ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Δικαιωματα νεου τραγουδιου χωρις εταιρεια

    mousikotherapeuths
    08.07.2017, 16:15

    Καλησπερα σε ολο το forum,

    ειμαι νεος εδω θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εχω ενα group ετοιμαζουμε ενα νεο τραγουδι αλλα δεν θα βγει απο δισκογραφικη εταιρεια γιατι ζητανε λεφτα για τα παντα, θα το ανεβασουμε στο καναλι μας στο youtube μονοι μας.

    Ειμαι γραμμενος στην ΑΕΠΙ μολις το ανεβασω youtube  θα πρεπει να στειλω στην ΑΕΠΙ σωστα ? και πως ξερω μετα απο τα ραδιοφωνα που θα στειλω οτι απο αυτα που θα το παιζουνε θα παρω εγω καποια λεφτα ! 
    Γνωριζει καποιος να μου πει ? Ευχαριστω πολυ


    panosdk
    12.07.2017, 03:07
    Απο όσο ξέρω δεν μπορείς να το ξέρείς. Είναι δουλειά της αεπί αυτό να πληρωθείς ανάλογα με το πόσο θα παίξει. Θα σου λέει αναλυτικά απο πού ηρθαν τα έσοδα. Ρεαλιστικά να το δούμε τα λεφτά που θα πάρεις, βγαίνουν δεν βγάινουν για μια τσίχλα. Αν ειναι το πρώτο σου κομμάτι και αν βγεί απλά στο youtube. Τώρα για τα ράδιο, αν υπάρχει δυνατότητα να παιχτεί πάρα πολλές φορές. Που αμφιβάλλω. Γενικά για τέτοιες κυκλοφορίες μην περιμένεις κάτι.
    mousikotherapeuths
    12.07.2017, 22:48

    Γενικα με κάποια ράδιο επαρχία έχω επαφή που θα το παίξουν, για πόσο καιρο δεν το γνωρίζω αλλα θα το παιζουν.Απλα το θεμα ειναι επειδη δεν ειναι απο εταιρεια πως θα ξέρω εγώ αν η ΑΕΠΙ ξέρει ότι παιζετε στο τάδε ραδιο. Ευχαριστώ πολύ και πάλι panosdk

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mousikotherapeuths, 12-07-2017 22:49 ]


    panosdk
    13.07.2017, 23:32
    Πιστευώ οτι η αεπι δεν ξέρει ακριβώς. Για παράδειγμα ειχα περυσι ενα τραγούδι με 200χιλ views παίχτηκε σε ράδιο (2,3 μεγάλα σίγουρα) και σε κλαμπάκια. Μάλιστα μου στελναν και βίντεο που παίζονταν σε διάφορες πόλεις και νησιά. Ε για την αεπί δεν υπήρχαν αυτά καν. Τώρα άλλος μπορεί να έχει διαφορετική εμπειρία. Σε ερώτηση που τους έκανα, δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Δεν την υπολογίζω την αεπί πλέον εγω. Μακάρι η εμπειρία σου να είναι διαφορετική.