ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για αγορά πιάνου

    Nikolina24
    29.01.2019, 16:43

    Σας διαβάζω εδώ και καιρό. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για αγορά πιάνου. Η κόρη μου πηγαινει σε ωδείο και λένε ότι έχει αντιληψη. Τα οικονομικά δεν είναι ανθηρά. Στην αρχή κοιταξα για ηλεκτρικό όμως μου προτείνανε ένα μεταχειρισμένο κλασικό. Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ


    killbill2
    01.02.2019, 20:56

    Θα σας πρότεινα stage piano. Το μεταφέρεις εύκολα, δεν πιάνει όγκο όπως το κλασσικό, μελετάς με ακουστικά, συνδέεις με υπολογιστή και ηχογράφεις κλπ  το φυλασεις και μέσα στη ντουλάπα ή κάτω από το κρεβάτι, το μεταφέρεις με αυτοκίνητο, έχει και άλλους ήχους εκτός από πιάνο 

    Πάρα πολλά πλεονεκτήματα 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 01-02-2019 20:58 ]


    floydpink
    01.02.2019, 22:54

    Οσο και να λατρευω ενα κλασικο πιανο σε σχεση με ενα ηλεκτρικο,θα συμφωνησω με τον Killbill2.

    Ποσο κοστιζει ενα φτηνο μεταχειρισμενο πιανο;

    Ποσο ειναι το κοστος μεταφορας του;

    Μπορει να μελετησει ολες τις ωρες σε αυτο χωρις να ενοχλει;

    Ποσο ειναι το κοστος συντηρησης και κουρδισματος του και καθε ποτε;

    Ολα τα πληκτρα του θα ακουγονται με την ιδια ενταση ή καποια θα κανουν τα "καπριτσια" τους;

    Και το ποιο βασικο.Τι ήχο "βγαζει" στο σημειο που θα το τοποθετησετε;

    Ετυχε 3 φορες να παιξω για λιγο σε 3 διαφορετικα κλασικα πιανα.

    Η αισθηση των πληκτρων ηταν θαυμασια σε σχεση με τα (ερασιτεχνικα) αρμονια που εχω αγορασει και ποσο ωραια η διαφορετικη δυναμη που ασκεις στα δαχτυλα σου επηρεαζει τον ηχο.

    Αλλά και στα τρια αντιμετωπισα πανω-κατω τα ιδια προβληματα.

    Καποια πληκτρα παιζαν πιο δυνατα,καποια πιο χαμηλα,καποια συνεχιζαν να παιζουν τον ηχο ενω ειχα σηκωσει το δαχτυλο μου,σε ενα καποια πληκτρα παιζαν οποτε θυμουνταν και το χειροτερο ηταν οτι και τα 3 ηταν ακουρδιστα (λογω κοστους συντηρησης ολα αυτα προφανως).

    Τοσο "offside" ηταν ο ηχος σε ορισμενα πληκτρα μαλιστα, που κοιτουσα τα δαχτυλα μου να δω οτι παταω τα σωστα πληκτρα.

    Ναι οκ,σκεφτηκα,καλο ειναι να ενδυναμωνεις τα δαχτυλα σου αλλά, αν ειναι να αποδυναμωνεις την ακοη σου και συνηθισεις τη λα(A4) να την ακους στα 460Hz και οχι στα 440Hz και τις υπολοιπες νοτες σε τυχαιες συχνοτητες, αστο....

    Ενταξει, μπορει να ειμουν υπερβολικα γκαντεμης,τι να πω. {#emotions_dlg.biggrin}

    Οποτε αν θελησετε να παρετε κλασικο πιανο καλο ειναι να ειναι πάντα κουρδισμενο για να εχει η κορη σας τη σωστη αντιληψη για τις αποστασεις που εχουν οι νοτες μεταξυ τους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floydpink, 01-02-2019 22:54 ]