ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Πραγματική φιλία.....

    babisdr
    05.03.2007, 07:31
    Απλά μου θύμησες πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω και με έχουν οδηγήσει να πιστέψω οτι η φιλία (ή τουλ. κάτι παραπλήσιο) στις γυναίκες λειτουργεί μόνο όταν είναι μόνες τους. Σχεδόν όλες οι ελεύθερες γυναίκες που γνωρίζω έχουν πάντα ένα κολλητό-ή με τον-την οποίο-α είναι αχώριστες, κάνουν τα πάντα μαζί κτλκτλ Όσες γυναίκες γνωρίζω που έχουν σχέση, ή έχουν απαρνηθεί κάθε επαφή με τα εγκόσμια, ή έχουν περιστασιακές φιλίες του τύπου "σε παίρνω τηλ. όταν βαριέμαι τη ζωή μου επειδή δουλεύει το αγόρι μου, δεν έχει τίποτα ενδιαφέρον η τηλεόραση, το dvd μου έχει χαλάσει και μου έχουν κόψει την ADSL". Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα όμως. Γι' αυτό και μερικές γυναίκες μένουν μόνες τους στα 25-26 κι εκεί αρχίζουν και θυμούνται τη φίλη τους που τους πρόδωσε, το φίλο τους που τους την έπεσε, την άτιμη την κοινωνία που δεν επιτρέπει να αναπτυχθούν πραγματικές φιλίες, την αποξένωση που δημιουργεί η τεχνολογία, τα "Κατά Συνθήκην Ψεύδη" και άλλα τέτοια.
    Κι εκείνη ακριβώς τη στιγμή μπαίνω εγώ κι αρχίζω το κράξιμο γιατί, αν μη τι άλλο, έχω πολύ καλή μνήμη...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:41 ]


    xartinooneiro
    05.03.2007, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 05-03-2007 στις 07:31 έγραψε...

    Απλά μου θύμησες πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω και με έχουν οδηγήσει να πιστέψω οτι η φιλία (ή τουλ. κάτι παραπλήσιο) στις γυναίκες λειτουργεί μόνο όταν είναι μόνες τους. Σχεδόν όλες οι ελεύθερες γυναίκες που γνωρίζω έχουν πάντα ένα κολλητό-ή με τον-την οποίο-α είναι αχώριστες, κάνουν τα πάντα μαζί κτλκτλ Όσες γυναίκες γνωρίζω που έχουν σχέση, ή έχουν απαρνηθεί κάθε επαφή με τα εγκόσμια, ή έχουν περιστασιακές φιλίες του τύπου "σε παίρνω τηλ. όταν βαριέμαι τη ζωή μου επειδή δουλεύει το αγόρι μου, δεν έχει τίποτα ενδιαφέρον η τηλεόραση, το dvd μου έχει χαλάσει και μου έχουν κόψει την ADSL". Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα όμως. Γι' αυτό και μερικές γυναίκες μένουν μόνες τους στα 25-26 κι εκεί αρχίζουν και θυμούνται τη φίλη τους που τους πρόδωσε, το φίλο τους που τους την έπεσε, την άτιμη την κοινωνία που δεν επιτρέπει να αναπτυχθούν πραγματικές φιλίες, την αποξένωση που δημιουργεί η τεχνολογία, τα "Κατά Συνθήκην Ψεύδη" και άλλα τέτοια.
    Κι εκείνη ακριβώς τη στιγμή μπαίνω εγώ κι αρχίζω το κράξιμο γιατί, αν μη τι άλλο, έχω πολύ καλή μνήμη...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:41 ]




    Δεν έχεις άδικο. Μόνο που αυτό κατά τη γνώμη μου ισχύει και για τις φιλίες μεταξύ αντρών. Απλώς στους άντρες δεν φαίνεται τόσο επειδή συνήθως μιλάνε λιγότερο Και κάτι άσχετο, είδα λίγο το Clip "Βαριά τσιγάρα" (έκανε κάποιες διακοπές λόγω της δικτυακής μου σύνδεσης). Καλή η προσπάθεια σας.

    Η οποιαδήποτε πυρκαγιά δεν μπορεί να κάψει τα όνειρα των ανθρώπων ακόμη κι αν αυτά είναι από χαρτί.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xartinooneiro στις 05-03-2007 16:19 ]


    babisdr
    05.03.2007, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 05-03-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 05-03-2007 στις 07:31 έγραψε...

