0
ελληνική μουσική
online 448·173.042 μέλη
αρχική > Forum > Μουσικές Συζητήσεις

Υπάρχουν σήμερα πλανόδιοι μουσικοί?

Kristalo Chat
Συγχορδία Ματζόρε
15.12.2016, 22:52#21   

Δεν θα κάνω επισυναψη του σχολίου του κυρίου που αναφέρθηκε ειδικά σε μένα . Τσαμπα τόπο θα πιάσει.

1ον θεωρώ πως δεν στεκουν στο θεμα τα περι σεξ στο δρόμο. Τα θεωρω άρες μαρες κουκουνάρες.

2ον Ποιος μίλησε για ανθρώπους που έχουν αλλαξει την δουλεια τους γιατι η μουσικη δεν έφτανε να τους θρέψει. Εξάλλου μία από αυτούς είμαι και εγω αρα με τίποτα δεν θα υποστήριζα κατι τέτοιο.

3ον Δεν ηξερα πως η μουσικη στον δρόμο γίνεται από ηχος ,θόρυβος και ενοχλεί.

4ον . Και σε μαγαζί να παιζεις αμα είσαι ατάλαντος δεν υπάρχει περίπτωση να αρέσεις και αυτός που σε ακούει μπορει να κατσει με το ζόρι να σε λουστεί γιατί πληρωσε και την είσοδο. Ενω στο δρόμο φευγεις, δεν εισαι υποχρεωμένος να ακούς.

5ον . Εθεσα πληροφορίες στην απαντηση μου την οποία έπρεπε να δικαιολογήσω από τις αντλώ γι΄αυτό και η πληροφόρηση για τις σπουδές μου.

6ον. Καλά είναι να γράφουμε περί των θεμάτων εδώ και όχι επειδη κάποιος μας έκατσε στο λαιμό να του επιτεθόμαστε με κάθε ευκαιρία.

Post αρνητικής αξιολόγησης
STEFANOS604 Chat
Βετεράνος
17.12.2016, 10:20#23   

Οι πλανόδιοι μουσικοί και όχι ‘’μουσικοί’’  δεν ζουν από αυτή την δραστηριότητα.

Παίζουν για την επικοινωνία και την ένωση που προκύπτει μέσω της μουσικής και δεν θα τους δεις σε μέρες με υγρασία για να μην χαλάνε τα μουσικά τους όργανα.

Ειδικά τώρα τις γιορτές οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά μέσα από ήχους γνώριμους ή μη, τοπικούς ή μακρινούς...

Εμένα μ’ αρέσει κι αν υπάρχει δισκάκι πάντα δίνω τον οβολό μου

zachartha Chat
Βασική Νότα
17.12.2016, 14:18#25   

Στέφανε,αν και δεν έκανα εγώ hand down στο σχόλιό σου,θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και εγώ στο μεγαλύτερο μέρος του.Αν οι πλανόδιοι μουσικοί παίζουν για την "επικοινωνία" και την "ένωση",τότε γιατί έχουν δισκάκι ή κουτί ή ανοικτή θήκη οργάνου μπροστά τους ζητώντας χρήματα;Επίσης,δεν ξέρω αν ζουν ΜΟΝΟ από αυτήν τη δραστηριότητα,αλλά σίγουρα ζουν ΚΑΙ από αυτήν.Τέλος,πιστεύω πως όταν προσφέρουμε τον οβολό μας στους επαίτες,ενθαρρύνουμε την επαιτεία και συνεισφέρουμε στη διαιώνισή της.Προτιμώ να δίνω στους φτωχούς και στους άστεγους ρούχα ή φαγητό,παρά χρήματα.

Συμφωνώ στο ότι τα "χεράκια" ρίχνουν το επίπεδο κάθε συζήτησης.Είναι χρήσιμα μόνο για την αξιολόγηση εικόνων ή βίντεο,όταν δεν επιτρέπεται ο σχολιασμός.Γιατί,όμως,πρέπει να δικαιολογείται μόνο το hand down;Το hand up δεν πρέπει;Ο jorge έκανε hand down σε ένα προηγούμενο σχόλιό μου χωρίς να το δικαιολογήσει...

Forum Moderator
mary_omikron Chat
Βετεράνος
17.12.2016, 23:11#33   

Ολη η συζήτηση για τα "χεράκια" είναι εκτός θέματος και κλείνει...παραμείνετε στο θέμα αν έχετε να προσθέσετε/συμφωνήσετε/διαφωνήσετε σε οτιδήποτε. Κόσμια.

YΓ. Zachartha θυμίζεις ή είσαι ο Spoiler και θα ακολουθήσεις τον δρόμο του αν ξανακάνεις "χαριτωμένα" λογοπαίγνια στην συνομιλήτριά σου. 

[ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-12-2016 23:12 ]

STEFANOS604 Chat
Βετεράνος
19.12.2016, 00:16#38   

Ας επιστρέψουμε ξανά στο θέμα μας με κάποιες χρήσιμες πληροφορίες μιας και βρήκα (πρώτη φορά συναντώ αυτή τη λέξη) τη ξένη λέξη που σημαίνει την ''Επιτέλεση της μουσικής του δρόμου'' :

Busking

To play music or perform entertainment in a public place, usually while soliciting money.

Σε άλλες ευρωπαικές χώρες είναι διαδεδομένο, εδώ πολλοί το θεωρουν το ίδιο με τον τσιγγάνο ή μετανάστη που περιφέρεται στις ταβέρνες παίζοντας συνήθως ακορντεόν.

Το busking για πολλούς μουσικούς του εξωτερικού είναι ένας αξιοπρεπής τρόπος ζωής αλλά  και καλλιτεχνική έκφραση.

Ο Δήμος του Άμστερνταμ πχ έχει θεσπίσει διατάξεις για την παρουσία πλανόδιων μουσικών στην περιοχή του κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού της πόλης, που επιτρέπεται το Busking σε όλους τους μουσικούς εκτός από αυτούς που κάνουν χρήση κρουστών οργάνων.

Ομοίως το μετρό του Παρισιού και του Λονδίνου είναι δημόσιοι χώροι που πολύ συχνά μπορεί κανείς να συναντήσει διακεκριμένους μουσικούς να παρουσιάζουν την μουσική τους στο ακροατήριο.

Δείτε εδώ στην wikipedia πολλές φωτογραφίες περί busking, αλλά και το νομικό καθεστώς που ισχύει σε πόλεις όπως Λονδίνο , Παρίσι , Νέα Υόρκη από το 462 προ Χριστού μέχρι σήμερα!!

Orfeus Chat
Μουσικοπαραδεισένιος
19.12.2016, 01:28#39   

Donovan is busking! 

STEFANOS604 Chat
Βετεράνος
19.12.2016, 12:35#40   

Ένα ερώτημα είναι για τους τυφλούς πλανόδιους τι ισχύει στην Ελλάδα...

Εδώ τυφλός στο Πεκίνο

Blind man busking on street in old district of Beijing popular with tourists at Houhai China

επισυναπτώμενα:   blind-man-busking.jpg