ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.830 μέλη

    Ποια ειναι η γυναίκα του Πατόκου???

    angela_77
    12.12.2006, 10:26
    ειχαμε την ευκαιρια να τον ρωτησουμε περσι με τον Ορφεα στην συνεντευξη που του πηραμε και την αφησαμε να μας φυγει ετσι μεσα απο τα χερια. Ειμαι απαρηγορητη τωρα...
    EffieKakaflika
    12.12.2006, 11:21
    Νομίζω ότι έχει συμβολικό χαρακτήρα. Είναι ο χαρακτήρας της κοπέλας του κολλητού σου (για τους άντρες), με την οποία έχει "σοβαρή", "σταθερή" σχέση και τον ψιλοαπομακρύνει από τους φίλους του. Αυτήν που τη φέρνει ο κολλητός σου στην παρέα και σε κάνει να νοιώθεις ότι αυτός δεν είναι πιά όπως παλιά, έχει "σοβαρευτεί", κάτι που σε ξενερώνει απίστευτα, παρ'όλο που σου φαίνεται συμπαθητική (αν και ψυχρή) η κοπέλα.

    Είναι μια περιγραφή που την έχω ακούσει πολλές φορές σε παρέες αντρών... που βρίζουν τις κοπέλες των φίλων τους επειδή τους κάνουν να νοιώθουν ανώριμοι. Και κατα βάθος ζηλεύουν γιατί θα ήθελαν να είναι στην θέση του φίλου τους, κάτι που αποδεικνύεται τις πιο πολλές φορές όταν εκείνοι αποκτήσουν σοβαρή κοπέλα.

    Άρα κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σημασία ποιά είναι στην πραγματικότητα η γυναίκα του Πατώκου...

    VasilisSaltagiannis
    12.12.2006, 15:28
    Ήθελα να' ξερα στις συζητήσεις τους οι κοπέλες τι λένε και πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουν το ότι η κολλητή τους κουβάλησε απόψε όμορφο, ψηλό, μελαχρινό θεό που γυμνάζεται καθημερινά, του αρέσει το διάβασμα, έχει μάστερ στην μεαιωνική ιστορία της νοτίου βρετανίας και mercedes compressor 200
    EffieKakaflika
    12.12.2006, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος VasilisSaltagiannis στις 12-12-2006 στις 15:28 έγραψε...

    Ήθελα να' ξερα στις συζητήσεις τους οι κοπέλες τι λένε και πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουν το ότι η κολλητή τους κουβάλησε απόψε όμορφο, ψηλό, μελαχρινό θεό που γυμνάζεται καθημερινά, του αρέσει το διάβασμα, έχει μάστερ στην μεαιωνική ιστορία της νοτίου βρετανίας και mercedes compressor 200



    "Μου τον δανείζεις το ΣΚ;;;;"
    KIT_KAT
    12.12.2006, 15:43
    Εμένα μόνο το "ψηλός" μου φτάνει για να την αποθαρρύνω, με το θεώρημά μου περί αντιστρόφου αναλογίας μεταξύ ύψους και IQ (εντάξει, οι ψηλοί πάρτε το απλά σαν μια βλακεία που λέμε να περνάει η ώρα )
    Amelie
    12.12.2006, 23:50
    Εμένα πάλι και μόνο το "ψηλός" μου αρκεί!
    meltica
    13.12.2006, 00:54
    Εγώ πάλι λέω ότι έχετε ξεφύγει!
    Τι κάθεστε και σκάτε με την γυναίκα; Θα έχει λόξυγγα... τόση ανάλυση πια για ένα τραγούδι, ούτε ποίημα του Ελύτη να ήταν!
    sentoni
    13.12.2006, 16:27
    . . . εγώ είμαι !
    1325
    20.01.2007, 13:26
    Ρε παιδιά, πέρα απο την πλάκα, έχουμε έναν καθηγητή (φιλόλογο) στη Λεόντειο που λέγεται Πατώκος Δημήτρης.. Και το τραγικό είναι πως σε ένα άλλο τμήμα τους είπε ότι είναι φίλοι με τον Δεληβοριά.. Ε τι να υποθέσουμε πλέον..

