ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.817 μέλη

    Εκμάθηση μουσικού οργάνου σε προχωρημένη ηλικία.

    NikolaosP
    09.02.2018, 23:25

    Καλησπέρα σε όλους.Ονομαζομεο Νικος και είμαι 22 ετών.

    Πάντα μου άρεσε η μουσική.Οι γονείς μου δεν ακούν καθόλου ενώ εγώ από τοτε που βάλαμε Ίντερνετ στο σπιτι κατέβαζα ένα σωρο τραγούδια από κομμάτια κλασικής μουσικής μέχρι ποπ και έθνικ.Ακουω μουσικές με τις ώρες και πολλές φορές τα ιδια τραγούδια ξανά και ξανά.

    Το αγαπημένο είδος μουσικης που ακουω είναι η κλασσικη αλλά από ρομαντική εποχή και μετά,και μπάχαλο και Βιβάλντι.Μου αρέσουν ιδιαιτερα ο Μπετοβεν και οι Ρωσοί συνθέτες,ο Ροσσινι και νέοι συνθέτες οπως ο Μορρικονε,ο Νινο Ροτα,ο Τζον Μπαρυ,ο Μπερνστειν και πολλοί αλλοι(Σιρλευ Γουολκερ κτλ),αλλά και Έλληνες συνθέτες,Πολυδούρη και Βαγγέλης.Επίσης ακούω και ροκ,αλλά οχι πολυ,αλλά και ποπ μουσική του 80.Στο γυμνασιο έμαθα μόνος μου φυσαρμόνικα,διατομικό και έπαιζα πολύ καλα,ακουγα μπλουζ κομμάτια,κυρίως Little Walter και μπορουσα να τα παίζω,ακομα και χρωματική φυσαρμόνικα,αλλά δεν ήξερα να διαβάζω νότες.

    Δυστυχως οι γονείς μου δεν προσφέρθηκαν να μάθω κάποιο μουσικό όργανο.Ιδιως όταν έφτασα 3ήμερο γυμνασίου με αποθαρρυναν για να επικεντρωθώ στο σχολείο.(βλακειες αλλά ότι έγινε έγινε.)

    θελω να μάθω μουσική.Δεν ξέρω όμως κατα ποσό θα γίνω καλός.Δεν θέλω να παίζω σε μπάντα,η κάτι τέτοιο,αλλά με ενδιαφέρει η θεωρία και η σύνθεση.Απογοητευομαι όμως επειδή είμαι μεγάλος.Ξερω ότι σιγουρα δεν θα μπορέσω να δημιουργησω τόσο καλή μουσική και πιστεύω πως δεν θα έχω το χρόνο.Ολοι αυτοί οι συνθέτες ήδη από τα 20 άρχιζαν καριέρα Και συνεθεταν.

    μου αρέσει η ιδέα να έχω ένα προσωπικό όργανο για να το κουβαλάω μαζί μου.Οποτε σκεφτομαι να μάθω τρομπέτα.Ωστοσο,φοβάμαι μηπως δεν είναι το κατάλληλο όργανο για συνθεση,θεωρια.Να μάθω για τον εαυτο μου και μόνο,να παίζω πχ κομμάτια στο πιάνο,η να μαθω και θεωρία Και από ολα.Να μάθω τελικά τρομπέτα,η πιάνο?Ενα άλλο που με τραβαει στην τρομπέτα είναι το ποσό λυρική είναι και ποσό ανθεκτική είναι.Ωστοσο με ταβαει και η πολυφωνία του πιάνου.Μπορω να αφιερώσω για εξάσκηση 3 ώρες την ημέρα και περσισσοτερο τα Σ/Κ.

    Ειμαι από θεσσαλονικη.Να πάω πχ στο ωδείο του Νακα?Μηπως είναι αργά στην ηλικία μου?Υπαρχει ποτέ η πιθανότητα να γίνω καλός συνθέτης;Μήπως να μαθω μόνο πιάνο για τον εαυτό μου?Ξερω ποσο δύσκολο είναι να επιτύχει κανείς στη μουσική σήμερα,ιδιαίτερα πως είναι η βιομηχανία της μουσικής και του κινηματογράφου σήμερα.

    Ευχαριστω προκαταβολικά για το χρόνο σας


    NikolaosP
    09.02.2018, 23:25
    Εννοούσα ΜΠαχ και Βιβάλντι :)
    floydpink
    10.02.2018, 02:30

    Νικο ξεκινα απλα να παιζεις καποιο μουσικο οργανο αφου σου αρεσει η μουσικη,εστω και χωρις να πας σε ωδειο και ασε τα μακροχρονια μελλοντικα σχεδια.

    Ο Messi δεν ξεκινησε να παιζει μπαλα στην αλανα με σκοπο να παρει το champions league,απλα του αρεσε το ποδοσφαιρο.

