ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη
    GL
    10.07.2005, 17:18
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 09-07-2005 στις 02:28 έγραψε:


    Το φιλελεύθερο δόγμα που ευνοεί την εξέλιξη, είναι η Καθολική Εκκλησία και όχι η Ορθόδοξη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, παραμένει στα ….Εβραϊκά της δεδομένα αιώνες τώρα. Η εξέλιξη στο Ανατολικό …..Θεϊκό ημισφαίριο έχει μείνει στάσιμη με μοναδική παραγωγή τους -όμορφους πραγματικά- εκκλησιαστικούς ύμνους και τις αγιογραφίες.
    Ένα Απόλυτο Μηδέν είναι η εξέλιξη στην Ανατολή που παραμένει προσηλωμένη στην Ορθοδοξία. Ένα Απόλυτο Μηδέν.

    Πού εξελίσσονται οι Επιστήμες; Πού εξελίσσεται η Τεχνολογία; Στη Δύση. Το γνωρίζεις. Έτσι δεν είναι; Στη Δύση, γιατί η Δύση δέχθηκε τα Ελληνικά Φώτα και υιοθέτησε την Ελληνική Σκέψη. Την Ελληνική Σκέψη που δυστυχώς στην Ανατολή καπελώθηκε από τον Ορθόδοξο Εβραιοχριστιανισμό και ιδού το θλιβερό αποτέλεσμα.

    (Όταν λέω Ανατολή & Δύση, αναφέρομαι στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που χωρίστηκε σε Ανατολική & Δυτική και τράβηξε η κάθε μια τον δικό της δρόμο. Σήμερα, μπορούμε να δούμε τα αποτελέσματα. Που είναι η μεν και που η δε).

    Ας δούμε μια λίστα των εφευρέσεων.

    Στους προχριστιανικούς αιώνες έχουμε τις εξής εφευρέσεις:
    560 / Ηλιακό ρολόι (Αναξίμανδρος)
    260 / Τροχαλία & Ελικας (Αρχιμήδης)
    250 / Οδοντωτός τροχός (Αρχιμήδης)
    212 / Κοίλο Κάτοπτρο (Αρχιμήδης)
    100 / Οδόμετρο (Ηρων ο Αλεξανδρεύς)

    Εξ Ανατολής, έχουμε τον Χάρτη από τους Κινέζους το 105 και τον Υδατογνώμονα από τους Ασσύριους το 600.

    Στους μετά Χριστόν αιώνες έχουμε:
    1120 / Πυξίδα
    1253 / Υδροφράκτης
    1300 / Διόπτρα
    1313 / Πυρίτις (Στην Κίνα ήταν γνωστή από π. Χ.)
    1380 / Πυροβόλο
    1440 / Τυπογραφία
    1480 / Αλεξίπτωτο
    1490 / Υγρόμετρο & Χαλκογραφία

    Όλα αυτά στη Δύση βέβαια. Είναι γνωστό, ότι τίποτα δεν εφευρέθηκε κάτω από το θεοκρατικό ορθόδοξο χριστιανικό καθεστώς.




    Αυτό το ελληνοχριστιανικό μας έχει χαντακώσει και εξακολουθεί να μας χαντακώνει. Σε όλο τον κόσμο η θρησκεία είναι θέμα συνείδησης και μόνο στην Ελλάδα είναι θέμα ….εθνικότητας. Το να είσαι Έλληνας, σημαίνει αυτόματα ότι είσαι και …….χριστιανός!!!!

    Για μισό λεπτό…
    Δηλαδή εγώ δεν μπορώ να λατρεύω τον Κρίσνα και να είμαι Ινδουιστής; Μπορώ θα μου πεις. Το ξέρω ότι θα μου το πεις αυτό. Για ξανασκέψου το όμως άλλη μια φορά.

    Εγώ, δεν έχω ακούσει ποτέ για Γαλλοχριστιανικό, Αγγλοχριστιανικό πολιτισμό κλπ…

    Τι θα πει ελληνοχριστιανικές βάσεις; Τι όρος είναι αυτός; Μπορείς να μου το εξηγήσεις;



    No Guru, No Method, No Teacher...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 09-07-2005 02:31 ]




    Λοιπον Ορφεα καταρχην καλημερα!!!
    Αργησα μια μερα να σου απαντησω λογο καλοκαιρινων υποχρεωσεων!!
    Παμε.....

    Σαφως και η καθολικη εκκλησια ευνοησε την επιστημονικη ερευνα και απο την εποχη της αναγεννησης και μετα δεν κατορθωσε να συγκρατησει τα ανησυχα πνευματα της εποχης,υιοθετοντας μια σταση ανοχης και οχι επιθετικοτητας στο "καινουργιο',οπως εκανε επι μεσσαιωνα...

    Δεν θα διαφωνισω με αυτα που λες περι ανακαληψεων,μιας και ειναι γνωστα ολα αυτα.Απλα το "απολυτο μηδεν" οπως λες για την Ανατολη και την ορθοδοξια γιατι το θετεις μονο υπο την σκεπη των εβραικων δεδομενων αιωνων??Μηπως ειναι καλο να ψαχνουμε και περα απο τα ορια της θρησκιας μελετοντας και τα γαιοπολιτικα συμφεροντα και δεδομενα των μεγαλων δυναμεων της εποχης εκεινης??

    Μιλας για την στασιμοτητα στο "Ανατολικό …..Θεϊκό ημισφαιριο",ειναι λογικο βρε Ορφεα ειδικα στον ζωτικο μας χωρο να συμβαινει αυτο...
    Ξεχνας τα 400 χρονια μεσσαιωνα που περασε το ανατολικο ημισφαιριο εξ'αιτιας του οθωμανικου ζυγου και μην μου πεις οτι δεν ειναι επαρκεις δικαιολογια αυτο.Οπως ξερεις θαρρω υπηρχαν και εδω ανησυχα και επαναστατικα πνευματα τα οποια δεν δρουσαν στον ζωτικο τους χωρο δρασης,αλλα σε περιοχες ελευθερες απο τον ζυγο,περιοριζοντας την δραση τους στο συγγραφικο εργο. Το αν δεν επικεντρωθηκαν σε επιστημονικες ανακαληψεις δεν νομιζω οτι φταιει γι'αυτο η ορθοδοξη εκκλησια...
    Μηπως ενα ερωτημα συμαντικο και ουσιωδες θα ηταν, γιατι η πολιτισμενη και ελευθερη δυση επετρεψε να υπαρξει αυτη η κατασταση "εγκλοβισμου στην οθομανικη κυριαρχια" στο ανατολικο ευρωπαικο ημισφαιριο??Αλλα και παλι παει αλλου για αλλου η κουβεντα!

    Για το θεμα Ελληνοχριστιανικο:
    Το λεει και η λεξη,"Ελλαδα"εχει να κανει με οτι ειναι ελληνικο απο τους αρχαιους χρονους."Χριστιανισμος"η θρησκεια που αναγνωριζει το Ελληνικο κρατος σαν επισημη θρησκεια του κρατους μας και δεν θα διαφωνισω οτι αυτη η θρησκεια επιβληθηκε με τον ενα η με τον αλλον τροπο σε αυτον εδω τον χωρο.Οπως λεω και παραπανω οποιος θελει αποδεχεται αυτη την θρησκεια μιας και το συνταγμα μας αναγορευει την ανεξηθρησκια σαν απολυτη εκφραση του καθε Ελληνα.Δεν νομιζω οτι οι μουσουλμανοι της Θρακης και παντου εδω,η οι ινδουιστες και βουδιστες μεταναστες της Αθηνας δεν εκφραζονται ελευθερα!
    Το αν η πλειοψηφια των Ελληνων νιωθει τον εαυτο της Χριστιανο δεν σημαινει οτι θα επιβαλλει και στην μειοψηφια αυτο τον ορο...

    Και ΝΑΙ μπορεις να λατρευεις τον Κρισνα και να εισαι ινδουιστης,δεν το ξανασκεφτομαι και το αποδεχομαι,μιας και εχω φιλους που τους εχω φιλους ανεξαρτητα το τι πιστευουν και δεν με νοιαζει τι πιστευει "ο κοσμος" για οσους Ελληνες δεν ειναι Ορθοδοξοι!!!

    Ελληνοχριστιανικες βασεις:
    Ειναι για μενα το μπολιασμα του Ελληνικου και του Ορθοδοξου Χριστιανικου που παραθετω παραπανω.Αυτο το μπολιασμα εχει περασει απο πολλα κυματα και εχει δεχθει πολλες αμφισβητησεις και επικρισεις εκατερωθεν.
    Τα πραγματα ειναι απλα,ειτε το αποδεχεται κανεις,ειτε οχι....
    Εγω μια διαπιστωση κανω και μονο με το φτωχο μου το μυαλο...

    Παρε αλλη μια κρυα παγωμενη μπυρα και αντε στην υγεια μας!!!!

    GL
    10.07.2005, 17:42
    Σταυρο μου συγχαρητηρια για το post σου!!Μου αρεσε πολυ(οσο και αν φαινεται παραξενο σε καποιους.... )

    Εχω ομως ρε φιλε μια απορια,χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας,αντιθετα με διψα για την αποψη σου!!
    Ποιος ειναι "Ο Ένας και μοναδικός θεός τους",οπως λες??στο τελος του post σου...

    Ειληκρινα παντα σε διαβαζω και θελω την αποψη σου επι τουτου.....

    Spilman44
    10.07.2005, 21:59
    Και μιά απορία : Εχει λυθεί, τελικά, το πρόβλημα της ιστορικότητας του Χριστού ; (Απο πηγές,άλλο τίποτα...Απο αποδείξεις, χμμμμ...) Ας είναι καλά ο Παύλος , που το μόνο που δεν κατάφερε ήταν να αποκληθεί η νεοσύστατη θρησκεία... Παυλισμός ! Κατα τα άλλα, τούδωσε και κατάλαβε ως συνεπής μισαλλοφιλόδοξος και μισάνθρωπος, γενικώς !
    Ο Παύλος...!

    Ευτυχώς...πτωχεύσαμε !


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Spilman44 on 10-07-2005 22:01 ]
    Orfeus
    10.07.2005, 22:13
    Ο Παύλος;
    Α ναι... Εννοείς τον πλασιέ.

    Ναι βέβαια... έχουμε πολλά να πούμε και για δαύτον....


    Spilman44
    11.07.2005, 00:25
    Ως τότε...
    Astron
    11.07.2005, 12:20
    Σταύρο (tetraktis) έκανες πολύ καλά και μπήκες στην κουβέντα γιατί έχεις πολλά και χρήσιμα να μας πεις.
    Ξέρεις άλλωστε ότι συμμερίζομαι απόλυτα τον προβληματισμό σου και την πίκρα σου, κι άλλωστε αυτά τα συναισθήματα είναι που με ώθησαν κι εμένα πρίν 2-3 μήνες να γράψω στην στήλη μου το κείμενο "Αντίσταση".

    Από όλα αυτά μόνο ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση.... Πώς κατάφερε ο GL να συμφωνήσει μαζί σου και να διαφωνήσει μαζί μου όταν είπαμε στην πραγματικότητα ακριβώς τα ίδια πράγματα;


    Παιδιά για τον Απόστολο Παύλο καλύτερα να ανοίξουμε ξεχωριστό topic γιατί το θέμα που κουβεντιάζουμε είναι πολύπλευρο και θα καταλήξουμε να πηδάμε απ' το ένα θέμα στο άλλο.
    yiannisyiannis
    11.07.2005, 14:21
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:


    Ναι… μάλλον δεν το έπιασα. Αλλά Γιάννη, λες ……του θεού!! Ποιου θεού; Ο θεός του Μωυσή είναι και δικός σου θεός;





    Δηλαδή Γιώργο το πρόβλημά σου είναι ο Εβραίος Μωυσής; Αν δηλαδή ο Θεός απεφάσιζε να αποκαλυφθεί σε έναν Έλληνα και να παραδώσει σ' εκείνον τις 10 εντολές θα σου ερχόταν πιο εύκολα; Εγώ πάντως διακρίσεις δεν κάνω κι όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η ευαγγελική περικοπή που περιέλαβα στο προηγούμενο post μου, η χριστιανική διδασκαλία αντιστρατεύεται κάθε είδους διακρίσεις.

