ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη
    Alinda
    05.02.2003, 18:06
    Asmata klapsiarika... Anoi3e petra na diabw... Ta akoute? Sas aresoun?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Alinda στις 05-02-2003 18:12 ]
    mousikofilos
    11.02.2003, 16:49
    ΚΛΑΨΙΑΡΙΚΑ;;;;;;;;;

    ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΓΟΡΙΑ.

    ΤΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ Μ΄ΑΡΕΣΟΥΝ
    gate
    14.02.2003, 01:40
    Kλαψιάρικα και πεσσιμιστικά σαν το "ΆΝΟΙΞΕ ΠΕΤΡΑ" όχι.
    Δεν είμαστε για πολύ κλάμα

    Θα συμφωνήσω όμως με τον mousikofilo, κάποια slow motion και μελαγχολικά ώρες ώρες είναι απαραίτητα... π.χ.:

    "η λυπημένη" (τραγούδι: Μελίνα Κανά, μουσική: Νίκος Πλάτανος, ποίηση: Γιώργος Σεφέρης, από το ομώνυμο της Κανά CD)

    "Τι μου ζητάς" (τραγούδι: Μελίνα Κανά και Κώστας Παρίσης, στίχοι - μουσική: Κώστας Παρίσης, από το ίδιο CD)

    "Είμαι γυναίκα της ερήμου" (τραγούδι: Μελίνα Κανά, στίχοι - μουσική:Ορφέας Περίδης, από το CD του Περίδη: "για που το ΄βαλες καρδιάμου)

    "Ξαναζώ" (τραγούδι: Χρήστος Θηβαίος, μουσική - στίχοι: Αλέκος Βασιλάτος, από το CD των συνήθων υπόπτων : "είμαι αυτό που κυνηγάω")

    "Έλα κοντά μου" (τραγούδι: Χρήστος Θηβαίος, μουσική - στίχοι: Αλέκος Βασιλάτος, από το ίδιο CD)

    "Με το κραγιόν σ' ένα χαρτάκι" (τραγούδι: Διονύσης Σαββόπουλος, στίχοι - μουσική: ο ίδιος ασφαλώς..., από το CD: "ο χρονοποιός")

    "Όταν τραγουδάω" (τραγούδι: Μελίνα Κανά, στίχοι - μουσική: Θανάσης Παπακωνσταντίνου", από το CD: "Της αγάπης γερακάρης")

    "Να με κρατάς" (τραγούδι: Βασίλης Παπακωνσταντίνου, μουσική: ο ίδιος, στίχοι: Γιάννης Δεσύπρης, από το CD: "Δε σηκώνει")

    "Το κάστρο" (τραγούδι: Άλκηστις Πρωτοψάλτη, μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης, στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου, από το CD: "Ανθρώπων έργα"

    "Μέρα βροχερή" (τραγούδι: Γιάννης Κότσιρας, στίχοι: Έλενα Ζιώγα, μουσική: Ευανθία Ρεμπούτσικα, από το CD: "Μόνο ένα φιλί")

    "Γράμμα στον κύριο Νίκο Γκάτσο" (τραγούδι: Τάνια Τσανακλίδου, στίχοι - μουσική: Γιώργος Ανδρέου)

    "Αερικό" (τραγούδι: Μελίνα Κανά, στίχοι - μουσική: Θανάσης Παπακωνσταντίνου, από τοCD

    "Μαμά Γερνάω" (τραγούδι: Τάνια Τσανακλίδου, μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης, στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου)

    "Αερικό" (τραγούδι: Μελίνα Κανά, στίχοι - μουσική: Θανάσης Παπακωνσταντίνου, από το CD της Κανά: "Λάφυρα"

    "Λόγια της σιωπής" (τραγούδι: Ελένη Τσαλιγοπούλου, στίχοι - μουσική: Κώστας Λειβαδάς, Γιώργος Ανδρέου, από το CD της Ελένης : "Αλλάζει κάθε που βραδυάζει"

    "Δεν τραγουδώ παρά γιατί μ' αγάπησες" (τραγούδι: Ελευθερία Αρβανιτάκη, μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου, ποίηση: Μαρία Πολυδούρη, από το CD της Ελευθερίας: "τραγούδια για τους μήνες")

    "Το παράπονο" (τραγούδι: Ελευθερία Αρβανιτάκη, μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου, ποίηση: Οδυσσέας Ελύτης, από το ίδιο CD)

    "Ο άνθρωπος του Κάβου" (τραγούδι: Χάρις Αλεξίου, στίχοι - μουσική: της ίδιας, από το CD: "Οδός Νεφέλης ΄88"

    "Στις Δώδεκα" (τραγούδι: Χάρις Αλεξίου, στίχοι - μουσική: της ίδιας, από το ίδιο CD)

    Εννοείται ότι έχω παραλείψει πλήθος άλλων που επιθυμώ να ακούω όταν είμαι down...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 14-02-2003 01:41 ]
    GLafki
    02.03.2003, 22:19
    Ola se thymizoun - Alexiou....DEn exw klapsei perissotero sth zwh mou gia ena tragoudi!!!!!!!
    morfoula
    03.03.2003, 05:48
    epidi eimai megali "kapsoura" akouw polla "klapsiarika" tragoudia!!!
    ta pio agapimena mou omos einai:

