ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.828 μέλη

    τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια

    kinezakos
    25.12.2016, 20:46

    γεια σας θα ηθελα την βοηθεια καποιου που να εχει πληρη επιγνωση πανω στο θεμα γιατι πρόκειται να δωσω αρκετα χρηματα.θα ηθελα  πρωτα να πω τι με καλυπτει και να μου πειτε τ μπορω να κανω.αρχιζω λοιπον θελω μια καρτα ηχου που να εχει 2 καναλια για κιθαρες 2 καναλια για φωνες 1 καναλι για μπασο 1 καναλι για drums ηλεκτρικα και 1 καναλι για αρμονιο που νομιζω πως το αρμονιο θελει καναλι midi για να μπει στο cubase το λεγομενο 5καρφο.δεν με ενδιαφερει να εχει επανω eq εφοσον το εχει σε ψηφιακη μορφη το cubase και θα το λειτουργω απο εκει.θελω τα οργανα να μπαινουν ταυτοχρονα και οχι 1 μετα το αλλο θελω να εχω την δυνατοτητα να τα συνδεω ολα μαζι και ας μην χρειστει ποτε εγω θελω να εχω αυτη την δυνατοτητα.και να μου εξηγήσετε μερικα πραγματα στις φωτο που θα ανεβασω 

    ευχαριστωω παρα παρα πολυ για τν υπομονη σας. καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 28-12-2016 13:14 ]


    STEFANOS604
    26.12.2016, 00:54

    Ζητάς πολλά μαθήματα που για να αφομοιωθούν απαιτούν αρκετό χρόνο και γνώσεις φυσικής και ηλεκτροτεχνίας τουλάχιστον.

    Για αρχή σου δίνω 2 άρθρα μου εκλαϊκευμένα με φωτογραφίες κατανοητές και αν δεν έχεις απορίες θα συνεχίσουμε….

    Audio output και για midi : ΕΔΩ: και εδώ:


    kinezakos
    26.12.2016, 11:17
    ευχαριστω πολύ φίλε στέφανε.κατανοώ πλήρως τι είναι το midi.τώρα ειναι δυνατό στο audio output μπορώ να συνδέσω 4 αυτοενισχυομενα ηχεια που εχω ? είναι εφικτό αυτό ?
    STEFANOS604
    26.12.2016, 16:26

    ΝΑΙ σε Line Level όπως πχ:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 26-12-2016 16:27 ]


    kinezakos
    26.12.2016, 17:05
    ευχαριστώ πολύ φίλε στέφανε έμαθα πολλά πράγματα θα μπαίνω συχνά στο blog σου...κάτι τελευτώ επιδη βλέπω πως ξερεις αρκετά πράγματα το μάτι μου έχει πέσει σε αυτήν την κάρτα και σε αυτά τα ηχεία δες τα σε παρακαλώ και πες μου τη γνώμη σου αν γίνετε να τα συνδέσω τα 2 ηχεία πάνω στην κάρτα...και αν θα συνδέσω 8 όργανα σε αυτήν την κάρτα θα εχς latency η κωλύματα θα έχω δηλαδή προβλήματά ? https://www.Thomann.de/gr/focusrite_scarlett_18i20_2nd_gen.htm https://www.Thomann.de/gr/samson_auro_d15.htm
    STEFANOS604
    26.12.2016, 18:17

    Δεν την έχω δει αλλά απ’ τα χαρακτηριστικά που διάβασα στο manual εδώ: το οποίο πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά και να εκτελέσεις το  software….είναι με μια λέξη επαγγελματική….και σύγχρονη άρα προβλήματα latency δεν θα πρέπει να αντιμετωπίσεις αλλά λίγο ακριβή αλλά ότι δίνεις παίρνεις

    • Focusrite professional audio interface
    • The outputs can be connected to amplifiers and speakers, powered monitors, headphones, an audio mixer or any other analogue or digital audio equipment that you wish to use.

    Υπ’ όψη ότι το ηχείο που δίνεις στο link δεν είναι ενεργό αλλά παθητικό και άρα θα χρειαστεί και εξωτερικό power amp. Άρα ψάξε για active speaker


    kinezakos
    26.12.2016, 20:24
    δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω φίλε στέφανε..καλέσ γιορτέσ και καλά χριστούγεννα
    STEFANOS604
    27.12.2016, 18:09

    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τις ευχές..

