ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Αυτό θα πει να παίζεις με άνεση!

    Hastaroth
    08.11.2016, 14:28

    Ο καθένας μπορεί να παίξη με άνεση,άμα έχη ξεσκιστεί στην μελέτη και στην πρόβα.

    Γιά να βγάλουν το όντως εκπληκτικό αυτό αποτέλεσμα,οι τσούπρες έκαναν κάλους μεγέθους...καρούμπαλου στα δάχτυλα.

    Μήν νομίζετε ότι είναι εύκολο.Θέλει άπειρη αφοσίωση.

    Και βεβαίως,πρέπει να είσαι τέλειος μουσικός,γιά να παίζης άταστο έγχορδο χωρίς να βλέπης έστω και στιγμιαία πού ακριβώς πατάνε τα δάκτυλά σου,όπως κάνουν αυτές παίζοντας "ανάποδο" βιολί και τσέλλο.

    Μπράβο τους!

    ΥΓ.Ισχύει και γιά τους πιανίστες αυτό,όπως βλέπουμε στο βίντεο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 08-11-2016 14:33 ]


    Hastaroth
    09.11.2016, 10:37

    Και εδώ στο Ελλαδιστάν,όσοι ψάχνουν και ψάχνονται,ευρίσκουν τέτοια θεάματα.Αλλά είναι λίγοι.

    Οι πλείστοι προτιμούν τίς τσούπρες που χοροπηδάνε,όπως πολύ σωστά είπες.Αλλωστε,διά τού χοροποδήματος επιδεικνύουν τα εσώρουχά τους (άν φοράνε-αλλιώς φαίνεται και πιό μέσα απ'αυτό).

    ΥΓ.Παίζει κιθάρα η Βανδή;Την είχα δεί (και ακούσει) παλιότερα σ'ένα σήριαλ που έβλεπε η μητέρα μου να τραγουδά "το τραγούδι τής ερήμου".Συγκινητική ερμηνεία,αλλά δέν ήταν και η Κάλλας-ή,έστω,η Αλίκη Καγιαλόγλου.Τώρα,γιά κιθάρα δέν ξέρω.Σαντάνα πάντως ή Mayall δέν είναι....

    Από την άλλη,κανείς δέν μπορεί να παίξη κάποιο όργανο "σάν" κάποιον άλλον΄.Ούτε κάν άν κλωνοποιήσουμε αυτόν τον άλλον και τού δώσουμε τίς ίδιες συνθήκες ανάπτυξης/ανατροφής.

    Κι'εγώ θα ήθελα να έπαιζα σάν τον Buddy Rich,αλλά δέν.....