ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.830 μέλη

    TUXEDOMOON: Ερώτηση για κάποιον που τους ξέρει καλά

    One_last_goodbye
    04.07.2005, 00:37

    Είχα αγοράσει έναν δίσκο τους, το :"The ghost sonata" και ήταν απίστευτος!!! Θα ήθελα να μου πει κάποιος που τους γνωρίζει καλά ποιος άλλος δίσκος τους είναι ακριβώς στο ίδιο στιλ. Ρωτάω, γιατί γνωρίζω οτι οι τύποι πειραματίζονταν συνέχεια (ειδικά με ηλεκτρονικούς ήχους, κάτι το οποίο προσωπικά δε μου άρεσε). Για παράδειγμα αγόρασα το "Desire" και ήταν εντελώς διαφορετικό... Δε μου πολυάρεσε (εκτός απο το Jinx που είναι κομματάρα).
    Όποιος λοιπόν νομίζει οτι μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    dinos2
    04.07.2005, 04:43
    Εχεις ακούσει το Ship of Fools;;; Είναι ένα mini LP που ηχογράφησαν γύρω στο 1986. Καταπληκτικά κομμάτια είναι το A piano solo και κορυφαίο το Atlantis. Επίσης στο ίδιο στύλ με την ghost sonata είναι και το άλμπουμ τους Holy Wars. ΄Ακουσε αυτά τα δύο αν και πάντα οι Tuxedomoon έχουν κομμάτια που έχουν διαφορετικό ύφος σε κάθε τους άλμπουμ οπότε και δεν μπορώ να πω ότι στο συνολό τους ο κάθε δίσκος έχει πάντα ομοιογένεια.
    One_last_goodbye
    04.07.2005, 17:51
    Quote:

    Το μέλος dinos2 στις 04-07-2005 στις 04:43 έγραψε:

    Εχεις ακούσει το Ship of Fools;;; Είναι ένα mini LP που ηχογράφησαν γύρω στο 1986. Καταπληκτικά κομμάτια είναι το A piano solo και κορυφαίο το Atlantis. Επίσης στο ίδιο στύλ με την ghost sonata είναι και το άλμπουμ τους Holy Wars. ΄Ακουσε αυτά τα δύο αν και πάντα οι Tuxedomoon έχουν κομμάτια που έχουν διαφορετικό ύφος σε κάθε τους άλμπουμ οπότε και δεν μπορώ να πω ότι στο συνολό τους ο κάθε δίσκος έχει πάντα ομοιογένεια.





    Thank you re dinos. tha akolouthiso ti simvouli sou kai elpizo na min apogoitefto opos me to desire...
    freakhood
    11.07.2008, 13:22

    Αυτό που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση ήταν όταν έμαθα πως αυτοί εδώ οι τύποι είναι Αμερικανοί !!! 

         Μου φάνηκε τρομερά παράξενο. Η μουσική τους και η κουλτούρα τους έχουν βαθιά Ευρωπαικές ρίζες. Τελικά κάθησα και σκέφτηκα πως μάλλον έχω δαιμονοποιήσει καποια πράγματα και αυτό είναι κάργα αρνητικό.

    Παραμένω fun της παλιάς εποχής των: no tears, what use indeed, my dark companion κλπ.

    Τους θυμάμαι στον Λυκαβητό (δεκαετία '90). Αξέχαστο ηλεκτρικο και γεμάτο ένταση Live...

     


    JaNick
    11.07.2008, 14:04

    Ο τραγουδιστής συνθέτης και βιολιστής του συγκροτήματος Blaine L. Reininger μένει μόνιμα στην Ελλάδα και έχει κάνει και 2 ταινείες εδώ...