    Πάντως , αν είσαι επαγγελματίας μουσικός, ή ερασιτέχνης που δεν ενδιαφέρεσαι να βγάλεις δικό σου CD από οικιακή ηχογράφηση σαν μια 2ηλύση θα σου πρότεινα:

    Να αγοράσεις μια καλή εξωτερική sound card , όχι όμως τόσο ακριβή:

    Πχ Κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 , 165 ευρώ : ΕΔΩ:

     Ανάλυση:

    Η κάρτα αυτή είναι άριστη αλλά θέλει καλό μικρόφωνο και αξιοπρεπή ενεργά ηχεία πχ διάλεξε εδώ: και μια κονσόλα απλή πχ δες εδώ:

    Μ’ αυτά θα μπορείς να κάνεις πρόβα με τα φωνή σου ή να ηχογραφείς ή να παίζεις με μια παρέα μουσικών σε μια ταβέρνα

    Στην οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card (η Focusrite Scarlett 2i4 είναι ποιοτική) , το  software ProTools First, Ableton Live Lite που διαθέτει το ίδιο ποιοτικό .

    Ο τύπος  του microphone που συνήθως συνοδεύει τις απλές sound cards είναι το πάμφθηνο πυκνωτικό electret microphone με ακουστικά μαζί. (Όμως με τέτοιο φτηνό electret των 5 ευρώ και Focusrite είναι κάτι που με απλή ματιά δεν ταιριάζει. Θα  πρέπει επομένως το μικρόφωνο  να είναι ίδιας ποιότητας).

    Ομοίως άλλες απλές κάρτες συνοδεύονται με απλό δυναμικό μικρόφωνο (μεμονωμένη αγορά περίπου 3 ευρώ - καλό μόνο για καραόκε).

    Ωστόσο, για ένα πιο επαγγελματικό ήχο  σίγουρα θα απογοητευτείς με την ποιότητα αυτών των μικροφώνων ή αν το μικρόφωνο σου είναι καλής  ποιότητας (πχ shure SM-57) , πάλι θα απογοητευτείς με  την ποιότητα εγγραφής  αν αυτή γίνει μέσω της ενσωματωμένης κάρτας  ήχου του υπολογιστή σου ή κάποιας πολύ φτηνής κάρτας ήχου.

    Το ζευγάρι monitor ηχείων να έχει πολύ καλή απόκριση συχνοτήτων ,για καλές έως πολύ καλές απαιτήσεις. Εννοώ ότι με την  επεξεργασία και αργότερα τη μίξη της φωνής σας με μουσικό όργανο, αυτό που θα ακούτε από τα monitors θα σας ικανοποιεί και θα ανακαλύπτετε τις ατέλειες σας οπότε θα ξαναηχογραφήτε , διορθώνοντας τις  , έτσι ώστε όταν κάποτε φτιάξετε το δικό σας CD ή ένα clip αυτό να  ακούγεται με την ίδια ποιότητα είτε στο αυτοκίνητο σας, είτε στο στερεοφωνικό σας, είτε σε στερεοφωνικό διαφορετικό από το δικό σας.

    Υ.Γ

    Αν δεν θέλεις να αγοράσεις ηχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στερεοφωνικό Hi Fi σύστημα σου αν διαθέτεις τέτοιο , όπως δείχνει το σχέδιο με ένα απλό καλώδιο 1/8' stereo / RCA male

    Αν είσαι μουσικός που παίζεις με παρέα τότε για το τι κονσόλα να πάρεις δες το άρθρο ΕΔΩ:: Κονσόλα + αυτοενισχυόμενα ηχεία ή αυτονισχυόμενη κονσόλα

     

