ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.826 μέλη

    Πληγές στα δάχτυλα λόγω κιθάρας

    PeterPapantonakos
    21.12.2017, 09:50

    Καλημέρα σας συνάδελφοι μουσικοί. Παίζω 8 χρόνια κιθάρα (κλασική και ακουστική) και προφανώς τα ακροδάχτυλα μου είναι πλέον πολύ σκληρά, αλλά τους τελευταίους μήνες επειδή παίζω πολύ περισσότερο με ακουστική απ' ότι παλιότερα (λόγω δουλειάς), έχουν δημιουργηθεί μόνιμες χαρακιές στα δάχτυλά μου. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση για να τα ηρεμήσω λίγο;


    STEFANOS604
    21.12.2017, 11:53

    Μήπως έπαιζες με υγρά ΄δακτυλα και χάλασες τον κάλο;

    Να παίζεις ΚΑΘΕ μέρα έστω και για λίγα λεπτά για να ξαναδημιουργηθεί νέος

    Λίγο τρίψιμο με καθαρό οινόπνευμα ξηραίνει τον κάλο

    Στο σπίτι να κάνεις πρόβα με άλλη κιθάρα με μικρό action (σίγουρα όμως σωστό) αλλά και λεπτότερες χορδές (πχ 9 αρες αν χρησιμοποιείς στο live 11 άρες) ή αν παίζεις μόνος και κούρδισμα κατά 1 ημιτόιο χαμηλότερα


    PeterPapantonakos
    21.12.2017, 16:06
    Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν με πονάνε, απλά έχουν δημιουργηθεί έντονες χαρακιές, μάλλον λόγω συνεχόμενου παιξίματος, ο κάλος υπάρχει. Ψάχνω να δω αν υπάρχει κάποια αλοιφή για να ηρεμήσει τις χαρακιές γιατί φαίνεται λίγο άσχημο, λες και μου έχουν κόψει στη μέση τις άκρες των δακτύλων.
    PeterPapantonakos
    21.12.2017, 16:07
    Και βασικά παίζω πολλές ώρες κάθε μέρα ούτως ή άλλως, αλλά ενδεχομένως να είναι αυτό το πρόβλημα.
    freddom
    21.12.2017, 17:13
    Γιατί δεν πηγαίνεις σε κάποιον δερματολόγο η στο φαρμακείο να δεις αν έχουν να σου δώσουν κάτι;
    PeterPapantonakos
    21.12.2017, 21:28
    Σωστό κι αυτό, αλλά λέω μήπως οι πιο παλιοί ξέρουν κανένα "γιατροσόφι" για τέτοιες καταστάσεις
    STEFANOS604
    21.12.2017, 21:54

    Σπαθόλαδο ή τη σάρκα από φύλλο αλόης (για δεκάδων ειδών πληγές, κοψίματα, τσιμπήματα... γα τέτοια περίπτωση δεν ξέρω αλλά δεν βλάπτει να δοκιμάσεις)


    PeterPapantonakos
    22.12.2017, 04:58
    Eντάξει ευχαριστώ!