ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    συνδεση μικροφωνου

    arkas50
    27.09.2017, 10:41

    Καλημερα  προσπαθω εδω και μερες  να συνδεσω  τα ακουστικα  και το μικροφωνο του  PC  με  ενα αυτοτροφοδοτουμενο ενισχυτη  ο οποις εχει  τρεις εισοδους jack  65χιλ  η μια για κιθαρα και οι αλλες δυο  για μιψροφωνα  τα  ακουστικα με το  μικροφωνο εχουν δυο  jack 3,5 χιλ  συνδεω κανοντας  χρηση  αντατορα 6,5-3,5  αλλα δεν εγινε τιποτα , ξερεις καποιος να μου πει τι φταιει  

    [ τροποποιήθηκε από τον/την arkas50, 27-09-2017 10:43 ]


    STEFANOS604
    27.09.2017, 23:02
    Γράψε το μοντέλο του ενισχυτή. Το μικρόφωνο σου είναι electret που παίρνει ρεύμα από το PC. Ο ενισχυτής σου απαιτεί: Είτε δυναμικό μιικρόφωνο , είτε electret με ενσωματωμένη μπαταρία 1,5 Volt , είτε πυκνωτικό μικρόφωνο με τροφοδοσία Fantom από τον ενισχυτή.....
    arkas50
    28.09.2017, 23:39

    Ο ενισχυτης ειναι ενα ηχοσυστημα cube για καραοκε δεν ξερω ποσα βατ ειναι, ειναι απο φιλλιπινες η ταυλανδη και δεν κανενα χαρακτηριστικο σε λατινικη γραφη για να μπορεσω να βρω και δω τα χαρακτηριστικα του, θα σου περιγραψω τι ακριβως εχει λοιπον εχει μια εισοδο USB με επιλογεα, 2 AUX input L&R μια εισοδο για κιθαρα 6,5χιλ και 2 εισοδους μικροφωνων, καθως και ενα ασυρματο μικροφωνο, εγω με αυτο βγαινω και τραγουδαω στο δρομο μαζι με ενα φιλο με μπουζουκι και εγω με κιθαρα, σαν μηχνιμα ειναι καταπληκτικο τα οργανα ακουγονται τελεια το ιδιο και τα μικροφωνα, το προβλημα ξεκιναει απο την στιγμη που σκεφτικαμε για λογους καθαρα μειωσης βαρους να αλλα και ογκου στην μεταφορα να χρησημοποιησουμε το μικροφωνο απο ενα pc που ηδη υπαρχει και νομιζω οτι ειναι πυκνωτικο γιατι γραφει στο λαπτοπ φωνη και κιθαρα απο 50 ποντους αποσταση αψογα, αυτο λοιπον εβαλα στον ενισχυτη και δεν ακουγεται τιποτα αντιθετα τα δυναμικα χειρος παιζουν αψογα, απο ακουστικη εμπειρεια θα ελεγα οτι ο ενισχυτης δεν θα πρεπει να ειναι παω απο 20 βατ (σημ δουλευει με μπαταρια σε 15 βολτ)


    STEFANOS604
    29.09.2017, 07:47

    ...άρα είναι αυτό που σου απάντησα αρχικά.

    Ο ενισχυτής σου , δεν διαθέτει Phantom Power (για να δώσει ρεύμα σε πυκνωτικό μικρόφωνο

    1.  Άρα για πυκνωτικό απαιτείται εξωτερική πηγή τροφοδοσίας του μικροφώνου).
    2. Το πυκνωτικό μικρόφωνο του PC (τύπου electret ) δεν έχει ενσωματωμένη μπαταρία αλλά τροφοδοτείται από το PC, κι όταν το βάζεις στον ενισχυτή σου γι αυτό δεν ακούγεται.
    3. Μπορείς όμως να αγοράσεις electret με ενσωματωμένη μπαταρία (είναι πάμφθηνα με λιγότερο από 10 ευρώ) και με το ίδιο βύσμα όπως το δυναμικό και θα είναι ΟΚ

    arkas50
    30.09.2017, 00:28

    Στεφανε  ενα μεγαλο ευχαριστω για τις συμβουλες σου, ηταν γα μενα ενα μεγαλο κεφαλαιο στις ιδιοτητες των μικροφωνων και γενικοτερα του ηχου τα οποια αγνοουσα, ψαχνοντας για το μικροφωνο  electret με ενσωματωμένη μπαταρία που μου υπεδειξες επεσα επανω σε μια ιδιοκασκευη σου οπου δειχνεις σε  χειρογραφο σχεδιαγραμμα τροφοδοσιας πυκνωτικου μικροφωνου για κιθαρα την οποια σκεφτωμαι  την Δευτερα να την κανω εγω αφου εγω κολλητιρι  και για καλαι και για σιλικονη , απο το πρωι σε διαβαζω, την Δευτερα θα δειξει τι εμαθα, σκεφτωμαι να φτιαξω ενα εξωτερικο τροφοδοτικο για το ηδη υπαρχων μικροφωνο που εχω κι αν πετυχει θελω να δω πως λειτουργει ενα  πυκνωτικο μικρ, σε εξωτερικο χωρο.





