ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη
    marisophiee
    26.06.2017, 14:14

    Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στην σελίδα κι ελπίζω να έχω γράψει στην σωστή κατηγορία!

    Θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι 24 ετών κι αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά σιγά να ασχολούμαι με τη μουσική που τόσο αγαπώ. Θα ήθελα να αγοράσω ένα αρμόνιο - αρκετά οικονομικό - για να δω πως θα τα πάω. Στην αρχή θα με βοηθήσει μια φίλη μου που γνωρίζει το όργανο μέχρι να έχω την οικονομική δυνατότητα από χειμώνα να πάω σε δάσκαλο. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας κι αν έχετε κάποιο να μου προτείνετε. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να επισυνάψω συνδέσμους οπότε θα σας πω μόνο τα μοντέλα που έχω βρει.

    1) Yamaha PSR-F50 Αρμόνιο με 120 ήχους

    2)  Yamaha PSR-F51 Αρμόνιο 61 πλήκτρα, 100 ρεαλιστικοί ήχοι, 114 έτοιμες συνοδείες, εφέ Reverb.

    3)  Yamaha PSRE253

    4)M-Audio KEYSTATION-49 MKII

    PRD-000013750

     Θεωρείτε ότι είναι κατάλληλο κάποιο από αυτά για κάποιον τελείως αρχάριο; Επίσης, υπάρχει κάποιο βιβλίο να μου συστήσετε για να μάθω τις νότες κλπ;

    Ευχαριστώ πολύ!


    Anatolikos84
    26.06.2017, 15:14

    Καλησπέρα, marisophiee.

    Εύχομαι καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα. Έκανα αρμόνιο τα τελευταία 4 χρόνια στο ωδείο, και κάναμε τη μέθοδο αρμονίου Autorgan που αποτελείται από 4 τεύχη. Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποια βιβλία θεωρίας, μιας και τα κάναμε στο ωδείο. Έχω όμως αρκετό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή που μπορεί να σε βοηθήσει.

    Σχετικά με την αγορά αρμονίου, τα 2 πρώτα που αναφέρεις είναι σχεδόν ίδια. Το 3ο επίσης έχει ελάχιστες διαφορές.
    Το 4ο δεν είναι αρμόνιο, είναι midi, δεν κάνει για αυτό που θέλεις.

    Συνεπώς, αφού και τα τρία είναι περίπου ίδια θα αγόραζα το οικονομικότερο από τα 3.
    Ωστόσο, έχε υπόψιν σου, ότι αν στο μέλλον εξελιχθείς και συνεχίσει να σου αρέσει, θα χρειαστεί να
    αγοράσεις κάτι καλύτερο με περισσότερες δυνατότητες που ενδεχομένως σου προκύψουν στην πορεία.

    Για αρχή είναι μια χαρά αυτά που αναφέρεις.

    Στη διάθεσή σου για κάθε βοήθεια! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Anatolikos84, 26-06-2017 15:15 ]


    marisophiee
    26.06.2017, 15:45

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Οπότε το Yamaha PSR-F50 μάλλον είναι το καταλληλότερο για μένα αυτή τη στιγμή και από οικονομικής πλευράς μιας και στην τιμή (110 ευρώ) αναφέρει πως περιλαμβάνει και αναλόγιο και τροφοδοτικό. 

    Από την αναζήτηση που έκανα τη βρήκα την εν λόγω μέθοδο όμως δε γνωρίζω αν κάνει για αυτοδιδασκαλία. Αντ' αυτού βρήκα μία του κ. Κωνσταντινίδη από τις εκδόσεις Fagotto (''πώς να παίξετε αρμόνιο'') και αναφέρει πως είναι για αυτοδιδασκαλία.

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το πως θα μάθω από την αρχή καποια πράγματα. Προφανώς δε μπορώ να ξεκινήσω να παίζω χωρίς να γνωρίζω τις νότες. Κι εγώ η μόνη σχέση που έχω με τη μουσική είναι μερικά χρόνια που πήγαινα χορωδία, 3-4 μαθήματα αρμονίου που ως παιδί είχα ξεκινήσει και το παράτησα(ακόμη το μετανιώνω...) και το γεγονός ότι έχω καλή φωνή και τραγουδάω. Δεν έχω μουσικές γνώσεις όμως. Οπότε αρχικά θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω, πώς μπορώ να μάθω μόνη μου τις νότες για να προχωρήσω στο αρμόνιο. Ή αγοράζοντας κάποια από αυτές τις μεθόδους αρμονίου εμπεριέχουν και τα τόσο βασικά πράγματα;


    music4u
    29.06.2017, 23:18

    Καλως ηρθες στον κοσμο της μουσικης! Μπορεις να βρεις κ στο ιντερνετ μαθηματα e-learning απο δωρεαν στο youtube ή με πληρωμη σε αλλα sites. Φυσικα δεν ειναι σαν τον κλασσικο δασκαλο αλλα απο το να προσπαθησεις μονος ειναι καλυτερα