ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Φωνητική για λαικό τραγούδι

    kanarinaki
    16.03.2017, 21:38

    Καλησπέρα. Εχω ασχοληθει λίγο με τη φωνητική στο κλασσικό τραγούδι και απο σύγχρονο μονο  ροκ αλλά  εμενα το ρεπερτόριο μου ειναι  ελληνικά λαικά ,αυτα που κάποιοι λέτε "σκυλάδικα" .Οχι πολύ βαριά -αν και λεω και απο αυτα- ,γενικως τα σουξεδακια του ραδιοφωνου τραγουδαω. Τι φωνητική  πρέπει να κανω ; γιατι για το ρεπερτόριο μου τα μαθηματα που εκανα δεν με βοηθησαν καθολου πιστευω και  ειμαι πιο πολυ αυτοδιδακτη σε αυτο το ρεπερτόριο παρα  απο τα μαθηματα αν εξαιρέσω τις αναπνοες βεβαια.Μηπως πρεπει να κανω φωνητικη βυζαντινής μουσικής ; 


    PeterPapantonakos
    17.03.2017, 15:15
    Αναρωτιέσαι αν χρειάζεται να κάνεις φωνητική βυζαντινής μουσικής για να τραγουδάς τα σουξεδάκια του ραδιοφώνου; Χμμ... Δεν νομίζω ότι είναι αυτή η λύση στο πρόβλημά σου...
    kanarinaki
    17.03.2017, 18:45

    Τα ποπ ,τα σουξεδάκια ειναι οκ αλλά για τα πιο λαικά λεω.Τα μαθηματα στο ωδειο δεν μου εκαναν τιποτα.Εχω αλλη τοποθέτηση για να τα πω καλά και ειναι τοποθέτηση που εχω διχως μαθηματα ,δική μου .Παει λάρυγγα αλλα αυτο ειναι βλαβερο για αυτο λεω τι φταιει . Γιατι πχ στα παραδοσιακα οι πιο πολλοι ειναι της βυζαντινης μουσικης αν δεν κανω λαθος ,στα λαικα   τι θα ηταν καλο ; 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kanarinaki, 17-03-2017 18:47 ]


    freddieKrueger
    18.03.2017, 10:58
    Καλημερα...εξαρταται σε τι βαθμο εφτασες στο κλασσικο τραγουδι.Οπως και να χει θα πρεπει να τα παρεις απο την αρχη.Δηλαδη σωστη ανασα οπως κι εσυ λες οτι απεκτησες,τοποθετηση παντα στη μασκα και απο εκει και περα αναλογως ρεπερτοριου αναλογος χρωματισμος της φωνης. Στα λαικα βοηθα η κλασσικη παιδεια,αρκει να κρατας τον ηχο σου καθαρο και αυθεντικο και να αποφυγεις στις ψηλες σου να ακουγεσαι σαν σοπρανο της λυρικης.Επισης να αποφυγεις το πολυ βιμπρατο που υπαρχει στο κλασσικο τραγουδι...
    kanarinaki
    20.03.2017, 00:42
    Δεν σπούδασα πολύ το κλασσικό,λιγο μονο προκαταρκτική και κατωτερα αλλά δεν ασχολιόμουν,δεν μελετούσα.Τα τραγουδια δηλ που ειχα για εξετασεις οσο θυμαμαι μονο στο ωδειο με το δασκαλο τα εκανα προβα,με λιγα λογια δεν εκανα πολλα στο κλασσικο.Ο χρωματισμός δεν εξαρτάται απο τη θέση ; Πετυχαίνω αλλάγες χρώματος πχ στα ροκ πιο σκληρή η φωνή είναι πιο "προς τα έξω" ενω στα λαικά η φωνή ζεσταίνει αλλά βρισκεται λίγο πιο πίσω.