ελληνική μουσική
169 online   ·  204.569 μέλη

Ταξίδι μαγικό - Στράτος Χατζηχριστόφας

Stratos_al
Περαστική Νότα
Chat
16.02.2018, 12:15

https://www.youtube.com/watch?v=pJUekwlBI6E

Ταξίδι μαγικό

Στίχοι - Μουσική : Στράτος Χατζηχριστόφας

Ερμηνεία : Στράτος Χατζηχριστόφας

Ενορχήστωση : Νίκος Πιτλόγλου

'Επαιξαν:

Ηλεκτρικό Μπάσο, ηλεκτρική κιθάρα: Νίκος Πιτλόγλου

Ακουστική κιθάρα : Στράτος Χατζηχριστόφας

Η ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στο Studio Arionmusic www.arionmusic.gr

Artwork - δημιουργία εξωφύλλου : Δέσποινα Παπαδοπούλου και εργαστήριο Just PicShots www.justps.gr

Το "Ταξίδι μαγικό" άρχισε να ξετυλίγεται μελωδικά και στιχουργικά, σταδιακά, κι αρκετά απρόσμενα όπως άλλωστε είναι και όλες οι βραδιές που δύο ψυχές γίνονται ένα. Βραδιές που ο έρωτας σε οδηγεί σε τέτοια μαγικά ταξίδια. Κι ενώ εκείνη τη στιγμή οι λέξεις και τα λόγια είναι περιττά, αναπολώντας το ταξίδι του, ανακαλύπτεις ότι δεν φτάνουν οι λέξεις για να δημιουργηθούν στίχοι που να αποτυπώνουν συναισθήματα, εικόνες, τον παλμό της στιγμής. Το ίδιο συνειδητοποιείς και με τη μελωδία, πότε γίνεται απαλή ρομαντική και πότε έντονη, δυνατή. Φτάνοντας η στιγμή της ηχογράφησης πλέον ούτε η διάρκεια του τραγουδιού είναι αρκετή. Απλά κάνεις μια σύντομη «ανασκόπηση» σαν επιβάτης στο ταξίδι αυτό, και ζεις και ξαναζείς όλα όσα σε οδήγησαν να πιάσεις μολύβι, χαρτί και κιθάρα.

[ τροποποιήθηκε από τον/την Stratos_al, 16-02-2018 12:16 ]

EVAGGELIASAKELLARIOU
Φθασμένος
Chat
16.02.2018, 12:18

Όμορφο τραγούδι. Καλό ταξίδι!

[ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 16-02-2018 12:21 ]

Stratos_al
Περαστική Νότα
Chat
16.02.2018, 12:25
Σας ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να σας αρέσουν και τα άλλα δύο που θα ανεβάσω. Είμαι ναυτικός και γράφω στίχους και μουσική όταν μένω μόνος στην καμπίνα. Περνάω έτσι την ώρα μου δημιουργώντας και φέρνοντας πιο "κοντά" μου άτομα που μου λείπουν.