    Απλά μου θύμησες πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω και με έχουν οδηγήσει να πιστέψω οτι η φιλία (ή τουλ. κάτι παραπλήσιο) στις γυναίκες λειτουργεί μόνο όταν είναι μόνες τους. Σχεδόν όλες οι ελεύθερες γυναίκες που γνωρίζω έχουν πάντα ένα κολλητό-ή με τον-την οποίο-α είναι αχώριστες, κάνουν τα πάντα μαζί κτλκτλ Όσες γυναίκες γνωρίζω που έχουν σχέση, ή έχουν απαρνηθεί κάθε επαφή με τα εγκόσμια, ή έχουν περιστασιακές φιλίες του τύπου "σε παίρνω τηλ. όταν βαριέμαι τη ζωή μου επειδή δουλεύει το αγόρι μου, δεν έχει τίποτα ενδιαφέρον η τηλεόραση, το dvd μου έχει χαλάσει και μου έχουν κόψει την ADSL". Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα όμως. Γι' αυτό και μερικές γυναίκες μένουν μόνες τους στα 25-26 κι εκεί αρχίζουν και θυμούνται τη φίλη τους που τους πρόδωσε, το φίλο τους που τους την έπεσε, την άτιμη την κοινωνία που δεν επιτρέπει να αναπτυχθούν πραγματικές φιλίες, την αποξένωση που δημιουργεί η τεχνολογία, τα "Κατά Συνθήκην Ψεύδη" και άλλα τέτοια.
    Κι εκείνη ακριβώς τη στιγμή μπαίνω εγώ κι αρχίζω το κράξιμο γιατί, αν μη τι άλλο, έχω πολύ καλή μνήμη...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 07:41 ]




    Δεν έχεις άδικο. Μόνο μου αυτό κατά τη γνώμη μου ισχύει και για τις φιλίες μεταξύ αντρών. Απλώς στους άντρες δεν φαίνεται τόσο επειδή συνήθως μιλάνε λιγότερο Και κάτι άσχετο, είδα λίγο το Clip "Βαριά τσιγάρα" (έκανε κάποιες διακοπές λόγω της δικτυακής μου σύνδεσης). Καλή η προσπάθεια σας.



    Χμμ, ούτε εσύ πρέπει να έχεις άδικο... (Αν και η αναλογία αντρών-γυναικών στο συγκεκριμένο είναι 1 προς 5 ). Όχι όμως τόσο επειδή μιλάνε λιγότερο.

    Σ'ευχαριστώ πολύ! (μια μικρούλα διόρθωση: "Ένα τσιγάρο απ'τα βαριά")



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-03-2007 16:23 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 06-03-2007 13:55 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 06-03-2007 14:00 ]


    edelweiss
    13.05.2007, 21:23
    Παράθεση:

    Το μέλος dimi589 στις 26-06-2005 στις 00:52 έγραψε...

    Και σε μένα έχει συμβεί το ίδιο
    Τεσπα υπάρχει πραγματική φιλία αρκεί να
    ψάξεις σε σωστό μέρος και να είσαι σωστή
    απέναντι σε αυτό το πρόσωπο!!!


    ¨εκείνη αντι για χέρι βοή8ειας...μου έδωσε πόδι...¨



    Συμφωνώ μαζί σου dimi589
    ANNAMARAKI
    14.05.2007, 00:54
    Πραγματικά οι ανθρώπινες σχέσεις ειναι πολύ δυσκολες και ποσο μαλλον μεταξύ γυναικών οπου συνήθως υπάρχει ανταγωνισμός!Δεν είμαι της άποψης οτι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών,απλά καποιες φορές αναζητούμε την αγάπη,το σεβασμό και τη στήριξη σε λάθος άτομα!Μέχρι στιγμής στη ζωή μου έχω κάνει αρκετές "ΦΙΛΙΕΣ"άλλες μου βγήκαν σε καλό και αλλες σε όχι και τόσο καλο..Το μόνο σιγουρο πάντως ειναι οτι κατι πήρα απο αυτές τισ φιλίες και κατι έδωσα τουλάχιστον ετσι θλελω να πιστεύω...Και ναι η απάντησή μου είναι οτι πίστεύω στην ύπαρξη της φιλίας και θα πιστεύω..Άπλα καμια φορά όπως όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη ετσι κάνω και εγω...
    augoustos
    14.05.2007, 01:02
    όπως όλεσ οι σχέσεις, κάποιες δουλεύουν, κάποιες όχι. Ανάλογα με την ηλικία αλλάζουν και τα δεδομένα και οι φιλίες.

    Ο φίλος πιο πάνω, έχει δίκαιο. Οι περισσότερες κοπέλες θυμούνται τις φίλες τους μόνο όταν είναι ελεύθερες ή όταν ζητάνε ένα ώμο να κλάψουν. ΄
    Όσο για τις φιλίες μεταξύ ανδρών και γυναικών, είμαι κλασσικός. Υπάρχει αγάπη και ετκίμηση, φιλία αλλά εύκολα μπορεί να οδηγηθεί και αλλού. Αν και δεν μου συνέβηκε ποτέ, διότι οι μόνες φιλίες που διατηρώ είναι με 2 παιδικές φίλες που τις βλέπω σαν αδερφές.


    MyNameIsDo
    14.05.2007, 13:13
    Βασικά διαφωνώ με όολα όσα είπε ο augustos, εκτός βέβαια από τις προσωπικές του εμπειρίες.

    Παράθεση:

    Το μέλος augoustos στις 14-05-2007 στις 01:02 έγραψε...

    όπως όλεσ οι σχέσεις, κάποιες δουλεύουν, κάποιες όχι. Ανάλογα με την ηλικία αλλάζουν και τα δεδομένα και οι φιλίες.

    Ο φίλος πιο πάνω, έχει δίκαιο. Οι περισσότερες κοπέλες θυμούνται τις φίλες τους μόνο όταν είναι ελεύθερες ή όταν ζητάνε ένα ώμο να κλάψουν. ΄
    Όσο για τις φιλίες μεταξύ ανδρών και γυναικών, είμαι κλασσικός. Υπάρχει αγάπη και ετκίμηση, φιλία αλλά εύκολα μπορεί να οδηγηθεί και αλλού. Αν και δεν μου συνέβηκε ποτέ, διότι οι μόνες φιλίες που διατηρώ είναι με 2 παιδικές φίλες που τις βλέπω σαν αδερφές.






    MyNameIsDo
    14.05.2007, 13:15

    Να μου επιτρέψετε να κάνω ένα ακόμη post στο θέμα..

    Αυτό:

    Ένας άντρας, το άλογο και ο σκύλος του περπατούσαν σε έναν δάσος. Καθώς περνούσαν κάτω από ένα τεράστιο δέντρο έπεσε ένας κεραυνός και τους έκανε και τους τρεις στάχτη.

    Όμως ο άντρας δεν κατάλαβε ότι είχε εγκαταλείψει αυτόν τον κόσμο, και συνέχισε την πορεία του με τα δυο του ζώα (κάποιες φορές περνάει κάποιος χρόνος μέχρι να συνειδητοποιήσουν οι νεκροί την καινούρια τους κατάσταση…)
    Ο δρόμος ήταν πολύ μακρύς και ανέβαιναν σε ένα λόφο.
    Ο ήλιος ήταν πολύ δυνατός κι αυτοί ίδρωναν και διψούσαν
    Σε μια στροφή του δρόμου είδαν μία πανέμορφη μαρμάρινη πύλη που οδηγούσε σε μια πλατεία στρωμένη με πλάκες από χρυσάφι.

    Ο διαβάτης μας κατευθύνθηκε προς τον άνθρωπο που φύλαγε την είσοδο και είχε μαζί του τον εξής διάλογο:
    - Καλημέρα.
    - Καλημέρα, απάντησε ο φύλακας
    - Πώς λέγεται αυτό το τόσο όμορφο μέρος;
    - Αυτός είναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.
    - Τι καλά που φτάσαμε στον Παράδεισο, γιατί διψάμε!
    - Μπορείτε Κύριε να μπείτε και να πιείτε όσο νερό θέλετε, και ο φύλακας του έδειξε την πηγή.
    - Και το άλογο και ο σκύλος μου διψούν επίσης…
    - Λυπάμαι πολύ, είπε ο φύλακας, αλλά εδώ απαγορεύεται η είσοδος στα ζώα.
    Ο άντρας αρνήθηκε με μεγάλη δυσκολία, μιας και διψούσε πολύ, αλλά δεν ήθελε να πιει μόνο αυτός. Ευχαρίστησε τον φύλακα και συνέχισε την πορεία του.
    Αφού περπάτησαν για αρκετή ώρα στην ανηφοριά, εξαντλημένοι πλέον και οι τρεις, έφτασαν σε ένα άλλο μέρος, η είσοδος του οποίου ξεχώριζε από μια παλιά πόρτα που οδηγούσε σε έναν χωματόδρομο περικυκλωμένο από δέντρα...

    Στη σκιά ενός δέντρου καθόταν ένας άντρας, και είχε το κεφάλι του σκεπασμένο με ένα καπέλο. Μάλλον κοιμόταν.
    - Καλημέρα, είπε ο διαβάτης.
    Ο άντρας έγνεψε σε απάντηση με το κεφάλι του.
    - Διψάμε πολύ, το άλογό μου, ο σκύλος μου κι εγώ
    - Υπάρχει μια πηγή ανάμεσα σε εκείνα τα βράχια, είπε ο άντρας, δείχνοντας το μέρος. Μπορείτε να πιείτε όσο νερό θέλετε.
    Ο άνθρωπος, το άλογο και ο σκύλος πήγαν στην πηγή και κατεύνασαν τη δίψα τους.
    Ο διαβάτης γύρισε πίσω να ευχαριστήσει τον άντρα.
    - Μπορείτε να ξανάρθετε όποτε θέλετε, του απάντησε εκείνος.
    - Επί τη ευκαιρία, πώς ονομάζεται αυτό το μέρος; ρώτησε ο άντρας.
    - ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.
    - Ο Παράδεισος; Μα, ο φύλακας της μαρμάρινης εισόδου μου είπε ότι εκείνο ήταν ο Παράδεισος!
    - Εκείνο δεν ήταν ο Παράδεισος. Ήταν η Κόλαση, απάντησε ο φύλακας.
    Ο διαβάτης έμεινε σαστισμένος.
    - Θα έπρεπε να τους απαγορεύσετε να χρησιμοποιούν το όνομά σας! Αυτή η λάθος πληροφορία μπορεί να προκαλέσει μεγάλο μπέρδεμα, είπε ο διαβάτης.
    - Σε καμία περίπτωση! – αντέτεινε ο άντρας. Στην πραγματικότητα, μας κάνουν μεγάλη χάρη, διότι εκεί παραμένουν όλοι όσοι είναι ικανοί να εγκαταλείψουν τους καλύτερούς τους φίλους…
    Paulo Coelho.

    edelweiss
    14.05.2007, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 14-05-2007 στις 13:15 έγραψε...


    Να μου επιτρέψετε να κάνω ένα ακόμη post στο θέμα..

    Αυτό:

    Ένας άντρας, το άλογο και ο σκύλος του περπατούσαν σε έναν δάσος. Καθώς περνούσαν κάτω από ένα τεράστιο δέντρο έπεσε ένας κεραυνός και τους έκανε και τους τρεις στάχτη.

    Όμως ο άντρας δεν κατάλαβε ότι είχε εγκαταλείψει αυτόν τον κόσμο, και συνέχισε την πορεία του με τα δυο του ζώα (κάποιες φορές περνάει κάποιος χρόνος μέχρι να συνειδητοποιήσουν οι νεκροί την καινούρια τους κατάσταση…)
    Ο δρόμος ήταν πολύ μακρύς και ανέβαιναν σε ένα λόφο.
    Ο ήλιος ήταν πολύ δυνατός κι αυτοί ίδρωναν και διψούσαν
    Σε μια στροφή του δρόμου είδαν μία πανέμορφη μαρμάρινη πύλη που οδηγούσε σε μια πλατεία στρωμένη με πλάκες από χρυσάφι.

    Ο διαβάτης μας κατευθύνθηκε προς τον άνθρωπο που φύλαγε την είσοδο και είχε μαζί του τον εξής διάλογο:
    - Καλημέρα.
    - Καλημέρα, απάντησε ο φύλακας
    - Πώς λέγεται αυτό το τόσο όμορφο μέρος;
    - Αυτός είναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.
    - Τι καλά που φτάσαμε στον Παράδεισο, γιατί διψάμε!
    - Μπορείτε Κύριε να μπείτε και να πιείτε όσο νερό θέλετε, και ο φύλακας του έδειξε την πηγή.
    - Και το άλογο και ο σκύλος μου διψούν επίσης…
    - Λυπάμαι πολύ, είπε ο φύλακας, αλλά εδώ απαγορεύεται η είσοδος στα ζώα.
    Ο άντρας αρνήθηκε με μεγάλη δυσκολία, μιας και διψούσε πολύ, αλλά δεν ήθελε να πιει μόνο αυτός. Ευχαρίστησε τον φύλακα και συνέχισε την πορεία του.
    Αφού περπάτησαν για αρκετή ώρα στην ανηφοριά, εξαντλημένοι πλέον και οι τρεις, έφτασαν σε ένα άλλο μέρος, η είσοδος του οποίου ξεχώριζε από μια παλιά πόρτα που οδηγούσε σε έναν χωματόδρομο περικυκλωμένο από δέντρα...

