ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Συνδρομη σε ωδειο για μελετη μονο...

    xrysanthifotiou
    28.11.2017, 16:04

    Εχω την εξης απορια, μπορει καποιος με μια μικρη συνδρομη σε ενα οποιοδηποτε ωδειο να μπορει να μελετα στα πιανα του, χωρις αναγκαστικα να κανει μαθηματα εκει?πχ καποιος που ειναι αυτοδιδακτος η κανει ιδιαιτερα και δεν εχει το καταλληλο πιανο για να προχωρισει σε ανωτερο επιπεδο...


    xrysanthifotiou
    30.11.2017, 16:51

    Ρωτησα αν ξερει καποιος οτι γινεται οντως, για να μην παω εκει και γινω ρεζιλι...


    xrysanthifotiou
    01.12.2017, 00:46

    Κοιταξτε, οταν καποιος ζει στην επαρχια και λιγο πολυ ολοι ειναι καπως γνωστοι, το τι λεμε και το τι ρωταμε πρεπει να ειναι σοβαρα προμελετημενο.Εχω εμπειρια οχι στο ρεζιλεμα αλλα στο κακιασμενο κουτσομπολιο! Τελως παντων την ερωτηση την εκανα για να μου απαντησει καποιος που εχει αναλογη εμπειρια, οχι για να μου πουνε τραβα ρωτα...


    geo321
    01.12.2017, 02:41

    Χρυσανθη αν εννοεις αν υπαρχει καποιος νομος που να δινει το δικαιωμα σε καποιον εκτος ωδειου να πηγαινει και να μελετα εκει, απ' οσο ξερω δεν υπαρχει.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πας να ρωτησεις οπως σου ειπε και ο ιερεας.Αυτο πιθανοτατα πηγαινει με βαση το διευθυντη καθε ωδειου αν θελει και φυσικα αν υπαρχουν ελευθερες ωρες.

    Οποτε η λυση ειναι μια...να πας να ρωτησεις και αν εχεις πολλα ωδεια εκει γυρω να πας σε ολα αν δεν σου πουν με την πρωτη φορα ναι!!


    dxdydz
    11.03.2018, 23:46

    Καλησπέρα,

    αυτή την περίοδο έχω και εγώ μεγάλη ανάγκη να πηγαίνω να μελετάω κάπου οπότε σκέφτομαι να πάω και εγώ να ρωτήσω διάφορα ωδεία της Θεσσαλονίκης. Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω και στο κρατικό που δεν είναι ιδιωτική επιχείρηση οπότε φαντάζομαι αυξημένες πιθανότητες να δεχτούν, αλλά το κόβω να μην πολυέχουν ελεύθερες ώρες.

    Κανά νεότερο πάνω στο θέμα έχουμε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    Λευτέρης


    hkohl
    03.07.2019, 00:14

    Γεια σου!

    Στην επαρχιακή πόλη που κατάγομαι, μια μέρα χτύπησα ( πρωί ) την πόρτα του Δημοτικού Ωδείου και είπα ''Καλημέρα, μπορώ εφόσον είναι Δημοτικό Ωδείο, ως δημότης της πόλης να έρχομαι να μελετάω πιάνο ; '' Η απάντηση ήταν ''Τα πρωινά τα πιάνα μας είναι ελεύθερα. Μπορείς''

    Το δικαιούσαι.Διεκδίκησέ το.

    Κανονικά σε οποιοδήποτε ωδείο θα έπρεπε.Αλλά στα άλλα παρεμβαίνει η εφορεία, και οι έλεγχοι, οπότε και με καλή διάθεση μόνο σε δημοτικά έχουμε την ευχέρεια.

    Να είσαι καλα. Όσο για τις συστολές, οι μουσικοί οφείλουμε να διεκδικούμε.

    Πρωτίστως από τον εαυτό μας κι ας καταλήγει εκεί.

    Χαιρετισμούς στο όργανο/α που αγαπάς!! Και στις όμορφες σου μελέτες!