ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικού πιάνου!

    baddy
    16.02.2019, 18:39

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά ενός ηλεκτρικού πιάνου. 

    Είμαι 27 και ειχα ασχοληθεί 7 χρόνια με το πιανο(πήγαινα σε ωδείο) αλλα τα σταματησα εδώ και πολλά χρόνια. Έχοντας στο πατρικο μου σπιτι το πιάνο με επιασε τον τελευταίο μήνα να ξαναρχίσω. Δεν το περίμενα πως θα θυμόμουν ακομη να παίζω έμεινα άφωνη!

    Μένοντας στο δικό μου σπίτι δεν θελω να πάρω το πιάνο που βρίσκεται στων γονιών μου γτ ειναι μεγάλο  Σκέφτομαι να αγοράσω ηλεκτρικό πιάνο λευκο κατά προτίμηση. Δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 1000 ευρω. Πήγα στο Νακα και μου πρότειναν το Yamaha CLP 625.Αλλοι μου πρότειναν τα Kawai και Roland.Τι θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω? 


    killbill2
    16.02.2019, 21:37
    Πάρε stage piano όχι ηλεκτρικό. Δες και τα Nord.!
    baddy
    16.02.2019, 22:50

    ποια ειναι τα πλεονεκτηματα του stage? γτ το θεωρεις καλυτερο?δεν τα ειχα σε εκτιμηση και πολυ αλλα δεν τα ξερω κιολας γι αυτο χρειαζομαι την γνωμη σου...


    killbill2
    17.02.2019, 20:49
    Θέμα εργονομίας είναι. Τα πας παντού μεταφέρονται εύκολα. Το ηλεκτρικό πιάνει χώρο, έχει πόδια που πρέπει να τα λύσεις με κατσαβίδι κλπ. Το stage είναι σαν αρμόνιο σε εμφάνιση. Το βάζεις στη ντουλάπα, κάτω από το κρεβάτι, το πας σε ένα πάρτυ εύκολα κλπ.
    Iraklism
    16.03.2019, 21:28

    Το stage είναι πολύ πιο πρακτικό απο το ηλεκτρικό αλλά αν επιμένεις στην επιλογή σου τότε ψάξε για Yamaha clavinova