ελληνική μουσική
192 online   ·  204.188 μέλη

Ήταν τελικά ο Μητροπάνος φάλτσος;

mysticist
Περαστική Νότα
Chat
10.02.2019, 13:23

Ο Μητροπάνος είναι μια από τις μεγάλες μου αδυναμίες από το χώρο του ελληνικού τραγουδιού. Εντούτοις έχω ακούσει κατά καιρούς άτομα να υποστηρίζουν πως φαλτσάριζε αρκετά και είχε θέμα με τις νότες. Ως μη γνώστης μουσικής δε μπορώ να πω εάν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, αν και προσωπικά δε μου δημιουργήθηκε ποτέ τέτοια εντύπωση. Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

[ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 10-02-2019 13:25 ]

freddieKrueger
Φθασμένος
Chat
10.02.2019, 13:30

Μεγάλη φωνή τεράστιος όγκος,υπέροχο βαρύτονο θα τον έλεγε κάποιος που θα θελε να τον κατατάξει σε φωνητική κατηγορία...

Έδινε μεγάλη σημασία στην κατάθεση ψυχής και ίσως ο πόνος η το παράπονο που έβγαζε σε κάποιες κορώνες η γυρίσματα τον έκαναν να "χάνει" ελαφρά το ακριβές pitch της νότας.

Ωστόσο κάθε καλλιτέχνης έχει υποπέσει σε αυτό το "ατόπημα",δηλαδή να χάσει λίγο τη νότα και να "σθονάρει".

Είναι μεγάλο ψέμμα όμως πως ο Μητροπάνος ήταν φάλτσος.Δηλαδή πως αλλού ήταν η αρμονία της ορχήστρας και αλλού τα πατήματα της φωνής του.

Μιλάμε για μικρή απώλεια κλασμάτων του ημιτονίου που στα αυτιά μας δίνουν γεύση "μελαγχολίας".

Μπορείς να ανατρέξεις σε ένα σωρό live εμφανίσεις του καλλιτέχνη στο youtube και να ακούσεις με.προσοχή.Θα παρατηρήσεις αυτό το φαινόμενο...

mysticist
Περαστική Νότα
Chat
11.02.2019, 14:23

Παράθεση:

Το μέλος freddieKrueger στις 10.02.2019, 13:30 έγραψε...

Μεγάλη φωνή τεράστιος όγκος,υπέροχο βαρύτονο θα τον έλεγε κάποιος που θα θελε να τον κατατάξει σε φωνητική κατηγορία...

Έδινε μεγάλη σημασία στην κατάθεση ψυχής και ίσως ο πόνος η το παράπονο που έβγαζε σε κάποιες κορώνες η γυρίσματα τον έκαναν να "χάνει" ελαφρά το ακριβές pitch της νότας.

Ωστόσο κάθε καλλιτέχνης έχει υποπέσει σε αυτό το "ατόπημα",δηλαδή να χάσει λίγο τη νότα και να "σθονάρει".

Είναι μεγάλο ψέμμα όμως πως ο Μητροπάνος ήταν φάλτσος.Δηλαδή πως αλλού ήταν η αρμονία της ορχήστρας και αλλού τα πατήματα της φωνής του.

Μιλάμε για μικρή απώλεια κλασμάτων του ημιτονίου που στα αυτιά μας δίνουν γεύση "μελαγχολίας".

Μπορείς να ανατρέξεις σε ένα σωρό live εμφανίσεις του καλλιτέχνη στο youtube και να ακούσεις με.προσοχή.Θα παρατηρήσεις αυτό το φαινόμενο...

Ευχαριστώ πολύ.

paf1
Περαστική Νότα
Chat
12.02.2019, 01:05
τον εχω ακουσει live σε συναυλια,φ-ο-β-ε-ρ-ο-ς
jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
15.02.2019, 22:06

Ήταν συχνά φάλτσος, ναι. Ακούστε πχ στο 43.50 πως λέει το "ιστορία".

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 15-02-2019 22:07 ]

mpjxprt
Συγχορδία Μινόρε
Chat
16.02.2019, 10:45

Σε πολλές περιπτώσεις είναι δύσκολο να ξεχωριστεί ένα "φάλτσο" από μια "εξαιρετική ερμηνεία"

Άλλες φορές πάλι, σε κάποια τραγούδια αγαπάμε και θυμόμαστε τις "ατέλειες" (τα μικρά φαλτσάκια ή ολισθήματα)

Αυτό που μετράει σε έναν καλλιτέχνη δεν είναι τα φάλτσα του αλλά πόσους ανθρώπους μπορεί να εμπνεύσει, να επηρεάσει, να διασκεδάσει να ... 

Μήπως ο Bob Dylan δεν ήταν φάλτσος (και δισκογραφημένα κιόλας) !  μήπως όμως νομίζετε οτι τα φάλτσα του θα θυμόμαστε στο μέλλον ; 

/Πέτροc Cool

kostasreisis
Βασική Νότα
Chat
17.02.2019, 16:45
Λίγο σεβασμός από τους άφωνους δε βλάπτει 😊😊😊
mysticist
Περαστική Νότα
Chat
17.02.2019, 17:21

Παράθεση:

Το μέλος kostasreisis στις 17.02.2019, 16:45 έγραψε...

Λίγο σεβασμός από τους άφωνους δε βλάπτει 😊😊😊

😀😀😀

floydpink
Περαστική Νότα
Chat
23.02.2019, 14:00

Ελεος που δεν είπε όλες τις νότες ολοσωστες ο άνθρωπος μες στα σκοταδια,την καπνα και τη φασαρια.

Σιγα τα ωα.....

Άλλοι απο την αρχή μέχρι το τέλος δε βρίσκουν τη σωστη κλιμακα.

Και άντε εγώ και ενα καρο κόσμος δεν ακούμε καλά κσι δεν καταλαβαινουμε τα φαλτσα,

οι συνθέτες που του έδωσαν να τραγουδήσει τα τραγούδια τους και αυτοι δεν κατάλαβαν οτι φαλτσαρει συχνα μάλλον...

Θα μείνω στο πως ερμήνευσε τη λεξη "παράβαση" στο συγκεκριμένο τραγουδι.

Όλα τα αλλα είναι να 'χαμε να λεγαμε ....