ελληνική μουσική
267 online   ·  201.793 μέλη

‘’Αρχαία Ελληνικά’’ στην επιλογή γλώσσας στο facebook

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
22.11.2016, 12:46

Με το Υ.Γ συμφωνώ απόλυτα μόνο που δεν μπορείς να τα μάθεις έτσι διαβάζοντας μόνος χωρίς να διδαχθείς βασικούς κανόνες...Αυτό όμως γίνεται σε μικρή ηλικία

Ψηφίσματα πολιτών για τα αρχαία ελληνικά: Εδώ:

Πινακίδα «απαγορεύονται τα ποδήλατα» στα αρχαία Ελληνικά... στο Κέμπριτζ: Εδώ:

24ωρη απεργία στη Γαλλία για την προτεινόμενη αντικατάσταση των Αρχαίων Ελληνικών και των Λατινικών με το μάθημα επιλογής «Γλώσσες και πολιτισμοί της αρχαιότητας»: Εδώ:

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
23.11.2016, 12:23

Ωραία.Εγώ θα χειροκροτήσω την επιλογή αυτή τού Facebook όταν δέν θα ξαναδώ πουθενά Ελληνες χρήστες να γράφουν σε σχόλιά τους "ανεξαρτήτου ηλικίας" (αντί γιά "ανεξαρτήτως ηλικίας") καθώς και τα άλλα που έχω πολλάκις επισημάνει.

Θα το ξαναπώ γιά τελευταία φορά:να μάθουμε πρώτα να μιλάμε και να γράφουμε σωστά την σύγχρονη Ελληνική γλώσσα και μετά άς αγωνιστούμε να μάθουμε στους άλλους να μιλάνε "αρχαία".

ΥΓ 1.Οι χρυσαύγουλοι που "λατρεύουν" κάθε τί αρχαίο αλλά δέν ξέρουν πώς κλίνεται το ρήμα "εγείρομαι",πώς χαρακτηρίζονται;

ΥΓ 2.Οι ταμπέλες γιά τα ποδήλατα εις αρχαίαν Ελληνικήν και Λατινικήν,πού είπαμε ότι ευρίσκονται;Στίς όχθες τού Τάμεση ή στα highlands τής Σκωτίας;Γιατί εκεί,εξ όσων γνωρίζω,δέν συχνάζουν φοιτηταί τού Cambridge....

ΥΓ 3.Η "αρχαιότητα" δέν περιελάμβανε μόνο την Ευρώπη.Υπήρχαν αξιόλογοι αρχαίοι πολιτισμοί και στην Ασία (Κινέζοι,Ινδοί) και στην Αμερική (Αζτέκοι,Ινκας,Μάγιας κλπ).Αυτούς τους πολιτισμούς πότε θα τους μάθουν  οι μαθητές στην Γαλλία και στίς λοιπές Ευρωπαϊκές χώρες;(γιά την Ελλάδα είπαμε,δέν το συζητάμε τα επόμενα επτακόσια χρόνια...)

και τέλος:

ΥΓ 4 Υπήρχαν ποδήλατα στην αρχαία Ελλάδα ή στην αρχαία Ιταλία;Γιατί η λέξη "ποδήλατο" δέν ευρίσκεται σε κανένα "Λεξικόν τής Αρχαίας Ελληνικής" ή τής Λατινικής Γλώσσης...

tallos
Φθασμένος
Chat
23.11.2016, 17:18
ινκας και αζντεκοι,σιγα τον πολιτισμο...τρωγαν μονο καλαμποκι και καναν ανθρωποθυσίες.καλα εκανε ο Κορτεζ και τους πηρε στο κυνηγι.
zachartha
Βασική Νότα
Chat
23.11.2016, 21:52

Παράθεση:

Το μέλος tallos στις 23.11.2016, 17:18 έγραψε...

ινκας και αζντεκοι,σιγα τον πολιτισμο...τρωγαν μονο καλαμποκι και καναν ανθρωποθυσίες.καλα εκανε ο Κορτεζ και τους πηρε στο κυνηγι.

Δεν έτρωγαν μόνο καλαμπόκι,αλλά και...ανθρώπους!Όχι,όμως,όλες οι φυλές.Ο ινδιάνικος πολιτισμός στο σύνολό του(όπως και άλλοι πολιτισμοί) είναι,πράγματι,αξιόλογος.Μη νομίζεις πως ο Κορτέζ ήταν πιο πολιτισμένος από αυτούς!Οι "πολιτισμένοι" κονκισταδόροι πήγαν στην Αμερική και κατέσφαξαν τους ιθαγενείς για να κλέψουν τον χρυσό που έρεε σαν ποτάμι σ'εκείνα τα μέρη.Οι ιθαγενείς έτρωγαν,στην κυριολεξία,με χρυσά κουτάλια!Ανθρωποθυσίες γίνονταν και στην Αρχαία Ελλάδα...

zachartha
Βασική Νότα
Chat
23.11.2016, 22:03

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 23.11.2016, 12:23 έγραψε...

Ωραία.Εγώ θα χειροκροτήσω την επιλογή αυτή τού Facebook όταν δέν θα ξαναδώ πουθενά Ελληνες χρήστες να γράφουν σε σχόλιά τους "ανεξαρτήτου ηλικίας" (αντί γιά "ανεξαρτήτως ηλικίας") καθώς και τα άλλα που έχω πολλάκις επισημάνει.

Θα το ξαναπώ γιά τελευταία φορά:να μάθουμε πρώτα να μιλάμε και να γράφουμε σωστά την σύγχρονη Ελληνική γλώσσα και μετά άς αγωνιστούμε να μάθουμε στους άλλους να μιλάνε "αρχαία".

Ακριβώς αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις ή δε θέλεις να καταλάβεις,Αλβέρτο:

Αν γνωρίζεις Αρχαία Ελληνικά,τότε θα μιλάς και θα γράφεις σωστά και τα Νέα Ελληνικά!

ΥΓ. Τελικά,δεν κατάλαβα.Δε θέλεις να διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά στα σχολεία;

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
24.11.2016, 08:14

Βέβαια εδώ πρόκειται για τα ''Νέα Ελληνικά''. Ποστάρισμα για ενημέρωση και κάποιου θετικού αν΄μεσα σετόσα αρνητικά της εποχής μας:

http://newsone.gr/ellada/1278665-

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
28.11.2016, 10:30

Παράθεση:

Το μέλος zachartha στις 23.11.2016, 22:03 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 23.11.2016, 12:23 έγραψε...

Ακριβώς αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις ή δε θέλεις να καταλάβεις,Αλβέρτο:

Αν γνωρίζεις Αρχαία Ελληνικά,τότε θα μιλάς και θα γράφεις σωστά και τα Νέα Ελληνικά!

ΥΓ. Τελικά,δεν κατάλαβα.Δε θέλεις να διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά στα σχολεία;

Είναι η ύπαρξη αρχαιοελληνικών εντολών στο Facebook "διδασκαλία τών αρχαίων Ελληνικών";

Δέν νομίζω...

Γιατί άν ήταν,τότε θα έπρεπε να υπάρχουν αρχαιοελληνικές εντολές παντού-απ'τις πινακίδες στα δημόσια κτίρια,μέχρι τά διαβατήρια και τα δελτία ταυτότητας.

zachartha
Βασική Νότα
Chat
28.11.2016, 14:53

Hastaroth,άσε τις υπεκφυγές και απάντησε με ευθύτητα στην ερώτηση:

Είσαι υπέρ του να διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά στα σχολεία ή κατά;

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
28.11.2016, 15:43

Είμαι υπέρ τού να λαμβάνη ο μαθητής τού γυμνασίου μιά πρώτη γνώση τής δομής τών αρχαίων Ελληνικών στο σχολείο.Και αργότερα,στο πανεπιστήμιο,σε ειδικό τμήμα/τομέα/έδρα ή όπως αλλιώς το λένε,να σπουδάζη την γλώσσα πιό λεπτομερειακά,άν το επιθυμή.

Αλλά το θέμα τής συζήτησης δέν είναι αυτό-και διαφαίνεται εντόνως η προσπάθειά σου να στρέψης την συζήτηση αλλόύ,προσπαθώντας να "πιαστής" από κάτι που ίσως πώ,γιά να με κατηγορήσης ώς "ανθέλληνα".

Ετσι κάνουν αυτοί που έχουν διάφορα "σκοτεινά" κίνητρα στο μυαλό τους.

Σταματάω λοιπόν την συζήτηση εδώ.

zachartha
Βασική Νότα
Chat
28.11.2016, 18:46

Hastaroth,χαίρομαι που αποσαφηνίζεις τη στάση σου.Γνωρίζω πολύ καλά ποιο είναι το θέμα της συζήτησης και δεν είμαι εγώ αυτός που στρέφει τη συζήτηση αλλού.Σου υπενθυμίζω τον διάλογο που είχες με τον sven στην αρχή των σχολιασμών.Το τι φαντάζεται ο καθένας για τις προθέσεις των άλλων είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και μπορεί να απέχει πολύ από την πραγματικότητα.Εγώ,πάντως,δεν κατηγόρησα κανέναν ως "ανθέλληνα",ούτε περίμενα να "πιαστώ" από κάτι που θα πεις,ούτε και έχω "σκοτεινά" κίνητρα στο μυαλό μου.Όπως εγώ καταθέτω ξεκάθαρα και με ευθύτητα τις απόψεις μου,έτσι περιμένω να πράττουν και οι άλλοι,ακόμα και όταν διαφωνούν μαζί μου.Απορώ,μάλιστα,γιατί τα βάζεις μαζί μου,αφού εγώ δε χαρακτήρισα κανέναν "ανόητο" ή "αγράμματο"...

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
28.11.2016, 19:48

Το θέμα τή ςσυζήτησης είναι

‘’Αρχαία Ελληνικά’’ στην επιλογή γλώσσας στο facebook

Δέν είναι:

"Είστε υπέρ ή κατά τής διδασκαλίας τών αρχαίων Ελληνικών στο σχολείο;"

Συνεπώς απορώ γιατί έθεσες-και μάλιστα ειδικώς σε μένα-αυτήν την ερώτηση.

Επί τού θέματος,πάντως,απήντησα σε προηγούμενα σχόλιά μου.Καληνύχτα

zachartha
Βασική Νότα
Chat
28.11.2016, 21:27

Νομίζω πως ήμουν σαφής στο προηγούμενο σχόλιό μου.Όταν κάποιος δε θέλει να καταλάβει,δε θα καταλάβει ποτέ...Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει...Σε αφήνω να ηρεμήσεις,γιατί βλέπω ότι αναστατώθηκες πολύ,χωρίς να υπάρχει λόγος.Καληνύχτα.