ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.826 μέλη

    Υπάρχουν σήμερα πλανόδιοι μουσικοί?

    STEFANOS604
    29.10.2016, 20:47

    "Μενεξέδες και ζουμπούλια" - Παραδοσιακό μαγευτικο τραγούδι

     Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι πλανόδιοι μουσικοί όπως το βλέπω στο Παρίσι στην Γενεύη, Πράγα…


    mary_omikron
    31.10.2016, 16:22

    Γιατί πηγαίνεις τόσο μακρυά κι αναφέρεις Παρίσι κλπ Στέφανε ενώ υπάρχουν πλέον πάμπολλοι μουσικοί του δρόμου και στην Ελλάδα?

    Τα προηγούμενα χρόνια είναι αλήθεια ότι σαν μαζικό φαινόμενο δεν το συναντούσα συχνά, εκτός από κάποιους επαίτες που ταλαιπωρούσαν -συνήθως- ένα ακορντεόν.

    Ομως τα τελευταία χρόνια με την κρίση που έπληξε και τον τομέα των μουσικών, καθώς επίσης και τα μουσικά σχολεία που βγάζουν παιδιά ενημερωμένα και δύσκολο έως αδύνατον να απορροφηθούν από μαγαζιά ή να κάνουν προσωπικές καριέρες, βλέπω συχνότατα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης μουσικά σχήματα.

    Στον πεζόδρομο της Αριστοτέλους, στην Βενιζέλου και ειδικά στην παραλιακή συναντάμε πάρα πολλά μουσικά σχήματα, μικρά μεγαλλίτερα ή και μεμονωμένα άτομα.

    Τώρα αν με το "πλανόδιοι" εννοείς να περιφέρονται ανάμεσα στα τραπεζάκια θαμώνων μαγαζιών, αυτό δεν το συνάντησα σε μαγαζιά αλλά γίνεται κατά κόρον στα φαγάδικα της αγοράς Μοδιάνο, συνήθως από ρομά με ζουρνάδες και νταούλια, αλλά και από μετανάστες εκ Ρωσίας που έχουν καλή μουσική παιδεία.

    Ισως εκεί που μένεις εσύ δεν υπάρχουν, αλλά η Θεσσαλονίκη είναι γεμάτη μουσικούς -μέχρι και μουσική Ινκας με φλάουτα και άλλα δικά τους όργανα ακούγεται συχνά- αλλά εδώ σε εμάς γίνονται συχνότατα και διάφορα άλλα happenings όπως επιδείξεις σχολών χορού με αργεντινά τάνγκο, ακροβάτες, ξυλοπόδαροι κλπ κλπ... όλα αυτά πλατεία Αριστοτέλους και στην νέα παραλία με αποκορύφωμα τους καλοκαιρινούς μήνες :) :)

    Η αλήθεια είναι οτι οι αρχές τους διώχνουν, τους κάνουν "συστάσεις" ή και προσαγωγές, στηριζόμενοι σε ένα νόμο περί επαιτείας, γι αυτό και ο Δημήτρης Ζερβουδάκης μαζί με τον Σύλλογο μουσικών Βορείου Ελλάδος ανέλαβαν πρωτοβουλία για δημιουργία Φεστιβάλ Τέχνης.

    Σχετική δημοσίευση : http://www.activistis.gr/2016/10/blog-post_71.html?m=1#.WAYSGcD6FKE.facebook


    tallos
    31.10.2016, 16:44
    εδώ στο αμβουργο ολοι παιζουνε νέγρικα μπλουζ στυλ μισσισιπι.που διαολο τα θυμηθήκανε ξαφνικα;μπορει να γινουν ξανα της μοδας.
    STEFANOS604
    31.10.2016, 16:48

    Επειδή στη Θεσσαλονίκη (από κει κοντά είμαι - Αρναία) ,την επισκέπτομαι συχνά (συνήθως 2 φορές το χρόνο) σπούδασα και έμεινα για 5 έτη και θυμάμαι πλανόδιους στην Αριστοτέλους και αλλού, αλλά τα παιδία αυτά τα συνάντησα πρόσφατα. Στην Αθήνα όμως δεν έχω δει και φυσικά ούτε στη Σύρο.

