ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Ερώτηση αμοιβής για σύνθεση μουσικής για τηλεοπτικό πρόγραμμα

    ILKK
    18.06.2018, 18:23

    Καλησπέρα,

    είμαι μουσικοσυνθέτης και για πρώτη φορά μου ζητήθηκε να συνθέσω μουσική για ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα -τηλεπαιχνίδι. Γνωρίζει κανείς πόσο είναι περίπου η χρέωση το λεπτό για κάτι τέτοιο; Το ξέρω ότι έχει να κάνει με διάφορες παραμέτρους, "όνομα" του συνθέτη, έξοδα επιχείρησης κτλ αλλά θα ήθελα να ακούσω μία μέση τιμή αν γίνεται από κάποιον που γνωρίζει. Επειδή θέλω τη δουλειά θα δώσω χαμηλή τιμή αλλά δε θέλω να φανει και τελείως τίποτα. Επίσης δεν ξέρω και με την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα τι "παίζει" με τις τιμές σ'αυτον τον χώρο, γιατί πιο πολύ συνεργάζομαι με εξωτερικό.

    Και πάλι δε ζητάω κάτι συγκεκριμένο, αλλά στο περίπου από κάποιον που μπορεί να έχει σχέση με τον χώρο των τηλεοπτικών προγραμμάτων.

    Ευχαριστώ


    panosdk
    22.06.2018, 23:45

    Να σου πώ την αλήθεια δεν ήξερα οτι οι έλληνες μπαίνουν στον κόπο να ζητήσουν απο έλληνα κιόλας να τους γράψει μουσική για τηλεπαιχνίδι. Νόμιζα οτι όλο το πακέτο του τηλεπαιχνιδιού με οτι χρειάζεται ειναι αγορασμένο απο το εξωτερικό.

    Σχολιάζω περισσότερο για να παρακολουθήσω την συζήτηση. Και εγώ μονο με εξωτερικό κάνω τέτοιες δουλειές. Και να σου πώ την αλήθεια ούτε και εκεί γνωριζω τι πρέπει να χρεώνω. Απλά επειδή ειναι αρχή ακόμα παίρνω την προσφορά και δεν το πολυσκέφτομαι.

    Ελπίζω να βρεθεί κάποιος πιο έμπειρος απο μένα να μάθουμε κάτι παραπάνω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 22-06-2018 23:45 ]


    adreo
    23.06.2018, 18:07

    Να ευχαριστείς τον Θεό που έχεις την πρόταση.  Εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις ούτε σεντσ. Άμα τα καταφέρεις να ακουστείς βλέπεις.   Στην εποχή μας τέτοιες δουλειές είναι δώρο. Να ακούσεις την γνώμη μου. Κάτι ξέρω εγώ. Μην κολλάς στα χρήματα.... Άμα κάνεις κάτι ζήτησε λογική τιμή. Εδώ δεν είναι Αμερικήνα ξέρεις. Πάντως αν πείς πως δεν θέλεις χρήματα, άμα είναι αξιόλογη εταιρεία κάτι θα σου δώσει. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την adreo, 23-06-2018 18:14 ]


    adreo
    23.06.2018, 18:19

    Πολύ θα χαρώ και για τους δυο σας να ακούσω τις μουσικές σας, που έχετε γράψει για το εξωτερικό.


    Orfeus
    24.06.2018, 23:20

    Τα κανάλια έχουν ταρίφες για αυτά τα πράγματα. Τόσα ο μουσικός, τόσα ο παρουσιαστής, τόσα ο ένας, τόσα ο άλλος κλπ κλπ. Οι παραγωγοί το ξέρουν πολύ καλά αυτό. Το θέμα είναι το ΠΟΤΕ θα τα πάρεις. 


    ILKK
    03.07.2018, 10:31
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!