ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Δυσκολία στην λειτουργία πικ απ

    panosgunss
    07.09.2018, 17:21

    Καλησπέρα σας,

    Πριν λιγο καιρο μου εκαναν δωρο το πικ fenton rp105 μαζι με τον δισκο AFD απο guns n roses.Εχω προσπαθησει αρκετες φορες μονος μου,εχω ψαξει πληροφοριες στο google,βιντεακια στο youtbe αλλα δεν εχει αποτελεσμα,δεν μπορω να το λειτουργησω(Δεν ειχα ποτε ξανα στην κατοχη μου πικ απ οποτε δε γνωριζω και να το λειτουργω).Αρχικα το πικ απ λειτουργει σε ρυθμισεις 33 και 45 και ο δισκος ειναι 12 ιντσες. Τοποθετω το δισκο στο πικ απ, αφαιρω το προστατευτικο της βελονας και τη μετακινω πανω απο το δισκο περιμενοντας να αρχισει να γυρναει αλλα τιποτα,μενει σταθερος.Εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις. Ακομα το πικ απ με το που συνδεθει σε τροφοδοσια ανοιγει,δεν εχω βρει καποιο διακοπτη οn/off. Πραγματικα δεν ξερω αν εχει το πικ απ θεμα ή εγω. Αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ!

    το Πικ απ ειναι αυτο: http://www.tronios.com/en/rp105-record-player.html


    STEFANOS604
    08.09.2018, 11:34

    Τι εννοείς με το : ''Ακομα το πικ απ με το που συνδεθει σε τροφοδοσια ανοιγει..."?

    Διακόπτης ON/OFF είναι ο βραχίονας που φέρει την κεφαλή με τη βελόνα και ανοίγει (ΟΝ) τραβώντας τον δεξιά και κλείνει αυτοατα (OFF) μόλις τελειώσει ο δίσκος.

    Αν δεν λειτουργεί τότε:

    • ή η ασφάλεια είναι καμμένη
    • ή αν ανάβει ή ακούγεται κάποιος θόρυβος τότε είναι με ιμάντα ο οποίος έχει φύγει απ' τη θέση του ή έχει κοπεί