    Καλή Πρωτοχρονιά





    kinezakos
    27.12.2016, 18:45
    θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις την γνώμη σου για 2 πράγματα.Γιατι αυτο που θελω να κανψ εγώ είναι αυτό ακριβώς που ανέφερες παραπάνω... για home studio ηχογράφηση. αρα θα ηθελα να μου πεις τι θα επερνες εσύ στην θέση μου..και τι θα έλεγες για τα παρακάτω πράγματα ριχτα μα μάτια θελω https://www.athensproaudio.gr/el/akai-eie-pro.html?gclid=CMGjq43olNECFYY4Gwodt_gHAg και 2 απο αυρτα τα ηχεια https://www.Thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm?ref=search_rslt_active+speaker_195950_13 για την κονσόλα παλι η γνώμη μου είναι πως υπαρχή σε ψιαφιακη μορφή στον υπολογιστή σε πρόγραμμα είναι ανάγκη να αγοράσω ? τι έχεις να πεις ? και τι θα έκανες εσύ ?
    STEFANOS604
    27.12.2016, 19:30

    Είναι αξιοπρεπή μηχανήματα, αλλά δεν τα έχω υπ’ όψη.

    Ψάξε να βρεις reviews ή ρώτησε γι αυτά τα συγκεκριμένα

    Για κονσόλα και όχι DAW αναφέρομαι για περίπτωση που παίζετε σε ένα μικρό μουσικό σχήμα πχ σε μια ταβέρνα.

    Για ηχογράφηση στο σπίτι όλες σχεδόν οι εξωτερικές Soundcards  δίνουν πολύ καλά software


    STEFANOS604
    27.12.2016, 19:39

    Δες και μια προσφορά για τις γιορτές από την Focusrite που μόλις έλαβα με e-mail εδώ:


    kinezakos
    27.12.2016, 23:40
    στέφανε μου τα ηχεία με προβληματίζουν...σαν χαρακτηριστικά ασ μη τα έχεις δει από κοντα σαν χαρακτηριστικά ομως...νομίζεις ότι με καλύπτουν για home sudio αντε και κανα λαιβ σε κανα ταβερνάκι μπορείς να τα δεις σε παρακαλώ και να μου πεις αν μου πεις οτι σαν χαρακτηριστικά κάνουν θα τα πάρω. https://www.Thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm?ref=search_rslt_active+speaker_195950_13
    STEFANOS604
    28.12.2016, 00:16

    Δεν είναι θέμα να τα δω από κοντά. Απλά για τα λεφτά του καλό είναι για monitor και ‘’τέλειο’’ θα είναι για να ακούς και να εκτιμάς σωστά τη σπιτική ηχογράφηση.

    Πιθανόν (μάλλον σίγουρα) στα μπάσα ή drums ίσως κλιπάρει.

    Αν όμως για την ταβέρνα έχεις 2 τέτοια (με πχ 4 άτομα συγκρότημα) τότε πιστεύω σίγουρα no problem

    Είδα όμως ότι υπάρχει και μεγαλύτερο της ίδιας εταιρείας εδώ: Προτίμησε το δεν είναι μεγάλο το κόστος των επιπλέον 40 ευρώ

    Μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει εισόδους οργάνων (έστω και μια για κιθάρα θα χρειαστείς DI BOX) και για περισσότερα HiZ όργανα (κιθάρα , μπουζούκι..) θα χρειαστείς και κονσόλα

    Μεγάλο πλεονέκτημα η δυνατότητα σύνδεσης ενός άλλου ενεργού και ΚΥΡΙΩΣ ενός παθητικού ηχείου


    kinezakos
    28.12.2016, 11:19
    αν πάρω 2 από αυτά τ ηχεία δεν μπορώ να τα συνδέσω κατευθείαν στην κάρτα ήχου και από την κάρτα ήχου να παράγω τον ήχο που θέλω..και εσύ στην θέση αν ήθελες να κάνεις μια studio ηχογράφηση και live σε ταβερνάκια θα προτιμούσες κονσόλα η κάρτα ήχου ? με την κονσολα μπορείς να κάνεις ηχογραφήσεις ? με την κάρτα μπορείς να κανείς live η τελικά θα χρειαστώ και τα 2 ?
    STEFANOS604
    28.12.2016, 12:35
    • ‘’αν πάρω 2 από αυτά τ ηχεία δεν μπορώ να τα συνδέσω κατευθείαν στην κάρτα ήχου και από την κάρτα ήχου να παράγω τον ήχο που θέλω..?’’

    ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ

    •  ‘’και εσύ στην θέση αν ήθελες να κάνεις μια studio ηχογράφηση και live σε ταβερνάκια θα προτιμούσες κονσόλα η κάρτα ήχου ? ‘’

     Θα είχα μια αξιοπρεπή αλλά όχι πανάκριβη κάρτα ήχου και μια απλή ευκολοχειρίσιμη απ' όλους κονσόλα για το ταβερνάκι

    •  ''με την κονσολα μπορείς να κάνεις ηχογραφήσεις ?''