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:

    Για να το δούμε λιγάκι αυτό που λες….
    -Το να αποκαλέσει κάποιος “συνταγές μαγειρικής” τις περιβόητες αυτές δέκα εντολές, σημαίνει ότι γελοιοποιεί τα πιστεύω κάποιου; Πολλές φορές ακούμε να λέγεται (και ίσως όλοι μας να το έχουμε πει), ότι είναι ανοησία για τους Ινδούς να θεωρούν τις αγελάδες ιερές και να μην τις τρώνε, ενώ την ίδια στιγμή πεθαίνουν από την πείνα. Αυτό σημαίνει γελοιοποίηση των πιστεύω τους; Πιθανότατα να υπάρχει σε κάποιο ιερό τους βιβλίο ένας κανόνας ή μία εντολή που να αναφέρεται σε αυτό και να τους το απαγορεύει. Εάν αποκαλέσω τον κανόνα “ανόητο”, θα είμαι λάθος; Θα σημαίνει αυτό ότι γελοιοποιώ την πίστη τους; Δεν συμφωνώ.
    -Ξαφνικά, αναφέρεσαι στον χριστιανισμό. Γιατί;





    Είναι φανερό ότι έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις περί του πότε γελοιοποιείς ή προσβάλεις κάποιον. Αν εσύ χαρακτηρίζοντας ανοησίες τα πιστεύω κάποιου νομίζεις ότι δεν τρέχει και τίποτε, με γεια σου με χαρά σου. Στο τέλος αναφέρομαι στο Χριστιανισμό, διότι είναι φανερό ότι για κάποιους αποτελεί κόκκινο πανί. Κανείς μας δεν χαρακτήρισε ανόητες ή συνταγές μαγειρικής τις απόψεις και τα πιστεύω των μη Χριστιανών, αντίθετα εμείς δεχόμαστε τους χλευασμούς και τους δικούς σας υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς. Ειλικρινά όμως σου λέω, ότι απολαμβάνω αυτή τη συμπεριφορά διότι «μακάριοι εστε όταν ονειδίσωσιν υμάς και διώξωσιν και είπωσιν παν πονηρόν καθ' ημών ψευδόμενοι ένεκεν εμού·» (ΜΑΤΘΑΙΟΝ Ε,11).

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:

    Άρα λοιπόν συμφωνείς μαζί μου στο ότι ο συγκεκριμένος θεός όντως ήταν φονιάς και τρομοκράτης. Διότι το πέρασμα με σφαγές και τρομοκρατία το πέτυχε. Να μην ξαναγράφω τώρα τα εδάφια από το δευτερονόμιο. Άλλωστε το έχεις διαβάσει λες….





    Έχω την αίσθηση ότι είτε δεν διάβασες προσεκτικά το post μου, είτε ότι το διάβασες μεν, αλλά το ερμήνευσες κατά το δοκούν δε, έτσι ώστε να βγάλεις τα συμπεράσματα που σε βολεύουν. Τα συμπεράσματα αυτά είναι μόνο δικά σου Γιώργο, οι θέσεις μου ήταν ξεκάθαρες. Τελικά μπορείς να μου πεις τι κόλλημα έχεις με την Παλαιά Διαθήκη; Η Παλαιά το λέει και το όνομά της, είναι ΠΑΛΑΙΑ. Η Χριστιανική διδασκαλία εμπεριέχεται στην ΚΑΙΝΗ.

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:

    Και εσένα τι σε ενδιαφέρει ο μωσαϊκός νόμος;





    Νάτο πάλι το κόλλημα με το Μωυσή. Συγνώμη, περιμένεις να απαντήσω σ’ αυτήν σου την ερώτηση; Εσένα δηλαδή τι σε ενδιαφέρει ο Bob Dylan?

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:


    Μισό λεπτό…
    Ξεκινάς το post σου με το: “Κατ’ αρχάς δεν αποδέχτηκα τη φονική ταυτότητα του Θεού….”, αναφερόμενος στον θεό του Μωυσή και τώρα λες: “με την ενσάρκωση του Λόγου και Θεού μας, του Ιησού Χριστού”.
    Μα καλά…. Δύο είναι οι θεοί; Και η μονοθεΐα που έλεγες πριν;




    Το δόγμα της τριαδικότητος του ενός και μοναδικού Θεού είναι ασύλληπτο για τους περισσοτέρους από εμάς Γιώργο. Είναι αδύνατο να περιγράψεις το υπέρλογο με πεπερασμένες ανθρωποκεντρικές εκφράσεις. Γι' αυτό μίλησα περί καρδιακής αντίληψης στο προηγούμενο post μου. Την ένωση του Λόγου με το Θεό Πατέρα, περιγράφει με τον καλύτερο ανθρώπινο-δυνατό τρόπο ο Ιωάννης: «Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.» (ΙΩΑΝΝΗΝ Α,1)

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:


    Θα συμφωνήσω ……διαφωνώντας. Δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο χριστιανισμός. Αυτός, είναι ο Ενθεϊσμός. Και δεν περιμέναμε τον Ιωάννη, για να μας τα πει αυτά. Η Ορφική Θεογονία, εξηγεί πάρα πολύ καλά τα περί Θείου Έρωτος, πολλούς αιώνες πριν εφευρεθεί ο χριστιανισμός. Δεν χρειάζεται να ανατρέχουμε στον Ιωάννη, όταν έχουμε δικά μας κείμενα και μάλιστα προγενέστερα. Και έτσι ακριβώς μπήκα σε αυτή η συζήτηση. Λέω δηλαδή: Χρειάστηκε να φέρει ο Μωυσής τις δέκα εντολές. Ωραία. Αυτό όμως τι σημαίνει; Σημαίνει δηλαδή ότι οι Έλληνες πριν από αυτό το γεγονός, ήταν μοιχοί, φονιάδες και κλέφτες;
    Γιατί Γιάννη μου, έτσι ξαναμπήκα στη συζήτηση στο άλλο topic, αναλύοντας τις διαφορές στην κουλτούρα του Ελληνικού και του Εβραϊκού λαού. Δεν θα τα ξαναγράψω εδώ. Νομίζεις ότι χρειάζεται; Μπορείς να τα διαβάσεις και εκεί.




    Όλη η ουσία είναι η αγάπη. Αν εσύ Γιώργο την εγκολπώνεσαι ευκολότερα μέσω της αρχαιοελληνικής γραμματείας, αυτό ειλικρινά με χαροποιεί ιδιαίτερα. Νομίζω ήμουνα αρκετά σαφής. Αν εσύ λοιπόν, μέσω αυτής της άλλης οδού τελειοποιείσαι στην αγάπη, εύγε σου, ειλικρινά χαίρομαι πολύ για σένα. Επέτρεψε όμως και σε μένα να προσεγγίζω αγαπητικά τον κόσμο, δια μέσου της χριστιανικής οδού, που με καλύπτει και μου ταιριάζει περισσότερο.

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:


    Όσες φορές λοιπόν αναφέρομαι (ή αναφερθώ) στον χριστιανισμό, αυτό δεν σημαίνει ότι τα βάζω με το δόγμα. Το ξεκαθαρίζω και θέλω να το καταλάβεις. Λέω και ξαναλέω, ότι τα βάζω με το σύστημα που αιώνες τώρα, χρησιμοποιεί τη θρησκεία (την κάθε θρησκεία) για να ελέγχει τη μάζα. Αυτό είναι το ένα που λέω. Το άλλο, είναι ένα αιώνιο ερώτημα που δεν παίρνω ποτέ μία απάντηση: Τι δουλειά έχουν οι Έλληνες με το θεό του Μωυσή και με τον Ιησού; Τι δουλειά έχουν; Από πού και ως πού προκύπτει ότι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ και οι λοιποί ήταν γενάρχες ……των Ελλήνων; Πώς γίνεται αυτό; Υπάρχει κάποια σχέση …..συγγενική; Εθνολογική; Πολιτιστική μήπως; Διαφορετικοί λαοί, διαφορετικά ήθη και έθιμα, διαφορετική κουλτούρα, διαφορετικός και ο τρόπος σκέψης,




    Δεν προκύπτει από πουθενά ότι ο Αβραάμ είναι γενάρχης των Ελλήνων, η ιστορία πάει πιο παλιά. Όμως τι σημασία έχει ποιος είναι ο γενάρχης των Ελλήνων, ή των Εβραίων, ή των Βραζιλιάνων. Η ουσία είναι η ΑΓΑΠΗ, δεν θα κουραστώ να το λέω. Και γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάποια σχέση εθνολογική, ή συγγενική ή οτιδήποτε άλλο, δεν το καταλαβαίνω;

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 08-07-2005 στις 23:24 έγραψε:


    Το φιλελεύθερο δόγμα που ευνοεί την εξέλιξη, είναι η Καθολική Εκκλησία και όχι η Ορθόδοξη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, παραμένει στα ….Εβραϊκά της δεδομένα αιώνες τώρα. Η εξέλιξη στο Ανατολικό …..Θεϊκό ημισφαίριο έχει μείνει στάσιμη με μοναδική παραγωγή τους -όμορφους πραγματικά- εκκλησιαστικούς ύμνους και τις αγιογραφίες.
    Ένα Απόλυτο Μηδέν είναι η εξέλιξη στην Ανατολή που παραμένει προσηλωμένη στην Ορθοδοξία. Ένα Απόλυτο Μηδέν.

    Πού εξελίσσονται οι Επιστήμες; Πού εξελίσσεται η Τεχνολογία; Στη Δύση. Το γνωρίζεις. Έτσι δεν είναι; Στη Δύση, γιατί η Δύση δέχθηκε τα Ελληνικά Φώτα και υιοθέτησε την Ελληνική Σκέψη. Την Ελληνική Σκέψη που δυστυχώς στην Ανατολή καπελώθηκε από τον Ορθόδοξο Εβραιοχριστιανισμό και ιδού το θλιβερό αποτέλεσμα




    Ο όρος Καθολική εκκλησία είναι αδόκιμος, ο σωστός όρος είναι η αίρεση των Λατίνων. Η μόνη Καθολική εκκλησία, με την ορθή έννοια, εκείνη δηλαδή που ακολουθεί απαρέγκλιτη την αλήθεια, το Πνεύμα και τη διδασκαλία των αρχαίων Χριστιανικών εκκλησιών, είναι η Ορθόδοξη ανατολική εκκλησία. Οι Λατίνοι με την ιερά εξέταση, τα κυνήγια των μαγισσών και τις σταυροφορίες, έφεραν το Μεσαίωνα κι όχι την Αναγέννηση.

    Τι εξέλιξη Γιώργο να γνωρίσει η ανατολή υπό τον οθωμανικό ζυγό; Παρά ταύτα, παρότι υποδουλωμένοι, όχι μόνο δεν πέσαμε σε Μεσαίωνα, αλλά αντίθετα, υπήρχε μια τρομερή άνθηση των τεχνών.