    Δεν εννοώ ''επαίτες' ούτε πλανόδιους στα τραπεζάκια αλλά κανονικά σχήματα.


    mary_omikron
    31.10.2016, 16:54

    Αυτοί που αναφέρω δεν είναι επαίτες... μουσικοί είναι που μ΄αυτό τον τρόπο προσπαθούν να βιοποριστούν. Το πιατάκι ή το καπέλο μπροστά τους "διώκεται" (θυμίζει και παλιές εποχές Μάρκου)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 31-10-2016 16:56 ]


    Hastaroth
    01.11.2016, 08:27

    Πλανόδιοι μουσικοί-μουσικοί όμως,όχι βασανιστές ακκορντεόν :) -υπάρχουν και εδώ στην Αθήνα.Τον τελευταίο καιρό δέν έχω συναντήσει σε πολλά μέρη,πέραν τού Μοναστηρακίου,παλιότερα όμως έβλεπα και στην γειτονιά μου στην Κυψέλη.Περπατούσαν στον δρόμο παίζοντας,συνήθως ήταν ομάδες με κιθάρα,ακκρντεόν και ντέφι (το οποίο εχρησιμοποιείτο και ώς...κερματοσυλλέκτης).Στο Μοναστηράκι (αλλά και στην Ερμού,συνήθως τα Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά έχω δεί και Ινδιάνους με τα κρουστά τους και τους αυλούς τού Πανός,μιά απ'αυτές τίς ομάδες δέ είχε και συνθεσαϊζερ και επίσης διέθετε πρός πώλησιν CD με μουσική από τίς Ανδεις.Απ'αυτούς μάλιστα πληροφορήθηκα ότι το γνωστό "El condor passa" (που έχουν διασκευάσει και οι Simon & Garfunkel) είναι παραδοσιακό λαϊκό κομμάτι Ινδιάνικο.

    Επίσης στα Χαυτεία έβλεπα κατά καιρούς ένα σύνολο χάλκινων πνευστών από άτομα Βαλκανικής προελεύσεως,που ήταν πολύ καλοί-τόσο που πρός στιγμήν σκέφτηκα μήπως είχε έρθει κανένας Μπρέγκοβιτς με την μπάντα του στην Αθήνα και μάς έκανε έκπληξη παίζοντας στην Πανεπιστημίου......:)

    Πάντως ομολογώ ότι το παίζειν μουσική πλανοδίως στους δρόμους,ιδίως όταν οι εν λόγω μουσικοί είναι καλοί,μού προξενεί ένα είδος θλίψης γιά τα άτομα αυτά που σε άλλες,πιό καλές εποχές,θα μπορούσαν να είχαν κάνει καριέρα...

    ΥΓ.Στην Γενεύη,όπου είχα βρεθεί τον Δεκέμβριο τού 1980,είχα συναντήσει ένα κουαρτέτο Jazz που έπαιζε στον δρόμο-πολύ καλό κουαρτέτο,τού οποίου ο πιανίστας έπαιζε σε πιάνο με ουρά (!).Χαρά στο κουράγιο του........


    STEFANOS604
    01.11.2016, 14:32

    …..ένοχος με επιβολή προστίμου 30 ευρώ με την αιτιολογία ότι υπήρχε κουτί για τη συγκέντρωση χρημάτων, γεγονός που για την ελληνική δικαιοσύνη αποτελεί επαιτεία!

    Αξίζει να διαβάσετε την εμπειρία αυτού του μουσικού: εδώ:


    mary_omikron
    03.11.2016, 21:02

    Στον πεζόδρομο της Αγίας Σοφίας..... μαγικοί !!!!

    https://www.facebook.com/1470228503303078/videos/1577871132538814/


    mary_omikron
    11.12.2016, 23:35

    Σήμερα 11 Δεκέμβρη 2016

    Οι μουσικοί της Θεσσαλονίκης υποσχέθηκαν να πλημμυρίσουν μουσικά την παραλία και το κατάφεραν καθώς ήταν η μεγαλύτερη ειρηνική διαμαρτυρία που ζήσαμε ποτέ στην πόλη. Ποτέ ξανά μια διαμαρτυρία δεν ήταν τόσο διασκεδαστική. Η επανάσταση ήρθε μετά μουσικής από το παραλιακό μέτωπο της πόλης και είχε όλο τον κόσμο ενεργό μέλος της καθώς το μήνυμα στάλθηκε ξεκάθαρα: Κάτω τα χέρια από τους μουσικούς του δρόμου!