     Φυσικά μπορεις

    •  ''με την κάρτα μπορείς να κανείς live?''

    Φυσικά μπορείς αλλά πρέπει να ξέρουν τα μέλη να χειρίζονται το DAW 

    •  '' η τελικά θα χρειαστώ και τα 2 ?''

    Η άποψη μου είναι ΝΑΙ 

    Ανάλογα τα χρήματα που έχεις ψάχνεις και διαλέγεις.


    kinezakos
    28.12.2016, 13:06
    να σε καλά φίλε στέφανε με γλίτωσες από άσκοπα χρήματα που θα έδινα...και με την βοήθεια σου βρήκα τη λύση.
    STEFANOS604
    28.12.2016, 13:16

    Ευχαριστώ

    Εγώ σαν ερασιτέχνης μουσικός που παίζω κιθάρα με φυσαρμόνικα κυρίως και μερικές φορές με συναδέλφους μουσικούς αλλά όχι επαγγελματικά (σε Γηροκομεία, ΚΑΠΗ , Κοπή Πίτας, Καρναβάλι , Κάλαντα..) έχω μια καλή κάρτα ήχου για το σπίτι αλλά μια κονσόλα (για 4 όργανα ) αξίας 12 ευρώ που απλά ρυθμίζει το volume κάθε οργάνου, που για τέτοιες εκδηλώσεις ή παρέα με κιθάρα + Φυσαρμόνικα + έτοιμους ρυθμούς σε ένα ταβερνάκι , είναι υπερ αρκετα και τα χρησιμοποιώ έτσι εδώ και χρόνια.
    Καλύτερα όμως μελέτησε τις φωτογραφίες.
    Όσο περισσότερα διαθέτεις τόσο ο εξοπλισμός θα είναι καλύτερος (effects….) με πολλές δυνατότητες








    kinezakos
    28.12.2016, 21:57
    χχμμμμ έξυπνη λύση ΑΛΛΑ αν συνδέσω την κονσόλα με το lin in της creative άρα ρυθμίζω τις εντάσεις οπς θέλω σε κάθε όργανο όμως αν δώσω μια παραμόρφωση από τον υπολογιστή θα την δεχτούν αυτοματος όλα τα όργανα και δεν θα μπορώ να δώσω στο κάθε όργανο διαφορετική παραμόρφωση κάνω λάθος ?
    STEFANOS604
    28.12.2016, 23:06

    ΣΩΣΤΑ

    Εγώ πχ έχω ενισχυτή κιθάρας που ρυθμίζω τα βασικά του ρυθμισικά (volume , treble, middle, bass) σε όριο που να μη κλιπάρει και συνδέω στο clean channel την έξοδο του μικρού αυτού φτηνού mono mixer με είσοδο μέχρι 4 όργανα και ρυθμίζω το Volume του καθενός κατά βούληση.

    Το ίδιο κάνουν και οι ακριβές μόνο που έχουν περισσότερες δυνατότητες (effects , Phantom power...)


    killbill2
    18.07.2018, 13:33

    Μια βοήθεια παιδιά. Θέλω να αγοράσω μια εξωτερική USB κάρτα ήχου για το λαπτοπ μου για να ηχογραφώ, με κόστος πάνω κάτω 50€.

    Συγκεκριμένα, θέλω να ηχογραφώ ένα ένα τα όργανα στο Audacity και στο τέλος τα φωνητικά.

    Έχω μια πολύ φτηνή κάρτα από 8€ αυτή αλλά θα ήθελα πιο ποιοτική ηχογράφηση.

    Επειδή όλα τα sites που κοιτάω τονίζουν στις κάρτες ήχου "ιδανική για video games", "σύνδεση με έως 8 ηχεία για να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια", "surround" κλπ, πράγματα που μου είναι αδιάφορα, μπορεί κανείς να με βοηθήσει και να μου προτείνει ή κάποιες συγκεκριμένες, ή τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω ώστε η κάρτα ήχου να επικεντρώνεται στην ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ. Κόστος 50-60€.

    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!