ελληνική μουσική
227 online   ·  204.565 μέλη

Αναγνωρίζεται πτυχίο μουσικού οργάνου εκτός Ελλάδας;

neveira
Περαστική Νότα
Chat
26.01.2017, 00:37

αν βγαλεις ενα πτυχιο μουσικου οργανου μη αναγνωρισμενο απο το κρατος στην ελλαδα που αναγνωριζεται? π.χ. στο εξωτερικο?και σαν τι πτυχιο αναγνωριζεται αν αναγνωριστει καπου?σαν bachelor?σαν τι?ειμαι απο το εξωτερικο και δεν γνωριζω και πολα απο αυτο το θεμα.....αν ξερει καποιος ας μου απαντησει παρακαλω....ευχαριστω τσαοοοοοο

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 26-01-2017 15:31 ]


#1   
johnsl
Βασική Νότα
Chat
13.03.2017, 14:03

Aναλογα  για ποιο  μουσικο  οργανο  μιλαμε , καλο  θα ηταν  να το  αναφερεις  για να μπορουν ολοι να πουν την γνωμη τους .Ομως  απ' οσο  ξερω  εχει  αναγνωρισθει  Π16  πτυχιο  ηλεκτρικου  μπασου  απο  την National Music Academy “Prof. Pancho Vladigerov  της  Βουλγαριας  ,και επησις  Π16  πτυχιο  ηλεκτρικου  μπασου  απο  berklee college of music Αμερικης .Καθοτι ειμαι  ηλεκτρικος κιθαριστας  το εψαχνα  το θεμα  οταν ημουν Ελλαδα ,εχω πτυχια  απο ωδειο αλλα οχι διπλωμα οργανου  γιατι το συγκεκριμενο οργανο , καθως  και αλλα , δεν αναγνωριζεται απο  τους ''κλασσικοθρεμενους''.Λογικα  αναγνωριζονται  σπουδες  σε ΑΕΙ του εξωτερικου  αλλα  κανε και   την  δικη σου  ερευνα.


#2   
johnsl
Βασική Νότα
Chat
13.03.2017, 14:15

Αποσπασμα  απο  εγκυκλιο  που ζητουσαν καθηγητες μουσικης  στα μουσικα  σχολεια.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ (Ισοτιμία χωρίς Αντιστοιχία):
Σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 8, παρ. 15 του ν. 2817/2000 ΦΕΚ 78Α’), όπως τροποποιήθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159Α’), οι εκπαιδευτικοί, κάτοχοι πτυχίων ΑΕΙ της Αλλοδαπής, τα οποία έχουν αναγνωριστεί ως ισότιμα με τα απονεμόμενα από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια χωρίς να έχουν αντιστοιχία, (δεδομένου ότι σπουδές αντίστοιχης ειδικότητας δεν προσφέρονται από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια):

Α. Έχουν το δικαίωμα να διδάξουν στην Π/θμια και Δ/θμια Εκπαίδευση, μαθήματα της ειδικότητάς τους στις παρακάτω ειδικότητες:
1. πτυχίο με ειδίκευση στα Θεωρητικά Ευρωπαϊκής Μουσικής,
2. πτυχίο με ειδίκευση στην Παιδαγωγική της Εκπαίδευσης της Μουσικής,
στο πλαίσιο των σχετικών αριθ. 77664/Δ2/3-8-2005 (ΦΕΚ 1138Β), 92981/Γ7/15.09.2005 (ΦΕΚ 262Β), 108017/Δ2/1-10-2007 (ΦΕΚ 1962Β) Υ.Α., και αφού ελήφθη υπόψη το γεγονός ότι χορηγήθηκαν πτυχία με επιπλέον μουσικές ειδικεύσεις από τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών των Ελληνικών ΑΕΙ & από το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, όπως ορίζει η ως άνω διάταξη και η αριθ. 73257/Δ2/19-07-2006 ( ΦΕΚ1137Β) Υ.Α.