    Αργα δεν ειναι ποτέ.

    Ενας μεταναστης που δεν εχει παει ποτέ του σχολειο σε 2-3 χρονια ξερει να μιλαει μια ξενη σε αυτον γλωσσα.

    Οσο μεγαλωνεις απλα μαθαινεις πιο δυσκολα και δεν εχεις και το χρονο λογω εργασιας.

    Δες στο youtube videos με ανθρωπους που παιζουν τρομπετα και ανθρωπους που παιζουν αρμονιο(keyboard) ή πιανο μονοι τους.

    Σε ποιανου τη θεση θα ηθελες να βρισκοσουν;

    Ποιον ζηλευεις περισσοτερο;

    'Εχεις τα πνευμονια να παιξεις τρομπέτα ή το τσιγαρο παει συννεφο;

    Αυτος που παιζει τρομπετα τι είδους τραγουδια-μελωδιες μπορει να παιξει;

    Ποσο ευκολο ειναι να παιξεις τρομπετα και να ακουστει ωραια;

    Αν θελει να παιξει καποιος τρομπετα σε ωρα κοινης ησυχιας,μπορει;

    Αυτος που παιζει αρμονιο πχ δεν εχει κανεναν περιορισμο οσον αφορα τους ηχους που θελει να παιξει,μελωδιες,ειδη μουσικης κλπ.


    https://www.youtube.com/watch?v=rERvkEXdFPgLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=cwu9jxeQi1YLink

    >

    Και βεβαια μπορεις να ξεκινησεις να παιζεις καποιο μουσικο οργανο και μετα να μαθεις και καποιο αλλο.


    NikolaosP
    10.02.2018, 09:24

    Ωραία.αυτο θα κάνω.Δεν καπνίζω και πιστεύω ότι έχω καλα πνευμονία.Αυτο που με τραβαει στην τρομπέτα είναι η φορητότητα και οτι μπορείς να είσαι πιο ένα με τη μουσική.

    Ωστοσο και το πιάνο μου αρέσει πολύ.

    Θα αρχίσω πιάνο,θα πάω σε ωδείο για να με ελέγχει και ο δάσκαλος.Η τζαζ δεν με ενδιαφέρει τόσο,οι συνθέτες που μου αρέσουν και παίζουν πιο κοντά σε τζαζ είναι ο τζον μπαρυ και λίγο ο Henry manchini.Ωστοσο αυτό που είπες για ώρα κοινής ησυχίας είναι πρόβλημα,για την τρομπέτα εννοώ.

    οποτε θα αρχίσω πιάνο καο θα δω πως πάει.αευχαριστω!


    floydpink
    10.02.2018, 10:28

    Η μουσικη θεωρια για ολα τα οργανα και για ολα τα ειδη της μουσικης ειναι η ιδια.

    Απο εκει και περα η τεχνικη του καθε οργανου ειναι διαφορετικη βεβαια.

    Το θεμα της "φορητοτητας" προσωπικα το λυνω ως ενα βαθμο απλα κατεβαζοντας δωρεαν εφαρμογες για πληκτροφορα οργανα στο κινητο και στο ταμπλετ.Εχει πολλες και για android και στο app store.

    Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο αλλά αμα σου ερθει να παιξεις μουσικη τουλαχιστον δε ξεμενεις ποτέ :)

    Αφου εχεις σκοπο να πας και σε ωδειο,θα σου λυσουν καλυτερα εκει τις αποριες ανθρωποι που ειναι επαγγελματιες.

    Πες τους οτι σου αρεσει η τρομπετα και θα σου βρουν λυση και για ατ 2 οργανα,ή θα τη βρεις μονος σου μετα απο λιγο καιρο.

    Και αν γνωριζεις αγγλικα, στο youtube εχει παρα πολυ κοσμο που κανει tutorials για καθε τι που αφορα τη μουσικη, οποτε μπορεις να βρεις βοηθεια και απο εκει.

    Το θεμα της ηλικιας να μη σε απασχολει καθολου.


    STEFANOS604
    10.02.2018, 19:07

    Έπαιζα κορνέτα για 12 χρόνια…. Αν έχεις καλό αναπνευστικό δεν θα υπάρχει πρόβλημα το αντίθετο. Εδώ πληροφορίες..

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=3515

    Έμαθα φυσαρμόνικα στα 62 μου και ζουρνά στα 65 μου... θέμα ηλικίας δεν υφίσταται αν σ' αρέσει κάτι!!