    Πέραν αυτού, θυμηθείτε πως σώθηκαν μέχρι σήμερα τα κείμενα της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας; Πως γίνεται και μπορούμε σήμερα να διαβάζουμε Όμηρο, Πλάτων, Αριστοτέλη; Το οφείλουμε στους ορθόδοξους μοναχούς, οι οποίοι με το διακόνημα του αντιγραφέα, εργαζόταν νυχθημερόν για τη διάσωση αυτών των κειμένων. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, απόλυτο μηδέν!



    GL
    11.07.2005, 16:59
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 11-07-2005 στις 12:20 έγραψε:

    Από όλα αυτά μόνο ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση.... Πώς κατάφερε ο GL να συμφωνήσει μαζί σου και να διαφωνήσει μαζί μου όταν είπαμε στην πραγματικότητα ακριβώς τα ίδια πράγματα;


    Παιδιά για τον Απόστολο Παύλο καλύτερα να ανοίξουμε ξεχωριστό topic γιατί το θέμα που κουβεντιάζουμε είναι πολύπλευρο και θα καταλήξουμε να πηδάμε απ' το ένα θέμα στο άλλο.




    Ναι Παυλο μου,στην ουσια ειπατε το ιδιο πραγμα με τον Σταυρο,με μια διαφορα ομως,ο ΤΡΟΠΟΣ που το εκφρασατε και οι δυο σας.Εμενα με πειραξε ο τροπος σου και στη συνεχεια παρεκλινα και εγω καπως με τον τροπο μου.Κατι ακομα οταν διαβαζω κατι και μου αρεσει δεν σημαινει οτι το ασπαζομαι κιολας αναγκαστηκα.Εξαλλου εγω ποτε δεν αμφισβητησα το οτιδηποτε αρχαιοελληνικο δηλαδη την φυσικη κληρονομια μας.

    Συμφωνω για τον αποστολο Παυλο οτι πρεπει να ανοιχθει νεο topic γιατι οντως η κουβεντουλα μας παει αλλου εδω μεσα.

    Orfeus
    11.07.2005, 18:39
    Προς GL & Yannisyannis

    Επικαλείσθε και δύο σας, τα 400 χρόνια του Οθωμανικού ζυγού σαν φρενάρισμα της εξέλιξης. Ε τώρα τι να πω;
    Θα σας παρακαλέσω κατ’ αρχήν, να μένουμε στο θέμα. Τι δουλειά έχουν εδώ τα 400 χρόνια;
    -Γνωρίζετε και οι δύο σας πάρα πολύ καλά, το πότε ξεκίνησε ο Οθωμανικός ζυγός. Να σας το θυμίσω; Στα 1453 μ.Χ.
    -Γνωρίζετε όμως πότε υπογράφτηκε το διάταγμα στα Μεδιόλανα περί ανεξιθρησκείας που στην ουσία νομιμοποίησε τον χριστιανισμό; Να σας το θυμίσω και αυτό; Στα 313 μ.Χ.

    Μεσολαβούν δηλαδή 1140 “χριστιανικά” χρόνια. Για πείτε μου λοιπόν και δύο σας: Τι εξέλιξη στις επιστήμες σημειώθηκε σ’ αυτά τα 1140 χρόνια; Για τις τέχνες μου μιλάτε. Πανέμορφοι εκκλησιαστικοί ύμνοι και αγιογραφίες. Κάποιες μάλιστα απ’ αυτές, ……..αχειροποίητες. Όπερ σημαίνει ότι ο θεός οδηγούσε το χέρι του …….αγιογράφου!!!!! Για την εξέλιξη των επιστημών έχετε να μου πείτε κάτι; Έχετε;
    Και ρωτάω ξανά: Έχετε;

    Ξέρετε τι μου θυμίζει αυτή η δικαιολογία; Κακομοιριά και μιζέρια.
    Ένα στυλ δηλαδή του τύπου: “Να… ξέρετε… συγνώμη….. αλλά εγώ ήθελα να εξελίξω τις επιστήμες, και δεν με αφήσανε. Με σκλάβωσαν για 400 χρόνια”.

    Όχι!!!! Αυτή η κακομοιριά, αυτή η μιζέρια εμένα δεν μου ταιριάζει.

    Σας ρωτάω λοιπόν ξανά επί του θέματος: Για την εξέλιξη των επιστημών σ’ αυτά τα (ελεεινά για τον τόπο) 1140 χρόνια, έχετε να μου πείτε κάτι;


    Orfeus
    11.07.2005, 18:42
    Quote:

    Το μέλος GL στις 10-07-2005 στις 17:18 έγραψε:

    Το αν δεν επικεντρωθηκαν σε επιστημονικες ανακαληψεις δεν νομιζω οτι φταιει γι' αυτο η ορθοδοξη εκκλησια...






    Και βέβαια φταίει η ορθόδοξη εκκλησία, γιατί έχει να κάνει με τον τρόπο σκέψης που έχω αναφέρει τόσες φορές. Για την ορθοδοξία όλα είναι εκ θεού.
    “Τι λες καλέ που θα ερευνήσω για τον κεραυνό. Αφού ο θεός τον έστειλε”
    Εάν νομίζεις ότι δεν φταίει η ορθόδοξη εκκλησία, τότε σε καλώ να μου απαντήσεις: Τι φταίει; Και με επιχειρήματα please!!!!!


    Quote:

    Το μέλος GL στις 10-07-2005 στις 17:18 έγραψε:

    Μηπως ενα ερωτημα συμαντικο και ουσιωδες θα ηταν, γιατι η πολιτισμενη και ελευθερη δυση επετρεψε να υπαρξει αυτη η κατασταση "εγκλοβισμου στην οθομανικη κυριαρχια" στο ανατολικο ευρωπαικο ημισφαιριο?? Αλλα και παλι παει αλλου για αλλου η κουβεντα!






    Ε λοιπόν ναι!!!!! Έχεις δίκιο σ’ αυτό. Έτσι πρέπει να είναι. Είχαμε πολλούς επιστήμονες εδώ πέρα Με την άλωση όμως της Πόλης, έφυγαν όλη για τη Δύση και αμέσως οι επιστήμες εξελίχθηκαν. Οπότε τείνω να πιστέψω, ότι η έλευση του Πολιορκητή ήταν “ξένος δάκτυλος” με σκοπό την φυγή των επιστημόνων προς τη Δύση. Καθίσανε δηλαδή οι Δυτικοί και σκεφθήκανε:
    “Πώς θα γίνει να πάρουμε όλους αυτούς τους επιστήμονες από τους Ανατολικούς;”
    “Μα ….έχουν τέτοιους;”
    “Ε δεν βλέπεις τι γίνεται; Επιστημονικός ……Οργασμός. Οι Ύμνοι και οι Αγιογραφίες πάνε σύννεφο!!!!”
    “Κομματάκι δύσκολο το κόβω”
    “Κι’ όμως θα υπάρχει κάποιος τρόπος.”
    “Μα δεν φεύγουν βρε παιδί μου. Τι κόλλημα κι’ αυτό με την Ανατολή”
    “Αν δεν φεύγουν, θα τους κάνουμε εμείς να φύγουν”.
    Έστειλαν λοιπόν τον Πολιορκητή να καθαρίσει. Έκαναν μάλιστα και ειδική συμφωνία μαζί του. Μπορεί να σφάξει όποιους και όσους θέλει, αλλά να μην πειράξει κανέναν Επιστήμονα.

    Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να δούμε πως έχουν (είχαν) τα πράγματα.
    Η ιστορία αυτή (το πώς βρεθήκαμε δηλαδή εμείς στην Ανατολή), αρχίζει πιο παλιά.
    Θα διηγηθώ ένα παραμύθι.
    Μια φορά και έναν καιρό, ήταν ένας πολύ σημαντικός Γερμανός αυτοκράτορας που τον έλεγαν Ούλριχ, που ήταν xριστιανός και που εξελληνίσαμε το όνομά του και το κάναμε …….Αλάριχος. Ο Αλάριχος λοιπόν, εφεύρε ένα καινούργιο επάγγελμα που τελειοποίησαν αργότερα οι Σταυροφόροι. Το επάγγελμα του χριστιανού, που ήταν μάλιστα και πολύ προσοδοφόρο. Δηλώνεις χριστιανός και αμέσως ο Γότθος σε προσλαμβάνει στις λεγεώνες του. Πας εκεί και η αποστολή σου είναι να κυνηγάς επ’ αμοιβή εθνικούς. Δηλαδή οπαδούς της θρησκείας του Ελληνικού δωδεκαθέου και όχι ειδωλολάτρες. Οι δωδεκαθεϊστές δεν είναι ειδωλολάτρες. Απλά, αντί για έναν Θεό μοιρασμένο στα τρία, λατρεύουν δώδεκα συγκροτημένους σε σώμα και μάλιστα λαοπρόβλητους και πολύ αγαπητούς στους Έλληνες. Άλλωστε, ήταν πολύ βολικοί αυτοί οι Θεοί και μάλλον αυτοί τότε υπάκουαν στους ανθρώπους παρά οι άνθρωποι στους Θεούς. Τους δωδεκαθεϊστές τους ονόμασαν εθνικούς για να τους αντιδιαστείλουν από τους υπερεθνικούς χριστιανούς που τότε ονομάζονταν Καθολικοί (ας πούμε διεθνιστές) και η χριστιανική εκκλησία τότε ονομάζονταν Καθολική. Δηλαδή Διεθνής, διότι ο χριστιανισμός δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε λαούς και εθνότητες. Όλοι οι χριστιανοί είναι αδέλφια ασχέτως φυλετικής προελεύσεως. Βέβαια, προέκυψε το σχίσμα και Καθολικός πλέον σήμαινε ότι σημαίνει και σήμερα. Τον οπαδό δηλαδή του εν Χριστώ Πάπα που όλοι θέλουν να τον πιάσουν από τα @ρχίδι@ για να νοιώθουν πιο …….Καθολικοί. Και σε αντιδιαστολή, οι υπόλοιποι θα ονομαστούν ορθόδοξοι.
    Δηλαδή οι έχοντες την ορθή δόξα, την ορθή άποψη για τον χριστιανισμό. Αν και όλοι όσοι ακολουθούν μια θρησκεία ή ένα δόγμα, πιστεύουν ότι αυτοί έχουν την ορθή άποψη. Έτσι λοιπόν προκύπτουν εκατοντάδες ορθές απόψεις.
    Σε όλο τον κόσμο, (το ξαναείπα) η θρησκεία είναι πρόβλημα συνείδησης εκτός από την Ελλάδα που είναι πρόβλημα …..εθνικότητας. Άμα δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος, δεν είσαι Έλληνας. Βλέπεις λοιπόν, είναι τόσο ορθόδοξη η άποψη των Ελλήνων περί χριστιανισμού, που στη θέση του Καθολικού (με την αρχική έννοια) θεού, έβαλαν τον θεό των Ελλήνων και έτσι μας προέκυψε η Ελλάς των Ελλήνων Χριστιανών και τα Ελληνοχριστιανικά ιδεώδη. Όρος που δεν υπάρχει. Τι θα πει Ελληνοχριστιανικά ιδεώδη; Χούντα μου μυρίζει….
    Εν πάση περιπτώσει, ο χριστιανός Αλάριχος που είναι αιρετικός, όπως και πολλοί αρχιερείς τότε ήταν αιρετικοί (πριν οι Σύνοδοι βάλουν τα πράγματα σε τάξη) εκστρατεύει κατά της Ελλάδας κάτω από τις εξής συνθήκες. Ο Ονώριος, αυτοκράτορας του Δυτικού τμήματος δηλώνει ότι η Ελλάδα του ανήκει γιατί λέει ότι είναι Μητέρα του. Απ’ αυτήν πήρε η Ρώμη τα φώτα και ο Ονώριος το δηλώνει γιατί ναι μεν έτσι είναι, πλην όμως εξυπηρετούνται και τα σχέδιά του για να προσαρτήσει περισσότερα τμήματα στην Δυτική αυτοκρατορία. Το ίδιο δηλώνει και ο αδελφός του ο Αρκάδιος, αυτοκράτωρ του ανατολικού τμήματος, ο οποίος όμως δεν ισχυρίζεται ότι η Ελλάδα είναι η Μητέρα του. Λέει απλά ότι γεωγραφικά η Ελλάδα ανήκει στην ανατολή. Από τότε υπήρχε το ερώτημα για το που ανήκομεν. Στη Δύση η στην Ανατολή;

