ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Σύνδεση ολοκληρωμένου ενισχυτή (Onkyo A-9010)με ηχεία αναφοράς M-Audio m3-8

    MIHTAS
    19.11.2017, 14:29

    Καλησπέρα σας,

    είμαι καινούριος στο forum και λιγάκι άσχετος στα του ήχου..

    Έχω στην κατοχή μου ένα ζευγάρι m audio m3-8 τα οποία ήταν συνδεδεμένα με pc..

    Πρόσφατα μου δώρισαν ένα παλιό πικ απ και μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω ηχοσύστημα σιγά-σιγά..

    Ίσως δεν απευθύνθηκα στο σωστό άτομο καθώς με συμβούλεψαν ότι με ένα ολοκληρωμένο ενισχυτή "θα έκανα δουλειά¨ και με τον προ αναφερόμενο που έχει LINE OUT, η συνδεσημολογία θα πετύχεναι και θα είχα τον έλεγχο μέσω του ενισχυτή..

    Το μεγάλο μου θέμα ήταν το adjust  στο volume μέσω του ενισχυτή και να μην αναγκαζομαι να το πράττω αυτό πίσω απ'τα ηχεία..

    Δυστχώς δεν ευδοκίμησε..

    Υπάρχει ενδεχόμενο να το κάνω, όλο αυτό, να πετύχει..

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για την οποιαδήποτε συμβουλή.!!!  


    STEFANOS604
    19.11.2017, 14:59

    Το αναφερόμενο m audio m3-8 είναι ένα καλό αυτοενισχυόμενο  ηχείο.

    Διάβασε την ενότητα: ''Τι είναι η καμπύλη RIAA ??'' και κυρίως την ενότητα : ‘’Συνδεσμολογία κοινού πικάπ’’ γιατί θα χρειαστεί να αγοράσεις phono adapter

    Διάβασε στο άρθρο εδώ


    MIHTAS
    19.11.2017, 15:15
    Ενδιαφέρον Στέφανε,όμως δεν νομίζω να έχω κάποιο θέμα σε αυτό το επίπεδο..καθώς ο ενισχυτής έχει phono in(όπου και έχει συνδεθεί το πικ απ)και η μεταφορά γίνεται μια χαρά..απλά τα ηχεία "παίζουν"στο τέρμα και το volume του ενισχυτή στο 0..βάζοντας ακουστικά παίρνω ικανοποιητικό αποτέλεσμα..όμως τι μπορω να κάνω με τα ηχεία..?
    STEFANOS604
    19.11.2017, 18:25
    1. XLR Input (+4 dBu): Δέχεται σήματα  line-level από  balanced XLR connector. Εδώ μπορείς να συνδέσεις , κάρτα ήχου ,  monitor controller, mixer …..
    2. 1/4" Input (+4 dBu): Δέχεται line-level signals από balanced 1/4" TRS connector. Εδώ μπορείς να συνδέσεις , κάρτα ήχου ,  monitor controller, mixer …..
    3. RCA Input (-10 dBV):  Δέχεται  line-level σήματα Εδώ μπορείς να συνδέσεις , κάρτα ήχου ,  monitor controller, mixer …..από unbalanced RCA outputs.

     Εσύ τι ενισχυτή έχεις ; Δηλαδή τι είναι το Line out  jack του; 


    MIHTAS
    20.11.2017, 09:52
    Καλημέρες Στέφανε, Ο ενισχυτής είναι ο ONKYO A 9010 κι έχει έξοδο(LINE OUT) με δεξί-αριστερό rca, όπου το ένα πάει στο ένα ηχείο και το άλλο στο άλλο και συνδέονται σε rca unbalanced στο ηχείο..απλά δεύγοντας από το LINE OUT φοβάμαι πως χάνω τα adjustment του ενσχυτή... H απορία μου είναι πως θα μπορώ να έχω τον έλγχο(volume-treb-bass) με την συγκεκριμένη συνδεσμολογία ή αν πρέπει να προβώ σε κάποια άλλη ενέργεια... ΥΓ. O ενισχυτής δεν έχει xlr έξοδο.. https://images.cdn.whathifi.com/sites/whathifi.com/files/styles/flexslider_desktop/public/brands/Onkyo/onkyo_a-9010_1.jpg?itok=EvaFhlUn×tamp=1504843441 ΥΓ.2 αν συνδέσω από την είσοδο για ακουστικά καλώδιο 6,3mm jack σε rca(καλώδιο [ Y ] , το ένα κανάλι στο ένα ηχείο και αντίστοιχα),που έτσι θα έχω λογικά την διαχείριση του VOLUME, υπάρχει ενδεχόμενο να κάνω ζημιά σε ενισχυτή ή στα ηχεία...?
    STEFANOS604
    20.11.2017, 11:48