    ....για την εκπλήρωση των οραμάτων σου δεν φτάνει ο ορμητικός ενθουσιασμός.... σίγουρα είναι η αρχική κινητήρια δύναμη, αλλά ση συνέχεια χρειάζεται προγραμματισμός, συστηματική δουλειά, υπομονή και επιμονή... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 10-02-2018 19:12 ]


    CRAZYFORGUITARS
    12.02.2018, 22:31

    Γεια σου, Νίκο!! Σχετικά με τα περί ηλικίας θα συμφωνήσω με όσα προαναφέρθηκανΚατά τη γνώμη μου, θα ήταν προτιμότερο να ασχοληθείς με το πιάνο, καθώς όχι μόνο μπορεί να σε "τραβάει" περισσότερο από την τρομπέτα, αλλά είναι και πιο ολοκληρωμένο όργανο.Δηλαδή αν συγκρίνεις τη τονική διάσταση της τρομπέτας με του πιάνου, θα δεις ότι ο ζυγός γέρνει προς το πιάνο. Επιπλέον, το πιάνο είναι το ιδανικό όργανο για τους αρχάριους μουσικομαθείς, διότι είναι και εύκολο και σε βοηθάει να αντιληφθείς καλύτερα την έννοια του πενταγράμμου, της θεωρίας και, το κυριότερο, της αρμονίας. Όσο για τη σύνθεση, προσπάθησε, (αφού πρώτα μάθεις αρκετά πράγματα περί πιάνου και μουσικής γενικότερα), ερασιτεχνικά τουλάχιστον με προγράμματα από το ίντερνετ, και ΣΤΡΩΣΟΥ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Η σύνθεση είναι σπουδαίο έργο και απαιτεί πολλή δουλειά. Δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.                                                               Και τέλος, άμα έχεις την οικονομική δυνατότητα να μάθεις τρομπέτα, απλώς κάν'το.

    Ακόμη όμως και αν αποφασίσεις ότι δεν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με το πιάνο, τρομπέτα και τη σύνθεση, σίγουρα θα έχεις όφελος να ξέρεις μουσική.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CRAZYFORGUITARS, 14-04-2018 01:41 ]


    STEFANOS604
    12.02.2018, 23:20

    σύμφωνοι.... Όμως λέει:

    ''.....μου αρέσει η ιδέα να έχω ένα προσωπικό όργανο για να το κουβαλάω μαζί μου''.

    Τέτοιο είναι πρώτα η φυσαρμόνικα , μετά η τρομπέτα piccolo....


    CRAZYFORGUITARS
    15.02.2018, 23:29

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 15.02.2018, 17:38 έγραψε...

    CRAZYFORGUITARS,η Σύνθεση είναι μάθημα που διδάσκεται σε ωδεία και σε πανεπιστήμια και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που νομίζεις.Στο μάθημα της Σύνθεσης διδάσκονται διάφορες τεχνικές σύνθεσης της μουσικής και τεχνοτροπίες διαφόρων εποχών για μία ποικιλία οργάνων συμφωνικής ορχήστρας σε παρτιτούρα.Χρειάζονται 4-5 χρόνια για να πάρει κανείς πτυχίο Σύνθεσης και προϋποθέτει την κατοχή άλλων πτυχίων ανώτερων θεωρητικών(Αρμονία,Αντίστιξη,Φούγκα).Για να πάρει κάποιος αυτά τα τρία τελευταία πτυχία χρειάζεται 7 χρόνια σπουδών και καλή γνώση της θεωρίας της μουσικής.Για να φτάσει,λοιπόν,κάποιος αρχάριος σε σημείο να μπορεί να σπουδάσει Σύνθεση θα χρειαστεί τουλάχιστον 10 χρόνια σπουδών...Όπως και να 'χει,το να μπαίνει κανείς σε ένα στούντιο και να λέει στους μουσικούς τι να παίξουν και πώς να το παίξουν δεν αντιστοιχεί σε καμία περίπτωση σε αυτό που ονομάζουμε "σπουδές Σύνθεσης".



    Ναι, συμφωνώ ότι η Σύνθεση είναι ένα σπουδαίο και ταυτόχρονα δύσκολο έργο, που  χρειάζεται καλή γνώση της θεωρίας της μουσικής, αλλά και της μουσικής αυτούσιας. Η μουσική βασίζεται σε μια θεωρία, αλλά ουσιαστικά είναι η διεκπεραίωση αυτής της θεωρίας. Εν τέλει,πρόκειται για πράξη, όχι μόνο για θεωρία.  Όσο αυτό που λες για το στούντιο, πρέπει να πω ότι έχεις δίκιο. Δεν διέθετα τόσες πληροφορίες επί του θέματος της Σύνθεσης και είχα συγχύσει στο μυαλό μου την έννοια της Σύνθεσης με την καθοδήγηση και την διεύθυνση ομάδας μουσικών ή και ορχήστρας. Ζητώ συγγνώμη, NikolaosP, για τις ανακριβείς πληροφορίες και το τρομερό λάθος μου.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία