ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    αγορα ποιας ηλε/ακουστικης τα φωτα σας

    ierapetra
    06.11.2016, 22:03

    καλησπερα 

    θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια κιθαρα θα πρεπει να παρω.

    ειμαι πολυ νεος στο παιξιμο τις κιθαρας αλλα πολυ μεγαλος στα χρονια 

    εχω παρει εδω και δυο χρονια μια ακουστικη κιθαρα και μαθαινω μεσα απο το you tube

    παιζω μονο συνχορδιες που βρισκω απο το  kithara.to

    δεν ξερω καθολου νοτες . θελω να παρω μια ηλεκτροακοστικη .

    μου αρεσουν

     IBANEZ  MSC 350

    OVATION APPLAUSE AE44-5 Elite Black

    Fender telecoustic  η  fenter  stratacoustic και ποια η διαφορα τους

    τα κομματια που παιζω ειναι  εντεχνα 


    blogarismenos-enge-falos
    07.11.2016, 05:21
    καμία απο αυτές. Σημαντικό είναι να μάθεις να παίζεις σωστά και να προχωρήσεις πέρα απο τις συγχορδίες. Ξεκίνα αρπίσματα, πάρε έναν μετρονόμο, πάρε ένα κουρδιστήρι, καλές χορδές, ψάξε αρμονικές, κάνε δαχτυλισμούς, σκάλες, βρές στην τελική έναν φίλο κιθαρίστα να σου κάνει μια δεκαριά ιδιαίτερα με τα λεφτά της δευτερης κιθάρας. Οπωσδήποτε πάρε μετρονόμο και παίζε πάνω απο αυτόν. Πάρε μουσικά αυγά ή κάτι άλλο για ρυθμική αγωγή σε τρίηχα, ξεκίνα την βασική θεωρία που θα σε πάει σε πολλά μονοπάτια άν θέλεις να παίζεις εντεχνα και όχι άτεχνα. Τα λέω αυτά ως παθών και με φιλική διάθεση αφού έχασα πολύ χρόνο μη μαθαίνοντας σωστά παρόλο και σε ωδείο...
    STEFANOS604
    07.11.2016, 08:41

    Θα συμφωνήσω πρωτίστως μ’ αυτά που λέει ο blogarismenos-enge-falos.

    Αν δεν μπορείς να συνεχίσεις σε δάσκαλο , όταν έχεις χρόνο μελέτησε το σχετικό άρθρο που βοήθησε πολλούς  εδώ αλλά κυρίως Ρυθμική Κιθάρα εδώ

    Για να σου πει κάποιος την τεκμηριωμένη γνώμη του θα πρέπει να έχει παίξει και με τις δύο που αναφέρεις για αρκετό διάστημα αλλιώς είναι υποθέσεις αλλά ακόμη και τότε υποκειμενική γνώμη. Πχ εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια LAG άλλος κάποια άλλη…

    Για αρχάριος μ’ αυτή που διαθέτεις αν δεν είσαι ευχαριστημένος δώσε την να της κάνουν ένα set up (ρίξε μια ματιά εδώ) αλλιώς αν δεν σε ‘’γεμίζει’’ μπορεί να τα παρατήσεις ξανά .

    Μια καινούρια σίγουρα θα σε κερδίσει οπτικά και ακουστικά το θέμα όμως είναι να

    Σε καλύψει και  παικτικά . Για τη σωστή επιλογή  εδώ  :‘’Πριν την αγορά ακουστικής κιθάρας’’ 


    ierapetra
    08.11.2016, 19:49

    κοπελια εχετε  απολυτα δικιο σε ολα αυτα που γραφετε.  μερικα απο αυτα που λετε δεν ξερω καν τι ειναι  ΑΛΛΑ 

    δυστυχως δεν ειμαι 20χρονος για να αρχεισω να μαθαινω νοτες  και οτι αλλο μου γραφετε 

    ειμαι 50 χρονον και μου αρεσει αυτο που κανω και το ξερω οτι κανω πολλα λαθη

     για μενα ειναι μονοδρομος οι συνχορδιες και το παλευω με τους δακτυλισμους.

    για δασκαλο ναι το θελω και εγω αλλα δεν εχω βρει ακομα καποιον αλλα θα το κανω 

    ευτυχως υπαρχουν τα παιδια που ανεβαζουν καποια βιντεακια στο you tube και προσπαθω να τους ακολουθησω 

    απλα θελω να παρω μια καλυτερη κιθαρα αυτο 

    μου αρεσουν αυτες οπτικα και για αυτο ηθελα την γνωμη σας .