ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Είναι οι ηλεκτρικές κιθάρες Cort καλές;

    CRAZYFORGUITARS
    02.04.2017, 15:54

    Γεια σας!{#emotions_dlg.biggrin} Θα ήθελα να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα Cort, συγκεκριμένα την Cort x2 SA,αλλά δεν ξερω αν είναι καλή σε ποιότητα  και ήχο (σε εμφάνιση σκίζει{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.rockon}). Μπορεί να μου πεί  κάποιος,που γνωρίζει, εάν η κιθάρα αυτή είναι καλή ποιοτικά και ηχητικά; Ευχαριστώ πολύ!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    TheSokin13
    08.05.2017, 01:07
    Έχω το πιο μεγάλο μοντέλο. Την Cort x11. Γενικά είναι καλή κιθαρούλα. Το όλο στυλ της κιθάρας θυμίζει πολύ Ibanez. Όταν σε κάποια φάση είχα δοκιμάσει κάνα 2 Ibanez ένιωθα την ίδια ταστιέρα με την cort, οπότε και η ταστιέρα είναι γενικά αρκετά άνετη, φτάνει να σου αρέσει το "U neck profile". Αν θες να παίζεις ροκ και κυρίως μέταλ με heavy distortion λογικά θα σου αρέσει, αλλά αν αργότερα θες να παίξεις Blues, funky και classic rocκ.... μπορείς να παίξεις, αλλά επειδή έχω και Stratocaster, και έχω δοκιμάσει πολλές Stratocasters, και έχω παίξει και με gibson sg υπάρχει διαφορά και στην αίσθηση και στον ήχο.... Και πάλι έχει να κάνει με το τι στυλ θες να παίξεις. Αν θες να παίξεις, μέταλ λογικά θα είναι μπόμπα η Cort. Έχω και ακουστικές Cort και μπάσο, και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από αυτή την εταιρεία. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πας να δοκιμάσεις πρώτα ο ίδιος, και γιατί όχι και καμία squier Stratocaster (καμιά vintage modified ή classic vibe) Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι με μια Stratocaster μπορείς να παίξεις πολλά είδη. Αλλά όπως σου είπα πρώτα από όλα δοκίμασε τες ο ίδιος.
    CRAZYFORGUITARS
    08.05.2017, 18:10

    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δε  ξετρελαίνομαι για Stratocaster ( παρόλο που ο ήχος τους είναι

    εξαιρετικός). Γενικά ψάχνω για πιο ιδιαίτερες ( σε εμφάνιση) κιθάρες,επειδή ροκάρω και η κιθάρα μου θέλω

    να με εκφράζει. Η  Cort x11, αυτή που έχεις  εσύ, είναι υπέροχη!!! Εχεις δίκιο ότι φέρνει πολύ σε Ibanez (Ibanez TRB: Transparent red burst){#emotions_dlg.thumbup}. Οσον αφορά την Cort x2 sa, δεν μπορώ να τη δοκιμάσω πριν 

    την αγοράσω, όπως θα προτιμούσα κι εγώ,διότι μόνο μέσω internet μπορώ να την παραγγείλω. Δεν

    υπάρχει πλέον σε καταστήματα μουσικών ειδών,ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Πάντως, σε ευχαριστώ.


    TheSokin13
    08.05.2017, 22:46
    Και εγώ την cort x11 λόγω εμφάνισης την είχα πάρει. Δε το μετανιώνω άλλα κοντεύω ένα χρόνο που έχω και την Stratocaster και ευχαρίστως αν μπορούσα θα αγόραζα και άλλες τρεις. Νιώθω μεγαλύτερη ευελιξία στις stratocaters. Γενικά οι Fender και οι gibson που έχω πιάσει είναι πραγματικά όργανα. Μην επηρεαστείς δηλαδή από την εμφάνιση. Ο ήχος και το μπράτσο να σου αρέσουν έχει σημασία. Αν θες να δοκιμάσεις και μένεις Αθήνα, ο Logothetis έκανε εισαγωγή τις cort θυμάμαι. Επίσης πλέον και το e-shop.gr φέρνει μουσικά όργανα και έχει και Cort. Τα κεντρικά του e-shop είναι στο Μενίδι και ίσως και να αφήνουν να δοκιμάσεις. Έχουν άμεσα διαθέσιμες. Τους παίρνεις ένα τηλ. και τους ρωτάς.
    CRAZYFORGUITARS
    09.05.2017, 19:52

     Έχεις δίκιο ότι o ήχος και το μπράτσο είναι τα πιο σημαντικά στοιχεία σε μια κιθάρα. Πολύ χρήσιμο και το Logothetis. Δεν το γνώριζα και τώρα που το είδα, έχει εξαιρετικές τιμές και κιθάρες. Παρ όλο που δε μένω Αθήνα, θα πάω μια βόλτα για να το τσεκάρω. Ξέρεις αν στα καταστήματα του Νάκα επιτρέπεται η δοκιμή ηλεκτρικής και ακουστικής κιθάρας;


    TheSokin13
    09.05.2017, 20:47
    Έχω δοκιμάσει αρκετά όργανα στο Νάκα. Και νομίζω στο κέντρο στα Εξάρχεια (Στη Ναυαρίνου) αν θυμάμαι καλά έχει και μεγάλη ποικιλία από κιθάρες
    CRAZYFORGUITARS
    09.05.2017, 22:29

    Ευχαριστώ πολύ φίλε. Με βοήθησες αρκετά.