ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Ενισχυτής για υπολογιστη.

    angel11
    09.12.2016, 20:02

    Για μελέτη στο σπίτι με μικρόφωνο ειναι απαραίτητο να υπάρχει ενισχυτης και να συνδέω εκει το μικρόφωνο ;  Μου είπε καποιος οτι δεν ειναι και οτι καλύτερο το να συνδεω το μικρόφωνο στη μονάδα του υπολογιστη και οτι ο υπολογιστης με τη μοναδα του περιορίζεται απλα για χρηση μικροφωνου ομιλίας για Skype κλπ .Ισχύει αυτό; 


    STEFANOS604
    10.12.2016, 15:27

    Καλόν είναι να έχεις μια καλή εξωτερική sound card :

    Πχ Κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 , 165 ευρώ : ΕΔΩ:

     Ανάλυση:

    Η κάρτα αυτή είναι άριστη αλλά θέλει καλό μικρόφωνο και αξιοπρεπή ενεργά ηχεία πχ διάλεξε εδώ:.

    Αυτά είτε πρόκειται για να κάνεις πρόβα με τα φωνή σου ή να ηχογραφείς…

    Στην οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card (η Focusrite Scarlett 2i4 είναι ποιοτική) , το  software ProTools First, Ableton Live Lite που διαθέτει το ίδιο ποιοτικό .

    Ο τύπος  του microphone που συνήθως συνοδεύει τις απλές sound cards είναι το πάμφθηνο πυκνωτικό electret microphone με ακουστικά μαζί. (Όμως με τέτοιο φτηνό electret των 5 ευρώ και Focusrite είναι κάτι που με απλή ματιά δεν ταιριάζει. Θα  πρέπει επομένως το μικρόφωνο  να είναι ίδιας ποιότητας).

    Ομοίως άλλες απλές κάρτες συνοδεύονται με απλό δυναμικό μικρόφωνο (μεμονωμένη αγορά περίπου 3 ευρώ - καλό μόνο για καραόκε).

    Ωστόσο, για ένα πιο επαγγελματικό ήχο  σίγουρα θα απογοητευτείς με την ποιότητα αυτών των μικροφώνων ή αν το μικρόφωνο σου είναι καλής  ποιότητας (πχ shure SM-57) , πάλι θα απογοητευτείς με  την ποιότητα εγγραφής  αν αυτή γίνει μέσω της ενσωματωμένης κάρτας  ήχου του υπολογιστή σου ή κάποιας πολύ φτηνής κάρτας ήχου.

    Το ζευγάρι monitor ηχείων να έχει πολύ καλή απόκριση συχνοτήτων ,για καλές έως πολύ καλές απαιτήσεις. Εννοώ ότι με την  επεξεργασία και αργότερα τη μίξη της φωνής σας με μουσικό όργανο, αυτό που θα ακούτε από τα monitors θα σας ικανοποιεί και θα ανακαλύπτετε τις ατέλειες σας οπότε θα ξαναηχογραφήτε , διορθώνοντας τις  , έτσι ώστε όταν φτιάξετε το δικό σας CD ή ένα clip αυτό να  ακούγεται με την ίδια ποιότητα είτε στο αυτοκίνητο σας, είτε στο στερεοφωνικό σας, είτε σε στερεοφωνικό διαφορετικό από το δικό σας.

    Υ.Γ

    Αν δεν θέλεις να αγοράσεις ηχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στερεοφωνικό Hi Fi σύστημα σου αν διαθέτεις τέτοιο , όπως δείχνει το σχέδιο με ένα απλό καλώδιο 1/8' stereo / RCA male

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 10-12-2016 15:38 ]


    angel11
    10.12.2016, 15:53
    Καταλαβα δηλ έχω πολλα εξοδα για να κανω το καλυτερο πραγμα για τον ηχο μου.Για αυτο λοιπον η φωνη μου ακουγόταν καλυτερα διχως μικρόφωνο παρα με μικρόφωνο στο Pc που ηταν σαν να ειχα μπουκωμα στη μυτη :P .Ευχαριστω. Ηδη εχω τσεκάρει σε πρωτη φαση κατι ηχεια καλυτερα απο εκεινα που εχω.Για μικροφωνο το δικο μου δεν ειναι καραοκε ειναι ενα απλο ημιεπαγγελματικο superlux δυναμικό.Θα ηταν καλυτερα αραγε να αγορασω εστω και το πιο φθηνό shure ? Το εχω και καμια 10αρια χρονια αυτο που χρησιμοποιω τωρα .
    STEFANOS604
    10.12.2016, 16:11

    Το shure-sv200 εδώ : που έχω εγώ ‘’δεν έχει να ζηλέψει’’ στα αυτιά των περισσοτέρων ‘’τίποτα’’ από το SM-58 με 4πλάσια τιμή (εκτός αν έχεις τέλειο επαγγελματικό σύστημα ΡΑ και τέλεια ηχεία)


    angel11
    12.12.2016, 01:30
    Αν αγοράσω το μικρόφωνο αυτό ηδη θα εχω διαφορά ήχου προς το καλύτερο ; Και ας μην εχω καλα ηχεία ; Δεν διαθετω καλό σύστημα δυστυχως και αναρωτιεμαι μήπως αξιζει τελικά να στραφω αρχικα στο μικρόφωνο shure-sv γιατι μπορεί να παιζει μεγαλο ρολο και το μικρόφωνο στον ηχο μου .
    STEFANOS604
    12.12.2016, 02:14

    θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν :

    το μικρόφωνο συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card και ηχείου monitor 


    angel11
    19.12.2016, 15:40
    Ειδα αυτό https://www.athensproaudio.gr/el/shure-sv100.html?gclid=COKX48CwgNECFRUTGwodmXEJFw και λέω να το αγοράσω .Ξερετε αν ειναι καλό για χρηση σε υπολογιστη ; Για εμφανίσεις ειναι κατάλληλο ή εκει θα πρεπει να στραφω σε κάτι πιο ακριβό ;
    STEFANOS604
    19.12.2016, 16:02

    To sv-200 είναι νεότερο με ελάχιστη διαφορά. Εδώ:

    Ισχύει το #2 σχόλιο μου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 19-12-2016 16:03 ]


    angel11
    19.12.2016, 18:57
    και οσο αφορα τις ρυθμίσεις ηχου στον υπολογιστή ειναι καλά να ειναι στην ποιοτητα cd αντι του στουντιο το μικρόφωνο και τα ηχεία ; 16 Bit 44100 hz?
    STEFANOS604
    19.12.2016, 19:20

    sound card bit rate





    angel11
    04.01.2017, 16:06
    Eυχαριστω και καλή χρονια!!!!