ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.827 μέλη

    Τι ακριβώς πρέπει να στείλω κατά την προώθηση στίχων;

    TheodwraRoussou
    23.03.2019, 00:53

    Καλησπέρα,

    Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμαι με την τέχνη της στιχουργικής και έχω σκοπό να προωθήσω κάποια τραγούδια μου στους υπευθυνους επικοινωνιας συγκεκριμενων καλλιτεχνών. Θα ήθελα να μου πειτε αν γνωρίζετε, τι ακριβως πρέπει να στείλω. Να στείλω ολόκληρα τα τραγούδια, ή δείγμα αυτών; Κι αν στείλω δείγμα ποια τμήματα θα ήταν καλο να στείλω; Για παράδειγμα, ενα κουπλέ και το ρεφρέν για κάθε τραγούδι είναι αρκετα; Ό τίτλος πρέπει να συμπεριλαμβάνεται ή δεν είναι απαραίτητο;  Επίσης, πρέπει να αναφέρω το γεγονός ότι τα τραγούδια ειναι κατοχυρωμένα ή θα είναι επιθετικο και θα το λάβουν αρνητικά; 

    Πολλες ερωτήσεις το ξέρω, αλλα αφου θα το κάνω, θέλω να το κάνω οσο πιο σωστα γίνεται. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία/ συμβουλή θα ήταν πολύτιμη.

    Σας ευχαριστώ εκ τών προτέρων.


    ACRITAS
    23.03.2019, 11:46

    Χαίρεται ! Ξέρεις υπάρχουν στιχοι που το νόημα τους αλλάζει εντελώς αν αφαιρέσεις έστω και μια φράση πόσο δε μάλλον αν διαβάσεις μόνο ένα ελάχιστο δείγμα αυτών σιγουρα η εικόνα θα ήταν ελλιπείς και πολύ πιθανόν το αποτέλεσμα να μην δικαιώσει τις προσδοκίες σου.

    Σίγουρα πρώτα να έχεις κατοχυρώσει τα τραγούδια σου αυτό νομίζω πως ειναι αυτονόητο.

    Όσο για τον τίτλο νομίζω πως ισχύει με όσα ανέφερα περί νοήματος

    Σου εύχομαι .Καλή επιτυχία!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ACRITAS, 23-03-2019 11:48 ]