ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια ειναι η γυναίκα του Πατόκου???

    MILU
    30.06.2005, 20:25


    Hello!
    Ξερει κανεις σε ποιαν απευθύνεται ο ποιητης Φοιβος Δελιβοριάς ;;;
    Ποια είναι αυτή η κυρια ;;; Την ξέρουμε; Θα έπρεπε να την γνωρίζουμε;;
    prAlm
    30.06.2005, 21:33
    Απ ό,τι έχει πει Φοίβος σε ένα live του είναι ένα καθημερινό πρόσωπο και (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά νομίζω ότι είναι όντως η γυναίκα ενός φίλου του. Πάντως δεν έίναι κάποια γνωστή... Αυτά γνωρίζω!
    xristos
    01.07.2005, 00:31
    Από live του έχω ακούσει κι εγώ την ιστορία: Ο Πατώκος ήταν ένας συμμαθητής του, ο οποίος πήγε σε ένα live του, και μετά πήγε και τον βρήκε back stage, και του σύστησε την γυναίκα του, η οποία ήταν όπως περιγράφει στο τραγούδι...
    thanasena
    01.07.2005, 10:20
    Η γυναίκα του Πατώκου είναι αυτή που την έχεις μητέρα και σε βάζει στην κούνια με στα μάτια σαπούνια...πιο ξανθιά κι απ'την ποδιά της,σε ρωτάει"θα πιείτε κάτι "και το ακούς σαν να'ναι ποιήμα....και πρέπει αυτήν να την ρωτήσουμε να δούμε που πάει...

    Εν τέλει...Δεν είναι καμμιά πλατινέ ξανθιά,ούτε κανένα κοκαλιάρικο μοντέλο ούτε φοιτήτρια με αρβύλες και γυαλιά.....είναι η γυναίκα του Πατώκου!!

    Μην το ψάχνεις....Φοίβος είναι αυτός και ότι λέει να ξέρεις πως είναι βαθιά φιλοσοφημένο και ψαγμένο...Φόίβο we love you!! Ζήτωωωωωωωω!!!!!!!!
    rapsodos
    01.07.2005, 10:26
    thanasena ... έγραψες.

    falimento
    01.07.2005, 10:56
    Quote:

    Το μέλος thanasena στις 01-07-2005 στις 10:20 έγραψε:

    Η γυναίκα του Πατώκου είναι αυτή που την έχεις μητέρα και σε βάζει στην κούνια με στα μάτια σαπούνια...πιο ξανθιά κι απ'την ποδιά της,σε ρωτάει"θα πιείτε κάτι "και το ακούς σαν να'ναι ποιήμα....και πρέπει αυτήν να την ρωτήσουμε να δούμε που πάει...

    Εν τέλει...Δεν είναι καμμιά πλατινέ ξανθιά,ούτε κανένα κοκαλιάρικο μοντέλο ούτε φοιτήτρια με αρβύλες και γυαλιά.....είναι η γυναίκα του Πατώκου!!

    Μην το ψάχνεις....Φοίβος είναι αυτός και ότι λέει να ξέρεις πως είναι βαθιά φιλοσοφημένο και ψαγμένο...Φόίβο we love you!! Ζήτωωωωωωωω!!!!!!!!






    Οι πρώτοι στίχοι είναι απόσπασμα από το κομμάτι "Εκείνη" και από το "Χάλια" του Δεληβοριά τα οποία ταίριαξες μια χαρά βλέπω! Λες και στα υπόλοιπα κομμάτια του CD να αναφέρεται στη γυναίκα του Πατώκου; Μάλλον θα ήταν η παιδική του καψούρα και θα την νυμφεύθηκε ο καλύτερος του φίλος...

    Aχ, ρε Φοίβο ομοιπαθή!
    faltsoo
    01.07.2005, 11:18
    γυναικα του Πατοκου

    Ελενη Πατοκου
    το γενος Μαντηλη
    γεν. στη Πατρα
    ετος γεν. 1977
    συζ. Αποστολου Πατοκου
    μελαχροινη (μεζ) , με πρασινα ματια
    κατοικος Καλλιθεας



    fantasma
    01.07.2005, 19:00
    faltsoo,.....
    θέλω να μου πεις και ύψος....
    geordan
    02.07.2005, 14:49
    Σκεφτείτε τι μάγκας είναι ο Δεληβοριάς -δηλαδή πόσο μας έχει επηρεάσει το συγκεκριμένο τραγούδι- που καθόμαστε και κάνουμε θέμα το όνομα μιας γνωστής του που έτυχε να τον εμπνέυσει και να κάνει τραγούδι απλά πράγματα που όλοι έχουμε σκεφθεί...
    Spilman44
    02.07.2005, 14:58
    Σαφάρι στην αδυσώπητη έρημο της κουλτούρας !!! Τρομάρα μας !!!
    faltsoo
    02.07.2005, 17:40
    Quote:

    Το μέλος geordan στις 02-07-2005 στις 14:49 έγραψε:

    Σκεφτείτε τι μάγκας είναι ο Δεληβοριάς -δηλαδή πόσο μας έχει επηρεάσει το συγκεκριμένο τραγούδι- που καθόμαστε και κάνουμε θέμα το όνομα μιας γνωστής του που έτυχε να τον εμπνέυσει και να κάνει τραγούδι απλά πράγματα που όλοι έχουμε σκεφθεί...