    Ήταν τόσο μεγάλη η συμμετοχή του κόσμου σε όλη τη διάρκεια της ημέρας στη διαμαρτυρία των μουσικών στο θαλάσσιο μέτωπο και τόσο ομόθυμη η διάθεση στήριξης τους από όλο τον κόσμο που πραγματικά η σημερινή μέρα μπορεί δίκαια να θεωρηθεί ως η πιο μεγάλη και πετυχημένη εναλλακτική διαμαρτυρία που ζήσαμε ποτέ σε αυτή την πόλη.

    ----------------

    Φωτογραφίες και περισσότερα εδώ :

    http://parallaximag.gr/thessaloniki/maties-ston-poli/kato-ta-cheria-apo-tous-mousikous-tou-dromou-2


    STEFANOS604
    12.12.2016, 18:09

    Το θέμα αυτό συζητήθηκε σήμερα στις 17:00 στην ΕΤ3 με την αντιδήμαρχο πολιτισμού Θεσσαλονίοκης που είπε δεν υφίσταται κάποιος τέτοιος νόμος....και σε συννενόηση με Αθήνα σύντομα θα βρεθεί λύση.....


    Hastaroth
    12.12.2016, 20:55

    Σημειωτέον ότι στην Αγγλία (τουλάχιστον στο Λονδίνο ξέρω από φίλο μου ότι ισχύει) γιά να γίνης μουσικός τού δρόμου (street musician) πρέπει να περάσης από ειδικές εξετάσεις πιστοποίησης τών ικανοτήτων σου,επίσης έχεις καθωρισμένο "πόστο" που κάθεσαι και παίζεις-και φυσικά,ουδείς έχει το δικαίωμα να σε διώξη.

    Αυτά βεβαίως ισχύουν σε τριτοκοσμικές κουτοφραγκικές χώρες.Εν Ελλάδι είμαστε έξυπνοι και δέν αφήνουμε να μάς χαλάνε το ίματζ τής πόλης...

    (Πάντως στην Αθήνα δέν έχω δεί αστυνομικό να συλλαμβάνη πλανοδίους μουσικούς).

    Ετσι όπως πάμε,σε λίγο όποιος περπατάει στον δρόμο σφυρίζοντας θα θεωρήται επαίτης.Χώρα που θα τον πιάνη και η ΑΕΠΙ επειδή "εκμεταλλεύεται" προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας "αλλουνώνε" :)


    STEFANOS604
    13.12.2016, 21:57

    «Σολάρουν» οι μουσικοί του δρόμου στην παραλία Θεσσαλονίκης (βίντεο και φωτογραφίες)

