ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη
    STEFANOS604
    17.12.2016, 13:59

    Με αφορμή ένα thumb down (χεράκι κάτω) ,  θεωρώ καλό να επαναφέρω στο προσκήνιο την πρόταση μου και την ένσταση μου (και που τότε δεν είχε κανένα σχολιασμό) που κατά την άποψη μου βελτιώνει  επί το δικαιότερο την αξιολόγηση των θεμάτων αν ταυτόχρονα με το κλικ up/down γίνει και σχολιασμός με κατάθεση της άποψη σας επί του θέματος .

    Πιστεύω ότι τότε με τις 2 αυτές ενέργειες  ο σχολιαστής είναι σαν να λέει:  

    • ’Ναι , μου αρέσει  αλλά και θα κρατήσω σημειώσεις να το μεταδώσω  γιατί αξίζει να το διαβάσουν κι άλλοι" ή
    • ’Δεν μου αρέσει και δικαιολογώ το γιατί’’ :

    Η πρόταση μου εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=33091

     


    -----------------

    ''όταν διαβάζεις κάτι και μπορείς να βρίσκεις τα λάθη τότε έχεις μάθει

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 17-12-2016 16:25 ]


    STEFANOS604
    17.12.2016, 16:31

    Πάντα μια πρόταση γίνεται εξ ' αιτίας κάποιου γεγονότος. Το γεγονός είναι ότι υπεύθυνα έθεσες thumb downκαι καλά έκανες. 

    Αφού νομίζεις ότι ''στιγματίζεσαι'' , αν και δεν ανέφερα το όνομα σου , παρά την ενέργεια σου που θα μπορούσε να είναι του οποιουδήποτε , πολύ ευχαρίστως αφαίρεσα το link .

    Αν έχεις κάτι για τις προτάσεις θα είναι επ' ωφελεία της ιστοσελίδας που μας φιλοξενεί. Εγώ επειδή το είδα (το χωρίς hand down) σε μεγάλο site ηλεκτρονικής τεχνολογίας που συμμετέχω το προτείνω κι εδώ και εξηγώ το λόγο αναλυτικά...


    STEFANOS604
    17.12.2016, 17:54

    Το ότι στο musicheaven πατώντας τον αριθμό δίπλα στο χεράκι σου δείχνει το όνομα είναι κάτι πιο εξελιγμένο κι απ' το youtube που είναι απρόσωπο.

    Έτυχε το link να έχει down με το δικό σου όνομα και μου έδωσε την αφορμή. Θα μπορούσε να είναι οποιουδήποτε. Αφού δεν σ' άρεσε αφαίρεσα το link και το θέμα έγινε απρόσωπο και λήγει νηφάλια εδώ σαν διαδικαστικό. 

    Αν θέλεις, η πρόταση έχει κι άλλες ενότητες, μπορείς να μη τις  δώσεις σημασία και τελειώνουμε εδώ ή λες την άποψη σου επ' αυτών ή καταθέτεις κάποια δική σου άποψη


    STEFANOS604
    18.12.2016, 07:10

    Να δύο, απ’ τα δεκάδες παραδείγματα ιστοσελίδων, που συμπίπτουν με την άποψη μου και προτείνω να δει η διεύθυνση του Musicheaven.gr:

    1. Αναφέρω μια απ’ τις εληνικές ιστοσελίδες για High End, με μεγάλη επισκεψιμότητα, όπου υπάρχει μόνο LIKE κι αν το βάλεις κατά λάθος έχεις την ευχέρεια (Dislike) να το αφαιρέσεις. Πχ ένα δικό μου άρθρο με τίτλο ‘’ Μύθοι για τα καλώδια τροφοδοσίας’’ εδώ  σε μικρό διάστημα 2 μηνών είχε μια επισκεψιμότητα των 55.000 και 1500 σχολίων με αρκετά Like. Ο λόγος πιστεύω , που είχε και συνεχίζει να έχει επισκεψιμότητα είναι η μη ύπαρξη thumb down (dislike) αλλά αντ’ αυτού ο σχολιασμός, όπου ο μη συμφωνών σχολιαστής αντί dislike γράφει την αντίθετη άποψη του άλλοτε νηφάλια άλλοτε με ένταση, αρνητικότητα , τρολλάρισμα. Ο σκοπός όμως επιτυγχάνεται πάντα εις όφελος των επισκεπτών.
    2.  Επίσης μια ξένη ιστοσελίδα για φυσαρμόνικες ,με επίσης πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα, στην οποία αρθρογραφώ, δεν υιοθετεί τα thumb up/down. Να ένα πρόσφατο δικό μου ποστάρισμα εδώ

    STEFANOS604
    29.12.2016, 17:45

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 18.12.2016, 07:10 έγραψε...
    Να δύο, απ’ τα δεκάδες παραδείγματα ιστοσελίδων, που συμπίπτουν με την άποψη μου και προτείνω να δει η διεύθυνση του Musicheaven.gr:

    1. Αναφέρω μια απ’ τις εληνικές ιστοσελίδες για High End, με μεγάλη επισκεψιμότητα, όπου υπάρχει μόνο LIKE κι αν το βάλεις κατά λάθος έχεις την ευχέρεια (Dislike) να το αφαιρέσεις. Πχ ένα δικό μου άρθρο με τίτλο ‘’ Μύθοι για τα καλώδια τροφοδοσίας’’ εδώ  σε μικρό διάστημα 2 μηνών είχε μια επισκεψιμότητα των 55.000 και 1500 σχολίων με αρκετά Like. Ο λόγος πιστεύω , που είχε και συνεχίζει να έχει επισκεψιμότητα είναι η μη ύπαρξη thumb down (dislike) αλλά αντ’ αυτού ο σχολιασμός, όπου ο μη συμφωνών σχολιαστής αντί dislike γράφει την αντίθετη άποψη του άλλοτε νηφάλια άλλοτε με ένταση, αρνητικότητα , τρολλάρισμα. Ο σκοπός όμως επιτυγχάνεται πάντα εις όφελος των επισκεπτών.
    2.  Επίσης μια ξένη ιστοσελίδα για φυσαρμόνικες ,με επίσης πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα, στην οποία αρθρογραφώ, δεν υιοθετεί τα thumb up/down. Να ένα πρόσφατο δικό μου ποστάρισμα εδώ





    mary_omikron
    29.12.2016, 19:00

    Τόσο πολύ σε απασχολεί το αρνητικό ατόμων που εκδιώχθηκαν απο το ΜΗ? Απλά μην ασχολείσαι και όλα καλά από την στιγμή που απεφασίσθη να λειτουργεί έτσι η ιστοσελίδα. 

    Εσύ έκανες την πρόταση που θεωρησες σωστή, αλλά απο κει και πέρα δεν υπάρχει λόγος να επανέρχεσαι ούτε να επιμένεις.


    STEFANOS604
    29.12.2016, 19:03
    ΟΚ δεν θα επανέλθω