    Γεια σου ρε Πατώκο που σου γράφουν και τραγούδια!!
    Πατώκος 4 EVER! Αυτά για να ζηλεύει η Τόλη!
    Θέλουμε Πατώκο λυκειάρχη!!!
    rory166
    20.01.2007, 16:33
    η Πατόκαινα
    dim_ts_greek
    21.01.2007, 22:44
    Είναι ένα είδος γυναίκας εν εκλείψη...
    Η Πατώκα-Πατώκα
    poison_girl
    22.01.2007, 00:53
    Παράθεση:

    Το μέλος dim_ts_greek στις 21-01-2007 στις 22:44 έγραψε...

    Είναι ένα είδος γυναίκας εν εκλείψη...
    Η Πατώκα-Πατώκα



    xaxaxaxaxaaaaaaaaaaaxa kaloo


    XeniaRodo
    22.01.2007, 11:22


    χαχα ναι, καλό....
    xouzoura
    22.01.2007, 11:23
    Δεν ξέρω ποιά είναι η γυναίκα του αλλά ο ίδιος ο Πατώκος θα είναι πολύ ...μάπας αν μετά απ'αυτό το τραγούδι άφησε ποτέ μόνους τους τον Φοίβο και την ...Πατώκαινα για να πάει για τσιγάρα!!!

    Το πιο πιθανό είναι να γίνει τάρανδος!!!!!
    PAPAZOGLOUFAN
    22.01.2007, 20:15
    ΕΓΩ ΛΕΩ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΟΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ
    xamaiLeaina
    26.04.2007, 11:27
    Μια φορά και έναν καιρό ήταν μια σκανταλιάρα νεράιδα ( όπως κάθε νεράιδα που σέβεται τα φτερά της) , της άρεσε να βουτάει στα σύννεφα και να μαζεύει δροσοσταλίδες.
    Τις έβαζε σ' ένα φλασκί και κάθε που σκοτείνιαζε έστηνε χορό με τα τριζόνια και τις πίνανε παρέα. Κάπου, κάπως έτσί, ένα βράδυ μέθυσε' την πήρε η μέρα στην αγκαλιά της και την ακούμπησε γλυκά στο ΠΑΤΟ της θάλασσας.
    Η σκανταλιάρα νεράιδα από τότε νανουρίζει τα κύματα του βυθού και κάθε μωρό κύμα είναι ο τοΚΟΣ για κάθε δροσοσταλίδα που ξέχασε, μέχρι να μαζέψει όλο το σύννεφο και να βουτήξει πάλι.



    Υ.Γ.
    Foidel
    10.05.2011, 22:51

    Αυτή είναι τα λόγια που μας είπε ο Φ.Δ. στο Passport

     

    "Ο Δημήτρης Πάτωκος είναι ενας φιλόλογος και πολύ καλος μου φίλος.Είχαμε πάει λοιπόν μία εκδρομή στα Κύθηρα ο Πάτωκος ,η κοπέλα του,εγώ και κάποιοι φίλοι μας.Τέλος πάντων με το που την είδαμε τρελαθήκαμε όλοι και οι φίλοι μας μου είπαν να γράψω ένα τραγούδι για εκείνη.Όταν γύρισα στην Καλλιθέα έγραψα το τραγούδι .Το ακούγαμε όλοι μαζί και ο Πάτωκος ήταν πάντα με ένα χαμόγελο.Κάποια στιγμή αποφάσισα να το κυκλοφορίσω .Τότε ο Πάτωκος με παρακάλεσε να μην το κυκλοφορήσω γιατί δεν του άρεσε και ίσως αυτό το τραγούδι να τους έδενε....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 19-06-2011 23:59 ]


    gaggelop
    11.05.2011, 16:40
    Ισχύει, ήμουν κι εγώ στο... Passport. Όταν του είπε ότι θα το κυκλοφορήσει, πάγωσε το χαμόγελο..!
    Extremio
    13.05.2011, 15:17

    Ειχα παραθεσει αλλη εκδοχη, για την οποια ημουν και σιγουρος τοσα χρονια.  Εφοσον σας το ειπε ο ιδιος ο Φοιβος, εννοειται οτι ισχυει η δικη σας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 13-05-2011 15:18 ]


    despinakontogianni
    14.05.2011, 14:24
    Άρα..παιδιά της Λεοντείου τώρα ξέρετε! Προσοχή στον κύριο που σας κάνει Λογοτεχνία. Έχει σκανταλιάρα γυναίκα! ;)