    Από το manual του ενισχυτή:

    LINE OUT jacks: Connects to a recording equipment such as cassette tape deck, etc., with an audio pincable. This is used to record an audio from the reproduction equipment connected to this unit

     

    Χρήση για εγγραφή audio από συσκευή αναπαραγωγής (πχ κασετόφωνο) συνδεδεμένο όμως σ’ αυτόν τον ενισχυτή. Αυτό σημαίνει ότι το Line Out επηρεάζεται ΜΟΝΟ από τα ρυθμιστικά της συσκευής αναπαραγωγής.

    Το δεύτερο δεν το κατανοώ (υπάρχει έξοδος για ακουστικά , όχι είσοδος..) περιέγραψε το αναλυτικά


    MIHTAS
    20.11.2017, 15:07
    Έχεις δίκιο,συγνώμη που δεν έγινα κατανοητός..εννοούσα είσοδος για ακουστικά..αν συνδεθούν απο εκεί τα ηχεία με καποιον μετατροπέα ( Y-Adapter - 2 x RCA female to 6.3 mm stereo Jack male) θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα είτε στον ενισχυτή είτε στα ηχεία..? Γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μπορώ να διαχειρίζομαι volume κοκ..
    STEFANOS604
    20.11.2017, 16:18

    Αν κατάλαβα καλά θέλεις να συνδέσεις το Phones του Onkyo ενισχυτή σου, σ’ ένα από τα 4 Line In του M3-8 ?

    Πρόσεξε , ΝΑΙ γίνεται , όμως θα υπάρχει mismatching και ο ήχος δεν θα είναι σωστός γι αυτό , αν το κάνεις θα απαιτηθούν κατάλληλα  attenuating patch cords και  adapter plugs.

    Το πρόβλημα σου είναι ότι έχεις 2 ενισχυτές : Έναν Stereo και έναν αυτοενισχυόμενο.

    Η γνώμη μου είναι:

    Αγόρασε μια φτηνή κονσόλα που να έχει και phono In για το πικάπ σου και το πρόβλημα σου λύνεται (αφού θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις , κατά βούληση και εναλλακτικά,  είτε στον ένα είτε στον άλλο ενισχυτή).

    Δες όλες τις περιπτώσεις στο άρθρο εδώ:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 20-11-2017 16:25 ]


    MIHTAS
    22.11.2017, 14:27
    Kαλησπέρα Στέφανε, δεν ξέρω αν είναι άξιος αναφοράς, ότι έχει ανεξάρτητο ενισχυτή ακουστικών,πάντως θα ήθελα να αποφύγω την αγορά κάτι καινούριου στην παρούσα φάση(κονσόλα που να έχει και phono In)και να δοκιμάσω των ανορθόδοξο τρόπο που σου είπα..απλά,όπως σου είπα δεν είμαι σχετικός, δεν πολυ-κατάλαβα το όλο θέμα "mismatching "..θα μπορούσες να με βοηθήσεις και να μου προτείνεις attenuating patch cords και adapter plugs ή τέλος πάντων πως μπορώ να τα αναζητήσω στην αγορά.. ΥΓ. έχω στην κατοχή μου καλώδια george L rca που φεύγουν από το πικ απ στον ενισχυτή,μήπως να τα αξιοποιήσω για την σύνδεση των ηχείων..?
    MIHTAS
    22.11.2017, 14:31
    http://www.djshop.gr/pd/power-dynamics-cable-63-stereo-2-rca-male-30m-20906.htm?lang=el&path=-539849851
    STEFANOS604
    22.11.2017, 16:40

    πιο πολύ απ' τα παρακάτω δεν μπορώ νασε βοηθήσω. Ψάξε να βρεις, αν βρεις, έτοιμα τέτοια  adapter plugs.

    Δες τη συνημμένη φωτογραφία



    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 22-11-2017 16:41 ]