ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία.

    molfakias
    03.12.2016, 22:40

    Χαίρετε,σύνδεσα προσφάτως δύο krk rockit 6 g3 στον καινούργιο μου υπολογιστή και είχα πρόβλημα,τα ηχεία έκαναν έντονο θόρυβο ζ ζ ζ ζ και επίσης σαν να ξεφουσκώνει μπαλόνι,ξέρετε εκείνος ο λεπτός ήχος.Ανεξάρτητα αν έπαιζα μουσική ή όχι έκαναν συνέχεια θόρυβο,απλά όταν κουνούσα την ροδέλα και το ποντικάκι ή όταν έτρεχα προγράμματα ή άνοιγα browsers ακουγόταν περισσότερο.Στην αρχή τσέκαρα updates σε realteck και ήταν κομπλέ,οι τελευταίες εκδόσεις,έπειτα τσέκαρα μήπως έχει πρόβλημα η μητρική με δύο ακουστικά και ήταν μια χαρά,δεν ακουγόταν τίποτα,έπειτα τσέκαρα τα ηχεία με το mp3 και το κινητό και τα ηχεία ήταν μια χαρά,αυτό που κατάλαβα ήταν πως το πρόβλημα το είχαν μεταξύ τους,όταν συνδέονταν τα ηχεία με τον υπολογιστή(παρεμπιπτόντως με τον παλιό μου υπολογιστή τα ηχεία δεν είχαν πρόβλημα)στην αρχή άλλαξα το RCA καλώδιο με ένα ίδιο των 2 ευρώ και πάλι τίποτα,κοίταξε και ηλεκτρολόγος τις πρίζες του σπιτιού να δει αν έχουν γείωση και έχουν,μετά αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω το πολύπριζο,είχα βέβαια τον υπολογιστή και τα ηχεία σε άλλο δωμάτιο επειδή έκανα πειράματα αλλά και πάλι τίποτα.Απογοητευμένος τα ξανά μετέφερα όλα στο γραφείο μου επιλέγοντας να αφήσω το δεύτερο πολύπριζο και το καινούργιο καλώδιο μπας και γίνει κάτι.Αυτό που διαπίστωσα ανοίγοντας τον υπολογιστή,ήταν πως ο θόρυβος είχε εξαφανιστεί, αλλά χωρίς να ξέρω το πώς.Δεν πρόλαβα να χαρώ όμως και δυστυχώς προέκυψε άλλο πρόβλημα,πλέων όταν παίζει μουσική υπάρχει μία αυξομείωση στην ένταση,πάνω κάτω πάνω κάτω,πχ όταν πάει να παίξει η μελωδία σε συγκεκριμένο σημείο του τραγουδιού,αντί να ακουστή πιο δυνατά ή σε ίση ένταση ακούγετε πιο χαμηλά και ξανά ανεβαίνει,όμως όχι γιατί είναι το τραγούδι έτσι αλλά γιατί υπάρχει πρόβλημα,το τραγούδι το έχω ακούσει 100 φορές και ξέρω πώς είναι.Τσεκάροντας όμως τα ηχεία με το mp3 και το κινητό στο ίδιο τραγούδι δεν είχαν κανένα πρόβλημα το έπαιξαν μια χαρά χωρίς να χάνετε ο ήχος,γενικά όλα τα τραγούδια από mp3 και κινητό τα ηχεία τα παίζουν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα,ενώ με τον υπολογιστή όλα τα τραγούδια τα παίζουν με πρόβλημα στην ένταση.Κάτι άλλο που γίνετε όταν συνδέω τα ηχεία με τον υπολογιστή κάτι που δεν γινόταν με τον παλιό ούτε γίνετε με άλλες συσκευές,είναι πως όταν πλησιάζω το βύσμα από το Rca στην πράσινη θέση της μητρικής για να το συνδέσω ακούγετε πολύ έντονος θόρυβος από τα ηχεία δυνατό βουητό,ο κλασσικός ενοχλητικός ήχος που όλοι έχουμε ακούσει όταν δεν είναι καλή η σύνδεση,βάζοντας το μέσα ακούγετε ακόμα πιο έντονος διαφορετικός θόρυβος σαν να σκάει κάτι πχ μία εξάτμιση και σταματάει.Πλέων αυτό που έκανα είναι να παραγγείλω ένα Rca καλώδιο κάπως πιο ακριβό γύρω στα 10 ευρώ και περιμένω να δω μήπως και είναι από εκεί το πρόβλημα,αν δεν είναι και από το Rca σκέφτομαι να αγοράσω και ένα πολύπριζο κάπως καλύτερο σε περίπτωση που ευθύνεται αυτό,αν δεν λυθεί το πρόβλημα και με αυτά η μοναδικές επιλογές μου είναι να στείλω τα ηχεία την μητρική και το τροφοδοτικό για έλεγχο μπας και έχουν πρόβλημα.Tο ερώτημα είναι αν δεν έχουν τίποτα και αυτά,τι μπορεί να φταίει?τι άλλο μπορώ να κάνω?να αγοράσω μία εξωτερική κάρτα ήχου?αυτό θα το κάνω έτσι και αλλιώς αλλά μέχρι τότε τι μπορεί να φταίει?αν γνωρίζετε κάτι που μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ πείτε μου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την molfakias, 03-12-2016 22:47 ]


    STEFANOS604
    03.12.2016, 23:00
    1. Έχετε δοκιμάσει ακουστικά ή διαφορετικά ηχεία με την κάρτα ήχου; Υπάρχει πάλι αυξομείωση.
    2. Κάνε με το Audacity μια εγγραφή . Την ακούτε κι αυτή με αυξομείωση; 

    molfakias
    03.12.2016, 23:17

    Εχω δοκιμάσει ακουστικά και είναι μια χαρά κανένα πρόβλημα,σχετικά με το Audacity θα το δοκιμάσω και θα δώ.