    Ένα από τα πολλά Video


    Kristalo
    13.12.2016, 23:07

    Το παραπάνω βίντεο που ανεβάσατε κ Στεφανε με συγκίνησε πολυ! Μάλιστα νομίζω πως τον κύριο μπροστά μπροστά τον γνωρίζω απο το 1997 όταν σπουδαζα Μουσικη προπαιδεία στο "Μουσικό κολλέγιο'' Θεσ/νικης. Μπορεί βέβαια να κανω και λάθος καθότι το βίντεο ειναι λίγο θολο και έχουν περάσει τοσα χρόνια απο τοτε. Οι περισσότεροι καθηγητές μου συμμετείχαν σε ένα μουσικό σύλλογο με το όνομα ''Κρουστόφωνο'' και πολλοι από αυτούς ήταν ιδρυτές της Ε.Ε.Μ.Ε . Το ''Κρουστόφωνο'' εφτιαχνε μουσικές παραστάσεις με θέμα την μουσική των λαων, τον ''Πετρο και τον λύκο '' του sergei prokofiev και πολλα άλλα που με την ενεργή συμμετοχή του κόσμου το αποτέσμα παντα ήταν υπέροχο! Ενα από τα βασικά μου μαθήματα ηταν η εκμάθηση κρουστών και κυρίως τουμπελέκι. Βλέποντας αυτό το βίντεο απόψε, ειλικρινά θα ήθελα να είμαι αναμεσά τους . Δεν με νοιάζει ο λόγος που το κανουν αυτο τόσο υπαίθρια ούτε έχω προβλημα βιοπορισμού, αλλα θεωρώ πως είναι μαγικό να προσφέρεις μουσική σε άγνωστο πλήθος, να καθονται να σε ακούν. Είναι φανταστικό αυτό που κάνουν όλοι αυτοί, περα των προβλημάτων τους και ειδικά του βιοπορισμου. Διαθέτουν ένα χάρισμα της μουσικής, ειναι ταλέντο και το να παιζεις μουσική για τους άλλους είναι πνευματική τροφή για τους καλλιτέχνες. Οσοι δεν το γνωρίζουν αυτό για μένα δεν ειναι αληθινοί μουσικοί και απλα κάνουν ότι κανουν μόνο για το χρήμα. Η δουλειά μας στις μέρες μας είναι απο τα επαγγέλματα που έχουν χτυπηθεί πολύ στην κριση. Οταν στην ζωή σου εχεις δώσει ολες σου τις οικονομίες και κανεις μακροχρόνιους αγώνες για να σπουδάσεις μουσική αυτό που σου απομένει να κάνεις οταν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτο ειναι η να βγεις στους δρόμους περιμένοντας μια ''δεκάρα'' ή να αλλαξεις δουλειά. Τότε δυστυχώς γίνεσαι μισός, δυστυχισμένος και μόνη επιβαιβαίωση γι΄αυτο που θυσίασες όλη σου την ζωη ειναι λίγες νοτες, μελωδίες για ξένους. Πόση επιβράβευση και πόση αποθέωση νιωθεις στα αλήθεια οταν βλέπεις ανθρωπους να σε χαζευουν, να σε βλέπουν, να κουνιουνται με την μουσική σου. Ας αποκτήσουμε επιτέλους σε τουτη την χώρα μουσική παιδεία! Μα τι λέω!!! ΠΑΙΔΕΙΑ γενικως!!!


    despinakontogianni
    14.12.2016, 04:32

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 13.12.2016, 21:57 έγραψε...

    «Σολάρουν» οι μουσικοί του δρόμου στην παραλία Θεσσαλονίκης (βίντεο και φωτογραφίες)

    Ένα από τα πολλά Video



    Το "Κρουστόφωνο" είναι;


    Kristalo
    14.12.2016, 17:13

    Δέσποινα όσο κοιτώ τις φωτογραφίες νομίζω πως ναι αν και έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ειδικά σε μία όπου υπάρχει ένα μουσάτος δάσκαλος νομίζω πως ειναι ένας καθηγητης μου που εργάζεται στην κρατικη ορχήστρα θεσ/νικης και εχει την ειδικότητα των κρουστών. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομά του. Αλλα και τον κύριο στο βίντεο τον ξερω και είναι μέλος του Κρουστόφωνου. Τους υπόλοιπους σε μια ανάλογη ηλικία δεν μπορω να τους αναγνωρίσω και τα νέα παιδια με τίποτα, αλλα πιστευω πως είναι σχεδόν όλοι φοιτητές και μέλη καθότι τα  περισσότερα μέλη του Κρουστόφωνου ειναι καθηγητές στο μουσικο πανεπιστήμιο της Θεσ/νικης με όνοματα ξακουστά και με υπέροχες εργασίες επάνω σε διαφορους τομείς της μουσικής. Η ειναι μέλη της Ε.Ε.Μ.Ε. 


    despinakontogianni
    15.12.2016, 02:51
    Παρακολουθώ τη δουλειά τους εδώ και κάνα δυο χρόνια, πραγματικά πολύ αξιόλογο.
    STEFANOS604
    15.12.2016, 09:15

    Πλανόδιοι μουσικοί που τυχαία συνάντησα σε ταβερνάκια η ακόμα και στον δρόμο , έπιασα τον εαυτό μου να μη θέλω να φύγω για να τους ακούω να παίζουν και να παίζουν και να παίζουν.

