ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Τρόπος γρήγορης εύρεσης των στίχων τραγουδιού, απο ένα αρχείο 600 τραγουδι

    dimpel
    25.02.2017, 14:08

    γεια σας

    θα ηθελα να με βοηθησει καποιος, και να μου πει.

    Ειμαι ερμηνευτης τραγουδιων,  Εχω καποια αρχεια που αποτελουνται απο 500 εως και 1000 τραγουδια, σε μορφη μορφη word ή pdf. Πως μπορω να παω ευκολα και γρηγορα απο το ενα τραγουδι στο αλλο;

    σας ευχαριστω 


    STEFANOS604
    25.02.2017, 14:39

    Αν το αρχείο είναι σε word ή μονωμένο PDF τότε γράφοντας ορθογραφικά σωστά τον τίτλο ή μια φράση που εμπεριέχεται στο τραγούδι θα το βρεις άμεσα

    Αν όμως έχεις συνδυάσει σε ένα PDF πολλά αρχεία .pdf (με τη χρήση της: Combine Files into PDF) τότε γράφοντας ορθογραφικά σωστά τον τίτλο ή μια φράση που εμπεριέχεται στο τραγούδι θα σου δίνει το όνομα που έχεις δώσει σ’ αυτό το Combined PDF έμεσα (δηλαδή αν το Combined PDF έχει 50 τραγούδια θα πρέπει να ρολλάρεις να το βρεις).

    Γι' αυτό εγώ πχ τα Combined PDF τα έχω ομαδοποιήσει άλλα κατά ρυθμό, άλλα κατα τραγουδιστή, άλλα σαν έντεχνα .....


    dimpel
    25.02.2017, 15:13

    ευχαριστω για την αμμεση απαντηση

    Γραφοντας τον τιτλο  η μια φραση που; 


    STEFANOS604
    25.02.2017, 15:36

    Εννοείται ότι όλα τα τραγούδια τα έχεις σ' ένα φάκελο (πχ με όνομα dimpel songs) στο οποίο έχει φτιάξει διάφορους υποφακέλους με ονόματα που να αντιστοιχούν στα τραγούδια που έχει η κάθε κατηγορία πχ

    • Έντεχνα ,
    • Λαϊκά ,
    • Δημοτικά ,
    • Αλεξίου ,
    • Νταλάρας
    • .......

    μπορεί ένα τραγούδι πχ το ''Ένας κόμπος η χαρά μου'' να το θέσεις πχ και στον υποφάκελο ''Νταλάρας'' και στον υποφάκελο '''Εντεχνα''

    Κάνοντας διπλό κλικ στο φάκελο dimpel songs εμφανίζεται το ''Search dimpel songs''

    Εκεί γράφεις τον τίτλο πχ ''Ένας κόμπος η χαρά μου''  η μια φράση πχ ''στάλα στάλα'' που εμπεριέχεται στο τραγούδι και θα πρέπει να βρεθεί άμεσα....


    dimpel
    25.02.2017, 16:09

    Kατι μαλλον δεν λεω σωστα, γιατι δεν καταλαβα ενω εσυ το περογραφεις αναλυτικα.

    Εχω τα αρχεια μου σ ενα απ αυτους τους κιτρινους φακελλους, που εχει το ονομα πχ dimpel songs. Mεσα σ αυτον εχω αρχεια σε word 

     με ονόματα που αντιστοιχούν στα τραγούδια κάθε κατηγορίας πχ

    Μου λες τωρα να κανω διπλό κλικ στο φάκελο dimpel songs και θα εμφανησθει η αναζητηση.

    αφου αν κανω διπλό κλικ στο φάκελο dimpel songs θα ανοιξει.


    STEFANOS604
    25.02.2017, 17:33

    .........θα ανοίξει και θα σου δείξει τους όποιους υποφακέλους έχεις....πχ

    που περιέχουν έστω 1000 τραγούδια.

    Τότε πάνω δεξιά της οθόνης στο κουτάκι ''Search dimpel songs'' γράφεις τον τίτλο ή μια φράση που εμπεριέχεται στο τραγούδι που αναζητάς και θα βρεθεί αμέσως σε οποιονδήποτε απ' τους υποφακέλους κι αν βρίσκεται...