 23:48 ]


    tolaruba
    10.02.2007, 23:09
    Παράθεση:

    Το μέλος YoungAngel στις 24-01-2007 στις 16:41 έγραψε...

    Πολλοί έχουν παρεξηγήσει το νόημά της ,ταυτίζοντάς το με κάτι εντελώς διαφορετικό.Φίλοι δεν είναι όλοι οι γνωστοί σου!Είναι τα άτομα που έχουν το θάρρος να σου πάνε κόντρα προκειμένου να μη σε αφήσουν να κάνεις κάτι που αργότερα ίσως μετανιώσεις.Οι φίλοι δε μετριούνται με τα χρόνια γνωριμίας ή με τις χάρες που σου κάνουν.Για μένα φίλος είναι αυτός που για να με σώσει από μια βουτιά στο κενό ενός γκρεμού ,είναι διατεθημένος να θυσιάσει τα πάντα ,ακόμα και να βάλει στην άκρη τον εγωϊσμό του!Αυτό εξάλλου κάνω κι εγώ.Αν χρειαστεί να γυρίσω τον κόσμο θα το κάνω...Αρκεί να ξέρω πως τα μάτια που με κοιτάνε είναι του φίλου ή της φίλης μου ,κι όχι κάποιου που βρήκε ένα κανούργιο παιχνιδάκι για να παίξει και να του κάνει τα χατήρια...


    Δε συμφωνω απολυτα...
    Μου αρεσαν πολυ αυτα που ειπε αλλα πολλες φορες το ΄΄ετοιμος να θυσιασει τα παντα΄΄ειναι πολυ εγωιστικο ειδικα οταν δε το λες ο ιδιος για τον εαυτο σου αλλα το επιθυμεις απο καποιον αλλον.Ο φιλος για μενα ξερει να αγαπα ,να κανει υποχωρισεις και να πιστευει σε σενα.Να μη σε κριτικαρει και να σε δεχεται.Απλα πραγματα.


    iroula
    11.02.2007, 00:12
    TOLARUBA γλυκιά μου λες οτι οι φίλοι δεν πρέπει να κριτικάρουν.. Μα αν οι φίλοι αγαπάν όπως λες τότε η κριτική είναι για καλό..Οι φίλοι εντοπίζουν τα 'στραβά' μας και προσπαθούν να μας κάνουν καλύτερους!! Αλοίμονο να ζητούσαμε μόνο εγκώμια απ'αυτούς..Η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη σου δίνει περισσότερα από ένα 'μπράβο'
    tolaruba
    11.02.2007, 00:48
    Παράθεση:

    Το μέλος iroula στις 11-02-2007 στις 00:12 έγραψε...

    TOLARUBA γλυκιά μου λες οτι οι φίλοι δεν πρέπει να κριτικάρουν.. Μα αν οι φίλοι αγαπάν όπως λες τότε η κριτική είναι για καλό..Οι φίλοι εντοπίζουν τα 'στραβά' μας και προσπαθούν να μας κάνουν καλύτερους!! Αλοίμονο να ζητούσαμε μόνο εγκώμια απ'αυτούς..Η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη σου δίνει περισσότερα από ένα 'μπράβο'


    αυτο εννουσα.Δε χρησιμοποιησα σωστα τη λεξη.Αν πω κατακρινω ειμαστε οκ;
    iroula
    11.02.2007, 01:29
    Ο.Κ!![έχει διαφορά]
    xarisss
    12.02.2007, 03:52
    φιλια δυσκολη λεξη για καπιον να τιν πει ποσο μαλον να τιν κανει πραξει...


    Η πραγματικη φιλια πρεπει να ειναι αγνη και πανω απο ολα καθαρη χωρις περιορισμους και ταμπου. στις μερες μας η φιλια σπανιζει και ειμαι πολυ ευτιχησμενος που εχω μια πραγματικη φιλια!!!! (04:30) ειταν η ωρα δυσκολη
    rorry
    12.02.2007, 09:58
    yparxi pragmatikh filia
    Gia na to katalabis ayto prepi na afisis to xrono kai tis diskoles katastasis na to epibebaiosoun
    ego eimai tyxeros giati exo ena kolito filo 20 xronia kai exoume dokimasti polles fores.
    belma
    12.02.2007, 18:48
    Εγώ μέχρι στιγμής πιστεύω στην περιστασιακή φιλία...και ίσως αυτή να είναι η πιο αληθινή!

    Με την έννοια περιστασιακή εννοώ ότι κατα καιρούς δενόμαστε με διάφορους ανθρώπους κάτω από διάφορες περιστάσεις. Και ναι κάποιοι από αυτούς που δενόμαστε μας συμπεριφέρονται πολλές φορές καλύτερα και από γνωστούς χρόνων!!!

    Η αληθινή φιλία δεν πιστεύω ότι πια υπάρχει....απαισιόδοξο αυτό ε? Μα το συναντάω καθημερινά!!!

    Να ζώ με την ελπίδα ότι κάπου θα την βρω??

    Ο μοναδικός μου φίλος για όλη μου την ζωή θα ήθελα να είναι ένας! Ο άντρας που θα μοιραστώ το υπόλοιπο της ζωής μου!!! Ανάμεσα στους άλλους ρόλους του, θα θελα να έχει και αυτόν...

    Φιλιά
    xartinooneiro
    21.02.2007, 23:18
    Παράθεση:

    Το μέλος avantage στις 25-06-2005 στις 21:34 έγραψε...

    Είχα 5 ολόκληρα χρόνια φιλία με την κολλητή μου και πριν λίγες βδομάδες μετά λύπης μου διαπίστωσα πως εκεί που χρειάστηκα την βοήθειά της,ενώ εγώ είχα γίνει κομμάτια,εκείνη αντί για χέρι βοηθείας..μου έδωσε πόδι...Άραγε πραγματική φιλία υπάρχει??Και ειδικότερα στις γυναίκες??Η μόνο ο νανταγωνισμός υπάρχει πια????....


    Εκεί που σταματάει ο ανταγωνισμός αρχίζει η φιλία. Δύσκολο αλλά συμβαίνει, μην απογοητεύεσαι!
    Toyintheattic
    04.03.2007, 00:42
    Αχ αυτός ο ανταγωνισμός...
    xartinooneiro έχεις απόλυτο δίκιο...
    Εγώ έχω ζήσει την πραγματική φιλία...Και αυτή τη στιγμή εύχομαι όσο ποτέ να συνεχίσω να τη ζω...
    seniorita
    04.03.2007, 12:39
    πιστευω πως φιλους πραγματικους, μπορει καποιος να εχει απο 1 μεχρι 3
    οι υπολοιποι ειναι καλοι γνωστοι η απλα γνωστοι
    babisdr
    04.03.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος belma στις 12-02-2007 στις 18:48 έγραψε...

    Ο μοναδικός μου φίλος για όλη μου την ζωή θα ήθελα να είναι ένας! Ο άντρας που θα μοιραστώ το υπόλοιπο της ζωής μου!!! Ανάμεσα στους άλλους ρόλους του, θα θελα να έχει και αυτόν...

    Φιλιά



    belma μου, αυτός ίσως είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο η πραγματική φιλία δεν λειτουργεί για εσένα.
    belma
    05.03.2007, 01:02
    Λες???

    Δεν το χω σκεφτεί ποτέ έτσι! Ίσως, τι να πω?