    το τραγουδι μπορει κανεις να το προσεγγισει με δυο τροπους
    α) να δει μεσα του την μυθοποιηση του ανεκπληρωτου παιδικου ερωτα
    β) να ψαξει να βρει τη γυναικα αυτη και να την φερει στη Τατιανα για συνεντευξη.




    revekka
    02.07.2005, 20:11
    Αν είναι να ανακαλύψουμε καμια αποκλειστικότητα πάντως, πρέπει να σκεφτούμε μεθοδικά...

    Ο Πάτοκος ποιος είναι?
    Kotsiraki
    02.07.2005, 23:52
    Xμμ.. εγώ παλιότερα σε κάποια συνέντευξη του Φοίβου είχα ακούσει πως ο Δημήτρης (;) Πατόκος είναι ένας πολύ καλός του φίλος. Κάποιο καλοκαίρι, κάνανε διακοπές ο Φοίβος, ο Πατόκος, η κοπέλα του Πατόκου και κάποιοι άλλοι φίλοι τους. Του έκανε εντύπωση λοιπόν το πόσο πολύ πρόσεχε η κοπέλα τον φίλο του αλλά και το πόσο ευγενική και καλή ήταν και με τους υπόλοιπους, ώστε σε εκείνο ακριβώς το ταξίδι εμπνεύστηκε και έγραψε την "Γυναίκα του Πατόκου" !
    KIT_KAT
    03.07.2005, 11:29
    Εγώ πάλι σε μια συναυλία είχα ακούσει πως του τη γνώρισε ο φίλος του ο Πατώκος στο διάλειμμα μιας άλλης συναυλίας.
    Και γενικά επειδή κυκλοφορούν διάφορες φήμες τείνω να πιστέψω πως ο Πατώκος και η γυναίκα του είναι ανύπαρκτα πρόσωπα, απλά ο Φοίβος ήθελε να περιγράψει την ιδανική γυναίκα (ή μάλλον πώς ΔΕΝ είναι η ιδανική γυναίκα) γι'αυτόν.
    Ε και, πώς να το κάνουμε, η τέλεια γυναίκα είναι πάντα κάποιου άλλου! Έτσι εφευρέθηκε ο Πατώκος
    (Προσωπική άποψη ε;)
    Vanos
    03.07.2005, 15:20
    Ο Πάτωκος είναι υπαρκτό πρόσωπο. Συγκεκριμένα είναι καθήγητης στο Λεόντειο.

    Θα μπορούσε, πάντως, να μην ήταν καθώς ο Φοίβος γράφει συχνά στίχους με αυτοβιογραφικού χαρακτήρα χρησιμοποιώντας φανταστικά πρόσωπα και καταστάσεις.


    thanasena
    04.07.2005, 10:43
    Παιδιά...η λύση στο πρόβλημα που μας απασχολεί είναι μία...θα πάμε στον Φοίβο να μας πει το real story να μας διαφωτήσει!!


    nasosnas
    11.12.2006, 19:42
    Παράθεση:

    Το μέλος MILU στις 30-06-2005 στις 20:25 έγραψε...



    Hello!
    Ξερει κανεις σε ποιαν απευθύνεται ο ποιητης Φοιβος Δελιβοριάς ;;;
    Ποια είναι αυτή η κυρια ;;; Την ξέρουμε; Θα έπρεπε να την γνωρίζουμε;;


    Λοιπόν.... σήμερα θα μάθετε πια είναι η γυναίκα του πατοκου γιατί ξέρω από πρώτο χέρι την ιστορία !!!

    το δυσάρεστο είναι ότι ο τύπος που είχε την γυναίκα αυτή ... η οποία από περιγραφές ήταν ένα θαύμα ... την χώρισε !!!
    ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

    Πριν μερικούς μήνες που ‘’υπηρετούσα’’ τη μαμά πατρίδα στον μακρινό άραξο..
    .(απο Πάτρα εγω )... γνώρισα ένα παλικαράκι από Αθήνα που είχε έρθει με απόσπαση.
    Το φιλαράκι αυτό το έλεγαν πατοκο, και το πρώτο πράγμα που ρώτησα, ήταν αν γνωρίζει τον πατοκο του Φοίβου δελιβορια !

    Αδερφός μου, μου απαντά αμέσως.

    Γελάω και του λέω πως μου κάνει σίγουρα πλάκα....
    Και αυτός μου απαντά πως δεν αστειεύεται..

    Μπλα...μπλα...

    Μιλάγαμε για ώρες διότι ο αδερφός του, με το Φοίβο ήταν κολλητοί και όλη στην παρέα μαζί με τον Φοίβο ήθελαν μια γυναίκα σαν του πατόκου ή την ίδια αυτοπροσώπως !!!

    Αυτή είναι η ιστορία σε λίγες γραμμές...

    New*deal

    nasosnas
    11.12.2006, 19:45
    Σήμερα θα μάθεις την αλήθεια για τον πατόκο !!!

    New*deal

    Amelie
    11.12.2006, 23:50
    Μα τι ραδιο-αρβύλα έχει πέσει! Ο καθένας τα δικά του λέει μου φαίνεται...Άντε, να επινοήσω κι εγώ μια ιστορία να τη διηγηθώ τότε!
    rompa
    12.12.2006, 07:53
    Και γω ήξερα ότι είναι πραγματικός του φίλος ο Πατόκος.Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει θέμα συζήτησης στην επόμενη συνέντευξή του..