ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Αρχάριος στο πιανο - Χρειάζομαι τις συμβουλές σας

    AntonisReverse
    09.04.2018, 12:19

    Καλημέρα σε όλους σας,

    εύχομαι καλή εβδομάδα.

    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη μουσική , το μόνο που έκανα ήταν μεταλλόφωνο στο σχολείο {#emotions_dlg.lol}

    Θα ήθελα να μάθω πιάνο, έστω να προσπαθήσω, ποτέ δεν ξέρεις με τι μπορεί να παθιαστείς.

    Είμαι 23 χρονών και επειδή  δεν έχω χρήματα σκέφτηκα να μάθω ηλεκτρικό πιάνο. Πως σας φαίνεται η ιδέα;

    Το θέμα των χρημάτων... Μέχρι 300 ευρώ και γι'αυτόν τον λόγο βρήκα ένα ηλεκτρικό πιάνο , το οποίο ακούγεται πως είναι καλό (Korg Micropiano).

    Τι πιστεύετε; Δεν έχω ιδέα απο πιάνο! είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε άποψη, σε οτιδήποτε!

    ευχαριστώ πολύ

    Αντώνης

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-09-2018 15:57 ]


    floydpink
    10.04.2018, 23:44
    >

    μινι πληκτρα;  εισαι σιγουρος; μαλλον το εχουν βγαλει για παιδικα δαχτυλα και οχι για μεγαλους.

    Θα προτεινα να ψαξεις για κανενα μεταχειρισμενο digital πιανο με κανονικα πληκτρα.

    Αν προσπαθησεις να μαθεις μουσικη μονος σου,πρωτα ριξε καμια ματια στο ιντερνετ και στο youtube να δεις τι ειδους πληκτροφορα οργανα υπαρχουν,ποια ειναι φθηνα και τι διαφορες εχουν μεταξυ τους.Μετα περνα απο ενα καταστημα  μουσικων ειδων να ρωτησεις και εκει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floydpink, 10-04-2018 23:49 ]


    freddom
    11.04.2018, 19:44
    Πρώτα απο όλα σκεφτεσαι να προσπαθησεις μόνος η να κάνεις και μαθηματα σε ωδείο; Αν αποφασίσεις το δεύτερο μπορείς να δοκιμάσεις να μελετήσεις για λίγο καιρο εκεί για να δεις αν σου ταιριάζει το όργανο. Κρίμα να αγοράσεις κάτι και τελικά να μην σου αρεσει. Όπως και να χει καλύτερα για μένα να μην πας στη λύση του micropiano. Το μέγεθός του δεν νομίζω οτι θα σε βοηθήσει να έχεις μια σωστή πρώτη αίσθηση για το όργανο. Καλύτερα να επισκεφθεις μουσικούς οίκους να δεις από κοντά τι υπάρχει και τι σε ικανοποιεί.
    Helianthos
    29.12.2018, 20:33
    Μην βιάζεσαι να αγοράσεις τίποτα, όσο και να σε ενθουσιάζει. Πήγαινε σε ένα ωδείο/μουσικό οίκο και δοκίμασε πρώτα να δεις. Σου ταιριάζει; Σου αρέσει; Αν ναι κοίτα τα μοντέλα και τα είδη και μετά καταστάλλαξε. Αλλιώς θα το μετανιώσεις.
    Iraklism
    16.03.2019, 21:31
    Υπάρχουν πολύ ωραία οικονομικά αρμόνια που μπορεί να σε βολέψουν