    Πάντως, εγώ νομίζω ότι ο Ονώριος είχε δίκιο. Πράγματι η Ελλάδα είναι η Μητέρα της Ρώμης και δικαιωματικά θα έπρεπε να ανήκει στην Δύση. Πώς θα γινότανε δηλαδή; Θα είχαμε την Μάνα στην Ανατολή και την Κόρη στη Δύση;

    Ο Αρκάδιος όμως επειδή το ήξερε αυτό, έβαλε σε εφαρμογή ένα σατανικό σχέδιο που του το πρότεινε ο Επίτροπος Ρουφίνος ο οποίος μάλλον Ρουφιάνος θα έπρεπε να λέγονταν. Του πρότεινε να στείλει τον Αλάριχο να ρημάξει την Ελλάδα τόσο πολύ, ώστε ο Ονώριος να μην την θέλει πια. Και αυτό που πρέπει να καταστραφεί είναι ο Ελληνικός πολιτισμός. Το άλλοθι δηλαδή του Ονώριου. Το πρόσχημα είναι απλό. Οι Έλληνες παραμένουν εθνικοί -παρά την ανακήρυξη του χριστιανισμού σε επικρατούσα θρησκεία και στα δύο τμήματα της αυτοκρατορίας- άρα είναι ανυπότακτοι και πρέπει να έρθουν στον ίσιο δρόμο όχι βέβαια του Θεού, αλλά του αυτοκράτορα. Και μην νομίζεις ότι οι αυτοκράτορες είχαν καμία σκασίλα για τον δρόμο του Θεού. Μην είσαι αφελής. Τα συμφέροντά τους κοιτούσαν. Και μάλλον μου φαίνεται ότι και εσύ αλλά και “άλλοι”, δεν κατανοείτε τον τεράστιο ρόλο που παίζει η θρησκεία στην πολιτική. Αν θες στην μακροπολιτική όπως θα λέγαμε για τα μακρόπνοα πολιτικά σχέδια.
    Ο επίτροπος του Ονώριου (του Δυτικού) λέγεται Στηλίχων και είναι Βάνδαλος στην καταγωγή. Ο Στηλίχων παρά την βαρβαρική του καταγωγή, είναι εξαιρετικά ευφυής και πολιτισμένος και καταλαβαίνει ότι η Δύση χρειάζεται την Ελλάδα όσο ποτέ. Γιατί στην Ελλάδα οι φιλοσοφικές σχολές, δεν σταμάτησαν να παράγουν σκέψη και η τέχνη ανθεί πάντα. Βέβαια όχι όπως στην κλασσική περίοδο, αλλά μια τόσο μεγάλη πολιτιστική κληρονομιά δεν χάνεται εύκολα. Μέσα σε αυτό το πολιτικό πλαίσιο, ο Αλάριχος εκστρατεύει κατά της Ελλάδας και τον Νοέμβριο του 395 φτάνει ανενόχλητος μέχρι τις Θερμοπύλες. Από εκεί πέρασε την Θήβα, μπήκε στην Ελευσίνα και κατέστρεψε τον ναό της Δήμητρας. Ο Αλάριχος καταστρέφει με πρόγραμμα. Ξέρει που βρίσκονται τα ιερά, ξέρει το νόημα των συμβόλων του Ελληνισμού, ξέρει τι σημαίνουν οι ναοί. Και πριν καταστρέψει έναν ιερό χώρο, σταματάει και προσεύχεται στους Θεούς των Ελλήνων!! Είναι εκπληκτικό. Αυτός ο βάρβαρος είναι λιγότερο βάρβαρος από το αφεντικό του τον Αρκάδιο του οποίου τις εντολές εκτελεί χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον απασχολεί και το πλιάτσικο. Αυτή άλλωστε είναι η αμοιβή του. Δεν καταστρέφεις εύκολα έναν πολιτισμό που κατέπληξε τον κόσμο. Εκτός αν είσαι Νεοέλληνας. Και ο Αλάριχος εκτελώντας τις διαταγές του Αρκάδιου, θα καταστρέψει ΟΡΙΣΤΙΚΑ τον Ελληνικό πολιτισμό για τους Έλληνες. Είναι τέτοιο το στραπάτσο που οι πάντες (καλλιτέχνες και φιλόσοφοι) θα εγκαταλείψουν την Αθήνα η οποία θα υπάρξει ξανά ως πόλη επί Όθωνος. Όλα αυτά τα γνωρίζουμε από τον Ζώσιμο που περιγράφει την συμφορά. Το φθινόπωρο του 396 ο Αλάριχος πέρασε στην Πελοπόννησο και την κατέλαβε ολόκληρη με μόνο την Κόρινθο να αγωνίζεται να διαφυλάξει τον πλούτο της.
    Πολύ καλό παιδί ο Αρκάδιος αλλά και όλοι οι νεοφώτιστοι Χριστιανοί του. Παλουκώνουν τους Έλληνες Εθνικούς που δεν δέχονται τον “αληθινό θεό” και προτιμάνε τους ψεύτικους. Ψεύτικοι ξεψεύτικοι όμως οι Θεοί των Ελλήνων, οι Έλληνες πάντως με την βοήθειά τους, έκαναν αληθινά θαύματα και κατέπληξαν τον κόσμο. Ενώ με τούτον τον “αληθινό Θεό” τι να πω…….προκόψαμε!!!!!

    Ο Αλάριχος είναι σημαντικός και είναι δυνατός. Τόσο δυνατός, που και οι δύο αυτοκράτορες τον θέλουν για διοικητή του Ιλλυρικού (συνεπώς και της Ελλάδας) αλλά ο καθένας για λογαριασμό του. Δηλαδή το Ιλλυρικόν ο Αλάριχος το έχει κατακτήσει, αλλά το ποιον από τους δυο αυτοκράτορες θα υπηρετεί ο Γότθος, σημαίνει ταυτόχρονα και σε ποιο τμήμα θα υπαχθεί.
    Για κακή μας τύχη, ο Γότθος προτιμάει το ανατολικό τμήμα και έτσι η Ελλάδα ακολουθεί την Ανατολική τύχη και γίνεται χάρη στον Αλάριχο, ένα κράτος εξόχως χριστιανικό. Πότε θα τον κάνουμε …….Άγιο;

    Ιστορικο-χρονικά τώρα ο χριστιανισμός, χωρίζεται σε 2 μέρη. Στα πρώτα του χρόνια στον Ιουδαϊκό χώρο και στο μετά του που έγινε "Παγκόσμιος". (Βάζω τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι μόνος του, αλλά μαζί με τον Μωαμεθανισμό και τον Βουδισμό). Στα πρώτα του χρόνια λοιπόν, επικρατούν 2 μεγάλα ρεύματα. Το Επαναστατικό, που τελειώνει με την καταστροφή της Ιερουσαλήμ από τον Τίτο και το Συντηρητικό, που με την Παυλική του μορφή, κυριαρχεί στη Δύση, υιοθετείται από τους άρχοντες, γίνεται κράτος και καταλήγει στους διωγμούς των "Εθνικών" και στην Ιερά Εξέταση. Αλλά και η Επαναστατική του μορφή, είναι βαθιά αντιδραστική. Περιφρονεί τις αξίες της ζωής και παρ' όλο που έχει μορφή αντιπλουτοκρατική δεν κάνει κανένα ταξικό αγώνα. Αρκείται σε έναν λιτό κομμουνισμό (Κομμουνιστικά κοινόβια) και περιμένει υπομονετικά την Σωτηρία από τον ερχομό του Λυτρωτή. Είναι δηλαδή εντελώς παθητικός και σκέψου ότι μιλάμε τώρα για την Επαναστατική του μορφή. Εδώ λοιπόν ήρθε η Συντηρητικότητα που ικανοποιούσε το καινούργιο σύστημα που γεννιόταν, το Φεουδαρχικό και ακριβώς αυτό έπιασαν οι δουλοκτήτες της εποχής και τον υιοθέτησαν σαν καινούργια θρησκεία. Αφού τον έφεραν στα μέτρα τους κατά πως τους ταίριαζε δηλαδή, δημιούργησαν 2 κεφαλές (Ρώμη & Κων/πολις) για να κυριαρχήσουν πάνω στους "βάρβαρους". Και τα δυο άτομα που έπαιξαν τον πιο σπουδαίο ρόλο στην επικράτησή του τα γνωρίζουμε βέβαια όλοι μας.
    Ο Κων/νος (ο εγκληματίας αυτοκράτορας) ο "Άγιος Κων/νος" που εντάσσει στρατιωτικοπολιτικά τους χριστιανούς στο στρατόπεδό του, κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδο του χριστιανισμού στην άρχουσα τάξη και ο Θεοδόσιος με τις απαγορεύσεις και τις καταδιώξεις τον επιβάλλει. Οι όροι αντιστρέφονται. Οι μέχρι χθες καταδιωγμένοι χριστιανοί γίνονται λυσσασμένοι διώκτες με αποκορύφωμα τον Μεσαίωνα και την Ιερά Εξέταση.

    Ο χριστιανισμός στην ιστορική του πορεία, υπήρξε αντιδραστικός μεταθέτοντας την "βασιλεία της γης" στην "βασιλεία των ουρανών" και φωτοσβέστης επιβραδύνοντας την εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας. Τα χειρότερα εγκλήματα στην ιστορία, στο όνομα του χριστιανισμού γίνανε.
    Άλλωστε και ο ιδρυτής του (ο πλασιέ) φονιάς υπήρξε, λιθοβολώντας τον Στέφανο.
    Και ο Κων/νος φονιάς υπήρξε, δολοφονώντας την γυναίκα του και τον γιο του.
    Αλλά και ο Θεοδόσιος φονιάς υπήρξε, σκοτώνοντας και διώκοντας κόσμο και καταστρέφοντας ναούς, μνημεία, βιβλιοθήκες, φιλοσοφικές σχολές και ακαδημίες.

    "Μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"



    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 11-07-2005 18:44 ]
    Orfeus
    11.07.2005, 20:01
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Δηλαδή Γιώργο το πρόβλημά σου είναι ο Εβραίος Μωυσής; Αν δηλαδή ο Θεός απεφάσιζε να αποκαλυφθεί σε έναν Έλληνα και να παραδώσει σ' εκείνον τις 10 εντολές θα σου ερχόταν πιο εύκολα; Εγώ πάντως διακρίσεις δεν κάνω κι όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η ευαγγελική περικοπή που περιέλαβα στο προηγούμενο post μου, η χριστιανική διδασκαλία αντιστρατεύεται κάθε είδους διακρίσεις.




    1) Ποιος θεός;
    2) Θα σου πω ξανά, ότι δεν μιλάω για τη διδασκαλία, αλλά για την προέλευση.
    3) Ο χριστιανισμός είναι Copy & Paste του Ορφισμού και όχι μόνο.

    *** Άδωνις
    - Ο Άδωνις είχε την προσωνυμία του Ουράνιου Ποιμένα αλλά και του Μοναδικού Και Αληθινού Υιού.
    - Ο Άδωνις αναστήθηκε σε τρεις μέρες.

    Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, στην Αντιόχεια, στην Βύβλο, στην Κύπρο, στην Αθήνα και στο Άργος γίνονταν τα “Αδώνια”.
    - Αυτές οι γιορτές γίνονταν την άνοιξη και ήταν χαρακτηριστικό ότι μετά από πένθος μιας εβδομάδας, εόρταζαν την ανάσταση του Άδωνι.
    - Κατά τον συμβολικό του θάνατο, έπλεναν το άγαλμά του, το άλειφαν με μύρα και το τύλιγαν σε ένα σάβανο.
    - Περιέφεραν στους δρόμους ένα ραντισμένο με άνθη άγαλμα και ο επιτάφιος θρήνος ονόμαζε τον Άδωνι “Γλυκύ Έαρ.”

    Η Λαογραφία μας αναφέρει διάφορες γιορτές που έρχονται από την αρχαιότητα και επιβίωσαν και γίνονταν μέχρι το 1900, όπως είναι η “Ανάσταση του Ζαφείρη” στην Ήπειρο, η “Ανάσταση του Κραντονέλλο” στη Μύκονο ( Κυρ - Άδωνις / Κυρ – Αντωνέλλος / Κραντωνέλλος) αλλά και η περίφημη εορτή της “Ανάστασης του Λειδινού” που γίνονταν στην Αίγινα, όπου έφτιαχναν έναν επιτάφιο, τοποθετούσαν επάνω μία κούκλα και τον περιέφεραν στους δρόμους της πόλης ψέλνοντας:
    “Λειδινέ μου, Λειδινέ μου και κρησαρωμένε μου.”
    Τον ράντιζαν με άνθη κυρίως Δειλινά, εξ ου και το Λειδινός (κατ’ αντιμετάθεση των συμφώνων “δ” και “λ”) και τον ενταφίαζαν το δειλινό σε μέρος που είχαν ενταφιάσει τον περυσινό Λειδινό τον οποίον δεν έβρισκαν εκεί και το θεωρούσαν πολύ φυσικό (να μην είναι εκεί) γιατί είχε αναστηθεί

    *** Βάαλ
    Ο Βάαλ ήταν αρχαίος Βαβυλώνιος Θεός.
    - Συνελήφθη
    - Ανακρίθηκε
    - Μαστιγώθηκε
    - Ένας κακούργος ελευθερώθηκε στη θέση του κατά το έθιμο.
    - Θανατώθηκε στο βουνό μαζί με δύο ληστές.
    - Τα ρούχα του τα μοιράσανε.
    - Ο τάφος του φρουρήθηκε από στρατιώτες.
    - Αναστήθηκε
    - Η γιορτή της ανάστασης γίνονταν την άνοιξη.

    *** Μίθρας
    Η πρώτη ιστορικά επιβεβαιωμένη ένδειξη της λατρείας του Μίθρα ανάγεται στον 14ο π.Χ. αιώνα.
    - Η γέννησή του γιορταζόταν στις 25 του Δεκέμβρη.
    - Γεννήθηκε σε μία σπηλιά και στη γέννησή του παρευρέθησαν βοσκοί και Μάγοι που οδηγήθηκαν εκεί από ένα αστέρι.
    - Όταν αναλήφθηκε στον ουρανό, πήρε θέση δεξιά από τον Πατέρα του.
    - Στην τελετουργία του Μυστικού Δείπνου, οι πιστοί έλεγαν το εξής:
    “Αυτός που δεν θα φάει από το Σώμα μου και δεν θα πιει από το Αίμα μου, δεν θα λάβει την Σωτηρία.”



    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Έχω την αίσθηση ότι είτε δεν διάβασες προσεκτικά το post μου, είτε ότι το διάβασες μεν, αλλά το ερμήνευσες κατά το δοκούν δε, έτσι ώστε να βγάλεις τα συμπεράσματα που σε βολεύουν. Τα συμπεράσματα αυτά είναι μόνο δικά σου Γιώργο, οι θέσεις μου ήταν ξεκάθαρες. Τελικά μπορείς να μου πεις τι κόλλημα έχεις με την Παλαιά Διαθήκη; Η Παλαιά το λέει και το όνομά της, είναι ΠΑΛΑΙΑ. Η Χριστιανική διδασκαλία εμπεριέχεται στην ΚΑΙΝΗ.




    Κόλλημα;
    Πολύ απλά, δεν μου απαντάς σε ότι σε ρωτάω και υπεκφεύγεις.
    Θα σε ρωτήσω άλλη μια φορά: Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποια είναι τα ιερά βιβλία του χριστιανισμού και ποια του Ιουδαϊσμού;


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Νάτο πάλι το κόλλημα με το Μωυσή. Συγνώμη, περιμένεις να απαντήσω σ’ αυτήν σου την ερώτηση; Εσένα δηλαδή τι σε ενδιαφέρει ο Bob Dylan?




    Το ότι με ενδιαφέρει ο Dylan, είναι ακριβώς και η απόδειξη, ότι δεν έχω κόλλημα με την εθνικότητα του Μωυσή. Σαφές;

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Το δόγμα της τριαδικότητος του ενός και μοναδικού Θεού είναι ασύλληπτο για τους περισσοτέρους από εμάς Γιώργο. Είναι αδύνατο να περιγράψεις το υπέρλογο με πεπερασμένες ανθρωποκεντρικές εκφράσεις. Γι' αυτό μίλησα περί καρδιακής αντίληψης στο προηγούμενο post μου. Την ένωση του Λόγου με το Θεό Πατέρα, περιγράφει με τον καλύτερο ανθρώπινο-δυνατό τρόπο ο Ιωάννης: «Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.» (ΙΩΑΝΝΗΝ Α,1)




    *** Ζαρατούστρα
    Ο Ζαρατούστρα, γεννήθηκε με άσπιλη σύλληψη, χίλια χρόνια πριν τη γέννηση του Ιησού. Όλη η φύση σχολίασε την γέννηση του, ξέροντας ότι το βρέφος θα γίνει Θείο Πλάσμα.
    Όλοι οι κακοί και οι μοχθηροί επιζητούσαν την καταστροφή του και ένας σκληρός Σατράπης, έβαλε να σφάξουν όλα τα νεογέννητα της χώρας για να εξαφανιστεί το βρέφος που όπως έλεγε η προφητεία θα εξαφάνιζε την ειδωλολατρική θρησκεία, αλλά δεν μπόρεσαν να εξοντώσουν το βρέφος.
    Στα τριάντα του άρχισε να διδάσκει, να θεραπεύει και να κάνει θαύματα. Ένα ξακουστό θαύμα που έκανε ήταν ότι άνοιξε την θάλασσα στα δύο για να περάσουν οι οπαδοί του και να γλιτώσουν από τον Σατράπη.
    Σε ένα όραμά του, παρουσιάστηκε ο απεσταλμένος του Θεού και τον διέταξε να τον ακολουθήσει στον ουρανό.
    Ο Ζαρατούστρα υπάκουσε και ανυψώθηκε για να συναντήσει τον Θεό και να δεχτεί από τα χείλη του τις Αιώνιες Αλήθειες.
    Ο Ζαρατούστρα είναι ο Δημιουργός. Είναι ο Ένας, ο Απόλυτος, ο Μεγαλοδύναμος και ο Πάνσοφος. Απεικονίζεται σαν μία Τριάδα, που λάμπει μέσα στο αιώνιο σκοτάδι.


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Όλη η ουσία είναι η αγάπη. Αν εσύ Γιώργο την εγκολπώνεσαι ευκολότερα μέσω της αρχαιοελληνικής γραμματείας, αυτό ειλικρινά με χαροποιεί ιδιαίτερα. Νομίζω ήμουνα αρκετά σαφής. Αν εσύ λοιπόν, μέσω αυτής της άλλης οδού τελειοποιείσαι στην αγάπη, εύγε σου, ειλικρινά χαίρομαι πολύ για σένα. Επέτρεψε όμως και σε μένα να προσεγγίζω αγαπητικά τον κόσμο, δια μέσου της χριστιανικής οδού, που με καλύπτει και μου ταιριάζει περισσότερο.




    Είδες κάπου να σου αρνούμαι τον τρόπο που προσεγγίζεις;
    Και γιατί μου λες όλη την ώρα για την Αγάπη; Είδες εγώ να προτείνω το μίσος;


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Δεν προκύπτει από πουθενά ότι ο Αβραάμ είναι γενάρχης των Ελλήνων, η ιστορία πάει πιο παλιά. Όμως τι σημασία έχει ποιος είναι ο γενάρχης των Ελλήνων, ή των Εβραίων, ή των Βραζιλιάνων. Η ουσία είναι η ΑΓΑΠΗ, δεν θα κουραστώ να το λέω. Και γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάποια σχέση εθνολογική, ή συγγενική ή οτιδήποτε άλλο, δεν το καταλαβαίνω;




    Έχει και παραέχει σημασία για το ποιος είναι ο γενάρχης μας και ασφαλώς πρέπει να υπάρχει εθνολογική και πολιτιστική σχέση γιατί είναι θέμα αναφορών. Ποιες είναι οι αναφορές μας. Γράφω πιο πάνω για τα μακρόπνοα πολιτικά σχέδια, στα οποία η θρησκεία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Τι προτείνεις δηλαδή; Να τα ξεχάσουμε όλα; Να ξεχάσουμε το Ελληνικό μας παρελθόν;

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Ο όρος Καθολική εκκλησία είναι αδόκιμος, ο σωστός όρος είναι η αίρεση των Λατίνων. Η μόνη Καθολική εκκλησία, με την ορθή έννοια, εκείνη δηλαδή που ακολουθεί απαρέγκλιτη την αλήθεια, το Πνεύμα και τη διδασκαλία των αρχαίων Χριστιανικών εκκλησιών, είναι η Ορθόδοξη ανατολική εκκλησία. Οι Λατίνοι με την ιερά εξέταση, τα κυνήγια των μαγισσών και τις σταυροφορίες, έφεραν το Μεσαίωνα κι όχι την Αναγέννηση.




    1) Για τους Καθολικούς βέβαια, ο σωστός όρος είναι η αίρεση των ορθοδόξων και η μόνη Καθολική εκκλησία με την ορθή έννοια, εκείνη δηλαδή που ακολουθεί απαρέγκλιτη την αλήθεια, το Πνεύμα και τη διδασκαλία των αρχαίων χριστιανικών εκκλησιών, είναι η Δυτική Καθολική εκκλησία.
    2) Η Αναγέννηση που άκμασε στη Δύση, σφύζει από Ελληνικότητα. Και αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή οι Δυτικοί υιοθέτησαν τον Ελληνικό τρόπο.


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Τι εξέλιξη Γιώργο να γνωρίσει η ανατολή υπό τον οθωμανικό ζυγό; Παρά ταύτα, παρότι υποδουλωμένοι, όχι μόνο δεν πέσαμε σε Μεσαίωνα, αλλά αντίθετα, υπήρχε μια τρομερή άνθηση των τεχνών.




    Έχω απαντήσει πιο πάνω σ’ αυτό. Από τέχνες άλλο τίποτα. Από επιστήμες δεν βλέπω…. Δεν βλέπω….

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-07-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Πέραν αυτού, θυμηθείτε πως σώθηκαν μέχρι σήμερα τα κείμενα της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας; Πως γίνεται και μπορούμε σήμερα να διαβάζουμε Όμηρο, Πλάτων, Αριστοτέλη; Το οφείλουμε στους ορθόδοξους μοναχούς, οι οποίοι με το διακόνημα του αντιγραφέα, εργαζόταν νυχθημερόν για τη διάσωση αυτών των κειμένων. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, απόλυτο μηδέν!




    Ευτυχώς τουλάχιστον, που υπήρξαν και οι σκεπτόμενοι.

