ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Line6-Variax700 Κιθάρα ή Computer;

    takis_gtr
    27.06.2005, 14:06
    Ξέρετε τίποτα για την κιθάρα της Line6 ,Variax700?
    Από πλευράς ποιότητας; Ήχου; Αποδίδει η Modeling τεχνολογία;
    Και στο κάτω-κάτω, αξίζει να δώσεις τα 1.400 ευρώ για την πάρτη της;
    Έχει συγκριθεί με αυτές που λέει ότι αναπαράγει;
    Με έχει προβληματίσει το θέμα της αγοράς!




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 27-06-2005 14:18 ]
    zappa25
    27.08.2005, 20:55
    agapite file taki,

    apla tha sou paratheso tin gnomi mou, parolo pou den eimai kitharistas, plin omos eimai latris tis Line 6...an den exeis episkeftei to site tous kanto kai parakolouthise tis demo tainies sxetika me to proion pou anaferese...apo oti katalavaino gia na megistopoiiseis tin xrisimotita tou prepei na agoraseis kai to PODxt Live to opoio exei eidiki eisodo gia kithara variax, opou mazi me ta effects sto petali i kithara anaprosarmozei kathe fora ton typo tis gia na veltionei to teliko apotelesma...sigoura to megalo syn einai pos pote den tha exeis provlima me vouisma apo tous magnites pou den yparxoun fysika kai ontos eimai tis apopsis pos o ixos einai poli kalis poiotitas...sygritika me virtual instruments den tithetai thema, giati an ksekiniseis na xrisimopoieis to pc tha exeis provlimata xronikis antapokrisis, perisotero mpleksimo gia na vreis akrivos ton ixo pou thes kai ta loipa...

    apo tin alli omos, aksizoun ola afta 1400 euro? an ta exeis go for line 6 kai pare kai to PODxt...episis min ksexnas pos paizei rolo kai i aisthitiki...sou aresei ontos i sygekrimeni kithara?

    aftes einai merikes apo tis skepseis mou...

    elpizo na se voithane...
    trooper_206
    27.08.2005, 22:38
    Φιλε δεν ξερω αν παραγει ολους τους ηχους απο ολες τις κιθαρες ολου του κοσμου,παντςε αυτο που ξερω ειναι οτι εγω δεν θα μπορουσα να σκεφτω οτι κρατωντας την stratοcaster η' την Ibanez μου θα επαιζα με αλλο ηχο κιθαρας...Καθε κιθαρα που κρατας ειναι κτημα σου και με τον δικο της διακριτικο ηχο...Τωρα τι να μας πει η Line 6 ελεος.Ιδια...'ναυλα' εχει να παιζεις με Line 6 απο μια Les Paul Custom?Εγω θα ελεγα να ψιλοαναθεωρησεις, και να μην πεταξεις τα 1400 ευροπουλα σε μια κιθαρα που απλως θα προσποιηται οτι ειναι κατι αλλο...Βεβαια αυτο ειναι η ταπεινη μου γνωμη,ετσι.
    skguit
    13.12.2005, 02:40
    Eίμαι κιθαρίστας,και απέκτησα μια Line6-Variax700.Αυτό που έχω να δηλώσω είναι οτι η κιθάρα αυτη είναι για όλα τα stages,απο Blues ως Metal,και απο δημοτικά ως κλασικά .Βέβαια σου πέρνει λίγο καιρό μεχρι να μάθεις το knob που αλλάζει τους ήχους σε συνδυασμό με τον πενταπλό επιλογέα.Πολύ καλή απόδοση τόσο σε clean οσο και drive κατάσταση.Και ειδικά σε συνδηασμό με το Line PODII,τα λόγια είναι περιττά.
    ageras
    13.12.2005, 11:13
    Η Line6-Variax700 είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα αν και έχει λίγο σκληρό μανίκι σε σχέση με την stratocaster,αλλά έχει λύσει τα χέρια των μουσικών οι οποίοι παίζουν με τις ώρες σε μουσικές σκηνές,πίστες κ.τ.λΟι προσομοιώσεις των ήχων είναι πολύ καλές και ειδικά έχει πολύ καλές ακουστικές κιθάρες.Μαζί με το Line PODII γίνεται απαραίτητο εργαλείο για stage perfomance,γιατί δεν χρειάζεται να αλλάζεις κιθάρες κάθε λίγο και λιγάκι.
    Τώρα στην ερώτηση που θέτεις Line6-Variax700 Κιθάρα ή Computer;θα έλεγα οτι εφόσον θες κιθάρα για ηχογραφήσεις είτε σε studio είτε σε home studio,θα σου πρότεινα κάτι πιο κλασσικο όπως Fender,Gibson κ.τ.λ.Σ'αυτούς τους χώρους έχεις την ευχέρεια να άλλαζεις κιθάρες και φυσικά να γράφεις πιο καλά.Π.χ δεν μπορεί να συγκριθεί ο ήχος της ακουστικής όταν την γράφεις αυτούσια με ένα πυκνωτικό με τον ήχο της ακουστικής που θα σου αποδόσει η Line6-Variax700.
    Εν κατακλείδι πάντως είναι πολύ καλή αγορά.