Β. έχουν το δικαίωμα να διδάξουν μόνο στα Μουσικά Σχολεία, στις παρακάτω Μουσικές Ειδικότητες:
1. Μουσική Θεωρία (Bachelor of Music), στο πλαίσιο της σχετικής αριθ. 5843/Δ2/15-1-2008 (ΦΕΚ 61, τ.Β΄) Υ.Α.
2. Μπάσο του Berklee College of Music-Boston U.S.A. στο πλαίσιο της σχετικής αριθ. 58978/Δ2/22-05-2009 Υ.Α. (ΦΕΚ 1066Β΄ )
3. Ηλεκτρικό μπάσο της Κρατικής Μουσικής Ακαδημίας «Πάντσο Βλαντιγκέρωφ» Σόφιας της Βουλγαρίας στο πλαίσιο της σχετικής αριθ. 116889/Δ2/20-09-2010 Υ.Α. (ΦΕΚ 1615 Β΄/06-10-2010),
λαμβάνοντας υπόψη την αριθ. 135367/Γ7/20-10-2008 (ΦΕΚ 2279Β΄) Υ.Α. που καθορίζει τις Μουσικές Ειδικεύσεις στα Μουσικά Σχολεία και την αριθ. 68096/Γ7/12-06-2009 Υ.Α. συμπληρωματική αυτής.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Η απαλλαγή από την υποχρέωση της αντιστοιχίας σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 8, παρ.15 του ν. 2817/2000 (ΦΕΚ 78Α’), όπως τροποποιήθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 7, του ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159Α’) παύει να ισχύει αμέσως μετά την έκδοση πτυχίων Τμήματος ελληνικών Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι. αντίστοιχης ειδικότητας. Στην περίπτωση αυτή, οι εκπαιδευτικοί που είχαν το ευεργέτημα της απαλλαγής από την υποχρέωση της αντιστοιχίας, δεν θα το έχουν πλέον και δε θα γίνονται δεκτοί για διορισμό ή πρόσληψη πριν αποκτήσουν βεβαίωση αντιστοιχίας από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Σελίδα 17 από 41


#3   
johnsl
Βασική Νότα
Chat
13.03.2017, 14:18

Ισοτιμία χωρίς Αντιστοιχία,  ΑΥΤΟ  θα  κοιταξεις  , εκει  ειναι  αυτο  που  θες .


#4   
johnsl
Βασική Νότα
Chat
13.03.2017, 14:27

Σορρυ  τωρα  το προσεξα , στην Ελλαδα  θες  να κανεις  αναγνωριση  η  στο εξωτερικο ?Αλλο  θεμα  η Ελλαδα  ΑΛΛΟ θεμα  το  εξωτερικο.


#5   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
13.03.2017, 16:34

ευχαριστω αλλα λογω που το πηρα το πτυχιο πολυ μικρος οταν ζουσα ελλαδα ηταν πτυχιο μοντερνοπαραδοσιακου οργανου πτυχιο μπουζουκιου και μαγλαμα τζουρα ομως δεν ξερω τι θα βγαλω σαν επαγγελμα απο το πτυχιο αυτο και ευχαριστω για τα οσα μου ειπες αν ξερεις και αλλα για τετια πτυχια πες μου


#6   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
13.03.2017, 16:35
υποψην μπαγλαμα και οχι μαγλαμα
#7   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
13.03.2017, 16:56
τι να σου πω και για την ελλαδα και για εξωτερικο
#8   
johnsl
Βασική Νότα
Chat
13.03.2017, 22:08

Τι είναι αναγνωρισμένο όργανα?