    "ama deite to feggari" tis marinellas
    "to agalma" tou pouloupoulou
    "duo nixtes" tou mitropanou
    "agori mou" tis vanou
    "ti sou'ho kanei" tou remou
    "monaksia mou ola" pix lax
    kai vevaia to "gia senane boro" tis marinellas (auto einai to kati allo)

    justme
    03.03.2003, 09:46
    ena apo ta wraiotera & pio siginitika kommatia pou exw mesa stin kardia mou einai to "mia pista apo fosforo" tis xaroulas aleksiou.eidika to telos tou aftos o amanes- kati san moiroloi-voitha sto na kilisei panta ena dakri apo ta matia mou. kai vevaia to kommati pou kovw fleves-vasika einai para polla ta kommatia-einai to "patwma".tania tsanaklidou. "na logariazw to miden mou me to apeiro & vriskw anapiro ton kosmo sta simeia........(lina nikolakopoulou ston stixo).
    geordan
    28.10.2005, 01:06
    Αν έπρεπε να διαλέξω ένα είδος τραγουδιών που μου αρέσουν θα απαντούσα θλιμένα τραγούδια, πεσιμιστικά, βασανιστικά, ψυχοβγαλτικά και χίλιους άλλους χαρακτηρισμούς, αλλά όχι κλαψιάρικα. Τυπικά παραδείγματα: "Όταν κοιμάται ο δυστυχής", "Ο μοναχός ο άνθρωπος", "Όταν βλέπετε να κλαίω" κλπ. Φυσικά και η κατηγορία που ανέφερε η gate ανήκει στις προτιμήσεις μου.

    Νομίζω όμως ότι το θέμα μας εδώ "τραγούδια Αχ Βαχ" δεν είναι τα "κλαψιάρικα" γενικά, αλλά τα επονομαζόμενα "καψουροτράγουδα". Ίσως και να μην κατάλαβα καλά και να κάνω παρανόησα βέβαια. Πάντως η γνώμη μου για αυτά είναι ότι από τη μια είναι απαραίτητα και δεν βγαίνουν καθόλου τυχαία, αλλά πολύ προμελετημένα, και από την άλλη ότι γελάω μαζί τους όσο και διασκεδάζω ταυτόχρονα. Σε εκτίμηση πάντως έχω πολύ χαμηλά αυτό που εκφράζει π.χ. σήμερα ο Πλούταρχος και παλιότερα κάποιοι άλλοι, μερικοί σημαντικότατοι μάλιστα ανάμεσά τους.

    Μήπως σας μπέρδεψα λίγο;
    AT
    28.10.2005, 01:19
    Όταν το Αχ συνάντησε το Βαχ........Βαχ και βάιβάι…




    ph
    28.10.2005, 10:55

    Διαφωνώ με την άποψη πως τα κλαψιάρικα τραγούδια είναι κυρίως τα καψουροτράγουδα. Είναι κι αυτά, αλλά κλάψες θα βρούμε σχεδόν σε όλα τα είδη του ελληνικού τραγουδιού. ΄Ετσι πρόχειρα μου έρχονται μερικά ονόματα...

    Μεγάλο μέρος του ρεπερτορίου του Καζαντζίδη και οι περισσότερες ερμηνείες του είναι άχα βάχα. Ο μεγαλύτερος τραγουδιστής, άλλοτε με κουράζει, άλλοτε τον έχω ανάγκη όσο κανέναν.

    Ο Ζαγοραίος. Κλάματα και γέλια μέχρι δακρύων...

    Η Χαρούλα. Η μεγαλύτερη τραγουδίστρια, έχει στη φωνή της (αλλά και στα περισσότερα τραγούδια της) ένα λυγμό, αγαπημένο, λυτρωτικό, θαυματουργό για το Πανελλήνιο.

    Ο Γονίδης, ο Χρήστος Κυριαζής... Κλαίνε μονίμως σα σπαστικά...

    Η Ευριδίκη! (Να το καλό παράδειγμα!) Κλαίει σε όλα της τα τραγούδια, από τότε που βγήκε στην πιάτσα. Συμπαθητική, αλλά κάποια στιγμή με κούρασε. ΄Αλλο να κλαίει η Χαρούλα (ποτάμι) κι άλλο να στάζει η βρύση...

    Κλαίνε και πολλοί έντεχνοι, έχοντας αποστηθίσει μια ερμηνευτική ψυχρότητα ή έστω αποστασιοποίηση (όχι όπως τη δίδαξε η μεγάλη Μοσχολιού), καλύπτοντας τους λυγμούς και αφήνοντας την κατάθλιψη να κυριαρχήσει στη μουσική και στους στίχους. Είναι η συνάντηση του ηρεμιστικού με το αντικαθλιπτικό, η μετάλλαξη του Νίκου Ξανθόπουλου σε καθηγητή, που αντί να ερμηνεύει, εξετάζει το ίδιο του το προιόν. Είναι πολλοί... και άχαροι. Λένε για θάνατο, για σκοτεινιά, για λύπη, για αερικά, για καμένες Κυριακές, αλλά αμέριμνοι και αξιοπρεπείς σαν αγάλματα. Αυτοί είναι και οι χειρότεροι!
    odos_oveirwv
    28.10.2005, 12:31
    egw dev tha grapsw polla... kai opoios katalabei.


    "O,ti mas ponaei mas kanei pio dunatous".... kai as einai ta legomena apo merikous "klapsiarika".
    doritsa78
    28.10.2005, 18:37
    Υπαρχουν πολλα τραγουδια που οταν τ'ακουω αναστεναζω.ΑΧ,ΒΑΧ.Εκεινη τη στιγμη σε πιανει απο τα λογια και εκδηλωνεσαι ετσι.