ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη

    Προενίσχυση βιολιού

    KOUSKOUKIL
    16.02.2017, 19:21

    Γειά σας!

    Παίζω ημιεπαγγελματικά βιολί εδώ και 6 χρόνια. 
    Στο βιολί έχω κρύσταλλο BARCUS BERRY  και για πολυεφέ έχω το PANDORA PD4 της Korg. Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ σχετικά με τα εξαρτήματα που χρειάζονται για να έχω έναν ποιοτικό ήχο αλλά και μιά ικανοποιητική ένταση; Οταν παίζω μαζί με μπουζούκια, κλαρίνα, αρμόνια κλπ, ο ήχος μου σκεπάζεται από την ένταση των άλλων οργάνων και δεν ακούω τί παίζω. 
    Μπορώ να συμπληρώσω μία προενίσχυση μαζί με το πολυεφέ που έχω; Μήπως είναι καλλίτερα να έχω ένα εξάρτημα που να περιλαμβάνει πολυεφέ και προενίσχυση μαζί; Μήπως με καλύπτει να πάρω ένα DI που να έχει προενίσχυση;       
    Ψάχνω για μία φθηνή σχετικά λύση. Καταλαβαίνετε ότι δεν είμαι 100% επαγγελματίας και δεν μπορώ να διαθέσω μεγάλο χρηματικό ποσόν.
    Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος ειδικός με βοηθούσε να αποκτήσω έναν σωστό ήχο από πλευράς ποιότητας αλλά και έντασης. 

    Ευχαριστώ.


    STEFANOS604
    16.02.2017, 20:33

    Κύριε Κουσκούκη καλώς ήρθες στο Musicheaven

    Σου ζήτησα να εγγραφείς και να ποστάρεις την απορία σου εδώ αντί να σου απαντήσω μέσω email καθώς βρίσκω την απορία σου εκπαιδευτική και εκτός της δικής μου απάντησης (απαντώ σαν ηλεκτρονικός και μη έχοντας καμιά σχέση με βιολί) πιθανόν να λάβεις περισσότερες πληροφορίες και από βιολιστές.......

    Το βιολί όμως είναι ακουστικό όργανο και για την ηλεκτρονική  του υποστήριξη χρησιμοποιείται Ο ΙΔΙΟΣ εξοπλισμός όπως στην ακουστική κιθάρα , μπουζούκι….

    Η σύνδεση των οργάνων αυτών γίνεται με:

    • μικρόφωνα , 
    • μαγνήτες και 
    • πιεζοηλεκτρικούς αισθητήρες

     

     Piezo με προενισχυτή ή χωρίς προενισχυτή (preamp);

    Με τον κρύσταλλο (ανάλογα μάρκας) παίζεις και ακούγεσαι και χωρίς προενίσχυση. 

    Μπορεί όμως, για να μη ‘’χάνεσαι’’ στην υπόλοιπη ορχήστρα, αλλά και για καλύτερη ποιότητα να βάλεις δικά σου χαρακτηριστικά στον ήχο χρησιμοποιώντας εξωτερικό προενισχυτή (όχι ενσωματωμένο στο βιολί)

    Αφού έχεις το piezo BARCUS BERRY , δες ένα προενισχυτή ίδιας μάρκας ΕΔΩ :). 

    Αφού παίζεις σε κάποιο μουσικό σχήμα σίγουρα θα συνδέεσαι σε κονσόλα (mixer) η οποία θα συνδέεται σε κάποιο ενισχυτή. Για γενικές γνώσεις για ενισχυτές ρίξε μια ανάγνωση εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3758

    Με το βιολί σου, αν παίξεις σε τέτοιο συγκρότημα απλά συνδέεις το βύσμα ‘’καρφί’’ του καλωδίου του αισθητήρα του βιολιού σου σε μια είσοδο της κοινής με τα άλλα όργανα κονσόλας.