    Στη σκιά ενός δέντρου καθόταν ένας άντρας, και είχε το κεφάλι του σκεπασμένο με ένα καπέλο. Μάλλον κοιμόταν.
    - Καλημέρα, είπε ο διαβάτης.
    Ο άντρας έγνεψε σε απάντηση με το κεφάλι του.
    - Διψάμε πολύ, το άλογό μου, ο σκύλος μου κι εγώ
    - Υπάρχει μια πηγή ανάμεσα σε εκείνα τα βράχια, είπε ο άντρας, δείχνοντας το μέρος. Μπορείτε να πιείτε όσο νερό θέλετε.
    Ο άνθρωπος, το άλογο και ο σκύλος πήγαν στην πηγή και κατεύνασαν τη δίψα τους.
    Ο διαβάτης γύρισε πίσω να ευχαριστήσει τον άντρα.
    - Μπορείτε να ξανάρθετε όποτε θέλετε, του απάντησε εκείνος.
    - Επί τη ευκαιρία, πώς ονομάζεται αυτό το μέρος; ρώτησε ο άντρας.
    - ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.
    - Ο Παράδεισος; Μα, ο φύλακας της μαρμάρινης εισόδου μου είπε ότι εκείνο ήταν ο Παράδεισος!
    - Εκείνο δεν ήταν ο Παράδεισος. Ήταν η Κόλαση, απάντησε ο φύλακας.
    Ο διαβάτης έμεινε σαστισμένος.
    - Θα έπρεπε να τους απαγορεύσετε να χρησιμοποιούν το όνομά σας! Αυτή η λάθος πληροφορία μπορεί να προκαλέσει μεγάλο μπέρδεμα, είπε ο διαβάτης.
    - Σε καμία περίπτωση! – αντέτεινε ο άντρας. Στην πραγματικότητα, μας κάνουν μεγάλη χάρη, διότι εκεί παραμένουν όλοι όσοι είναι ικανοί να εγκαταλείψουν τους καλύτερούς τους φίλους…
    Paulo Coelho.




    Αυτό το απόσπασμα μήπως είναι από τον αλχιμιστή :)? γιατί ο Paulo Coelho είναι ο μοναδικός συγγραφέας που έχω στην βιβλιοθήκη μου όλα του τα βιβλία :)
    zw
    16.05.2007, 12:28
    εγω πιστευω οτι δν υπαρχουν φιλοι μονο γνωστοι!!!!
    zw
    16.05.2007, 12:29
    καποιος ειναι φιλος σ μεχρι να αποδειχτει το αντι8ετο!!
    MyNameIsDo
    16.05.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 14-05-2007 στις 13:32 έγραψε...

    Αυτό το απόσπασμα μήπως είναι από τον αλχιμιστή :)? γιατί ο Paulo Coelho είναι ο μοναδικός συγγραφέας που έχω στην βιβλιοθήκη μου όλα του τα βιβλία :)



    Ακόμη αναρωτιέμαι κι εγώ edelweiss...
    Μήπως το βρήκες εσύ στο μεταξύ?
    MyNameIsDo
    16.05.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος zw στις 16-05-2007 στις 12:28 έγραψε...

    εγω πιστευω οτι δν υπαρχουν φιλοι μονο γνωστοι!!!!



