ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Βοήθεια για μία σημαντική απόφαση

    Anpanp4
    13.09.2017, 20:42

    Είμαι 14 χρονών και κάνω βιολί από τα 6 δηλαδή 8 χρόνια. Μέχρι πριν λίγο καιρό παρ'ολο που έχω σκεφτει να το σταματήσω αποτελεί ενα πολύ σημαντικό κομμάτι  της ζωής μου και δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτό! Έχω φτασει φτάσει με τα χιλια ζόρια στη δεύτερη μέση και ηδη εχω ολοκληρώσει έναν χρόνο υποχρεωτικού πιάνου.Όμως αυτές τις μέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το σταματήσω για τους εξής λόγους:1ον επιβαρύνει οικονομικά την οικογένειά μου ιδίως τώρα που χρειάζομαι καινούργιο καλό βιολί. 2ον παρά το γεγονός οτι έχω εναν φανταστικό αλλα αυστηρό  δάσκαλο που έχει πιστέψει σε μένα μου λέει οτι προσπαθώ αλλά η προσπάθειά μου δεν είναι αρκετή αλλά εγω μέσα μου νιώθω οτι δεν εχω παραπάνω για να προσφέρω στο βιολί και παρόλο που όλοι λένε οτι ένα μουσικό όργανο ποτέ δε σταματατάει να σου προσφέρει πράγματα και εμπειρίες εγώ νιώθω διαφορετικά, 3ον δεν σκοπεύω να το ακολουθήσω επαγγελματικά άρα δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος , ο χρόνοε και το χρήμα  για να πάρω πτυχίο Επαναπαύομαι στο οτι εχω και αλλα ενδιαφέροντα όπως ο αθλητισμός (αγωνιστικό βόλλεϊ) και αν τελικά η απόφαση μου θα είναι να σταματήσω το βιολί σκοπεύω να συνεχίσω να έχω επαφή με τη μουσική μέσω της αρμονίας και της χορωδίας του ωδείου.Δεν θέλω πλέον να κούραζω τον ίδιο τον δάσκαλο μου , τους γονείς μου και τον εαυτό μου πρέπει να πάρω μια απόφαση που να μην μετάνιώσω στο μέλλον.Και αν μετανιώσω θα μπορώ να επανορθώσω;Ειμαι σε απόγνωσή... Χρειάζομαι επειγόντως τη γνώμη ενός τρίτου και στρέφομαι σε εσάς που έχετε παραπάνω εμπειρία ,διαφορετική οπτική γωνία και ίσως να έχετε περάσει κάτι παρόμοιο!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Anpanp4, 13-09-2017 20:43 ]


    thaliscomposer
    13.09.2017, 22:09
    Είναι προφανές ότι είσαι κουρασμένος και πιεσμένος με τη υπόθεση "βιολί". Καλύτερα να το αφήσεις για λίγο για να το σκεφτείς πιο ήρεμα και χωρίς πίεση ... είσαι ακόμα πολύ μικρός και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου ... ξανασκέψου το αργότερα ...