Αναγνωρισμένα όργανα και θεωρητικά μαθήματα είναι αυτά τα οποία έχουν θεσμοθετηθεί με νόμους και διατάγματα. Με το νόμο προσδιορίζεται ο χρόνος φοίτησης, η ύλη και κατά προσέγγιση οι μέθοδοι διδασκαλίας. Αυτά τα μαθήματα έχουν τυποποίηση και αναγνωρίζονται από το Ελληνικό δημόσιο. Πολλά όμως όργανα και θεωρητικά μαθήματα προέκυψαν από την πραγματική ανάγκη διδασκαλίας τους αλλά για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος δεν έχουν τυποποιηθεί και θεσμοθετηθεί. Έτσι για παράδειγμα η ηλεκτρική Κιθάρα, το Μπουζούκι, το Ακορντεόν δεν είναι αναγνωρισμένα ενώ το Πιάνο, η Κιθάρα, το Βιολί είναι. Αυτό δεν σημαίνει πως τα μη αναγνωρισμένα όργανα δεν διδάσκονται σε Ωδεία και Σχολές. Αντιθέτως. Μάλιστα πολλοί απόφοιτοι αυτών των οργάνων απασχολούνται στο δημόσιο (μουσικά σχολεία) όπου για την πρόσληψή τους απαιτήθηκε βεβαίωση ή τίτλος από Ωδείο ή Σχολή. Στα όργανα αυτά εφαρμόζονται πλήθος διαφορετικών μεθόδων και δεν υπάρχει γενική τυποποίηση.

Τα αναγνωρισμένο όργανα εχουν  πτυχια   και   διπλωματα , δηλαδη οταν ολοκληρωσης  τις  μουσικες  σου σπουδες ,αναλογα ποιο οργανο θα διαλεξεις  λαμβανεις    πτυχιο   η  διπλωμα ,  στα  μη αναγνωρισμενα   λαμβανεις βεβαιωση σπουδων .Αυτο  ηταν το καθεστος μεχρι πριν 4 χρονια που ημουν Ελλαδα , και αυτο ακολουθουσαν και τα ωδεια και οι μουσικες σχολες στις οποιες εργαζομουν ως εκπαιδευτικος μουσικης. Το  διπλωμα μουσικου  οργανου σε καποιες χωρες πχ Αγγλια νομιζω,   καποια μουσικα ΑΕΙ  το αποδεχοντουσαν σαν  προπτυχιακο και μπορουσες να πας για master ομως δεν στο αναγνωριζαν στην Ελλαδα  μετα γιατι  τα ωδειακα  διπλωματα  δεν εχουν διαβαθμιση δεν ανηκουν δηλαδη σε καμια εκπαιδευτικη βαθμιδα , ειναι μεγαλο το  θεμα εκει  και απορουμε ολοι γιατι οι ωδειακοι δεν εχουν προσφυγη στην δικαιοσυνη.Το μπουζουκι   ηξερα  οτι δεν εχει επισημο  πτυχιο  η διπλωμα , δεν ξερω αν αλλαξε κατι στα χρονια που ειμαι εξωτερικο , για πτυχιο Π16 , ηξερα οτι ηταν το ΤΕΙ της  Αρτας ,δεν θυμαμαι  καποιο αλλο τμημα , αν ξερει καποιος ας το γραψει .


#9   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
28.07.2017, 14:16
το πτυχιο αυτο δεν λεει οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος αλλα απο το ΥΠ.ΠΟ. αρα ισως να ειναι απο το κρατος αναγνωρισμενο αυτο δεν ξερω......
#10   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
28.07.2017, 14:28
και μαλιστα το τμημα σπουδης δεν ηταν αναγνωρισμενο απο το ΥΠ.ΠΟ. και μαλιστα ισως να ενοει οτι το τμημα μονο υποψην το τμημα σπουδων να μην ηταν αναγνωρισμενο και οχι το πτυχιο αυτο δεν ξεκαθαριζει το αφου γραφει για το τμημα οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο και μαλιστα απο το ΥΠ.ΠΟ. και οχι ισως απο το κρατος ετσι αντιλαμβανεται κανεις οτι και το τμημα δεν ειναι αναγνωρισμενο και το πτυχιο ειναι αλλα και οτι ειναι μονο απο το ΥΠ.ΠΟ. και οχι του κρατους μη αναγνωρισης και μαλιστα το τμημα οχι το πτυχιο
#11   
neveira
Περαστική Νότα
Chat
28.07.2017, 14:29
αυτο δεν ξεκαθαριζουν
#12