    DeLaSane
    11.07.2005, 20:27
    Sygnwmh pou epaimvainw Orfeus. Den amfisvhtw oute aspazomai tis apopseis sou. Tis sevomai omws. Egw vlepw oti o yannisyannis den symfwnei mazi sou, alla sevetai th gnwmh sou, enw esy prospa8eis synexws me apodeikseis na ton diapseuseis. Nomizw pws h 8rhskeia den apodeikneietai. O ka8enas mas mesa tou kserei poly kala ti einai auto pou pistevei kai auto einai arketo.

    Den eimai xristiannh, isws perissotero anti-xristianh, alla nomizw oti merikes ekklhsies kai agiografies einai 8aumasta mnhmeia, apla apeuthynontai se allo 8eo ektos twn Olympiwn.

    O Xristianismos nomizw oti den epefere mono deina ston ellinismo. Hr8e th stigmh pou oi arxaioi ellines ton xreiazotan pio poly, afou eixan xasei ka8e pisth sto dwdeka8eo. Eite mas aresei eite oxi, o an8rwpos exei thn anagkh na pistevei kapou gia na synexisei na elpizei, kai o ponos kai ta adiallakta ths epigeias zwhs tous na einai pio ypoferta. Elpida kai symponeia prosferei ka8e 8rhskeia, apla ekeinh thn epoxh etyxe na htan o xristianismos pou simwse tous ellines.

    Epishs eite to 8eloume eite oxi, o or8odo3os xristianismos einai anapospasto kommati tou ellina. Tosous aiwnes, exei diaplasei tis i8hkes aksies tou, thn koinwnia tou, ton politismo tou.

    Twra an oi apostoloi pou metedwsan ton xristianismo htan agrammatoi, h plasie, opws anafer8hke prin exw tis amfivollies mou. Toulaxiston htan poly eksypnoi, toso oso na kataferoun na myhsoun tous grammatizoumenous ellines.

    Ka8e politismos akmazei kai parakmazei. Autos einai fysikos kanonas, ton opoio ypesth kai h arxaia ellada. Pistevw pws gia auth thn parakmh den mporei na ftaiei mono o xristianismos.

    Nomizw pws kalo 8a htan na eimaste pio anyxtomyaloi. Tipota den einai aspro h mavro, kalo h kako. Makari h zwh na htan toso aplh!

    Filika panta





    Emptiness, emptiness how do I search for you
    Empty everything and strip the walls
    make them colorless, invisible


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: DeLaSane on 11-07-2005 20:29 ]
    GL
    11.07.2005, 20:51
    Bρε Ορφεακο,γιατι με στεναχωρεις τωρα??

    Απο την μια με επιπλητεις που αποκαλεσα εμπαθη τον Παυλο και απο την αλλη με ειρωνευεσαι στην αρχη του τοπικ σου και με λες ασοβαρο λεγοντας Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να δούμε πως έχουν (είχαν) τα πράγματα???

    Τωρα δηλαδη τι σε τσιγκλησε τοσο ωστε να γραψεις με το υφος που εγραψες??Φταιω εγω να σε αποκαλεσω τωρα εμπαθη ως προς το ατομο μου??


    Στο τελος του τοπικ σου γραφεις παλι ειρωνικα"Μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"
    ΝΑΙ ρε φιλε με τους ιδιους δασκαλους που εκατσα και εγω εκατσες και εσυ.Αυτοι οι δασκαλοι μας εδωσαν το ερεθισμα στην γνωση και την ευκαιρια να μαθουμε να σκεφτομαστε και να απορριπτουμε οτι μας αρεσει και οτι οχι...

    Εσυ εχεις τα πιστευω σου και τις αποψεις σου εγω εχω τα δικα μου,τωρα τι ψαχνεις???

    Οι αναφορες σου ειναι τοσο εμπεριστατομενες σε σημειο που να μην εχω εγω την αναλογη γνωση να σου απαντησω αμεσα.Εγω κατανοω την ΑΓΑΠΗ που μου προσφερει ΑΥΤΟΣ στον οποιο πιστευω,αυτο εαν δεν το ασπαζεσαι δεν υπαρχει λογος να το λιδωρεις κιολας μιλοντας ειρωνικα προς καποιον που μπορει να εχει διαφορετικες αποψεις απο τις δικες σου.....

    Αντε παρε μια μπυριτσα και ας με στεναχωρησες βρε...



    Spilman44
    11.07.2005, 21:02
    Σχετικά με τους κοινούς μας δασκάλους :
    Την πρώτη μου αποβολή την πήρα στην α΄Γυμνασίου, όταν, απορών εν απορία, τόλμησα να θέσω στο Θεολόγο το απλό -για την ηλικία μου- ερώτημα : "Κι αν ο Σωκράτης έλεγε πως είναι υιός Θεού, εμείς τι θα πιστεύαμε τώρα ;" Πως....;!
    Astron
    11.07.2005, 21:16
    Από όλα τα posts που έχουμε γράψει στο θέμα αυτό νομίζω τα 2 τελευταία του Ορφέα είναι τα πιο ουσιαστικά.
    Αποδεικνύεται ότι η χριστιανική θρησκεία ούτε μοναδική είναι ούτε πρωτότυπη.

    Επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας και μία άλλη περίπτωση θρησκείας, που έχω διαβάσει στο 4ο βιβλίο του Ηροδότου ("Μελπομένη")
    Ο Ηρόδοτος περιγράφοντας το πέρασμα των Περσών από την Ασία στην Ευρώπη (που καταλήγει στους γνωστούς μας Περσικούς πολέμους) μας δίνει αρκετά στοιχεία για τους λαούς που υποδουλώθηκαν στο πέρασμα των Περσών.

    Σε κάποιο σημείο λοιπόν αναφέρεται στους Γέτες, έναν λαό που κατοικούσε μεταξύ των βαλκανίων και του Δούναβη (και που αργότερα μετακινήθηκαν προς την Δακία).
    Σας παραθέτω ορισμένα χωρία που θεωρώ σημαντικά.


    "Προτού φτάσει στον Ίστρο (ο Δαρείος), ο πρώτος λαός που υπέταξε ήταν οι Γέτες που πιστεύουν ότι δεν πεθαίνουν ποτέ(...) Να πώς εξηγούν την πίστη τους στην αθανασία τους. Όποιος δικος τους αφήνει την παρούσα ζωή, πηγαίνει, όπως πιστεύουν, να συναντήσει τον Σάλμοξη, μια θεότητα που μερικοί ονομάζουν επίσης Γεβελέιζη. (....)
    Πάντως, εγώ άκουσα μια πολύ διαφορετική ιστορία για τον Σάλμοξη από του Έλληνες του Ελλησπόντου και του Εύξεινου Πόντου. Σύμφωνα με αυτούς, (ο Σάλμοξης) ζούσε στη Σάμο κι ήταν σκλάβος του Πυθαγόρα, γιου του Μνήσαρχου (ο γνωστός Πυθαγόρας). Κατάφερε όμως να ξανακερδίσει την ελευθερία του, συγκέντρωσε περιουσία και γύρισε στη γενέτειρά του, τη Θράκη όπου βρήκε το λαό βυθισμένο σε άθλια φτώχεια και αμάθεια.
    Έχοντας σχηματίσει, στο διάστημα που έζησε ανάμεσα στους Έλληνες και μάλιστα κοντά σε έναν από τους πιο σημαντικούς σοφιστές, τον Πυθαγόρα, μια εικόνα της Ιωνικής νοοτροπίας και έναν πιο πολιτισμένο τρόπο ζωής από αυτόν που βρήκε στη Θράκη, έχτισε ένα μέγαρο στο οποίο καλούσε και περιποιόταν απλόχερα τους πιο διακεκριμένους συμπολίτες του και πάσχιζε να τους διδάξει ότι ούτε ο ίδιος ούτε οι καλεσμένοι του ούτε κανείς από τους απογόνους του θα πέθαιναν ποτέ, αλλά θα πήγαιναν σε έναν τόπο όπου θα απολάμβαναν αιωνίως καθετί που κάνει ευτυχισμένο έναν άνθρωπο.
    Σ' όλο το διάστημα που προσπαθούσε να διακηρύξει αυτό το νέο δόγμα, ήταν απασχολημένος με την κατασκευή ενός υπόγειου θαλάμου και όταν τελείωσε, κρύφτηκε εκεί κι εξαφανίστηκε.
    Για τρία χρόνια έζησε σε αυτό το υπόγειο δωμάτιο, ενώ οι συμπατριώτες του θρηνούσαν τον χαμό του και τον έκλαιγαν σαν να είχε πεθάνει. Όταν λοιπόν ξαναεμφανίστηκε τον τέταρτο χρόνο, οι Θράκες πείστηκαν ότι η διδασκαλία του ήταν πραγματική. Αυτά λένε ότι έκανε."


    Έχουμε λοιπόν τα εξής στοιχεία


    -Λαός εξαθλιωμένος, αμόρφωτος και βουτηγμένος στην φτώχεια

    -Σοφός "Μεσσίας" που έχει αναπτύξει το πνεύμα του και την σκέψη του σε άλλη περιοχή (Σάμος) επιστρέφει στον λαό αυτόν μετά από μακρόχρονη απουσία.

    -Περιποιείται απλόχερα τους πολίτες σε έναν χώρο που έφιαξε (γιατρεύει με τις ανώτερες γνώσεις ιατρικής που αποκόμισε απ' την παραμονή του στην Ελλάδα)

    -Τους διδάσκει ότι ο άνθρωπος δεν πεθαίνει ποτέ (αιώνιος ζωή), και ότι μετά θάνατον πηγαίνει σε κάποιου είδους παράδεισο (βασιλεία των ουρανών, παράδεισος κλπ)

    -Για να αποδείξει ότι το δόγμα του είναι αληθινό παριστάνει τον νεκρό για τρία χρόνια και στη συνέχεια παρουσιάζεται στον λαό του αναστημένος.

    -Ο λαός φυσικά τον πιστεύει και τον λατρεύει πια ως Θεότητα.

    Σας θυμίζει κάτι όλη αυτή η ιστορία;
    Φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε την έκπληξή μου όταν διάβασα αυτό το κείμενο, ειδικά σε μια περίοδο που δεν είχα αποκηρύξει μέσα μου τον χριστιανισμό.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 11-07-2005 21:46 ]
    Orfeus
    11.07.2005, 23:22
    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Bρε Ορφεακο,γιατι με στεναχωρεις τωρα??

    Απο την μια με επιπλητεις που αποκαλεσα εμπαθη τον Παυλο και απο την αλλη με ειρωνευεσαι στην αρχη του τοπικ σου και με λες ασοβαρο λεγοντας [i]Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να δούμε πως έχουν (είχαν) τα πράγματα
    ???

    Τωρα δηλαδη τι σε τσιγκλησε τοσο ωστε να γραψεις με το υφος που εγραψες?? Φταιω εγω να σε αποκαλεσω τωρα εμπαθη ως προς το ατομο μου??


    [/I]



    Είδες που δεν πιάνεις το πνεύμα μου;
    Το “Ας σοβαρευτούμε λοιπόν κλπ….” Το έγραψα για μένα, ακριβώς επειδή ξεκίνησα ένα σοβαρό θέμα ……χιουμοριστικά!!!


    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Στο τελος του τοπικ σου γραφεις παλι ειρωνικα[i]"Μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"



    [/I]



    Αν παρακολουθούσες όλο μου τον συλλογισμό, θα καταλάβαινες ότι αυτό δεν πάει σε σένα, αλλά πάει στους μετέπειτα των φονιάδων αυτοκρατόρων χριστιανούς, που έγιναν κατεστημένο.