     ...αλλά και μοναχικούς ‘’μουσικούς’’ (Ρουμάνους , Αλβανούς αλλά και Έλληνες) απ’ το πρωϊ μέχρι το βράδυ σε όλα τα μέσα αστικών συγκοινωνιών, σε πολυσύχναστες πλατείες, σε μια γωνιά καταστήματος μ’ ένα ακορντεόν ή κλαρίνο ή κιθάρα και απαραίτητο το δισκάκι που σε διώχνουν και άρα τι να πουν τα παραπλήσια καταστήματα.

    Οι περισσότεροι που δημιούργησαν μια ιδιότυπη «κοινότητα» μουσικών είναι μετανάστες, όμως και έλληνες σκορπίζοντας νότες άλλοτε φάλτσες, άλλοτε μελωδικές. Σ’ αυτούς ο κόσμος  δίνει χωρίς να ακούσει καν να παίξουν κάποιο τραγούδι κι αυτό αποδεικνύει ότι τους θεωρεί ζητιάνους...

    Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα απλά εδώ ίσως οι μεμονωμένοι ‘’μουσικοί’’ το παρακάνουν και πρέπει να θεσπιστεί κάποιος νόμος να μην είναι ενοχλητικοί .

    Όταν ο μουσικός βάζει μέσα στην ‘’πενιά του’’ την καρδιά του σε συνεπαίρνει !!!

     


    Kristalo
    15.12.2016, 22:52

    Δεν θα κάνω επισυναψη του σχολίου του κυρίου που αναφέρθηκε ειδικά σε μένα . Τσαμπα τόπο θα πιάσει.

    1ον θεωρώ πως δεν στεκουν στο θεμα τα περι σεξ στο δρόμο. Τα θεωρω άρες μαρες κουκουνάρες.

    2ον Ποιος μίλησε για ανθρώπους που έχουν αλλαξει την δουλεια τους γιατι η μουσικη δεν έφτανε να τους θρέψει. Εξάλλου μία από αυτούς είμαι και εγω αρα με τίποτα δεν θα υποστήριζα κατι τέτοιο.

    3ον Δεν ηξερα πως η μουσικη στον δρόμο γίνεται από ηχος ,θόρυβος και ενοχλεί.

    4ον . Και σε μαγαζί να παιζεις αμα είσαι ατάλαντος δεν υπάρχει περίπτωση να αρέσεις και αυτός που σε ακούει μπορει να κατσει με το ζόρι να σε λουστεί γιατί πληρωσε και την είσοδο. Ενω στο δρόμο φευγεις, δεν εισαι υποχρεωμένος να ακούς.

    5ον . Εθεσα πληροφορίες στην απαντηση μου την οποία έπρεπε να δικαιολογήσω από τις αντλώ γι΄αυτό και η πληροφόρηση για τις σπουδές μου.

    6ον. Καλά είναι να γράφουμε περί των θεμάτων εδώ και όχι επειδη κάποιος μας έκατσε στο λαιμό να του επιτεθόμαστε με κάθε ευκαιρία.


    STEFANOS604
    17.12.2016, 10:20

    Οι πλανόδιοι μουσικοί και όχι ‘’μουσικοί’’  δεν ζουν από αυτή την δραστηριότητα.

    Παίζουν για την επικοινωνία και την ένωση που προκύπτει μέσω της μουσικής και δεν θα τους δεις σε μέρες με υγρασία για να μην χαλάνε τα μουσικά τους όργανα.

    Ειδικά τώρα τις γιορτές οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά μέσα από ήχους γνώριμους ή μη, τοπικούς ή μακρινούς...

    Εμένα μ’ αρέσει κι αν υπάρχει δισκάκι πάντα δίνω τον οβολό μου


    Post αρνητικής αξιολόγησης