    STEFANOS604
    04.12.2016, 07:36

    Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ακουστικά και αφού με Mp3 τα ηχεία σου παίζουν μια χαρά το πρόβλημα δεν είναι στα ηχεία αλλά στη διασύνδεση τους (πιθανόν πρόβλημα υποδοχής line OUT της κάρτας, ή βρωμιά  επ’ αυτής) με την sound card ή πιο πιθανόν στο κύκλωμα ενισχυτή της sound card.

    • Βγάλε την sound card καθάρισε τις επαφές καθώς και το line out, με λίγο καθαρό οινόπνευμα σε ένα μη χνουδωτό πανάκι.
    • Αν τίποτε τότε αντικατέστησε την sound card

     Πρόταση μου και βασικές πληροφορίες για αγορά sound card από Ελλάδα :

    Κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 , 165 ευρώ : ΕΔΩ:

     Ανάλυση:

    Η κάρτα αυτή είναι άριστη αλλά θέλει και καλό μικρόφωνο . Τα ενεργά ηχεία σου είναι αξιοπρεπή και ίσως ‘’δεν’’ θα επηρεάζουν τις house παραγωγές σου.

    Όποια κάρτα και να αγοράσεις όμως ΠΡΟΣΟΧΗ στην Phantom Power 48V

    Στην οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card (η Focusrite Scarlett 2i4 είναι ποιοτική) , το  software ProTools First, Ableton Live Lite που διαθέτει το ίδιο ποιοτικό .

    Ο τύπος  του microphone που συνήθως συνοδεύει τις απλές sound cards είναι το πάμφθηνο πυκνωτικό electret microphone με ακουστικά μαζί. (Όμως με τέτοιο φτηνό electret των 5 ευρώ και Focusrite είναι κάτι που με απλή ματιά δεν ταιριάζει. Θα  πρέπει επομένως το μικρόφωνο  να είναι ίδιας ποιότητας).

    Ομοίως άλλες απλές κάρτες συνοδεύονται με απλό δυναμικό μικρόφωνο (μεμονωμένη αγορά περίπου 3 ευρώ - καλό μόνο για καραόκε).

    Ωστόσο, για ένα πιο επαγγελματικό ήχο  σίγουρα θα απογοητευτείς με την ποιότητα αυτών των μικροφώνων ή αν το μικρόφωνο σου είναι καλής  ποιότητας (πχ shure SM-57) , πάλι θα απογοητευτείς με  την ποιότητα εγγραφής  αν αυτή γίνει μέσω της ενσωματωμένης κάρτας  ήχου του υπολογιστή σου ή κάποιας πολύ φτηνής κάρτας ήχου.

    Το ζευγάρι monitor ηχείων που έχεις (krk rockit 6 g3) έχει πολύ καλή απόκριση συχνοτήτων ,για καλές έως πολύ καλές απαιτήσεις. Εννοώ ότι με την  επεξεργασία και αργότερα τη μίξη της φωνής σας με μουσικό όργανο, αυτό που θα ακούτε από τα monitors θα σας ικανοποιεί και θα ανακαλύπτετε τις ατέλειες σας οπότε θα ξαναηχογραφήτε , διορθώνοντας τις  , έτσι ώστε όταν φτιάξετε το δικό σας CD ή ένα clip αυτό να  ακούγεται με την ίδια ποιότητα είτε στο αυτοκίνητο σας, είτε στο στερεοφωνικό σας, είτε σε στερεοφωνικό διαφορετικό από το δικό σας.

    Αυτό που εδώ θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή είναι , ότι όποια κάρτα κι αν αγοράσεις , να προσέχεις τη χρήση του μπουτόν ‘’phantom power’’ (αν διαθέτει) γιατί αν στην είσοδο mic συνδέσεις αντί πυκνωτικό, δυναμικό μικρόφωνο ή άλλη συσκευή πιθανόν ,με το Phantom ON ,να προξενήσεις βλάβη ή στην κάρτα ή στη συνδεδεμένη συσκευή.

    Ένα ΤΙΡ που εφαρμόζω εγώ και όχι μόνο στην κάρτα και σε προφυλάσσει από τέτοιο κατά λάθος χειρισμό είναι :

    καλύτερα δείτε τη φωτογραφία ΕΔΩ :


    p-theofanis
    12.12.2016, 04:10
    Έχετε δοκιμάσει διαφορετικά ηχεία με την ίδια κάρτα ήχου;