    Αφού όμως δεν ακούγεσαι καλά ή καλύπτεσαι από άλλα όργανα τότε σίγουρα απαιτείται:

    • ή εξωτερικός προενισχυτής (όπως ο ανωτέρω BARCUS BERRY)
    • ή κατά τη γνώμη μου καλύτερα ένα active DI box.

    Με το active DI box θα έχεις τη δυνατότητα να συνδέεσαι ταυτόχρονα και στην κονσόλα του ΡΑ αλλά και σε Monitor δικό σου επί του πάλκου. 

    Επειδή ζητάς ποιοτικό ήχο ,ένα ακριβό αλλά πολύ καλό active DI εδώ:

    Τώρα για το πολυεφφέ με βιολί δεν το έχω ξανακούσει (προσωπικά θα προτιμούσα καθαρό και όχι ‘’βρώμικο’’ ήχο βιολιού)

    Αφού όμως το έχεις και μπορείς να το απομονώνεις χρησιμοποίησε και το πολυεφφέ .

     Βρήκα ένα πιο φτηνό DI for violin εδώ: Βέβαια χωρίς ρυθμιστικά Gain , Equilizer...που έχει το ρχικά προτεινόμενο


    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 17-02-2017 07:09 ]


    KOUSKOUKIL
    21.02.2017, 19:28

    Παραθέτω και την γνώμη του κου Ριτσόπουλου από το SOUND LEVEL

    Αγαπητέ φίλε μου
    1.Πρωτα από όλα πρέπει να ψάξεις την θέση του κρύσταλλου πάνω στο βιολί ώστε να βρεις ένα σημείο  που να έχει την χροιά που σου αρέσει 
    2.Συνδεσε τον κρύσταλλο στο Pandora και τσέκαρε την ένταση του ήχου που μπαίνει και βγαίνει από αυτό, ( ρύθμιση input και output level) Υπάρχει περίπτωση το σήμα του κρυστάλλου να είναι πολύ χαμηλό και αν δεν έχει input level το Pandora να μην μπορείς να φέρεις σε επιθυμητό επίπεδο (δεν ξέρω πιο Pandora έχεις) αν παίξει κάτι τέτοιο τότε μπορείς να συνδέσεις το Pandora στην φέτα της κονσόλας στην θέση insert και τον κρύσταλλο στην κονσόλα στην είσοδο μικρόφωνου μέσο ενός d-I box    
    3. θεωρώ ότι είναι απαραίτητο ένα d-I box για να έχεις σωστή προσαρμογή με την είσοδο της κονσόλας και να πάρεις και το γκάζι που θέλεις
    Μπορείς να αγοράσεις είτε ένα απλό d-I box θα σου πρότεινα active  που παίζουν από 60-140euro τα καλά ,
    Ακόμα καλύτερα μπορείς να αγοράσεις το Korg TP-2 που ειδές στο site μου το οποίο είναι ένας πάρα πολύ καλός λαμπατος  προενισχυτης με compressor δυο καναλιών, που εκτός από ένταση θα σου δώσει και πολύ καλή χροιά ,η τιμή του είναι ευκαιρία γιατί κανονικά κοστίζει 500euro    
     
    Ελπίζω να σε βοήθησα 
    Ριτσοπουλος Κώστας  
     
    SOUND LEVEL  
    ΡΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ & ΣΙΑ ΕΠΕ
    ΜΙΧ.ΠΕΔΙΩΤΗ 10
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
    ΑΦΜ 095750607 ΔΟY ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
    THL 2810323765 2810213964 6944285969
    e-mail: info@soundlevel.gr />url: [www.soundlevel.gr]www.soundlevel.gr


    STEFANOS604
    21.02.2017, 20:47

    Δεν είπα κάτι διαφορετικό και μάλιστα συμπίπτουμε......

    Θα διαφωνούσα όμως (για την περίπτωση σου) για το Korg TP-2 απλά γιατί είναι πολύ ακριβός και αυτό οφείλεται στα 2 κανάλια (TP-2) που διαθέτει.

    Εσύ τι να τα κάνεις τα 2 κανάλια??