    Πονάει η αγάπη μάτια μου. Ότι μορφή κι αν έχει!
    liaki2
    13.06.2007, 19:45
    Υπάρχει. Υπάρχει ακόμη και αν τελειώνει άσχημα καμιά φορά. Πραγματική φιλία δεν είναι μόνο η παντοτινή. Και ξέρω ότι υπάρχει γιάτί έχω κάποιοες - αν και όχι πολλές- πραγματικές φίλες, που ξέρω ότι το βιώνουμε αυτό που λέγεται πραγματική φιλιία. Γιατί ακόμη και αν λήξει άσχημα(εντάξει δε μιλώ για προδοσία) θα ξέρω ότι το ζήσαμε αυτό που λέγεται φιλία.
    Υπάρχει φιλία πραγματική και το πιστεύω τουλάχιστον ακόμη.
    PROFBASILHS
    13.06.2007, 21:44
    πραγματικος ειναι ο φιλος που ξερει τι μ$#@%#@ες εχεις κανει και τι ψωνισματα/κολληματα εχεις και εξακολουθει να κανει παρεα και να σου μιλαει..
    GEORB
    15.06.2007, 00:17
    Σε μια αληθινή φιλία, βρίσκομαι μαζί με τον άλλο άνθρωπο για να μοιραστούμε την ίδια τη ζωή, τις χαρές και τις λύπες της. Ο αληθινός φίλος είναι συνοδοιπόρος μου, όχι μόνο στις εύκολες και ευχάριστες στιγμές, αλλά επίσης στις αναπόφευκτες περιόδους θλίψης και δυσκολίας. Σε μια γνήσια φιλία υπάρχει ο αμοιβαίος σεβασμός, ώστε να υπάρχει ώρα και χώρος για να εκφραστούν όλοι. Ο καλύτερος φίλος είναι αυτός που δε φοβάται να μας πει την αλήθεια, αν πιστεύει ότι σε κάτι έχουμε παρεκτραπεί. Είναι όμως παράλληλα έτοιμος να σεβαστεί τις επιλογές μας, έστω και αν διαφωνεί, χωρίς να φύγει από το πλευρό μας.
    renabill
    05.07.2007, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος mavroula στις 21-09-2006 στις 21:51 έγραψε...

    μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.

    υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρών και γυναικών. (ετερόφυλων)
    είναι θέμα εμπιστοσύνης και άνεσης.

    είναι σαν το διάστημα.
    δεν το βλέπεις αλλά είσαι σίγουρος πως υπάρχει..




    και για να σοβαρευτούμε. η φιλία γίνεται πραγματική μόνο
    όταν δοθείς σε αυτή και αν δεν περιμένεις τίποτα παραπάνω
    από το φίλο σου εκτός από το να είναι αυτός που είναι.
    Και όσον αφορά ανδρα-γυναίκα, δηλαδή τη φιλια μεταξύ φύλων
    δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να υπάρχει το ένα ή το άλλο
    περισσότερο η λίγότερο.
    δεν είναι όλες οι ανθρώπινες σχέσεις έρωτας ή σεξ.



    Θα συμφωνήσω απόλυτα, γιατί μπορεί να εμπιστεύεσαι άτομο του άλλου φύλου και να κάνετε καλή παρεά αλλά να μην υπάρχει τίποτα ερωτικό.
    Liza32
    06.07.2007, 10:04
    Υπάρχει αληθινή φιλία αλλά είναι δυσεύρετη. Εγω έχω σε όλη μου τη ζωή μια και καλή φίλη, με την οποία διατηρούμε επαφή ακόμα και σήμερα. Μιλάμε για φιλία είκοσι πέντε χρόνων! Στο δρόμο μου συνάντησα πολλές ακόμα<φίλες>. Οι οποίες εκμεταλλέυτηκαν την καλοσύνη μου για να πετύχουν το σκοπό τους. Αλλά δεν πειράζει. Ρόδα είναι και γυρίζει. Εγω όμως, είμαι τυχερή που έχω έστω και μία και καλή φίλη την Καίτη, την οποία υπεραγαπάω και θα έκανα τα πάντα για αυτήν διότι το αξίζει!
    vicobubble
    31.08.2009, 19:29

    υπάρχει γιατί τη ζω και νιώθω πολυ τυχερή γι αυτο !!

    {#emotions_dlg.biggrin}


    stam82
    02.09.2009, 15:58

    Κι εγώ πιστεύω οτι υπάρχει πραγματική φιλία ,'ασχετα αν δεν έχω πραγματικούς φίλους.Αλλά επειδή με καίει πολύ αυτό το θέμα τελευταία, αν κάποιος έχει καμια συνταγή για το πως βρίσκεις αληθινούς φίλους ας μου πει κι εμένα να ξέρω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.