    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    ΝΑΙ ρε φιλε με τους ιδιους δασκαλους που εκατσα και εγω εκατσες και εσυ. Αυτοι οι δασκαλοι μας εδωσαν το ερεθισμα στην γνωση και την ευκαιρια να μαθουμε να σκεφτομαστε και να απορριπτουμε οτι μας αρεσει και οτι οχι...






    Δεν φτάνουν μόνο οι δάσκαλοι.
    Χρειάζεται να ζητάμε να μαθαίνουμε και από μόνοι μας.


    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Εσυ εχεις τα πιστευω σου και τις αποψεις σου εγω εχω τα δικα μου, τωρα τι ψαχνεις???






    Τα πιστεύω σου μπορείς να τα έχεις. Σου το αρνήθηκα; Δεν σου το αρνήθηκα. Και τι είναι αυτό που μου προτείνεις τώρα; Να πάψω να ψάχνω; Και πώς θα πορευθώ στη συνέχεια; Επαναπαυμένος στις μπούρδες που μου μάθανε στο σχολείο περί Βυζαντινής δόξας, τη στιγμή που αυτοί μόνο Έλληνες δεν ήταν; Θα επαναπαυθώ στο ότι η Μαρία, έμεινε έγκυος από τον …..κρίνο; Θα επαναπαυθώ στο ότι ο Σαούλ είδε σε όραμα τον Ιησού και ….πίστεψε; Έχεις διαβάσει τις πράξεις των Αποστόλων να δεις τι γράφουν για αυτό το επεισόδιο;

    Όχι GL. Δεν θα πάψω ποτέ να ψάχνω.
    Στο κάτω-κάτω, μόνος σου μπήκες στη συζήτηση. Δεν σε έβαλε κανείς με το ζόρι. Έτσι δεν είναι; Μήπως λοιπόν είσαι εσύ που ψάχνεις κάτι;


    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Οι αναφορες σου ειναι τοσο εμπεριστατομενες σε σημειο που να μην εχω εγω την αναλογη γνωση να σου απαντησω αμεσα.






    Στο ξαναλέω. Μόνος σου μπήκες στη συζήτηση.

    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Εγω κατανοω την ΑΓΑΠΗ που μου προσφερει ΑΥΤΟΣ στον οποιο πιστευω, αυτο εαν δεν το ασπαζεσαι δεν υπαρχει λογος να το λιδωρεις κι’ ολας μιλοντας ειρωνικα προς καποιον που μπορει να εχει διαφορετικες αποψεις απο τις δικες σου.....






    Και εγώ κατανοώ την ΑΓΑΠΗ που μου προσφέρει ΑΥΤΟΣ στον οποίο πιστεύω και ΔΕΝ ειρωνεύομαι κανέναν από τους συνομιλητές μου, που μπορεί να έχουν διαφορετικές απόψεις από τις δικές μου. Ίσα-ίσα, που μου αρέσει να έχει ο συνομιλητής μου διαφορετική άποψη, γιατί αυτός είναι και ένας σημαντικός λόγος να συνεχίσουμε να συζητάμε. Εάν συμφωνούσαμε από την αρχή, τώρα θα είχαμε σιωπήσει.

    Αυτό που κάνω, είναι να δίνω που και που, μία χιουμοριστική διάθεση.
    Αν ειρωνευτώ, θα ειρωνευτώ, τον Γαϊο Βαλέριο Αυρήλιο Κωνσταντίνο, τον Ιουστινιανό, τον Θεοδόσιο και τους ανόητους γιους του Αρκάδιο και Ονώριο και ένα σωρό άλλους της ίδιας κλίκας. Διότι περί κλίκας ……πρόκειται!!!


    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-07-2005 στις 20:51 έγραψε:

    Αντε παρε μια μπυριτσα και ας με στεναχωρησες βρε...






    Δεν θέλω.

    GL
    12.07.2005, 00:19
    [/Β]Moνος μου μπηκα στην κουβεντα και μονος μου αποχωρω απο αυτην μην μπορωντας
    αλλο να παρακολουθησω αυτην την κουβεντα οντας μη γνωστης αρκετων θεματων που απτονται των πνευματικων.Παντα ψαχνομουν και παντα θα ψαχνομαι δεν αντεχω ομως να μιλαω για τετοια θεματα με ατομα τα οποια αποδυκνυονται πιο δογματικα απο τους δογματικους τους οποιους κατηγορουν.Και η σποντα παει σε σενα Ορφεα ευθεως!
    Αν νομιζεις οτι με τον δογματισμο σου προαγεις τον διαλογο καλα κανεις και συνεχιζεις, εγω διαφωνω.
    Ισως ακομα δεν εχω φτασει ακομα στο σημειο μελετης που εχεις φτασει εσυ και ο Γιαννης.
    Ομως να ξερεις Ορφεα μου οτι η υπερτατη αγαπη του καθενος δεν αναλυεται,απλα ανακαλυπτεται!!

    Και για την μπυρα.......δεν με νοιαζει εγω στην ξαναπροσφερω με την καρδια μου και με την αγαπη μου,εσυ καντην οτι θες......[/Β]

    Orfeus
    12.07.2005, 00:41
    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 11-07-2005 στις 20:27 έγραψε:

    Sygnwmh pou epaimvainw Orfeus. Den amfisvhtw oute aspazomai tis apopseis sou. Tis sevomai omws. Egw vlepw oti o yannisyannis den symfwnei mazi sou, alla sevetai th gnwmh sou, enw esy prospa8eis synexws me apodeikseis na ton diapseuseis. Nomizw pws h 8rhskeia den apodeikneietai. O ka8enas mas mesa tou kserei poly kala ti einai auto pou pistevei kai auto einai arketo.






    Να τον διαψεύσω; Όχι βέβαια. Κάνεις λάθος. Αντιπαράθεση απόψεων κάνουμε.

    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 11-07-2005 στις 20:27 έγραψε:

    Den eimai xristiannh, isws perissotero anti-xristianh, alla nomizw oti merikes ekklhsies kai agiografies einai 8aumasta mnhmeia, apla apeuthynontai se allo 8eo ektos twn Olympiwn.






    Θα ήθελα να διαβάσεις ξανά το post μου, για να αντιληφθείς το γιατί ανέφερα τις αγιογραφίες.

    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 11-07-2005 στις 20:27 έγραψε:

    O Xristianismos nomizw oti den epefere mono deina ston ellinismo. Hr8e th stigmh pou oi arxaioi ellines ton xreiazotan pio poly, afou eixan xasei ka8e pisth sto dwdeka8eo. Eite mas aresei eite oxi, o an8rwpos exei thn anagkh na pistevei kapou gia na synexisei na elpizei, kai o ponos kai ta adiallakta ths epigeias zwhs tous na einai pio ypoferta. Elpida kai symponeia prosferei ka8e 8rhskeia, apla ekeinh thn epoxh etyxe na htan o xristianismos pou simwse tous ellines.

    Epishs eite to 8eloume eite oxi, o or8odo3os xristianismos einai anapospasto kommati tou ellina. Tosous aiwnes, exei diaplasei tis i8hkes aksies tou, thn koinwnia tou, ton politismo tou.






    Έχω γράψει σε άλλο post ότι ο χριστιανισμός δεν είναι Ελληνικό γέννημα. Το αν έχει διαπλάσει τις ηθικές μας αξίες, την κοινωνία μας, και τον πολιτισμό μας, δεν σημαίνει τίποτα άλλο, παρά το ότι είναι κατεστημένο.
    Κοίτα…. Το Ελληνικό Πνεύμα γέννησε την Ελληνική Σκέψη. Την Επιστημονική Σκέψη που μας λέει ότι δεν είναι όλα εκ Θεού και βγαίνει και το ψάχνει το πράγμα. Ερευνά και έτσι γεννιούνται και προοδεύουν οι Επιστήμες. Η ορθοδοξία με την χριστιανική σκέψη που την διακρίνει, τα θεωρεί όλα εκ Θεού και σκύβει το κεφάλι. “Σφάξε με Αγά μ’ ν’ αγιάσω”.

