0
ελληνική μουσική
online 218·183.109 μέλη
αρχική > Forum > Μουσική εκπαίδευση - Θεωρία

8η αυξημένη σε αναστροφή

alexandroszou Chat
Περαστική Νότα
13.05.2017, 21:23#1   

Βάση της στοιχειώδης θεωρίας της μουσικής οταν ένα διάστημα αναστρέφεται απο το συνολό του πρέπει να έχει άθροισμα 9 και απο μικρό γίνεται μεγάλο κ.ο.κ..

Πχ. 'Εχουμε μια 2α μικρή. Σε αναστροφή θα γίνει 7η μεγάλη.

Το ερώτημα είναι το εξής:

Σε ένα διάστημα 8ης αυξημένης ποιά θα είναι η αναστροφή του, μιας και δέν υπάρχει 1η ελλατωμένη;

Anatolikos84 Chat
Περαστική Νότα
16.05.2017, 09:53#2   

Θεωρητικά η απάντηση είναι 8η ελαττωμένη. Αν υποθέσουμε ότι, για παράδειγμα, το διάστημα 8ης αυξημένης που λες είναι το Ντο - Ντο#, τότε το Ντο# - Ντο είναι μια 8η ελαττωμένη.
Γιατί χρειάζεσαι να βρεις όμως την αναστροφή του διαστήματος 8ης αυξημένης;
Θέλω να πω ότι θεωρητικά δεν υφίσταται 8η αυξημένη, παρά μόνο 8η καθαρή.

iereas Chat
Περαστική Νότα
28.06.2017, 21:03#3   

alexandroszou,

μιας και είσαι νεογνό(Ηλικία:1) θα σου κάνω έναν μικρό πρόλογο πριν απαντήσω στην ερώτησή σου.Smile

Κάθε θεωρητικός μιας επιστήμης ή τέχνης(μουσική,μαθηματικά κλπ) έχει ένα ελάττωμα:στην προσπάθειά του να ερμηνεύσει ένα φαινόμενο εγκλωβίζεται σε ανούσια θεωρητικολογία.Αυτό το ελάττωμα πηγάζει από τη φύση της ιδιότητάς του:ένας θεωρητικός καλείται να "μεταφέρει" ένα φυσικό φαινόμενο από τη γλώσσα της πράξης στη γλώσσα της θεωρίας.Κατά τη "μεταφορά" αυτή πάντα χάνεται ένα ποσοστό της αρχικής ουσίας.Για παράδειγμα,ο αριθμός π=3,14...,που είναι τόσο σημαντικός στην μαθηματική ερμηνεία του κύκλου,έχει άπειρα ψηφία.Δηλαδή,δεν είναι συγκεκριμένος αριθμός.Παρόλα αυτά,χρησιμοποιείται ως δεδομένος αριθμός για να ερμηνεύσει ένα δεδομένο γεωμετρικό σχήμα!!!Το ίδιο συμβαίνει και στη μαθηματική ερμηνεία της μουσικής που αποτελεί τη θεωρία της μουσικής.Αρκεί να σου πω πως δεν υπάρχουν μόνο αυξημένα και ελαττωμένα διαστήματα,αλλά και δισαυξημένα,τρισαυξημένα,δισελαττωμένα,τρισελαττωμένα κ.ο.κ.Ποιος σου είπε,λοιπόν,ότι δεν υπάρχει διάστημα 1ης ελαττωμένο;Το ΝΤΟ-ΝΤΟύφεση είναι ένα διάστημα 1ης ελαττωμένο.Το ΝΤΟύφεση-ΝΤΟ είναι ένα διάστημα 1ης αυξημένο.Με πιάνεις;

Έρχομαι στην ερώτησή σου τώρα.Ο κανόνας στον οποίο αναφέρεσαι(άθροισμα 9 κλπ) ισχύει για διαστήματα απλά,δηλαδή για διαστήματα έως και την οκτάβα(8η καθαρή).Το διάστημα της 8ης αυξημένης υπερβαίνει την οκτάβα,οπότε δεν είναι απλό αλλά σύνθετο διάστημα.Για να αναστρέψουμε ένα σύνθετο διάστημα πρέπει πρώτα να το απλοποιήσουμε,μετά να το αναστρέψουμε και στη συνέχεια να προσθέσουμε την οκτάβα(δηλαδή τον αριθμό 7) που αφαιρέσαμε κατά την απλοποίηση.

Ερώτηση: Ποια είναι η αναστροφή μιας 12ης καθαρής;

Απάντηση: Απλοποιώ το σύνθετο διάστημα:12-7=5.Άρα,το απλοποιημένο διάστημα είναι 5η καθαρή.Αναστρέφω την 5η καθαρή και γίνεται 4η καθαρή(4+5=9 όπως είπες και εσύ).Τέλος,προσθέτω την οκτάβα(τον αριθμό 7) που αφαίρεσα κατά την απλοποίηση και έχω διάστημα 11ης καθαρό.Άρα,η αναστροφή μιας 12ης καθαρής είναι η 11η καθαρή.Πρόσεξε ότι 12+11=23(προσπαθώ να μπω στον δικό σου τρόπο σκέψης).

Δική σου ερώτηση: Ποια είναι η αναστροφή μιας 8ης αυξημένης;

Απάντηση: Απλοποιώ το σύνθετο διάστημα:8-7=1.Άρα,το απλοποιημένο διάστημα είναι 1ης αυξημένο.Αναστρέφω την 1η αυξημένη και γίνεται 8η ελαττωμένη(8+1=9).Τέλος,προσθέτω την οκτάβα(τον αριθμό 7) που αφαίρεσα κατά την απλοποίηση και έχω διάστημα 15ης ελαττωμένο.Άρα,η αναστροφή μιας 8ης αυξημένης είναι η 15η ελαττωμένη.(15+8=23)

ΥΓ. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται.Επαναλαμβάνω ότι αυτού του είδους οι θεωρητικολογίες είναι ανούσιες.Η μουσική είναι πράξη,δεν είναι θεωρία.Η θεωρία έχει νόημα μόνο όταν μας διευκολύνει στην πράξη...

andikostas Chat
Βασική Νότα
28.06.2017, 22:16#4   
Αλέξανδρε, μήπως είσαι και μαθηματικός; Σου βγάζω το καπέλο! Κανείς δεν θα μπορούσε να το διατυπώσει καλύτερα! Εύγε!
iereas Chat
Περαστική Νότα
01.07.2017, 12:33#5   

Αντιγόνη,αν απευθύνεσαι σε εμένα,ούτε μαθηματικός είμαι ούτε και...Αλέξανδρος.{#emotions_dlg.wacko}

Σ' ευχαριστώ,πάραυτα...

andikostas Chat
Βασική Νότα
02.07.2017, 21:36#6   
Χαχαχα! Ένα λαθάκι έκανα Θανάση μου!
iereas Chat
Περαστική Νότα
05.07.2017, 14:46#7   

Σε συγχωρώ,τέκνον μου!{#emotions_dlg.biggrin}