    arkas50
    19.10.2017, 20:33

    Στεφανε  καλησπερα  τελικα σημερα μπορεσα και εφτιαξα  το τροφοδοτικο του μικροφωνου, βεβαια υπαρχει ενα σημειο στο σχεδιο που δεν το πολυκαταλαβα , στο σημειο της συνδεσης  jack προς ενισχυτη εχεις κατι  που μοιαζει με κεραια αναποδη οπως και στο πλην της μπαταριας  υπαρχει το ιδιο  αυτα τα δυο τα συνεδεσα  μεταξυ τους , δεν ξερω αν εκανα καλα , επισης ειχα και ενα jack με καλωδιο γυρω στο 1,5 μετρο και εβαλα αυτο (δεν ξερω αν ειναι λαθος η αποσταση του καλωδιου), σημειωση ολες τις επαφες τις εκανα στριφτες και τις στεραιωσα με σιλικονη, οταν το εβαλα στον ενισχυτη οταν εβαζα το μικροφωνο εκανε μονο ενα θορυβο τιποτα αλλο , το μικροφωνο οπως ειχα περιγραψει και στο πρωτο μηνυμα ειναι  μικροφωνο μαζι με ακουστικα με 2 jack 3,5χιλ  στελνω και μια φωτογραφια  του εργου.





    STEFANOS604
    19.10.2017, 22:39
    η ''κεραία ανάποδη '' είναι το σύμβολο της γείωσης και τα σημεία ενώνονται στο (-) τη μπαταρίας. Να κάνεις τον έλεγχο που λέω , αν δεν έχεις βολτόμετρο μ' ένα λαμπάκι φακούς των 1,5 Volt
    arkas50
    20.10.2017, 15:09

    Στεφανε δοκιμασα  με λαμπακι στο jack προς ενισχυτη αλλα τιποτα κανενα  αποτελεσμα , δοκιμασα το (-) της μπαταριας με την εισοδο της αντιστασης  και ειναι οκ,  δοκιμασα θελοντας να τσεκαρω ολο το κυκλωμα διεξωδικα  το ιδιο με την την εξοδο της αντιστασης  αλλα δεν μου δινει τιποτα, παιζει η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενη η αντισταση η το kiliohm  ειναι χαμηλο και δεν το πιανει το λαμπακι ?? Αλλα παλι απο εκει και μετα ολο το κυκλωμα ειναι νεκρο, πως μπορω να δοκιμασω εναν πυκνωτη η μια αντισταση αν λειτουργουν ?Σημειωση  ολες τις συνδεσεις τις εχω κανει (στριφτες ) και με επικαλυψη θερμικης σιλικονης , αυτο το αναφερω μηπως ειναι λαθος .

    Σ ευχαριστω για την υπομονη που δειχνεις...


    STEFANOS604
    20.10.2017, 17:10

    Τη λάθος σύνδεση θα την κάνεις μάλλον στο jack μικροφώνου που πρέπει να έχει 3 ακροδέκτες. Οι 2 που φαίνονται σαν το γράμμα ‘’ν’’ συνδέονται:

    • Ο ένας με το ένα άκρο της αντίστασης
    • Ο άλλος με το ‘’-‘’ του πυκνωτή

    (όταν δεν βυσματώνουμε το μικρόφωνο αυτοί οι δύο λόγω ελάσματος ενώνονται . Τότε στο βύσμα του ενισχυτή πρέπει να ανάβει το λαμπάκι (ή να μετράς τα 1.5 V)

    Ο 3ος ακροδέκτης (το σώμα / γείωση) συνδέεται:

    Με το σώμα του βύσματος προς ενισχυτή και

    Με το ‘’-‘’ της μπαταρίας

    Γι’ αυτό μόλις βυσματώσω το μικρόφωνο , παύουν να ενώνονται τα 2 ελάσματα ‘’ν’’ , τροφοδοτείται με 1.5 V η κάψα του μικροφώνου, και παύουν να υπάρχουν στο βύσμα προς ενισχυτή.

    Είναι ένα απλό κύκλωμα και γνωρίζοντας λίγο ηλεκτροτεχνία βλέπεις και καταλαβαίνεις τη ροή του σήματος.


    arkas50
    20.10.2017, 20:59
    Στεφανε πραγματι η εισοδος jack εχει 3 επαφες δυο στο βυσμα και μια γειωση εγω απλα ακολουθοντας το σχεδιο εστειλα την γειωση στο καρφι του ενισχυτη, παρασυρομενος απο το βυσμα τπου παει στον ενισχυτη το οποιο εχει 2 επαφες,το εκανα ομως οπως μου ειπες και ενταξει ακουγομαι στον στον ενισχυτη μονο που πρεπει να βαλω εκο , βεβαια στην εξοδο προς ενισχυτη δεν εχω ταση μετρησημη με το λαμπακι 1,5βολτ.
    STEFANOS604
    20.10.2017, 22:37

    ρίξε και μια ματιά στο video μου εδώ για να δεις τις δυνατότητες :


    https://www.youtube.com/watch?v=InAOnFMBrvs

    Link
    >