    Ο Ελληνικός πολιτισμός μέσω Ρώμης κατακτά ταχύτατα τους προγόνους των σημερινών Ευρωπαίων. Στο Βυζάντιο, ο Ελληνικός πολιτισμός θα περάσει κυρίως μέσω της Ελληνικής γλώσσας που είναι ο φορέας της χριστιανικής σκέψης που δεν είναι Ελληνικής καταγωγής, αλλά Εβραϊκής. Όμως εδώ πρέπει να σταθούμε.
    Γιατί, ενώ το Βυζάντιο υιοθετεί την τελειότερη γλώσσα που εμφανίστηκε ποτέ στον πλανήτη, δεν υιοθετεί και τον Λόγο, το υπέρτατο δημιούργημα της Ελληνικής σκέψης από το οποίο θα προκύψει η επιστήμη. Και βλέπουμε ότι η επιστήμη προκύπτει στην Δύση, η οποία Δύση έχει δεχθεί εκ προοιμίου την Ελληνική Σκέψη. Η Εγγύς Ανατολή, θα μείνει τυλιγμένη στα σύννεφα της μεταφυσικής και θα μείνει τελικά έξω από αυτό που θα ονομαστεί Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
    Ξεχωρίζω την Εγγύς Ανατολή, γιατί βλέπεις οι νέο-ορθόδοξοι δεν τόλμησαν ποτέ να σπρώξουν την Ανατολή πολύ Ανατολικά, γιατί θα έπρεπε να αντιμετωπίσουν τις θρησκείες του Αιωνίου Όντος, που διαφέρουν ριζικά από τις ιστορικές θρησκείες.
    Στην Ανατολή λοιπόν είναι άγνωστη η αιτιατή σχέση που εγκαθιστά ο Λόγος των Ελλήνων. Στην Ανατολή το αιτιατό έχει μόνο ένα αίτιο. Τον Θεό. Ο Θεός είναι η αιτία των πάντων και τα αιτιατά είναι ο τρόπος που ο Θεός εκδηλώνει την θέλησή του. Κάτω λοιπόν από αυτή την …..λογική …..προϋπόθεση, είναι αδύνατον να αναπτυχθεί η Επιστήμη.
    Και μπορεί να μην μας αρέσει η ξηρότητα της επιστημονικής σκέψης και να προτιμάμε (όπως κι’ εγώ) την …..υγρασία …..της ποιητικής μεταφυσικής σκέψης, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι η μεταφυσική δεν παράγει χρήσιμα πράγματα, εκτός κι’ αν μπολιαστεί σ’ αυτήν ο Ελληνικός Λόγος.
    Είναι ακατανόητο για μας τους Έλληνες, να αναγνωρίζουμε τον Βυζαντινό πολιτισμό σαν Ελληνικό και να μην αναγνωρίζουμε σαν Ελληνικό, τον Δυτικό πολιτισμό.
    Κι’ όμως η Δύση έχει μεγαλύτερη σχέση με τον μεγάλο λαό των Ελλήνων, από όσο η Ανατολή. Και την σχέση αυτή την απέκτησε μέσω ….βαρβάρων, γιατί βλέπεις αυτοί υιοθέτησαν την Ελληνική Σκέψη και παρήγαγαν Επιστήμη.
    Εμείς, υιοθετήσαμε την Ανατολή σαν Ελληνική και αυτό το κάναμε εξ αιτίας όχι του Ελληνισμού, αλλά του χριστιανισμού και της ορθοδοξίας.
    Απαξάπαντες οι πολιτισμένοι άνθρωποι απανταχού της οικουμένης δέχθηκαν επιρροές από τους Έλληνες. Οι Βυζαντινοί κράτησαν μια γλωσσική μόνο σχέση και απέρριψαν το σημαντικότερο που είχαν οι Έλληνες να τους δώσουν. Τον Λόγο.
    Το πρόβλημα εν κατακλείδι, δεν είναι η μεταφυσική, αλλά ένας τρόπος σκέψης που δεν απορρίπτει τον Λόγο και την δυνατότητα που έχει ο Λόγος να γίνεται λόγος.
    Δεν υπάρχει άφατο στην Δυτική Σκέψη. Για να υπάρξει άφατο πρέπει να λείψει η λογική που παράγει λόγο αιτιοκρατικό. Η Δυτική Σκέψη επιστημονολογεί ακόμα και όταν Θεολογεί. Κι’ αυτό, επειδή δεν απορρίπτει την μεγάλη ανακάλυψη της Ελληνικής σκέψης. Την αιτιατή σχέση που την επισημαίνει όχι μόνο ανάμεσα στον Θεό και τα δημιουργήματά του, αλλά και ανάμεσα στα δημιουργήματα του Θεού στις μεταξύ τους και άσχετες προς τον Θεό σχέσεις. Αυτή ακριβώς είναι και η επιστημονική σκέψη.
    Το να μπορείς να μην τα ανάγεις όλα στον Θεό, ακόμα και αν πιστεύεις ειλικρινά στον Θεό. Ούτε η βροχή ούτε ο σεισμός για παράδειγμα είναι εκ Θεού. Γιατί αν το πεις αυτό, ξόφλησες με την επιστημονική περιέργεια και δεν επιχειρείς καμία έρευνα. Η χριστιανική ορθόδοξη σκέψη ορίζει τους φυσικούς νόμους σαν φαινόμενα Θεϊκής βούλησης. Ο χριστιανός, μπορεί να προσεύχεται όσο θέλει για την σωτηρία της ψυχής του (που είναι πολύ μεγάλο πράμα), αλλά πρέπει να κάνει κάτι και για την σωτηρία του σώματός του αν δεν βιάζεται να πάει κοντά στον Θεό.
    Οι χριστιανοί λοιπόν είχαν κάθε λόγο να διαδίδουν την παγκόσμια θρησκεία τους χρησιμοποιώντας την Παγκόσμια Ελληνική γλώσσα. Το Βυζάντιο δεν μπορούσε να μην επισημοποιήσει την Ελληνική γλώσσα. Να είσαι βέβαιη ότι αν το μπορούσε θα το έκανε.
    Και να εδώ, μία πολύ μεγάλη αλήθεια. Οι Βυζαντινοί, γνωρίζουν πολύ καλά τι χρειάζεται για να στεριώσει αυτή η καινούργια θρησκεία που θα τους βοηθήσει να ελέγχουν καλύτερα το πολυεθνικό τους κράτος. Η Ελληνική γλώσσα χρειάζεται. Και την αναγορεύουν σαν “επίσημα ομιλούμενη” γλώσσα της αυτοκρατορίας, προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους. Γνωρίζουν πολύ καλά, ότι αυτό είναι γι’ αυτούς μία “ήττα γλωσσολογική”, αλλά δεν έχουν άλλη διέξοδο. Για να ισοφαρίσουν κάπως την γλωσσολογική αυτή ήττα, η γραφή τους παραμένει Λατινική. Τα διατάγματα, οι Νόμοι, οι Κώδικες και όλα τα επίσημα έγγραφα, γράφονται στα Λατινικά. Αυτό που δεν γράφεται στα Λατινικά, αλλά στα Ελληνικά, είναι τα Ευαγγέλια και αυτό βέβαια, γίνεται σκόπιμα. Τα ευαγγέλια που έχουμε στα χέρια μας γράφτηκαν τον 4ο αιώνα μ.Χ. κατά παραγγελία του Αυτοκράτορα Κων/νου (από τέσσερις ψευτο-ευαγγελιστές) όταν αντιλήφθηκε ότι αυτή η καινούργια θρησκεία εξυπηρετεί τα συμφέροντα και την ενότητα του κράτους του. Αλλά βλέπεις, οι συγκεκριμένοι ψευτο-ευαγγελιστές, δεν συμφώνησαν μεταξύ τους στο τι θα γράψουν.
    Έτσι αντιγράφοντας τα γνήσια (που βρίσκονται στο Βατικανό) και αλλάζοντας τα γεγονότα κατά πως συνέφερε τους Ρωμαίους σε πολλά σημεία δεν συμφωνούν μεταξύ τους. (γιατί δεν ήταν δυνατόν να αναφέρεται οτι ο Ιησούς σταυρώθηκε από Ρωμαίους. Έπρεπε να διορθωθούν κάποια πράγματα ώστε να φαίνεται ότι οι Ρωμαίοι ήταν τα εκτελεστικά όργανα των Ιουδαίων και έπραξαν έτσι, σεβόμενοι τον Μωσαϊκό νόμο).

    Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:
    1) Το γενεαλογικό δέντρο του Ιησού.
    Εδώ ο ψευτο-Ματθαίος δίνει 37 προγόνους μέχρι τον Αβραάμ (κεφ.Α 1-16) και ο ψευτο-Λουκάς δίνει 53 (κεφ.Γ -23
    Πατέρας του Ιωσήφ κατά τον ψευτο-Ματθαίο είναι ο Ιακώβ και κατά τον ψευτο-Λουκά ο Ηλί.

    2) Η σύλληψη και η γέννηση.
    Εδώ ο ψευτο-Ματθαίος (κεφ.1-18) στέλνει περίπατο την περίφημη παρθενιά της Μαρίας, λέγοντας "αφού ηρραβωνίσθη η μήτηρ αυτού Μαρία μετά του Ιωσήφ, ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΛΘΩΣΙΝ ευρέθη εν γαστρί ΕΧΟΥΣΑ ΕΚ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΓΙΟΥ" και βάζει τον άγγελο να πηγαίνει στο όνειρο του Ιωσήφ και να τον ενημερώνει για τα ....γεγονότα και διαφωνεί πάλι με τον ψευτο-Λουκά που στέλνει τον άγγελο κατ' ευθείαν στην Μαρία.
    Η περίφημη διαφωνία όμως είναι του Σαούλ.
    Ο Σαούλ στην ΠΡΟΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, λέει ότι ο Ιησούς εγεννήθη ΕΚ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΔΑΥΙΔ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑ και απεδείχθη Υιός Θεού ...Δυνάμει!!!

    3) Πότε γεννήθηκε
    Ο ψευτο-Ματθαίος εξακολουθεί να έχει κόντρες με τον ψευτο-Λουκά και για το πότε γεννήθηκε ο Ιησούς.
    Ο Ιησούς λοιπόν του ψευτο-Ματθαίου είναι ήδη 11 ετών όταν γεννιέται κάτω από τις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο μέρος ο Ιησούς του ψευτο-Λουκά.

    Δεν θα συνεχίσω......είναι ατέλειωτες οι αντιφάσεις της καινής διαθήκης.
    Και ρωτάω......
    -Επτρέπεται να μην γνωρίζουν το γενεαλογικό δέντρο αυτού που σερβίρουν για Θεό;
    Δεν το ξέρουν; Ας μην το γράφουν.
    -Επιτρέπεται να μην συμφωνούν στο πότε γεννήθηκε ο ......Θεός;
    Αλλά εδώ δεν συμφωνούν σε απλά πράγματα.....
    -Πόσοι και ποιοί ήταν κάτω από τον σταυρό όταν πέθαινε.....
    -Τι είπε όταν πέθαινε.....
    Δεν τα ξέρουν; Ας μην τα γράφουν.

    Η ορθοδοξία δεν με αφορά σαν Έλληνα. Πρώτον γιατί είναι Ελληνόφωνη. Δεν είναι Ελληνική. Δεύτερον γιατί απέρριψε τον Λόγο. Σαν Έλληνα, με αφορά ο Δυτικός πολιτισμός και βέβαια δεν εννοούμε μόνο επιστήμη και τεχνολογία όταν λέμε Δυτικός πολιτισμός. Εννοούμε και φιλοσοφία και τέχνη.
    Και ναι, η Βυζαντινή αγιογραφία είναι πραγματικά εκπληκτική τέχνη. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Στο Άγιο Όρος ας πούμε ποτέ δεν παρήχθη κάτι το χρήσιμο όπως στα Δυτικά μοναστήρια. Μπορεί το Άγιο Όρος να έχει τη γοητεία του, αλλά ο άνθρωπος δεν ζει με γητειές. Ζει με παράγωγα της λογικής και της καθαρής σκέψης. Και όποιοι συνεχίζουν να προτιμάνε τον Βυζαντινό τρόπο σκέψης και οργάνωσης, καλό είναι προκειμένου να είναι συνεπείς με την επιλογή τους, να εγκαταλείψουν το αυτοκίνητο, την τηλεόραση, το κινητό, τον υπολογιστή και ότι άλλο τέλος πάντων παρήγαγε η επιστήμη που στο Βυζάντιο δεν ευδοκίμησε ποτέ και να πάει να ζήσει στο Άγιο Όρος. Αν και αυτό τελευταία, έχει αρχίσει να χαλάει με τα αυτοκίνητά του και τον εξηλεκτρισμό του.

    Ο Καθολικισμός και Προτεσταντισμός στέκουν κοντά στον Ελληνικό Λόγο. Η ορθοδοξία απέχει.

    Λοιπόν;
    Μη μου πεις τώρα ότι προσπαθώ να διαψεύσω κι’ εσένα….


    Orfeus
    12.07.2005, 01:02
    Quote:

    Το μέλος GL στις 12-07-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Moνος μου μπηκα στην κουβεντα και μονος μου αποχωρω απο αυτην μην μπορωντας αλλο να παρακολουθησω αυτην την κουβεντα οντας μη γνωστης αρκετων θεματων που απτονται των πνευματικων.
    Παντα ψαχνομουν και παντα θα ψαχνομαι δεν αντεχω ομως να μιλαω για τετοια θεματα με ατομα τα οποια αποδυκνυονται πιο δογματικα απο τους δογματικους τους οποιους κατηγορουν. Και η σποντα παει σε σενα Ορφεα ευθεως!
    Αν νομιζεις οτι με τον δογματισμο σου προαγεις τον διαλογο καλα κανεις και συνεχιζεις, εγω διαφωνω.






    Αφού πάει ευθέως, δεν είναι σπόντα. Ποιος είναι όμως ο δογματισμός μου GL?

    Quote:

    Το μέλος GL στις 12-07-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Ισως ακομα δεν εχω φτασει ακομα στο σημειο μελετης που εχεις φτασει εσυ και ο Γιαννης.






    Ποτέ δεν είναι αργά. Ο Σωκράτης είπε κάτι καλό πάνω σ’ αυτό.

    Quote:

    Το μέλος GL στις 12-07-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Ομως να ξερεις Ορφεα μου οτι η υπερτατη αγαπη του καθενος δεν αναλυεται, απλα ανακαλυπτεται!!






    Δεν αναλύω την Αγάπη GL!!! Θα το κάνω όμως στην επόμενη ζωή μου, που θα έρθω σαν ……Κρισναμούρτι!!!

    Quote:

    Το μέλος GL στις 12-07-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Και για την μπυρα.......δεν με νοιαζει εγω στην ξαναπροσφερω με την καρδια μου και με την αγαπη μου, εσυ καντην οτι θες......






    Ε τώρα θα την ….πάρω!!!!


    Spilman44
    12.07.2005, 01:03
    Να πω ότι χάρηκα που αντηπαρήλθατε και τη φωνή και την απορία του δωδεκάχρονου - τότε - εαυτού μου ; Ορφέα, αναφέρεσαι στον Ιησού σα να υπήρξε ή μου φάνηκε ; Καλού-κακού :